US Open zažil svoj hollywoodsky príbeh, víťazka turnaja ešte v marci sedela na vozíku

11. 9. 2017 |
 

V svetovom tenise prvý raz zažiarila, keď na Australian Open 2013, vtedy ešte len ako 19-ročná, zdolala vo štvrťfinále jednoznačnú favoritku Serenu Williamsovú. Tlak a veľký záujem ľudí naokolo jej napokon viac ublížili ako pomohli.

Americká tenistka Sloane Stephensová. Foto - TASR/AP

Ak nie ste horlivým tenisovým fanúšikom, meno Sloane Stephensová vám pred tohtoročným US Open zrejme veľa nehovorilo. Niet divu, veď ešte na začiatku leta patrila tejto 24-ročnej americkej tenistke 957. priečka v svetovom rebríčku. Po úspechu na modrom povrchu v New Yorku sa vyšvihla na sedemnáste miesto.

Sloane Stephensová, víťazka US Open.  Foto - TASR/AP

Na ceste za svojím premiérovým grandslamovým titulom Stephensová porazila viacero kvalitných tenistiek. Okrem Slovenky Dominiky Cibulkovej to bola napríklad aj Venus Williamsová, ktorá svojej o trinásť rokov mladšej krajanke podľahla v semifinále. Už vtedy preukázala správanie šampiónky a úctu svojej súperke, keď Williamsovej pri odchode z kurtu spoločne s fanúšikmi aplaudovala.

„Úprimne, som poctená, že môžem hrať v rovnakej dobe ako ona. Bol to jeden z najlepších zápasov, aké som kedy hrala. Môžem o nej povedať len to najlepšie. Je jednou z najkvalitnejších súperiek a som poctená, že som s ňou mohla zdieľať kurt,“ uviedla v pozápasovom rozhovore pre ESPN na margo svojej semifinálovej protivníčky Stephensová.

Stephensová s Venus Williamsovou.  Foto - TASR/AP

Sloane Stephensová - nástupkyňa sestier Williamsových

Práve so sestrou Venus Williamsovej, Serenou, sa spája prvý výraznejší prienik Stephensovej do svetového tenisu. Na Australian Open 2013, vtedy ešte len ako 19-ročná, zdolala vo štvrťfinále jednoznačnú favoritku Serenu Williamsovú 3:6, 7:5, 6:4.

V ďalšom kole síce neuspela proti neskoršej víťazke podujatia Viktorii Azarenkovej, médiá i fanúšikovia ju však začínali čoraz viac registrovať. Vytvorený tlak a veľký záujem ľudí naokolo jej napokon viac ublížili ako pomohli.

„Už to viac nebola zábava, nebolo radostné. Keď mi niekto povedal, aby som si užívala tenis, odpovedala som mu, že sa zbláznil. Bolo to stresujúce, bolo to o turnajových odmenách, o rebríčku, o tom, akou som jedinečnou nádejou amerického tenisu, ako som porazila Serenu. Dialo sa skutočne veľa vecí, ktoré som nedokázala zastaviť,“ rozhovorila sa pre New York Times o neľahkom období dospievajúcej ženy – tenistky Stephensová.

Čo nedokázala zastaviť ona, zariadil osud. V lete 2016, krátko po olympiáde v Riu, utrpela únavovú zlomeninu v okolí ľavého členka a z tenisového diania vypadla na jedenásť mesiacov. Ešte v marci sedela na invalidnom vozíku. 

 

March 2017 : in a wheelchair August 2017: US Open Champion Inspirational! -Anis

Príspevok, ktorý zdieľa Troll Tennis (@officialtrolltennis),

Po zranení všetko berie jednoduchšie. A vyhráva

Vystúpenie z tenisového kolotoča cestovania, tréningov a turnajov jej padlo vhod. Voľný čas, ktorý jej náhle pribudol, trávila so svojimi blízkymi a rodinou, psychicky pookriala. Horšie to bolo po fyzickej stránke. Zranenú nohu nemohla zaťažovať a absenciu pohybu mladá tenistka ťažko znášala.

„Bolo náročné vidieť svetlo na konci tunela. Ale od momentu, keď sa mi to podarilo, išlo všetko ľahšie,“ spomínala americká tenistka. Vedela, že po návrate na kurty bude musieť tentoraz niečo zmeniť. Tým niečím bola práve mentalita a celkový postoj k tenisu.

Po návrate na tenisové kurty začiatkom júla 2017 hrala svoj najlepší tenis. Z pätnástich zápasov prehrala len dva, súperkami jej v každom z nich boli hráčky zo svetovej päťdesiatky. Aj pre ne bolo možno ťažko uveriteľné, že hrajú proti tenistke z desiatej stovky rebríčka WTA.

„Všetko beriem jednoducho a nekomplikovane. Udržujem rovnakú rutinu, vnímam tak rodinu, život, domov. Keď máte takýto konzistentný systém, veľmi to pomáha,“ povedala po návrate.

Jej cesta dosiahla jeden zo svojich vrcholov 9. septembra 2017. Stala sa prvou americkou víťazkou US Open od roku 1998, ktorej priezvisko neznie Williamsová. Svoju súperku, takisto Američanku Madison Keysovú, zdolala pomerne jednoznačne 6:3, 6:0. Finále amerického turnaja odohrávajúceho sa v New Yorku malo dve americké tenistky naposledy v roku 2002, keď proti sebe nastúpili sestry Williamsové.

Prečítajte si aj

US Open 2017: Američanka Stephensová víťazkou ženskej dvojhry

 

Grandslamy prichádzajú a odchádzajú, priateľstvo pretrváva

Pre obe finalistky mal ich vzájomný zápas špeciálnu príchuť. V súkromí sú totiž podľa vlastných slov dobrými kamarátkami, čo je na ženskom okruhu zriedkavý jav. Tenis je však o súperení, jedna z nich v sobotu jednoducho musela vyhrať.

„Sloane je skutočne jedným z mojich najobľúbenejších ľudí a hrať proti nej bolo naozaj špecifické. Očividne som nehrala môj najlepší tenis a bola som skutočne sklamaná, ale Sloane ma veľmi podporila. Ak je niekto, s kým som to mala prehrať, som rada, že to bola ona,“ uviedla na adresu svojej konkurentky Keysová.

Sloane Stephensová a Madison Keysovou po zápase.   Foto - TASR/AP

Veľký moment nastal po poslednej loptičke finálového duelu. Stephensová vykročila k sieti a pred zrakom 23-tisícok fanúšikov v hľadisku držala Keysovú v dlhom objatí. Následne, kým čakali na záverečnú ceremóniu, víťazka si prisadla k svojej kamarátke, ktorú práve porazila a spolu sa smiali i rozprávali.

Na pozápasovej tlačovke novinári konfrontovali Keysovú s otázkou, či sa zúčastní oslavy na počesť Stephensovej triumfu. Jej odpoveď, že na tisíc percent pôjde a víťazka by jej mala kúpiť množstvo drinkov, rozosmiala všetkých prítomných.

Madison Keysová a Sloane Stephensová čakajú na udelenie cien na US Open. Foto - TASR/AP

Sloane Stephensová - Nádeje amerického tenisu

Ani americká legenda Serena Williamsová, ktorá aktuálne rieši čerstvé materské povinnosti, si nenechala ujsť sledovanie finálového súboja. Svojím nasledovníčkam cez Twitter odkázala: „Nie sú slová, ktoré by opísali, aká hrdá a šťastná som za Madison Keysovú a Sloane Stephensovú a ich finále US Open. Tieto úžasné ženy pokračujú v zmene hry, prinášajú dokonalosť, silu, šikovnosť a menia tenis. Mám radosť, že budem môcť toto sledovať, dúfam, že to bolo len jedno z mnohých finále. Do toho, dámy!“

Spomínané dámy dali americkému ženskému tenisu veľkú nádej, že jeho dobré časy budú pokračovať. Mary Joe Fernandezová, bývalá kapitánka amerického fedcupového tímu a olympijská trénerka o mladých reprezentantkách pre New York Times povedala: „Každý vedel, že majú talent. Otázkou bolo len to, kedy a kde sa prejaví. Je naozaj pôsobivé, že obe prežívajú z hľadiska návratu po zranení svoju najťažšiu sezónu a napriek tomu boli schopné preraziť tak rýchlo. Nečakala som, že to príde tak skoro.“

Obe hráčky pritom majú toho ešte veľa pred sebou. Keby sme mali predpovedať, dalo by sa povedať, že toto je ich začiatok pobytu medzi tými najlepšími. Napokon, v podobnom duchu sa pre Sports Illustrated vyjadrila aj čerstvá víťazka US Open, Sloane Stephensová: „Myslím, že keď má ktokoľvek pred svojím menom uvedené ,Grandslamový šampión´, trošku to mení veci. Takže neviem, či som už prišla alebo práve prichádzam. Ale čo viem, je, že som víťazka US Open. Nech už to znamená čokoľvek.“

Prečítajte si aj

Ohlasy médií: Misia splnená, Rafa tretíkrát vládcom New Yorku

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo