Top 10 najlepšie platených športovcov Slovenska. Sagan je tretí, víťaz prekvapí

19. 7. 2017 |
 

Dlho spomedzi našich športovcov najlepšie zarábali naši hokejisti v NHL, tento rok sa však toto obdobie končí.

Sagan, Gáborík, Chára, Hossa, Sekera a jediná žena Dominika Cibulková. Najlepšie platenými slovenskými športovcami boli dlho hokejisti z NHL. Postupne sa však nielen zmenšuje ich počet v zámorskej lige, ale ich vo výške hrubého zárobku predbieha cyklista Peter Sagan.

Kto je najlepšie zarábajúci slovenský športovec?

Rebríček najlepšie zarábajúcich slovenských športovcov zostavil pred pár dňami slovenský magazín Forbes. Išlo o obdobie za posledných 12 mesiacov, teda júl 2016 až jún 2017.

Peter Sagan ešte rebríček nevedie, ale podľa toho ako sa budú meniť platy hokejistov sa ním cyklista zrejme koncom roka stane. Rovnako k jeho platu z cyklistiky treba prirátať peniaze, ktoré hojne berie za reklamné zmluvy po celom svete.

Za posledných 12 mesiacov sú však stále na prvých dvoch miestach hokejisti z NHL.

Zatiaľ čo naši najlepšie platení športovci momentálne ročne v hrubom zarobia niečo nad päť miliónov eur, magazín spomína, že Peter Dubovský v roku 1993 dostal v Reale Madrid zmluvu na asi 750 tisíc eur a Peter Bondra vtedy bral vo Washingtone "len" 450 tisíc eur. Bondra si potom polepšil a prekonaj až dva milióny dolárov za sezónu.

Zárobok je približne polovica hrubého prijmu

Forbes spomína aj veľkú zmluvu Žigmunda Pállfyho na 5 rokov a 25 miliónov eur. V sezónach medzi rokmy 2011 až 2014 dosiahol Zdeno Chára podľa Forbesu zrejme absolútny rekord v zárobkoch slovenského športovca 8,5 milióna dolárov za jedinú sezónu. 

"Hokejisti, ktorí tvoria stále väčšinu rebríčka, svoje príjmy zdaňujú s použitím rôznych sadzieb daní z príjmu v rôznych štátoch USA. Ich čistý zárobok po zdanení, nákladoch na agenta a pohyblivej čiastke, ktorú im strháva NHL vzhľadom na dosiahnuté ekonomické výsledky ligy, dosahuje približne polovicu hrubého platu," píše v článku Forbes. Napríklad Sagan daní príjem v mieste svojho bydliska v Monaku.

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo