Tréner si nevie predstaviť, ako by na homosexuála zareagovali spoluhráči

5. 2. 2015 |
 

Patrí medzi mladšiu generáciu trénerov v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži. S homosexuálnym futbalistom sa počas kariéry ešte nestretol.

Zdroj: Flickr.com

Tému homosexuálnych športovcov sme rozdelili na viac častí
Rozhovor s hokejistkou Rozhovor so športovým psychológom Skúsenosti z minulosti V čom to majú homosexuáli ťažké

Rozhovor nám poskytol len pod zárukou anonymity. Tréner futbalového tímu naznačuje, že prítomnosť homosexuála v šatni by mohla spôsobiť problémy v každodennom fungovaní. "Čo by trebárs povedalo devätnásť heterosexuálov na to, že majú regenerovať nahí pri homosexuálovi?" pýta sa.

Stretli ste sa už niekedy na Slovensku s profesionálnym futbalistom, o ktorom by ste vedeli, že je homosexuál?

“Nie, zatiaľ nie.”

Hypoteticky, ale úprimne. Keby za vami prišiel jeden z vašich zverencov, priznal sa, že je gej a požiadal vás o radu, či s tým má ísť pred spoluhráčov alebo nie, čo by ste mu odporučili?

“Ťažko povedať, je to každého osobná vec. Je však otázne, aká by bola reakcia kabíny.”

 

Ako človek z futbalového prostredia si však asi viete predstaviť, ktoré veci môžu homosexuálnym hráčom brániť v priznaní.

“Viete, to sú také intímne veci...Neviem, či by mal ten hráč trebárs požiadavku sprchovať sa sám a neviem, ako by reagovali ostatní. Ale ťažko sa mi k tomu vyjadruje, lebo naozaj som sa s tým ešte nestretol a popravde, ste prvý, ktorý sa ma na to pýta.”

Naznačujete však, že prítomnosť homosexuála vo futbalovej šatni môže narážať na problémy v každodennom fungovaní.

“Určite. Hráčsky kolektív je často bez oblečenia a ťažko povedať, akú by malo odozvu, keby sa hráči dozvedeli, že je medzi nimi homosexuál. Z tohto hľadiska mi to príde jednoduchšie pre homosexuálov v individuálnych športoch. V kolektívnych by to však v každodenných situáciách mohlo priniesť problémy.”

Vnímate, že vo futbalovom kolektíve sú označenia homosexuálov často používané pri podpichovaní či urážkach? Mnohým homosexuálom bráni v priznaní práve to.

“Neviem, či sú v tomto futbalisti horší ako niekto iní, ale áno, v akomkoľvek mužskom kolektíve sa stane, že homosexualita je používaná ako narážka.”

Súhlasíte teda s tým, že najväčším problémom by teda nemuseli byť médiá či fanúšikovia, ale existovanie v hráčskej kabíne?

“Fungovanie v akomkoľvek kolektíve je náročné už samo o sebe a v tomto prípade o to viac. Čo by trebárs povedalo devätnásť heterosexuálov na to, že majú regenerovať nahí pri homosexuálovi? Je možné, že podobne to vnímajú aj homosexuálne orientovaní ľudia a venujú sa skôr individuálnym športom.”

To by nepriamo potvrdzovali aj prípady športovcov, ktorí priznali homosexualitu. Zdá sa, že v individuálnych športoch sú bežnejším javom.

“Zaujímavé by bolo zistiť už pri nízkom veku, pri výbere športu, či homosexuáli prirodzene neinklinujú viac k individuálnym športom. Možno dokonca už skôr než si svoju orientáciu uvedomujú, ťahá ich to skôr k iným veciam, k hudbe, umeniu, kultúre. A keď si aj vyberú šport, prevažne asi individuálny.”

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo