Súboj o šachového majstra sveta je zatiaľ vyrovnaný

28. 11. 2016 |

Jedenásta partia zápasu o najlepšieho šachistu na svete medzi Rusom Sergejom Karjakinom a Nórom Magnusom Carlsenom sa skončila remízou. V sérii hranej na 12 zápasov sa hrá dnes posledná partia. Ak sa v nej nerozhodne, bude nasledovať tajbrejk v stredu.

V zápase medzi obhajcom titulu Carlsenom a vyzývateľom Karjakinom je to tak už deviata partia, ktorá sa skončila remízou. Prvých 7 partií sa skončilo remízou, v ôsmej vyhral Karjakin a ujal sa vedenia. Deviata partia sa skončila nerozhodne a desiatu vyhral po šesť-hodinovej hre a sedemdesiatich piatich ťahoch Carlsen, čím vyrovnal stav zápasu na 1:1. Pre ruského reprezentanta to bola trpká prehra, na víťazstvo mu stačilo neprehrať posledné dve partie pred koncom série.

Jedenásta hra trvala viac ako 3 hodiny a skončila sa remízou v 34. ťahu. Je zaujímavé, že v koncovkách zápasov, kedy je dôležité nespraviť chybu, sa Dán ani Rus ničoho neboja. Ani raz nebola v 11. partii výraznejšia prevaha na jednej strane či druhej strane, maximálne 53 na 47.

Podľa viceprezidenta Šachovej federácie Moskvy Nikitu Kima bude v poslednom dvanástom zápase rozhodujúce, v akom psychologickom rozpoložení sa budú nachádzať obaja šachisti. ,,Vyhrá ten, kto spraví menej chýb“ povedal pre ruský server Russia Today.

Ak sa zápas naozaj bude musieť rozhodnúť v tajbrejku, budú sa hrať štyri rýchle partie.Rýchle partie sa v šachu nazývajú partie, v ktorých má hráč 25 minút na výhru. Ak náhodou Carlsen s Karjakinom remizujú aj v tajbrejku, bude sa hrať ďalšie kolo pozostávajúce z piatich blitz partií, ktoré trvajú iba 5 minút. Keď aj z týchto partií vzíde remíza, Carlsen s Karjakinom si zahrajú poslednú partiu s názvom ,,náhla smrť“, v ktorej ak bude remíza, vyhráva hráč s čiernymi figúrkami.