Tie ospravedlnenky pre MS v hokeji 2017 neboli vôbec náhoda

3. 5. 2017 |
 

Tento rok po odmietnutí účasti na MS v hokeji 2017 viacerých z partie starších hráčov jednoducho chýbali úspešní mladíci.

Kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Chára s tanierom pre druhý najlepší tím na svetovom hokejovom šampionáte 20. mája 2012 v Helsinkách. Slovensko prehralo vo finále MS s Ruskom 2:6. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Tomu sa dá len ťažko veriť. V roku 1994 nastúpila hokejová reprezentácia Slovenska do 20 rokov na zápas s Dánskom a vyhrala ho 22:0.

Kto za nás vtedy hral, sa na internete už zrejme nájsť ani nedá. Aktuálny archív článkov o našej repre do 20 rokov na webe Slovenského zväzu ľadového hokeja siaha len do roku 2005. Jednoducho rok 1993 bol už celkom dávno. To boli časy, keď reprezentácia Československa vybojovala na MS do 20 rokov štyri bronzové medaily za päť rokov.

 

Prečítajte si aj

MS v hokeji 2017 - Kompletný rozpis a program (Slováci zápasy)

 

Medaily sa občas podarili, ale veľmi ich už nevidieť

Československo ako pravidelne úspešný tím na MS sa rozdelilo a odvtedy sú úspechy našich a rovnako i Česka na MS do 20 rokov skôr výnimkou ako pravidlom. Okrem rokov 2000 a 2001, keď Česko mládežnícky hokej ovládlo dvakrát po sebe a bralo zlato.

Naši priniesli z MS do 20 rokov bronzové medaily dvakrát, raz skončili štvrtý. Hráčov z týchto troch mužstiev treba však v aktuálnej reprezentácii hľadať mikroskopom.

Partia z roku 1999 (bronz z Winnipegu), v ktorej vynikali Lašák, Mezei, Nagy, Cibák či Gáborík už končí a ťažko nás mohla tento rok na MS potiahnuť. Svoje pre náš hokej urobila mierou vrchovatou, tam problém nie je.

V roku 2009 sa podarilo partii s Tatarom a Pánikom či Janusom v bránke vybojovať štvrté miesto. V aktuálnej repre je len Janus.

A úspešná partia z MS v roku 2015 na svoje chvíle len čaká. A či sa vôbec dočká.

Réway ako najväčšia hviezda úspešného tímu zo zdravotných dôvodov hrať hokej aktuálne nemôže vôbec. Z talentovaného výberu, ktorý by sa mal tlačiť do mužskej reprezentácie už aj cez okno, si tréner Zdeno Cíger pre MS 2017 vybral iba Pavla Skalického.

Hoci mládežnícke úspechy nenosíme každý rok, občas sa našim podarili. Posunúť sa však vyššie zjavne nie je malina. Tento rok tak po odmietnutí účasti na šampionáte viacerých z partie starších hráčov jednoducho chýbali úspešní mladíci.

„Pre väčšinu starších hráčov je to objektívne rozhodnutie. Niečo pre Slovensko urobili a náš hokej nemôže stáť stále na tých istých menách. Ja by som skôr vinil prácu v hokeji za posledné roky, a nie hráčov, ktorí teraz odmietajú,“ povedal bývalý brankár Rastislav Staňa pre denník SME.

MS v hokeji 2017 - Treba fandiť

Jednoducho sa treba postaviť realite. Zápasy s Dánskom už nevyhrávame 22:0, ale to ani Kanada. Pred pár dňami sme v Dánsku síce vyhrali, tam však zjavne urobili skok o niekoľko kozmických rýchlostí. Zatiaľ čo u nás sme v lepšom prípade na mieste. A ani to nie je isté.

Deti u nás hokej hrať chcú, aktuálny výber do 18 rokov je opäť prísľubom. Reprezentácia však nemôže stáť na zopár individualitách z mladežníckych výberov. A tej energie, akú našej hokejovej krajine dali MS do 18 rokov, jednoducho potrebujeme viac.

Držme našim tento rok palce, fandime. Ale náš hokej by už teraz mal mať jasno, čo a s kým chceme hrať na MS 2025. Lebo do A kategórie MS postúpila už aj Kórea.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo