Tour de France 2017 Sagana za lakeť Cavendishovi vylúčili z pretekov

3. 7. 2017 |
 

Tour de France 2017 pokračovala 4. etapou Mondorf-les-Bains do Vittel. Sagan skončil v špurte druhý, ale za incident s Cavendishom ho vylúčili z pretekov.

Pád Brita Marka Cavendisha po kontakte s Petrom Saganom. Foto - TASR/AP

Slovenského cyklistu Petra Sagana vylúčili z tohtoročnej Tour de France. Jury ho diskvalifikovala za vrazenie do Brita Marka Cavendisha v závere utorkovej 4. etapy. Informovala o tom agentúra TASR s odvolaním sa na agentúru AP.

 V záverečnom hromadnom špurte 207,5 km dlhej trate z Mondorf-les-Bains do mesta Vittel nestačil síce Sagan iba na domáceho víťaza Arnauda Démarea, na tretej priečke finišoval Nór Alexander Kristoff, ale výsledky dodatočne zmenili rozhodcovia.

"Rozhodli sme sa vylúčiť Petra Sagana z Tour de France 2017 po búrlivom finiši vo Vitteli, kde svojím konaním ohrozil niekoľkých jazdcov, vrátane Marka Cavendisha a ďalších pretekárov, ktorí boli zapojení do pádu," citovala agentúra AP predsedu jury Philippa Mariena.

Cavendisha ležiac na zemi ešte prešli kolesami John Degenkolb (Trek-Segafredo) a Ben Swift (UAE Emirates). Podľa AP vyšetrenia v nemocnici ukázali, že Brit sa vyhol zlomeninám. Zatiaľ nie je známe, či sa postaví na štart 5. etapy.

Posledný kilometer 4. etapy Tour de France aj s incidentom Sagan vs Cavendish

 

4. etapa online prenos Tour de France 2017 tdf

Prečítajte si aj

Tour de France 2017 (výsledková listina, celkové poradie)

 

Jazdcov čakala v utorok rovinatá etapa, jednoduchý profil a počasie bez výkyvov vyhovovali špurtérom čakajúcim na svoju príležitosť v samom závere. Štart etapy bol v luxemburskom Mondorf-les-Bains, už po siedmich kilometroch však jazdci prešli cez mesto Schengen na francúzske územie.

Po oficiálnom otvorení sa do úniku dostal jediný jazdec - Guillaume van Keirsbulck zo stajne Wanty-Groupe. V pelotóne určoval tempo dlhý čas tím Sky a britská zostava dovolila útočníkovi vybudovať si až 13-minútový náskok. Pri nie príliš vysokej priemernej rýchlosti bol rozdiel medzi únikom a balíkom až 9 km.

Belgický odvážlivec ukoristil aj jedinú šprintérsku prémiu, v pelotóne sa ale strhol tuhý boj o ďalšie body, druhý bol na prémii Démare tesne pred P. Saganom, ktorý za 3. miesto získal 15 bodov, štvrtý Greipel bral 13 b., piaty Kittel 11.

Tour de France 2017 tdf 4. etapa Mondorf-les-Bains / Vittel - typ rovinatá

Van Keirsbulck vybojoval aj horskú prémiu štvrtej kategórie na Col des Trois Fontaines. Po takmer 200 km úniku, keď bol centrom pozornosti televíznych kamier, sa jeho snaženie skončilo. Pelotón ho 16,5 km pred cieľom dostihol a črtal sa tak záverečný hromadný špurt.

Kilometer pred cieľom prišiel pád, v ktorom sa ocitol aj Kittel. V dramatických záverečných metroch Sagan v špurte vystrčil lakeť, dostal sa do kontaktu s Cavendishom, ktorý nemal možnosť uhnúť a Brit skončil v bariére. Následne cez neho popadali ďalší jazdci. Najviac síl mal v koncovke Démare, ktorý tesne predstihol Sagana a Kristoffa.

 

Prečítajte si aj

Tour de France 2017 (program, etapy)

Aktualizuj online prenos
Cieľ dôležité Mark Cavendish sa snažil predstihnúť Petra Sagana z pravej strany, avšak po kontakte s lakťom slovenského cyklistu nepríjemne vletel do bariéry.
Cieľ dôležité Prvý pád bol zhruba kilometer pred cieľom, ďalší sa stal už pri samotnom špurte. Po kontakte s Petrom Saganom skončil na bariére Mark Cavendish a cez neho prepadli aj ďalší pretekári.
Cieľ dôležité Neskutočne hektický špurt s pádom! Z víťazstva v etape sa nakoniec teší Arnaud Démare. Peter Sagan na druhom alebo treťom mieste.
1 dôležité Marcel Kittel je vyradený z boja o víťazstvo v dnešnej etape! V balíku sa odohral pád, ktorý postihol aj držiteľa žltého dresu Gerainta Thomasa. Kittel síce nespadol, ale stratil pozíciu.
2 Pelotón už doslova letí a dosť sa natiahol. Peter Sagan je zatiaľ na dobrej pozícii.
4,4 Tempo sa teraz snažia rozprúdiť cyklisti Kaťuše, pracujúci pre Nóra Alexandra Kristoffa.
6 Jeden z pretekárov Astany dával gestikuláciou najavo svoju nespokojnosť, na čele pelotónu sa zrejme dostal do kontaktu s nejakým pretekárom iného tímu.
7 Hlavný balík momentálne dosahuje rýchlosť viac ako 50 kilometrov za hodinu.
9 Peter Sagan tam má v tejto fáze k dispozícii okrem brata Juraja aj ďalšie tri dresy tímu Bora–Hansgrohe.
11 Šprintérske tímy formujú svoje vláčiky a snažia sa pripraviť svojmu lídrovi čo možno najlepšiu východiskovú pozíciu.
14 V prvej tretine pelotónu sa pohybujú všetci favoriti dnešného dojazdu, na samotnú špicu sa teraz vytiahol Juraj Sagan, ktorý sa bude aj za pomoci ďalších tímových kolegov snažiť čo najviac pomôcť bratovi Petrovi.
16,8 dôležité Statočný únik dnešnej etapy bol pohltený. Guillaume Van Keirsbulck strávil osamote pred pelotónom takmer 190 kilometrov. Obdivuhodný výkon, o držiteľovi červeného čísla pre najbojovnejšieho jazdca dnešnej etapy nemôže byť pochýb.
19 Guillaume Van Keirsbulck stále bojuje na čele, rozostup medzi ním a pelotónom je tridsaťsekundový. Špice hlavného poľa sa ujali borci Kaťuše a Cofidisu.
21 Balík momentálne šliape rýchlosťou 48 km/h, vedúci jazdec 43 km/h.
25 Guillaume Van Keirsbulck má pred sebou posledné kilometre svojho sólového úniku. Cieľ zviditeľniť svoj tím dnes splnil dokonale, v zábere televíznych kamier je celú etapu.
29 Do konca ostáva menej ako tridsať kilometrov. V pelotóne to už začne pomaly, ale isto vrieť.
Výskedky horskej prémie na Col des Trois Fontaines

1. Guillaume Van Keirsbulck, 1 bod
34 Pelotón stále pozvoľna sťahuje náskok Guillaumea Van Keirsbulcka. Ten má aktuálne hodnotu minúty a tridsiatich sekúnd.
36,7 dôležité Belgický cyklista si na vrchole 1,9 km dlhého kopca Col des Trois Fontaines s priemerným sklonom 7,4% prišiel po jeden bod do vrchárskej súťaže. Išlo o horskú prémiu štvrtej kategórie.
38,3 Guillaume Van Keirsbulck už začal stúpať na jediný kategorizovaný kopec dnešného dňa.
Výskedky rýchlostnej prémie v Goviller

1. Guillaume Van Keirsbulck, 20 bodov
2. Arnaud Démare, 17
3. Peter Sagan, 15
4. André Greipel, 13
5. Marcel Kittel, 11
6. Michael Matthews, 10
7. Ben Swift, 9
8. Maciej Bodnar, 8
9. Mark Cavendish, 7
10. Sonny Colbrelli, 6
11. Rüdiger Selig, 5
12. Jack Bauer, 4
13. Thomas De Gendt, 3
14. Matteo Trentin, 2
15. Ramon Sinkeldam, 1
40 Štyridsať kilometrov pred cieľom má Guillaume van Keirsbulck, ktorý jazdí sám na čele od samého začiatku etapy, k dobru dve minúty a pätnásť sekúnd.
44 Najväčšia porcia bodov sa však rozdáva v cieli, takže výsledky dnešnej etapy rozhodnú o tom, či sa po nej bude meniť držiteľ zeleného dresu, alebo v ňom ostane nemecký cyklista Marcel Kittel.
46 dôležité Peter Sagan získal do súťaže o zelený dres pätnásť bodov a vo virtuálnej klasifikácii tejto súťaže ostal na treťom mieste. Druhý Démare vďaka výkonu na šprintérskej prémii stiahol náskok vedúceho Kittela na tri body.
47,7 dôležité Špurt pelotónu vyhral Arnaud Démare pred Petrom Saganom, André Greipelom a Marcelom Kittelom.
49,5 dôležité Guillaume van Keirsbulck z tímu Wanty–Groupe Gobert prešiel rýchlostnou prémiou ako prvý a pripísal si na konto dvadsať bodov.
52 Blíži sa rýchlostná prémia, ktorú určite vyhrá Guillaume van Keirsbulck. Šprintéri v hlavnom balíku môžu zabojovať o slušný prídel bodov.
57 Hlavný balík vedú domestici šprintérskych tímov. Náskok vedúceho belgického pretekára kontinuálne klesá.
60 Dnešný sólový únik je pre Guillaumea van Keirsbulcka aj veľmi dobrým tréningom individuálnej časovky. Uvidíme, koľko kilometrov nakoniec strávi v úniku.
66 V záverečnej tretine dnešnej etapy sú pripravené dve prémie – rýchlostná a horská. Keďže v úniku je len jeden cyklista, na rýchlostnej prémii ostane dostatok bodov pre šprintérov, bojujúcich o pozície v súťaži o zelený dres.
70 Rozdiel medzi pelotónom a čelom etapy je zastabilizovaný na úrovni štyroch minút a štyridsiatich sekúnd. Keď sa v pelotóne začne naplno pracovať, manko bude bez problémov zlikvidované.
77 Spomínaní domáci špurtéri Arnaud Démare a Nacer Bouhanni sú francúzskou nádejou na prelomenie čakania na víťazstvo v špurtérskom dojazde. Naposledy sa v spoločnom finiši balíka spomedzi francúzskych cyklistov tešil Jimmy Casper v roku 2006.
80 Vláčik tímu Bora, ktorý je zabudovaný v popredí pelotónu, vedie Juraj Sagan v drese slovenského majstra. Jeho včerajší výkon bol fantastický, chválil ho aj brat Peter.
84 Strata pelotónu na únikajúceho cyklistu klesla pod hranicu piatich minút.
88 Ako sme už spomínali pri predstavení dnešnej etapy, špeciálnu motiváciu bude mať v jej závere francúzsky rýchlik Nacer Bouhanni, ktorý pred dnešným štartom pre oficiálny web Tour de France povedal: „Prichádzam na domácu pôdu. Vittel je vzdialený od bydliska mojich rodičov len osemnásť kilometrov. Určite je to mimoriadna motivácia. Pri prvom tohtoročnom šprinte došlo k nejakému nedorozumeniu. Dúfam, že to dnes napravíme. Moje nohy sú v dobrej kondícii. Nie je nevyhnutné, aby som nasledoval koleso Kittela, je tu veľa šprintérov na rovnakej úrovni.“
93 Belgický cyklista v úniku jednak zviditeľňuje svoj tím, ktorý zažíva premiéru na najlepších cyklistických pretekoch sveta, a takisto je veľmi pravdepodobné, že mu kompetentní udelia za dnešé sólo červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca etapy.
97 Pelotón vedie cyklista tímu FDJ, ktorý dnes vkladá nádeje do Arnauda Démara. Francúzsky šprintér bol v druhej etape druhý a včerajšom náročnom dojazde obsadil šieste miesto.
100 Sto kilometrov pred cieľom je na trati situovaný tzv. bufet, na ktorom si cyklisti môžu prevziať od členov svojich tímov rôzne balíčky s občerstvením.
103 Guillaume van Keirsbulck je na čele s náskokom šiestich minút a tridsiatich sekúnd.
107 Marcel Kittel, zrejme najväčší favorit dnešného dojazdu, pred štartom etapy pre oficiálny web Tour de France povedal: „Je to veľmi motivujúce, že môžem vstúpiť do druhej šprintérskej etapy už s víťazstvom na konte. Chcem využiť dnešnú príležitosť spolu so svojím tímom. Už sme urobili jeden dobrý špurt, aj keď to nebolo jednoduché – pracovať ako tím. Máme ďalší plán na dnešok. Najdôležitejšie je, aby som bol vo finále v pozícii.“
111 Počas druhej hodiny dnešnej etapy absolvoval Guillaumea van Keirsbulcka 40,5 km.
117 Náskok van Keirsbulcka neustále klesá. Momentálne sa už pohybuje len tesne nad hranicou siedmich minút.
120 Guillaume van Keirsbulck je 26-ročný Belgičan, ktorý pretekal v rokoch 2011-2016 za tím Quick-Step. Aktuálna sezóna je jeho premiérovou v drese kontinentálneho belgického zoskupenia Wanty–Groupe Gobert.

Pochádza z cyklistickej rodiny. Jeho starý otec Benoni Beheyt sa v roku 1963 stal majstrom sveta. Otec Kurt bol takisto profesionálnym cyklistom, pretekal v rokoch 1988-1991.
123 Vedúci pretekár to nemá vôbec jednoduché. Určite by bol radšej, keby mal v úniku nejakých spolubojovníkov. Dnes sa však nikto okrem neho nerozhodol zaútočiť.
126 Guillaume van Keirsbulck disponoval niekoľko kilometrov dozadu trinásťminútovým náskokom. Teraz je rozdiel medzi ním a pelotónom deväťminútový.
130 Za trinásť kilometrov sa náskok vedúceho muža zmenšil o tri minúty.
134 Na čele hlavného poľa pracuje už aj Julien Vermote z Quick Stepu, teda cyklista ďalšieho tímu, ktorý má vo svojom strede šprintérsku hviezdu.
137 Televízne kamery si našli dres majstra sveta, ktorý sa momentálne pohybuje v kolóne za pelotónom. Peter Sagan mal buď nejaké technické komplikácie, alebo si bol odskočiť. V každom prípade by nemal mať problém s doskočením si do hlavného balíka.
140 Na špicu pelotónu prišiel pomôcť tímu Sky s tvorbou tempa aj Thomas De Gendt z Lotto Soudal, pracujúci pre Andrého Greipela, ktorý bude chcieť v závere etapy bojovať o víťazstvo. Jeho práca sa prejavila znížením náskoku Guillaumea van Keirsbulcka o viac ako minútu.
143 Na trati nič nové. Manko hlavného balíka sa stabilizovalo na úrovni trinástich minút.
147 Peter Sagan sa vďaka včerajšiemu etapovému triumfu posunul na štvrté miesto celkovej klasifikácie, tretie v bodovacej súťaži o zelený dres a zároveň poskočil aj na druhú pozíciu v klasifikácii vrchárov. Keďže cieľové stúpanie tretej etapy bolo zároveň horskou prémiou tretej kategórie, Sagan získal okrem víťazstva a bonifikačných sekúd aj dva body do súťaže o bodkovaný dres. Jeho držiteľom je s tromi bodmi Nathan Brown.
150 Guillaume van Keirsbulck prešiel za prvú hodinu štvrtej etapy 41,1 km.
152 Na špici pelotónu sa nachádza päť cyklistov tímu Sky. Žltý muž Geraint Thomas je o čosi hlbšie v hlavnom balíku.
155 Náskok unikajúceho belgického cyklistu sa pohybuje tesne pod hranicou trinástich minút.
160 Guillaume van Keirsbulck je na svojich prvých trojtýždňových etapových pretekoch. V aktuálnej sezóne vyhral jednodňové podujatie Le Samyn v Belgicku. Je to jediné víťazstvo, ktoré jeho tím Wanty-Groupe Gobert tento rok zaknihoval.
163 Jedenásť minút a štyridsaťštyri sekúnd. Toľko má momentálne Guillaume van Keirsbulck k dobru voči pelotónu, ktorý vedie tím Sky.
