The Normal One. Veľký profil trénera Jürgena Kloppa

23. 7. 2017 |
 

K svojmu prvému trénerskému zamestnaniu sa dostal Jürgen Klopp len zvláštnou zhodou okolností. Darilo sa mu však a dnes patrí k najhodnotnejším trénerom na svete. Toto je jeho príbeh.

 Foto - TASR/AP

Dobré čítanie na portáli sportinak.sk podporuje futbalovysen.sk.

 

15. máj 2011 – 400 000 fanúšikov Borussie Dortmund víta klubový autobus so svojimi hráčmi na hlavnom mestskom ťahu B1. Hlavným hrdinom na streche otvoreného autobusu je jediný muž – Jürgen Norbert Klopp.

Nemecký manažér ukončil deväťročné čakanie klubu na ligový titul a z priemerného mužstva sužovaného finančnými problémami spravil majstrovský mančaft v krajine viacnásobných majstrov sveta.

Fanúšikovia Borussie sú v eufórii, Jürgen Klopp je pre nich hrdinom. Úžasné chvíle, ale dokáže tento úspech klub zopakovať aj v nasledujúcej sezóne?

 

Prečítajte si aj

Prečo nevyhral zlatú loptu? Je najlepší brankár (Gianluigi Buffon - veľký profil)

 

Jürgen Klopp - Mladý Kloppo

Jürgen Klopp sa narodil 16. júna 1967 v nemeckom Stuttgarte. Ako malý chlapec bol fanúšikom miestneho klubu VfB Stuttgart. So svojimi dvoma sestrami vyrastal v malej dedinke Glatten v nemeckej horskej oblasti nazývanej Black Forrest. Svoje futbalové začiatky napísal ako hráč v klube 1.FC Pforzheim. Neskôr, počas svojho štúdia na Goetheho Univerzite vo Frankfurte vystriedal tri amatérske kluby – Eintrach Frankfurt II, Viktoriu Sindlingen a Rot-Weiss Frankfurt. Okrem štúdia a hrania ako amatér trénoval aj mládežnícku kategóriu futbalistov U13.

Posun v jeho futbalovej kariére nastal v roku 1990, keď jeho tím Rot-Weiss Frankfurt bojoval v baráži o druhú nemeckú Bundesligu. Aj keď dvakrát podľahol Mainzu 05, mladého Kloppa to nemuselo mrzieť. Všimol si ho vtedajší manažér Mainzu Robert Jung, ktorý neváhal mladého Jürgena angažovať do svojho tímu.

„Vybral som si ho, pretože bol vo vzduchu veľmi dobrý a presne to potrebovalo naše mužstvo,“ vysvetľoval angažovanie 23-ročného mladíka tréner Jung v Kloppovej biografii, ktorú napísal Elmar Neveling.

Klopp si okamžite získal fanúšikov svojho nového klubu. Milovali ho najmä pre jeho energiu a rýchlosť na ihrisku. Nevynechal nijaký súboj, šprintoval hore dole len aby bol všade. Jürgen  Klopp sa stal prvým futbalistom v histórii Mainzu, ktorému sa podarilo v jednom zápase druhej najvyššej nemeckej ligy streliť štyri góly.

V Mainzi strávil ako hráč nasledujúcich jedenásť rokov a v klube vystriedal hneď niekoľko postov. Spočiatku hrával v útoku – bol veľmi rýchly. S pribúdajúcimi rokmi prešiel do zálohy a nakoniec do obrany.

Doteraz nemá žiadny hráč Mainzu na konte viac štartov v druhej nemeckej Bundeslige ako Jürgen Klopp. Celkovo odohral za Mainz 325 zápasov v ktorých nastrieľal 52 gólov.

 

Tréner Dortmundu Jürgen Klopp v roku 2011. Foto - TASR/AP

 

Jürgen Klopp - Trénerské začiatky

K svojmu prvému trénerskému zamestnaniu sa dostal Jürgen Klopp len zvláštnou zhodou okolností. V sezóne 2000/01 sa Mainz trápil. Väčšiu časť sezóny strávil na dne tabuľky druhej nemeckej Bundesligy. Vtedy 33-ročný Klopp už nefiguroval v základnej zostave klubu a pre zranenie vynechal druhú polovicu sezóny.

V závere sezóny odvolalo vedenie Mainzu belgického trénera Reného Vandereyckena, klub sa v tom čase pohyboval beznádejne v pásme zostupu. O to viac prekvapilo, keď vedenie klubu vymenovalo do konca sezóny za dočasného hrajúceho trénera práve Jürgena Kloppa. Ten sa nikdy netajil svojimi ambíciami stať sa v budúcnosti manažérom, no zrejme ani sám nečakal, že sa stane trénerom v takom mladom veku a za takýchto okolností.

Do konca sezóny ostávalo odohrať sedem kôl. Mainz potreboval na záchranu každý jeden bod a Klopp si to plne uvedomoval. V priebehu štyroch dní malo mužstvo odohrať dva zápasy – proti Duisburgu a Chemnitzeru. Fanúšikovia Mainzu spočiatku neverili, že by nový tréner dokázal ich mužstvo v druhej nemeckej Bundeslige udržať.

Na Kloppov prvý domáci zápas proti spomínanému Duisburgu prišlo na štadión iba necelých 3 500 fanúšikov. Po najtesnejšom víťazstve 1:0 sa však veci začali meniť. Keď o tri dni neskôr zaznamenal Mainz ďalšie víťazstvo (3:1 vonku proti Chemnitzeru), vyzeralo to zo šancami na záchranu a s dôverou fanúšikov v nového manažéra už oveľa lepšie. Klopp nakoniec dokázal zo siedmich zápasov vyhrať až šesť, čo zabezpečilo Mainzu záchranu v 2. Bundeslige.

 

Antonio Conte a Jürgen Klopp. Foto - TASR/AP

 

„V tom čase som o tom veľmi nepremýšľal, no dnes si to plne uvedomujem. Ak by som vo veku 33 rokov zostúpil s Mainzom, moja kariéra manažéra by bola vo veľkých problémoch. Vo svojom životopise by som mal napísané – počas svojho prvého angažmá zostúpil. Nikto by zrejme za mnou neprišiel a nedal by mi s takým životopisom druhú šancu. Takže som dúfal v obrovské šťastie a do svojich hráčov som vkladal obrovskú dôveru, aby sme sa zachránili,“ cituje v Kloppovej biografii jeho slová o prvej sezóne vo funkcii manažéra Elmar Neveling.

Christian Heidel (vtedajší športový riaditeľ Mainzu) vysvetľoval v knihe dôvod vymenovania Kloppa za hlavného trénera takto: „Keď niečo povedal, mali ste pocit, že sa na to môžete spoľahnúť. Ak vyjadril svoj názor, skutočne na ňom trval. Existujú manažéri, ktorí sa tvária ako tvrdí chlapi nimi v skutočnosti nie sú. To vôbec nie je Kloppov štýl. Klopp je presne taký, ako sa prejavuje. Nebojí sa konzultovať rozhodnutia s rozhodcom, dokáže skákať pri postrannej čiare, niekedy ho vykážu na tribúnu, vie na svojej tvári vystrúhať strašidelný výraz či vyčariť široký úsmev s jeho veľkými zubami – čokoľvek spraví, je to vždy na sto percent on.“

V nasledujúcich dvoch sezónach Klopp pocítil, že futbal je občas veľmi krutý a nespravodlivý. V sezóne 2001/02 chýbal Mainzu k postupu do Bundesligy jediný bod. O rok neskôr, v sezóne 2002/03 to však bolo ešte nespravodlivejšie. Mainz v poslednom zápase sezóny síce zdolal Branuschweig 4:1, Eintracht Frankfurt ale vďaka gólu v nadstavenom čase vyhral nad Reutlingenom 6:3, zaujal miesto Mainzu v tabuľke a postúpil do Bundesligy.

O postupujúcom rozhodlo skóre – Frankfurt strelil o jeden gól v súťažnom ročníku viac a práve vďaka nemu postúpil. Klopp s odstupom času priznal, že oba závery smolných sezón preplakal ako malý chlapec.

„Neverím vo futbalového Boha, iba v Boha. Verím, že všetko čo sa vám stane v živote, má svoj význam. Možno niekedy v budúcnosti zistím, čo dnešok znamenal,“ opísal svoje pocity v sezóne 2002/03 po poslednom zápase v spomenutej knižke.

Ešte dramatickejšie vyvrcholenie sezóny zažil Kloppov Mainz v ročníku 2003/04, tentokrát však so šťastným koncom. Pred posledným kolom 2. Bundesligy ostávalo voľné posledné postupové miesto do najvyššej súťaže.

Najväčším favoritom bol mančaft Alemannie Aachen (53 bodov), ďalej nasledoval Mainz (51 bodov), Cottbus (51 bodov) a v hre bol aj Oberhausen (50 bodov). Aachen privítal na svojom štadióne Karlsruher SC, ktorý bojoval o záchranu. Mainz hostil doma Eintracht Trier. Po víťazstve Mainzu 2:0 a prekvapujúcej domácej prehre Aachenu 1:0 postúpil do Bundesligy Mainz. Po dvoch smolných sezónach, keď Mainzu unikol postup len o kúsok to nakoniec do tretice vyšlo.

 

Klopp v roku 2014. Foto - TASR/AP

 

Jürgen Klopp - Bundeslige, Európa, zostup a koniec v Mainzi

Nasledujúce tri ročníky strávil Kloppov Mainz v Bundeslige. V sezóne 2004/05 skončil v tabuľke na 11.mieste a vďaka oceneniu Fair play získalo mužstvo v nasledujúcom ročníku miestenku v skupinovej fáze Európskej ligy. V sezóne 2005/06 zbierali hráči Mainzu spoločne so svojim trénerom nové skúseností naprieč Európou.

V tom ročníku Mainz zopakoval 11. miesto a v tabuľke Bundesligy skončil na 11.mieste. Výsledkom pôsobenia v Európskej lige bol predaj niektorých kľúčových hráčov klubu do lepších konkurenčných tímov v Nemecku. To sa zrejme stalo Mainzu v nasledujúcej sezóne osudným. Sezóna 2006/07 nepriniesla Kloppovi veľa dôvodov na radosť. Na konci sezóny obsadilo mužstvo Jurgena Kloppa 16.miesto a s Bundesligou sa muselo rozlúčiť.

Pred začiatkom sezóny 2007/08 potom došlo k dohode medzi Jürgenom Kloppom a športovým riaditeľom Mainzu Christianom Heidelom. Obaja sa dohodli, že nemecký manažér ostane v klube, iba ak sa mu podarí znova postúpiť do Bundesligy. V nabitej konkurencii Monchengladbachu, Hoffenheimu a 1.FC Koln skončil Mainz až na štvrtom mieste s dvojbodovou stratou na tretie miesto.

23. mája 2008 tak nastalo na štadióne Mainzu emotívne lúčenie. Asi 20 000 fanúšikov spievalo charizmatickému trénerovi na rozlúčku jeho chorál. Klopp sa so slzami v očiach lúčil so svojim klubom, v ktorom dlhé roky pôsobil ako hráč a ktorý potom ako manažér priviedol do Bundesligy.

Jürgen Klopp - Výzva menom Borussia Dortmund

Úspechy Jurgena Kloppa ako manažéra Mainzu nemohol nikto v Nemecku prehliadnuť. Mladého a ambiciózneho trénera sledovalo hneď niekoľko konkurenčných klubov – na čele s Bayernom Mníchov, Borussiou Dortmund, Bayerom Leverkusen a Hamburgom. Dva roky predtým, než prijal Klopp ponuku Borussie Dortmund sa stretol Christian Heidel (výkonný riaditeľ Mainzu) s Hansom-Joachimom Watzkem (generálny riaditeľ Dortmundu).

Témou ich rozhovoru bol práve vtedajší manažér Mainzu. Watzke sa netajil túžbou priviesť ho do Dortmundu. Aj keď Mainz nebol v najlepšej situácii, Heidel pred Watzkem uznal, že Jürgen Klopp je podľa neho najlepším manažérom v Nemecku.

 

 

Borussia Dortmund mala v tom čase hneď niekoľko problémov. Okrem finančných starostí tu boli aj neuspokojivé výsledky tímu, vďaka čomu mužstvo hralo len v strede tabuľky. Kostra tímu bola navyše tvorená hráčmi, ktorí mali svoje najlepšie roky už za sebou.

Watzke potreboval nového manažéra, ktorý by so sebou do klubu priniesol čerstvý vietor a vštiepil hráčom novú filozofiu. Výsledok Watzkeho snaženia sa pre Borussiu Dortmund dostavil v máji 2008 – Jürgen Klopp bol oficiálne predstavený ako nový manažér klubu.

Vtedy 41-ročný manažér si získal priaznivcov Dortmundu hneď na svojej prvej tlačovej konferencii, keď prehlásil, že ponuka od Borussie nebola najhoršia, ktorú dostal. S veľkou dávkou chuti a energie sa pustil nový tréner do prestavby mužstva, ktoré pod jeho vedením v prvej sezóne (2007/08) skončilo na 13.mieste v tabuľke Bundesligy.

Pred začiatkom sezóny a následne počas leta 2008 predal Klopp hneď niekoľko hráčov. Nebál sa nepredĺžiť zmluvu s 35-ročným kapitánom a oporou klubu Christianom Wörnsom, ktorý bol v klube dlhých deväť rokov. Ten ako voľný hráč následne ukončil kariéru.

S klubu postupne odišli aj Robert Kovac, Antonio Rukavina, Diego Fernando Klimowicz, Mladen Petric, Alexander Frei, Delron Buckley, Giovanni Federico a ďalší. Vo väčšine prípadov išlo o hráčov, ktorý mali viac ako 30 rokov. Od prvých dní v Dortmunde sa snažil Klopp vštiepiť tímu nový štýl hry – tzv. gegenpressing. Je to štýl založený na rýchlom získaní lopty po jej strate na polovici súpera.

Inými slovami – donútiť súpera k chybe na jeho polovici, získať loptu a skórovať. V rámci tejto stratégie vyžadoval Klopp od svojich útočníkov, aby dokázali byť rovnako užitočný aj pri bránení. To v konečnom dôsledku stálo miesto v Dortmunde aj Petrica, Freia či Klimowicza.

Do tohto systému a štýlu hry potreboval nemecký manažér mladých, energických hráčov hladných po úspechu. Navyše pre finančné problémy si klub nemohol dovoliť utrácať za prestupy veľké čiastky. Kloppovi sa napriek všetkým okolnostiam podarilo do tímu priviesť neznámych hráčov, z ktorých sa postupne stali superhviezdy Bundesligy. Zadarmo priviedol Kagawu, Großkreutza a Piszczeka.

Na štvoricu Lewandowski, Hummels, Gundogan a Subotic minul menej ako 15 miliónov libier. Aubameyang stál Kloppa 10 miliónov libier, Reus 12 miliónov a najdrahšou Kloppovou posilou v Dortmunde bol neskôr Mkhitaryan – 20 miliónov libier. V Dortmunde sa rysovalo neznáme, ale mladé mužstvo, ktorého sila sa mala ukázať v nasledujúcich sezónach.

 

Oslavy titulu v roku 2015. Foto - TASR/AP

 

Jürgen Klopp - Majstri

V druhej sezóne v Dortmunde (2009/10) skončil Klopoov tím na celkovom 5. mieste. Bolo to výrazné zlepšenie, ale rozhodne to nebol vrchol. Prišla totiž Kloppova tretia sezóna v Dortmunde, ktorou sa nemecký manažér zapísal nielen do klubovej histórie.

Dortmund sa stal v ročníku 2010/11 majstrom Bundesligy vo veľkom štýle. Ligu odštartovala Borussia dvoma prehrami – boli to však zároveň posledné prehry, ktoré mužstvo v sezóne okúsilo. Dortmund vyhral Bundesligu s desať bodovým náskokom pred najväčším rivalom Bayernom Mníchov.

Čerešničkou bolo aj februárové víťazstvo Dortmundu v Allianz Arene nad domácim Bayernom (3:1). Presne dvadsať rokov predtým Dortmund nedokázal poraziť Bayern na jeho štadióne.

Vekový priemer Dortmundu bol v tomto zápase 22,3 rokov – išlo o najmladší tím, ktorý nastúpil v histórii Bundesligy. Vekový priemer mužstva v celej sezóne bol 24,2 rokov – rovnako aj toto je historicky zápis, keďže ide o najmladšie mužstvo v histórii, ktoré dokázalo vyhrať Bundesligu.

Fanúšikovia BVB zažívali jednu z najkrajších sezón v histórii klubu. Posledný ligový titul Dortmundu prišiel pred Kloppom ešte v ročníku 2001/02. Vtedajšie mužstvo Mathiasa Sammera ale tvorili skúsení vyzretí hráči ako Jens Lehmann, Jurgen Kohler, Lars Ricken, Jan Koller, Dede, Amoroso či talentovaní Tomáš Rosický.

Klub, ktorý sa v predošlých sezónach potuloval stredom tabuľky a ktorého finančné problémy ohrozovali celkovú existenciu teraz dokázal ako najmladší v histórii Bundesligy získať titul – neuveriteľné! To najlepšie, ale malo ešte len prísť.

Jürgen Klopp - Double, kríza a rozlúčka s Dortmundom

Do sezóny 2011/12 vstupoval Dortmund ako obhajca titulu v Bundeslige. Aj keď to spočiatku nevyzeralo dobre (mužstvu patrilo po šiestich odohraných kolách 11. miesto v tabuľke), žltej ponorke Jürgena Kloppa sa to nakoniec podarilo. S osembodovým náskokom pred úhlavným rivalom z Mníchova získala Borussia svoj ôsmy ligový titul, druhý pod vedením Kloppa.

Skvelú sezónu korunoval Dortmund ziskom double, keď vo finále pohára DFB porazil Bayern Mníchov vysoko 5:2. Odmenou pre Jürgena Kloppa v oboch vydarených ročníkoch bolo individuálne ocenenie tréner roka v Nemecku v roku 2011 a 2012.

Nasledujúce sezóny však neboli pre Kloppov tím už také úspešné, ako tie predchádzajúce. Hlavne, čo sa týka počtu získaných trofejí. V sezóne 2012/13 doplatilo mužstvo na dlhodobé zranenia svojich opôr. Napriek tomu sa dokázalo prebojovať až do finále Ligy majstrov, kde mužstvo nestačilo na svojho rivala Bayern Mníchov a podľahlo mu 1:2 po víťaznom góle Arjena Robbena z 89. minúty.

Na ceste do finále však dokázal Dortmund vyradiť aj Real Madrid. Nezabudnuteľným ostáva najmä semifinálový domáci zápas, keď Dortmund po štyroch góloch Roberta Lewandowskeho prevalcoval Biely balet vysoko 4:1.

V nešťastnej sezóne neuspel Klopp so svojim tímom však ani vo finále pohára DFB, kde rovnako podľahol Bayernu 2:1. Podobnou bola potom aj sezóna 2013/14, Dortmund sa musel v lige opäť skloniť pred nadvládou Bayernu Mníchov. Cenou útechy bol pre Kloppove mužstvo triumf v nemeckom superpohári.

Kríza Dortmundu sa prehĺbila ešte viac v novej sezóne 2014/15. Po zlých výsledkov v lige vedenie Dortmundu spolu s Kloppom 15. apríla 2015 na mimoriadnej tlačovej konferencii oznámilo, že tréner po siedmich rokoch po sezóne klub opustí. Bola to veľmi nečakaná správa, ktorá zasiahla všetkých fanúšikov BVB.

Aj napriek ťažkým chvíľam v tejto sezóne mal Klopp stopercentnú dôveru u vedenia a fanúšikov klubu. Dobrým príkladom bola tlačová konferencia po zápase pohára DFB na ihrisku FC St. Pauli (Dortmund vyhral 3:0). Na tlačovku vtedy vtrhla neznáma žena s dresom a šálom Borussie Dortmund.

Z jej úst nakoniec vyšlo, že tak ako sa Klopp postaral o tento klub, rovnako tak sa o neho počas krízy postarajú teraz fanúšikovia BVB. Charizmatický manažér ostal zaskočený, následne však žene poďakoval a daroval jej aj autogram na jej knihu.

Táto situácia dokonale demonštruje Kloppov otvorený vzťah s fanúšikmi Dortmundu. Tí ho počas pôsobenia v klube milovali – a rovnako ho milujú dodnes. Kloppovej rezignácii na poste trénera klubu predchádzalo 8-hodinové rokovanie, na ktorom boli prítomní Hans-Joachim Watzke, Michael Zorc (športový riaditeľ klubu) a sám Klopp. Tréner presvedčil vedenie klubu, že mužstvo potrebuje zmenu. Zorc s Watzkem neboli nadšení, no nakoniec Kloppove rozhodnutie prijali.

Rozlúčka s Kloppom v Dortmunde v máji 2015. Foto - TASR/AP 

 

Hans-Joachim Watzke to 15. apríla 2015 na mimoriadnej tlačovej konferencii povedal takto „Zasiahlo to všetkých troch z nás – Jürgena, Michaela a aj mňa. Tým si môžete byť istý. Počas našich spoločných rokovaní sme sa snažili spraviť pre BVB to najlepšie, pretože tento klub je niečo špeciálne. O tom niet pochýb. Na druhej strane je to pre každého z nás veľmi ťažké, lebo náš vzťah spája výnimočné priateľstvo založené na extrémnej dôvere a porozumení. Buď si istý Jürgen, že sa ti dostane nekonečného poďakovania od všetkých fanúšikov Borussie za to, čo si s klubom dokázal. Jediným pozitívom je pre mňa momentálne to, že naše priateľstvo bude trvať večne,“ opisuje Watzkeho slová Elmar Nevelling v Kloppovej biografii.

Po týchto udalostiach bol Klopp so svojim mužstvom do konca sezóny ešte v hre o poslednú trofej – nemecký pohár. Vyzeralo to veľmi nádejne, keď Borussia v semifinále pohára vyradila na penalty aj Bayern Mníchov. Poslednou prekážkou bol vo finále Vfl Wolfsburg. Všetko sa začalo ideálne, keď v 5.minúte otvoril skóre Aubameyang.

Do prestávky ale stihli hráči z Wolfsburgu otočiť a viedli 3:1. Skóre sa do konca zápasu nezmenilo. Ďalší smutný koniec Kloppa, podobne ako pri odchode z Mainzu.

Po finálovom zápase ostal na ihrisku sám so slzami v očiach a 25 000 priaznivcov Borussie mu spievalo na Olympijskom štadióne v Berlíne jeho chorál. Ďalšia emotívna rozlúčka.

Jürgen Klopp - Liverpool

O Kloppovom novom pôsobisku sa dlho špekulovalo. Okrem ponúk od Bayernu Mníchov či Realu Madrid tu boli údajne aj ponuky na trénovanie národných výberov – Nemecka či Mexika. Zrazu sa ale vynorila ponuka od anglického Liverpoolu FC a bolo rozhodnuté.

Klopp mal ešte ako manažér Dortmundu možnosť spoznať tento klub bližšie v rámci predsezónnej prípravy už v auguste 2014 (Dortmund podľahol Liverpoolu na Anfielde 4:0). Pred samotným zápasom si získal priaznivcov The Reds Klopp gestom, keď pred vstupom na štadión siahol na ikonickú tabuľku s nápisom This is Anfield.

Liverpool presne zapadal do jeho futbalového profilu – klub s bohatou históriou, ktorý momentálne nezažíva najlepšie časy, potrebuje vybudovať nové mužstvo a byť znova konkurencieschopným v Premier League a Európe. A tak bol nemecký tréner 9. októbra 2015 oficiálne predstavený ako nový manažér Liverpoolu FC.

Klopp si anglické média získal už ako manažér Dortmundu na tlačovej konferencii pri zápase Ligy majstrov na Emirates Stadium. Média ohúril svojou dobrou angličtinou, úprimnosťou a aj kúskom humoru. Svojej povesti neostal nič dlžný ani pri svojej prvej tlačovke v úlohe manažéra LFC.

„Nechcel by som opisovať sám seba. Myslí si niekto v tejto miestnosti, že dokážem robiť zázraky? Nie! Som obyčajný chlapík, prišiel som z čierneho lesa (oblasť v ktorej vyrastal). Moja mama teraz pravdepodobne sedí pred televízorom a nechápe, čo tu všetko rozprávam. Som si ale istý, že je veľmi pyšná. Takže som normálny chlapík, ak to teda chcete počuť," cituje Kloppa skysports.com.

Po týchto vyjadreniach si fanúšikovia Liverpoolu nového manažéra zamilovali. Po spomínanej tlačovke prischla nemeckému manažérovi v Liverpoole prezývka The Normal One. Klopp sa v ďalších vyjadreniach prisľúbil, že musí zmeniť fanúšikov z mesta Beatles z pochybovačov na veriacich. Takisto požiadal o trpezlivosť a čas pri budovaní mužstva a zbieraní úspechov.

 

Jürgen Klopp už vo farbách Liverpoolu. Foto - TASR/AP

 

Mužstvo prebral počas sezóny 2015/16 po Brendanovi Rodgersovi, ktorý dostal padáka. V lige skončil Liverpool na ôsmom mieste. Veľmi blízko mal ale k zisku trofeje v Európskej lige či v Ligovom pohári. V oboch prípadoch podľahlo mužstvo Jürgena Kloppa až vo finále Seville resp. Manchestru City.

V sezóne 2016/17 vykázalo Kloppove mužstvo progres a v tabuľke Premier league skončilo v nabitej konkurencii na štvrtom mieste. Počas leta 2017 čakajú na nemeckého trénera opäť ďalšie výzvy. Vhodne doplniť káder posilami, kvalifikovať sa do skupinovej fázy Ligy majstrov a v Premier league skúsiť zabojovať ešte o lepšie umiestnenie.

Jeho tretia sezóna v úlohe manažéra Liverpoolu bude zaujímavá. Dokáže Jurgen Klopp vrátiť Liverpoolu FC jeho zašlú slávu a priviesť ho späť k získavaniu trofejí? Všetci uvidíme počas najbližších mesiacov.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo