Stĺpček Richarda Lintnera: Slovenský profi šport môže skolabovať po chystanej právnej úprave

4. 10. 2016 |
 

Je nemálo vecí, na ktoré sme ako Slováci hrdí. Ochraňujme a rozvíjajme ich.

Richard Lintner. FOTO TASR - Martin Baumann

HK Nitra a HC Košice môžu vyučovať celú hokejovú Európu, ako sa dá poskladať mužstvo za približne milión eur, ktoré dokáže konkurovať elitným 32 klubom v Európe.

Z približne 150 hokejových profi klubov z elitných európskych líg je len približne 15 percent takých, ktorých ročný rozpočet neprekročí tri milióny eur.

Pokiaľ by sme sa bavili o hornej hranici 1,5 milióna eur, tak sme v tejto kategórii zostali Slováci prakticky sami.

Napriek tomu sa oba naše elitné tímy prebojovali do záverečnej fázy Ligy majstrov a bojujú o postup medzi 16 najlepších európskych klubov.

Málokto si uvedomuje, že zložitá ekonomická situácia v slovenskom profi športe donútila naše kluby dotlačiť efektivitu svojej práce na úroveň, z ktorej by sa mohli inšpirovať aj tí najlepší v hokejovej Europe.

V situácii, keď naše hokejové kluby po športovej stránke robia doslova zázraky v európskom meradle, je veľmi dôležité, aby legislatívne úpravy zákona o športe neobmedzovali ich zákonné možnosti a každodennú prácu a existenciu.

Tieto doslova manažérske zázraky by sme nemali brať ako samorezjmosť, lebo nesprávnou legislatívnou úpravou Zákona o športe, ktorú si nedovolil ani Zákonník práce, môže krehký systém slovenského profesionálneho športu skolabovať.

V súvislosti definície "závislej práce" sa navrhovateľ novely ZOŠ snaží z nepochopiteľných dôvodov zadefinovať, že len individuálny športovec a nik iný nemusí spĺňať podmienky závislej prace.

Pri obrovskom spektre všetkých športov a rozmanitom charaktere každého športového odvetvia je to viac ako prekvapujúce kritérium.

Samotný Zákonník práce, ktorý pokrýva oveľa väčšie spektrum pracovných oborov, žiadne takéto definitívne obmedzenie nepozná. 

Je nemálo vecí, na ktoré sme ako Slováci hrdí. Ochraňujme a rozvíjajme ich.

Téma je rozsiahlejšie rozobraná v tomto článku.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo