UEFA zavádza tretiu európsku pohárovú súťaž!

2. 12. 2018 |
 

Európska futbalová únia (UEFA) sa rozhodla zaviesť tretiu klubovú súťaž.

Európska futbalová asociácia (UEFA) sa rozhodla zaviesť tretiu klubovú súťaž, ktorá doplní Ligu majstrov a Európsku ligu. Pôjde o nástupcu Pohárov víťazov pohárov, ktorý sa hral v rokoch 1960-1999. Mala by mať 32 účastníkov, informovala agentúra DPA.

"Nová súťaž znamená viac zápasov pre viac klubov a hlavne zapojenie viac zväzov," povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Prechodný trojročný cyklus

Viac klubov z viacerých futbalových asociácií bude hrať európsky futbal už od roku 2021, keďže výkonný výbor UEFA oficiálne schválil vytvorenie tretej klubovej súťaže na európskej úrovni, tento raz na skúšobné obdobie pre cyklus súťaže 2021-2014. Udialo sa tak na konferencií  v Dubline.

Nová súťaž (ktorá má pracovný názov UEL2) kopíruje formátom existujúcu Ligu majstrov a UEFA Europa League - v skupinovej fáze sa predstaví 32 tímov. Formát bude mať osem skupín po štyri tímy, nasledovať bude vyraďovačka - čiže osemfinále, štvrťfinále, semifinále a finále. Do vyraďovačky poputujú druhé tímy zo skupín a tretie, ktoré skončili v skupine európskej ligy. Nová súťaž tak bude mať dokopy 141 zápasov, ktoré sa odohrajú v priebehu 15 hracích týždňov, presne ako je tomu u Európskej ligy. Víťaz novej súťaže bude mať nárok na účasť v hlavnej skupine Európskej ligy pre ďaľšiu sezónu.

Nový hrací čas, rovnaký prístupový kľúč

Tretia klubová súťaž bude mať za hlavný hrací deň štvrtok, Liga majstrov sa tak bude aj naďalej hrať v utorok a stredu, Európska liga aj nová súťaž sa budú hrať vo štvrtok s dodatočným časovým rozostupom. Niektoré zápasy sa môžu hrať už o 17:30.

Všetky finále klubových súťaží sa budú hrať v tom istom týždni: streda (nová súťaž), štvrtok (UEFA Europa League) a sobota (UEFA Champions League).

Nová súťaž  teda zabezpečí zastúpenie najmenej 34 krajín v skupinových fázach klubových súťaží UEFA (dnes je minimálne garantované číslo 26). Všetky členské zväzy budú mať šancu hrať vo všetkých troch klubových súťažiach a všetky zväzy budú mať rovnakú prístupovú kvótu, ktorá sa odzrkadľuje od koeficientu krajiny.

Aleksander Čeferin (prezident UEFA):

"Nová klubová súťaž urobí eurósky futbal oveľa viac dostupným a inkluzívnym ako kedykoľvek predtým. Pod hlavičkou európskej futbalovej asociácie sa odohrá viac zápasov vo viac súťžiach, no hlavne tu bude mať zastúpenie viac krajín a zväzov. Rozhodnutie vyplynulo z prebiehajúceho dialógu s klubmi. Všestranný záujem všetkých klubov o zvýšenie ich šance na pravidelnejšiu účasť v Európe bol dosiahnutý strategickým kompromisom a v súlade s cieľom UEFA dosiahnuť vyššiu kvalitu a väčšiu účasť v hlavných klubových súťažiach."

Nové prerozdelenie odmien, zápas o prežitie 

Výkonný výbor UEFA dnes schválil formát súťaže aj postupový kľúč pre novovzniknutú súťaž. Takisto sa prijala zvýšená finančná záruka pre kluby pôsobiace v európsekej lige. Podrobné informácie o prerozdelovaní finančných odmien, ako aj veci týkajúce sa marketingovej stránky UEFA, budú uverejnené začiatkom nového roka.

Počas nového cyklu v rokoch 2021-2024 bude Európska liga zjednodušená a upravená tak, aby tretie tímy z Ligy majstrov a druhé zo skupiny Európskej ligy hrali zápas play-off o ďaľšie pokračovanie v európskej lige. Priamo vo formáte Ligy majstrov nebudú vykonané žiadne zmeny