168 Belgičan Guillaume van Keirsbulck, ktorému patrí v celkovej klasifikácii po tretej etape 104. priečka, je v súčastnosti nielen vedúcim mužom dnešnej etapy, ale aj virtuálnym držiteľom žltého dresu. Sám však zrejme tuší, že svoj dnešný samostatný únik nedotiahne až do cieľa.
172 Pelotón je za jediným unikajúcim borcom pozadu o 6,5 kilometra. Časový rozdiel medzi čelom a pelotónom je presne desať minút.
175 Guillaume van Keirsbulck ide aktuálne rýchlosťou 41 km/h, zatiaľ čo rýchlosť pelotónu je 33 km/h.
177 Rozdiel medzi pelotónom a vedúcim pretekárom pomaly atakuje hranicu deviatich minút. Guillaumea van Keirsbulcka dnes čaká dlhý pobyt osamote.
180 Cyklisti určite vítajú takýto pokojný začiatok dnešnej etapy. Tour de France je stále len na začiatku a tých ťažkých chvíľ ešte ponúkne mnoho. Preto sa hodí každá ušetrená sila.
183 Jediným cyklistom na trati, ktorý momentálne výrazne šliape do pedálov, je Guillaume van Keirsbulck. Jeho náskok na čele kontinuálne narastá.
186 Cyklisti v pelotóne majú v týchto momentoch čas aj priestor na rozhovory či vtipkovanie. Niektorí si zas odskakujú na malú potrebu.
189 Náskok unikajúceho Guillaumea van Keirsbulcka tak zákonite narastá. Rozdiel medzi vedúcim pretekárom etapy a hlavným balíkom sa už šplhá k hranici siedmich minút.
193 Tempo pelotónu je momentálne vyslovene vychádzkové.
198 V takýchto etapách chodia cyklisti do úniku s cieľom zviditeľniť seba i svoj tím, aj keď sú si dobre vedomí toho, že budú pohltení hlavným balíkom. Dnes však záujem o jazdenie pred pelotónom prejavil len jeden pretekár.
201 26-ročný pretekár má k dobru dve minúty a šesť sekúnd. Zdá sa, že únik dňa dnes bude mať len jedného člena.
205 Náskok belgického cyklistu pred hlavným balíkom už prevyšuje jednu minútu.
206 O prvý atak dnešného dňa sa snaží Guillaume van Keirsbulck (Wanty). Pelotón zatiaľ nereaguje.
časová značka 4. etapa 104. ročníka Tour de France práve odštartovala.
Štart dnešnej etapy sa uskutočňuje v Luxembursku na počesť miestnych cyklistických šampiónov od Françoisa Fabera po Andyho Schlecka. Druhý menovaný, ktorý sa po diskvalifikácii Alberta Contadora stal dodatočne víťazom Tour de France 2010, je navyše privilegovaný tým, že začiatok 4. etapy 104. ročníka Tour de France sa odohrá len 200 metrov od jeho domu v Mondorf-les-Bains.
Priebežné poradie celkovej klasifikácie

1. Geraint Thomas (SKY) 10h 00' 31"
2. Christopher Froome (SKY) +12"
3. Michael Matthews (SUN) +12"
4. Peter Sagan (BOH) +13"
5. Edvald Boasson Hagen (DDD) +16"
6. Pierre Roget Latour (ALM) +25"
7. Philippe Gilbert (QST) +30"
8. Michał Kwiatkowski (SKY) +32"
9. Tim Wellens (LTS) +32"
10. Nikias Arndt (SUN) +34"
..........
182. Juraj Sagan (BOH) +14,04"

Žltý dres: Geraint Thomas (Team Sky)
Zelený dres: Marcel Kittel (Quick – Step Floors)
Bodkovaný dres: Nathan Brown (Cannondale Drapac)
Biely dres: Pierre-Roger Latour (AG2R)
Klasifikácia tímov: Team Sky
Pekný deň s Tour de France prajem. Všetkých priaznivcov slovenskej i svetovej cyklistiky vítam pri sledovaní priameho prenosu zo 4. etapy 104. ročníka Starej dámy, ktorá odštartuje v Mondorf-les-Bains a jej finiš sa odohrá vo Vittel. 207 kilometrová trať má rovinatý charakter, takže boj o etapový vavrín by mal byť výhradnou záležitosťou šprintérskych es pelotónu.

Peter Sagan ukázal, že je vo fantastickej forme

Prognózy 3. etapy zneli jasne – krátke cieľové stúpanie je akoby vytvorené pre Petra Sagana. Na radosť všetkých slovenských priaznivcov žilinského rodáka sa predpoklady naplnili a líder tímu Bora-Hansgrohe zvíťazil. V koncovke to však nemal jednoduché. Opäť sa pomerne skoro ocitol na úplnej špici pelotónu, po začatí špurtu mu vypadla noha z pedálu a musel sa rozbiehať nanovo. Ani táto komplikácia ho nezastavila v ceste za ôsmym víťazstvom na Tour de France v kariére. Najväčším súperom Sagana bol Austrálčan Michael Matthews, ktorý predviedol výborné zrýchlenie, no držiteľa piatich zelených dresov z predchádzajúcich piatich ročníkov už predstihnúť nestačil. Pódium 3. etapy doplnil Daniel Martin, štvrtý finišoval Greg van Avermaet. 27-ročný Peter Sagan zase raz potvrdil, že v dojazdoch tohto typu nezvykne prehrávať. Na jeho včerajšom triumfe majú výrazný podiel aj jeho tímoví kolegovia vrátane brata Juraja, ktorého dres slovenského šampióna bol v častom zábere televíznych kamier. Starší zo súrodeneckej dvojice Saganovcov sa značnú časť etapy pohyboval na čele pelotónu s úlohou kontrolovať a udržiavať odstup hlavného balíka na cyklistov v úniku v prijateľnej časovej rovine.

Na 4. etapu sa tešia všetci špurtéri

Dnešná etapa bude vyložene tranzitná. Súčasťou jej profilu je jedno kategorizované stúpanie. Vrchol kopca Col des Trois Fontaines sa nachádza na 170,5 kilometri a táto horská prémia štvrtej kategórie výrazne neprehovorí do deja etapy. Najvzrušujúcejšie momenty štvrtej epizódy 104. ročníka Tour de France ponúkne až samotný záver, v ktorom si zmerajú sily najrýchlejší muži pelotónu. Dá sa očakávať, že rovnako ako v 2. etape bude chcieť špurtovať o víťazstvo veľké množstvo cyklistov. Paleta favoritov je široká, tým najväčším však zostáva Nemec Marcel Kittel, víťaz prvej šprintérskej etapy aktuálneho ročníku. Poraziť ho bude chcieť Arnaud Demáre, André Greipel, Mark Cavendish, Dylan Groenewegen či Sonny Colbrelli. Po včerajšej prehre bude veľmi motivovaný Michael Matthews. Odhodlanie nebude chýbať ani francúzskemu cyklistovi Nacerovi Bouhannimu, pre ktorého bude zajtrajší záver veľmi špecifický, keďže pochádza z Epinalu v provincii Vosges, ktorej súčasťou je aj cieľová obec Vittel. Po nevydarenom konci 2. etapy bude chcieť vážnejšie prehovoriť do konfrontácie na záverečných metroch aj víťazstvom povzbudený Peter Sagan.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:20.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo