To, čo napísal o Mbappém, ho vyjde draho. Brazílsky YouTuber musí zaplatiť 1.5 milióna eur

14. 9. 2018 |
 

Youtuber má vyše 17 miliónov odberateľov, svojou tvorbou zaujal aj najväčšie svetové firmy ako Coca-Cola, Adidas či Gillette.

FOTO TASR/AP

Brazílsky youtuber João Cocielo musí zaplatiť pokutu vo výške 7.4 brazílskych realov, čo je v prepočte niečo nad 1.5 milióna eur. Do problémov ho dostali jeho príspevky na Twitteri počas Majstrovstiev sveta 2018 v Rusku.

Mbappe a jeho šprint

V osemfinále MS 2018 zdolalo Francúzsko Argentínu 4:3. Útočník Kylian Mbappé v tomto zápase očaril fanúšikov svojou rýchlosťou, keď v prvom polčase bleskovým šprintom potiahol loptu z hĺbky vlastnej polovice až do šestnástky súpera, kde ho fauloval obranca Rojo a Francúzi kopali penaltu. Youtuber Cocielo po tejto akcii napísal na Twitter, že „Mbappé by bol najlepší zlodej na brazílskej pláži,“ pričom vo svojom príspevku použil slovo ‘arrastão’. Týmto slovom Brazílčania nazývajú tradičnú metódu kradnutia na pláži, keď mladí chlapci využijú svoju rýchlosť na to, aby olúpili turistov – zoberú im cennosti a utekajú preč.

Krátko po zverejnení príspevku začali ľudia upozorňovať youtubera na to, že jeho slová znejú rasisticky. Cocielo následne svoj príspevok vymazal, ale už bolo neskoro. Ľudia sa začali hrabať v jeho starších príspevkoch, kde našli množstvo ďalších nevhodných vtipov.

Na youtube má 17 miliónov odberateľov

Cocielo má na Youtube vyše 17 miliónov odberateľov, svojou tvorbou zaujal aj najväčšie svetové firmy, ktoré s ním začali spolupracovať a sponzorovať ho. Lenže po tom, čo ho ľudia začali upozorňovať na nevhodnosť jeho príspevkov, stratil množstvo sponzorov. Veľké značky ako Coca-Cola, Adidas či Gillette vydali stanovisko, v ktorom uviedli, že sa nestotožňujú so správaním youtubera a nebudú s ním ďalej spolupracovať.

Porušia bankové tajomstvo?

To však nebolo všetko. Brazílske úrady v Sao Paulo žiadajú, aby youtuber zaplatil pokutu vo výške 1.5 milióna eur za to, že svojimi rasistickými vtipmi poškodil meno svojej krajiny, porušil základné, ľudské práva, štátnu ústavu a medzinárodnú zmluvu o ochrane ľudských práv.

Brazílske úrady teraz čakajú na vyjadrenie súdnych orgánov, ktoré majú rozhodnúť o tom, či sa môže porušiť bankové tajomstvo youtubera. Úrady tak chcú verejnosti dokázať, že Cocielo má dosť peňazí na to, aby zaplatil spomínanú pokutu.

Brazílsky youtuber sa za svoje príspevky ospravedlnil na svojom kanáli CanalCanalha.

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo