Taliansko má podľa Buffona budúcnosť: Po pádoch nájdeme cestu nahor

14. 11. 2017 |
 

Je sklamanie, že môj posledný zápas sa neskončil kvalifikáciou na majstrovstvá sveta. Mrzí ma to, nie za mňa, ale za Taliansko, uviedol Buffon.

Titulné strany talianskych novín po vypadnutí Talianska. Foto - TASR/AP

MILÁNO. Nielen pre Gianluigiho Buffona bolo pondelňajšie vyradenie v baráži MS 2018 posledným vystúpením v talianskej futbalovej reprezentácii. Okrem 39-ročného brankára už nebudú v najcennejšom drese pôsobiť stredopoliar Daniele De Rossi ani obrancovia Giorgio Chiellini a Andrea Barzagli.

 

Rossi mohol byť kapitánom

De Rossi by pritom bol kandidátom na post kapitána, ktorý uvoľnil práve Buffon. Rozhodol sa však ukončiť reprezentačnú kariéru. Taliansko remizovalo v domácej odvete európskej baráže so Švédskom 0:0 a po prehre 0:1 v prvom stretnutí sa neprebojovalo na prvý svetový šampionát od roku 1958, keď sa konal zhodou okolností vo Švédsku. De Rossi sa v rozlúčkovom súboji dostal do sporu s realizačným tímom po tom, ako dostal pokyn rozcvičiť sa. Bol na lavičke náhradníkov rovnako ako útočník Lorenzo Insigne. "Len som povedal, že sa blíži záver a potrebujeme zvíťaziť, tak by sa mali rozcvičovať útočníci a ukázal som aj na Insigneho. Nebolo v mojej kompetencii zasahovať do taktiky, ospravedlňujem sa, pokiaľ som niekoho urazil. V danom čase som si myslel, že by bolo vhodnejšie nasadiť Insigneho," vysvetlil 34-ročný De Rossi pre Rai Sport.

Vľavo švédsky reprezentant Victor Lindelöf utešuje talianskeho brankára Gianluigiho Buffona po remíze v odvetnom zápase európskej baráže MS 2018  vo futbale Taliansko - Švédsko (0:0) v Miláne. Foto - TASR/AP

Buffon: Smutný posledný zápas

Buffon absolvoval celé stretnutie, v bránke mal minimum práce a na konci dvakrát vyrazil aj dopredu v poslednej snahe dosiahnuť gól, ktorým by si Taliani vynútili aspoň predĺženie. "Je sklamanie, že môj posledný zápas sa neskončil kvalifikáciou na majstrovstvá sveta. Mrzí ma to, nie za mňa, ale za Taliansko," uviedol Buffon. Pred dvoma desaťročiami debutoval v reprezentácii rovnako v baráži MS v Rusku. Práve tam chcel aj ukončiť medzinárodnú kariéru, nedostal sa však na rekordný šiesty svetový šampionát. Nemec Lothar Matthäus a Mexičan Antonio Carbajal hrali na piatich, Buffon kryl v roku 1998 chrbát Gianlucovi Pagliucovi.

Pondelňajší zápas bol Buffonov rekordný 175. v talianskom drese, už však nestanoví nové svetové maximum v počte reprezentačných štartov. Figuruje na štvrtom mieste za Ahmedom Hassanom (Egypt, 184), Mohamedom al-Deayeaom (Saudská Arábia, 178) a Claudiom Suarezom (Mexiko, 177). V roku 2006 bol jeden z hlavných strojcov titulu majstra sveta, od súpera ani raz neinkasoval z hry. Prekonali ho len spoluhráč Cristian Zaccardo vlastným gólom a Francúz Zinedine Zidane z pokutového kopu vo finále.

Osemnásťročný menovec Gianluigi Donnarumma sa stane nástupcom Buffona medzi žrďami národného tímu. Už tretiu sezónu je jednotka v AC Miláno. "Viacero chlapcov má talent, vrátane Donnarummu a Mattiu Perina. Prajem im veľa šťastia. Rozhodne máme budúcnosť, pretože nám nechýbajú hrdosť a sila. Sme zanietení a tvrdohlaví. Po ťažkých pádoch nájdeme cestu naspäť nahor," vyhlásil Buffon podľa agentúry AP.

 
 
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo