US Open 1986 bol pre Československo pamätný. Mečíř vtedy zdolal aj Beckera

23. 8. 2017 |
 

V roku 1986 si finále dvojhry mužov i žien na US Open zahrali iba rodáči z Československa.

Tenisový turnaj US Open sa hrá v New Yorku. Ilustračná foto - TASR/AP

Prečítajte si aj

Na US Open 2017 budú dve Slovenky nasadené

 

Už 31 rokov čakajú tenisoví fanúšikovia na slovenského zástupcu vo finále dvojhry na US Open. Necelých sedem rokov pred rozdelením Československa sa posledný z grandslamových turnajov sezóny zapísal do histórie nezmazateľným spôsobom aj pre náš tenis.

Finále US Open z Československa

Písal sa 5. september roku 1986. 22-ročný Miloslav Mečíř poráža v semifinále US Open Borisa Beckera v piatich setoch. Súčasný nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu v tej chvíli dosiahol svoj dovtedajší najväčší úspech v kariére. Prekonal ho až o dva roky neskôr, keď získal zlatú olympijskú medailu vo dvojhre mužov na LOH v Soule.

Mečíř v pamätnom roku zdvojnásobil československú radosť. Deň predtým zvíťazila v semifinále dvojhry žien senzačne Helena Suková nad Chris Evertovou. Tak Mečíř, ako aj Suková už vo finále úspešní neboli. Podľahli vtedajším velikánom Ivanovi Lendlovi a Martine Navrátilovej. Pikantné je, že aj oni dvaja sú rodákmi z Československa. Dnes už neexistujúca krajina v strede Európy sa vtedy zviditeľnila na tenisových dvorcoch mimoriadnym spôsobom.

 

Helena Suková na US Open v roku 1986

 

Ako sa vraví, nič nie je nemožné. V júli tohto roka sme sa po 29 rokoch opäť dočkali slovenského semifinále dvojhry vo Wimbledone. Miloša Mečířa napodobnila Magda Rybáriková. To zrejme nečakali ani najväčší optimisti. Dočkáme sa podobného oživenia historickej reminiscencie aj tento rok v New Yorku?

Rekordmanom US Open je Federer

Rekormanom v počte singlových titulov na US Open je Roger Federer. Má ich päť a všetky získal po sebe v rokoch 2004-2008.

Tento rok môže svoju zbierku rozšíriť a dotiahnuť sa tak na Chris Evertovú, ktorá je so šiestimi titulmi absolútnym lídrom histórie tohto prestížneho turnaja. Evertová sa z titulu vo Flushing Meadows radovala naposledy v roku 1982.

 

Roger Feder a finále US Open v roku 2008

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo