To, čo Ronaldo kritizuje, je na Eure najkrajšie

24. 6. 2016 |
 

Kým socio-politická Európa prechádza ťažkou skúškou, tá futbalová sa topí v záplave pozitívnych emócií.

Albánski futbalisti na šampionáte strelili jediný gól a zo skupiny napokon nepostúpili, no víťazstvo 1:0 v poslednom zápase proti Rumunsku bolo v krajine vnímané ako historický úspech. Dokazuje to aj obrovská radosť hráčov po záverečnom hvizde. Foto TASR/AP

BRATISLAVA. Už vopred bolo jasné, že tohtoročné EURO bude výnimočné, iné než jeho predchodcovia. Nový formát dal európskemu šampionátu toľko nových rozmerov, že ani média či futbalové osobnosti sa jednoznačne nezhodovali v tom, či všetky tie zmeny boli krokom vpred. Už po dvoch šampionátových týždňoch je odpoveď jasná - boli.

Iste, dá sa na to pozerať z rôznych uhlov. Aj u nás sa nájdu médiá, ktoré viac poukazujú na nízky gólový priemer a silnejší závan defenzívy, ktorý na šampionát priniesli „menšie“ tímy. Oči si nemôžeme zakrývať ani pred násilnosťami fanúšikov. V niečom však dáva vynovené EURO predchádzajúcim ročníkom debakel porovnateľný so sedemgólovou kanonádou Nemcov proti Brazílii – v množstve aj intenzite pozitívnych emócií.

Skvelí fanúšikovia Severného Írska

 

Účasť krajín, pre ktoré bol šampionát ešte pred pár rokmi takmer až utópiou, priniesla neopísateľnú radosť a eufóriu hráčov aj fanúšikov. Kým pre veľké futbalové národy začína EURO od osemfinále či štvrťfinále, zrazu tu máme krajiny, ktoré každý bod či dokonca gól oslavujú ako titul. V dobe, keď je futbal už viac biznisom, sa práve takéto čisté emócie pomaly vytrácali.

Buďme úprimní - pre silné futbalové krajiny je už aj európsky šampionát skoro rutina. No na hráčoch aj fanúšikoch Islandu, Walesu, Albánska či Severného Írska krásne vidno, že prežívajú možno najväčšie momenty života.

V Maďarsku chodia v teplákoch do práce televízni moderátori aj vysokoškolskí profesori. Extáza islandského komentátora pri víťaznom góle Rakúšanom sa stala virálnou senzáciou.

Neuveriteľne oduševnená radosť islandského komentátora pri víťaznom góle Islandu

 

Výborne tento rozdiel ilustruje aj situácia pred rozhodujúcim skupinovým zápasom slovenských reprezentantov. Kým anglickí fanúšikovia dorazili tesne pred začiatkom zápasu, Slováci zaplnili tribúnu už trištvrte hodinu pred ním. Dokonca – a teraz sa podržte - mnoho našich fanúšikov odmietalo v deň zápasu piť, aby neprišli o nič podstatné!

Je to vlastne trošku paradox. Kým na socio-politickej úrovni sa Európa momentálne čoraz viac triešti, európsky futbal sa otvára stále viac a viac. Kým počet členov Európskej únie klesá, počet účastníkov európskeho šampionátu stúpa.

Reformy Michela Platiniho v Lige majstrov aj na európskom šampionáte v štýle „Futbal pre všetkých“ jednoznačne plnia svoj účel. Turnaj prináša do mnohých kútov kontinentu radosť a šťastie, pri ktorých môžeme aspoň na chvíľu zabudnúť na náročné výzvy, ktorým Európa momentálne čelí.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo