Snookrista: Je to veľký šach a šport gentlemanov

12. 2. 2015 |
 

Na Slovensku organizuje turnaje, patrí medzi najväčších nadšencov u nás. Hovorí, že keby nebolo dotácií majiteľov snookrových klubov, tento šport by sa už u nás nehral.

Adam Horáček sa narodil v roku 1978 v Uherskom Hradišti. Do roku 1998 žil v Brne, kde aj zmaturoval na gymnáziu a navštevoval Vysoké učení technické. Odišiel do Prahy, kde stretol svoju manželku. V roku 2004 sa presťahoval do Bratislavy, pracuje ako ítečkár. Okrem snookru hrával hokej a golf. Foto: Ľubomíra Petrova

Tému snooker sme rozdelili na viac častí
Prečítajte si profil Ronnieho O'Sullivana K snookru som sa dostal cez syna, píše Michal Frank Elegancia a gentlemanstvo. Nafotili sme snookristu

Hľadali sme niekoho, kto by nám vedel porozprávať o snookri. Napísať na facebookovú stránku snooker.sk, ktorá má niečo cez sto fanúšikov nebol problém. Veľké šance sme tomu však nedávali. Do desiatich minút prišla odpoveď. Na tretí deň vznikol rozhovor so snookrovým hráčom a organizátorom turnajov ADAMOM HORÁČKOM. “Hlavne sa ma, prosím, nepýtajte, koľko času tomu venujem. Žena by sa so mnou rozviedla,” povedal ešte pred zapnutím diktafónu.

Vypočujte si celý rozhovor s Adamom Horáčkom. V prepise rozhovoru spresnil niektoré odpovede.

 

Šport .inak: Vypočujte si rozhovor s bratislavským snookristom by Sportinak on Mixcloud

 

Ako často musíte ľuďom vysvetľovať rozdiel medzi snookrom a biliardom?

“Pomerne často. Naposledy na colnici, keď som si objednával špičky na snookrové tágo. Tete som povedal, že je to niečo ako biliard. Lepší sa to rok od roku, pomáha hlavne, že snooker vysielajú na Eurosporte."

Aký je teda ten rozdiel?

“Biliardový stôl má deväť stôp, snookrový dvanásť. Na snookri je viac gúl a sú menšie. Snooker je v porovnaní s biliardom náročnejší. Napríklad ak guľa nejde rovno do jamky, tak sa na rozdiel od biliardu odrazí von. Hrá sa aj podľa iných pravidiel.”

Má slovenský snooker nejakých sponzorov?

“Len majiteľov klubov. Keby oni nedotovali herne, žiaden snooker už by na Slovensku nebol.”

Boli sme sa pozrieť v snookrovom klube.

 

Snooker hrá na Slovensku sto ľudí

Ako je to na Slovensku so stavovskou organizáciou? Snooker patrí pod biliardový zväz…

“Slovenský biliardový zväz nás zastrešuje hlavne na medzinárodnej úrovni. Lokálne turnaje organizujú kluby pod záštitou zväzu.”

Patríte medzi organizátorov turnajov. Koľko ľudí sa na Slovensku venuje snookru?

“Hrá sa slovenská liga, na ktorej sa zúčastňuje okolo sedemdesiat hráčov. Existujú aj klubové turnaje, v každom z troch klubov hráva turnaje približne tridsať hráčov. Celkom je na Slovensku aktívna tak stovka hráčov.”

Kde sú tie tri kluby?

“V Bratislave, Prešove a najnovšie v Košiciach.”

Ako funguje liga?

“Skupinová časť sa hrá v kluboch, odkiaľ sa dá postúpiť do finálového turnaja. Takýchto turnajov je za sezónu päť.”

Adam Horáček počas tréningu. Foto: Ľubomíra Petrova

 

O’Sullivan? Keď má dobrú náladu, je dokonalý

Prečo ja ako človek, ktorý nesleduje snooker, poznám Ronnieho O’Sullivana?

“Lebo on je synonymum tohto športu. Je to veľmi talentovaný hráč, zároveň aj šoumen. Má aj svoje slabé stránky. Stále hovorím, že keď má niekto výnimočný talent, tak hranica medzi dokonalosťou a šialenosťou je veľmi tenká. Ronniemu sa stáva, že tú hranicu niekedy prekročí a aj vďaka tomu sa o ňom veľa píše. Dlhodobo pracuje na tom, aby snookrom bavil nielen seba, ale aj divákov. Preto si myslím, že ho poznáte.”

V čom je výnimočný po odbornej stránke?

“Je neuveriteľne talentovaný a v súčastnosti asi najlepší. Keď k tomu pridá dobrú náladu, tak je v podstate dokonalý. On perfektne zvláda všetky aspekty hry - potápanie, pozičná hra, taktika. Hrá obojručne, čo je veľká výhoda. Je veľmi rýchly. Rýchlo hrá aj rozmýšľa.”

Pomohol by slovenskému snookru nejaký ambasádor ako je napríklad v cyklistike Peter Sagan?

“Určite. Je to vidno v akomkoľvek športe. Typickým príkladom môže byť čínska tenistka Na Li. Keď začala mať svetové úspechy, tak sa to v krajine s tenisom roztrhlo.”

 

Na Slovensku máme pätnásť stolov

Dá sa porovnať úroveň slovenských snookristov so svetovou špičkou, ktorú vidíme v televízii?

“Nie. (smiech) Dá sa to vyjadriť číslami. V televízii hráči za desať frejmov zahrajú napríklad tri stobodové nábehy. Na Slovensku súťažne stobodový nábeh ešte nikto nezahral.”

Čo by sa muselo stať, aby sme niekedy videli Slováka hrať snooker v televízii?

“Museli by sme nájsť výnimočný talent, ktorý by musel byť od začiatku vedený snookrovo. V určitom veku by zrejme musel odísť trénovať napríklad do Anglicka.”

Kde je snooker najpopulárnejší?

“Pochádza z Veľkej Británie. Vďaka Eurosportu sa za posledných päť rokov rozšíril po celom svete. V Ázii je to jeden z najrýchlejšie rastúcich športov.”

Podľa článku z roku 2010 je na Slovensku desať snookrových stolov. Koľko je ich teraz?

“Okolo pätnásť.”

Zlepšuje sa to teda?

“Áno. V Bratislave máme šesť stolov, v Prešove a Košiciach majú po dva. Potom viem, že ľudia majú nejaké stoly doma. Postupne, ale pomaly, sa to rozrastá.”

Pred pár rokmi bol problém s ligovou súťažou.

“Koniec roka 2012 bol pre slovenský snooker prelomový. Dovtedy bol najväčším klubom bratislavský Snookeršport klub. V roku 2012 ho majitelia predávali a hrozilo, že zanikne. Nakoniec to dopadlo dobre. Zároveň sa zmenilo vedenie biliardového zväzu a odvtedy sa venujem aj ja organizácii snookrových podujatí”

Snookerový stôl má rozmery 1,8 x 3,6 m. Foto: Ľubomíra Petrova 

 

Gentlaman Marco Fu počkal s otvorením fľašky

Ako ste začali so snookrom? Čo vás k nemu dostalo?

“Videl som to v telke, páčilo sa mi to. Našiel som v Bratislave klub a pred piatimi rokmi som to skúsil. Je to veľmi náročný šport. Buď sa doň človek zaľúbi a venuje sa mu alebo ho tá náročnosť odradí. O snookri sa hovorí, že je to šport gentlemanov. Je to druhá časť športu, ktorú ja mám na ňom veľmi rád.”

Čo to gentlemanstvo znamená v praxi?

“Typická situácie je, že sa hráč prizná k faulu, o ktorom vie len on sám. Potom dostane trestné body a pustí k stolu súpera. Aj tak to povie. Alebo správanie hráčov, ktorí nie sú v strku. Marco Fu na turnaji počkal, kým jeho súper nezahrá a až potom si otvoril fľašu s vodou. Nechcel súpera rušiť v sústredení akýmkoľvek zvukom.”

Ako sa dá spraviť faul?

“Napríklad keď sa chystáte na strk. Tempujete a špičkou tága sa veľmi ľahko dotknete bielej gule. Alebo sa skladáte ku strku a omylom sa dotknete nejakej gule.”

 

Je to veľký šach

Prečo sa stále vraciate do klubu a hráte?

“Baví ma zložitosť a obtiažnost hry.”

Je to taký veľký šach?

“Áno. Človek, ktorý sa tomu venuje rekreačne, v tom nikdy nebude dokonalý. Stále ho to ťahá naspäť, snažiť sa zlepšovať sa. Okolo snookru je komunita ľudí, s ktorou sa rád stretnem a zahrám si.”

Koľko krokov dopredu rozmýšľa špičkový snookrista?

“To je pomerne ťažká otázka.”

Koľko krokov dopredu rozmýšľate vy?

“Zvyčajne myslím na tú ďalšiu gulu. (smiech) V snookri si môžete nahrávať na nejaké miesto. Aby ďalšia nahrávka mohla ísť tam, kam potrebujete. Myslím si, že špičkoví hráči rozmýšľajú tak tri gule dopredu. Väčšina z nich si už na začiatku nábehu urobí v hlave plán ako budú stolom postupovať. To ale neznamená, že hráč na začiatku vie, ako presne bude nasledujúcich tridsať gulí hrať.”

Môžem v snookri robiť strkmi zle súperovi?

“Je to súčasť taktiky. Volá sa to hra na istotu. Pokiaľ nemám pozíciu, tak sa snažím zahrať tak, aby ju nemal ani súper. Istotami sa hráč snaží donútiť súpera k chybe, z ktorej by získal pozíciu a mohol tak zahrať nábeh a získať frejm.”

 

Väčšinou sú to inteligentní ľudia

Pri väčšine športov vidíme jedincov, ktorým to evidentne nemyslí. Napriek tomu patria medzi špičku. Je také niečo možné aj v snookri?

“Mohol by byť úspešný. Netrúfam si povedať, či je taký hráč. Väčšina profesionálov sú celkom inteligentní ľudia.”

Dá sa byť úspešným cez pohybové nadanie, nie cez taktiku?

“Ťažko povedať. Taktika je veľká súčasť snookru. Keď však niekto potopí “jedenásť z desiatich gúl”… Príkladom by mohol byť Judd Trump, ktorý tri-štyri sezóny dozadu vletel do svetového snookru ako neslušne drzý mladý fagan, ktorý potopil hocičo. Tým vyhrával zápasy. Po dvoch-troch rokoch aj on musel zlepšiť taktickú hru, lebo skúsenejší hráči ho začali porážať. Nehovorí to však o jeho inteligencii, ale o štýle hry.”

Prečo v snookri stále zostáva to elegantné oblečenie? Napríklad z tenisu sa pletené vesty vytratili…

“Podľa mňa to k tomu odjakživa patrilo. Keď snooker začínal, elegantné oblečenie bolo bežnejšie ako dnes. Zostalo to tam, lebo je to najnáročnejšia biliardová disciplína. Aj v súčasnosti sa od toho upúšťa, World Snooker má na európskych túrach menšie požiadavky na oblečenie ako napríklad na majstrovstvách sveta.”

Správanie snookristov sa však mení. V minulosti sa počas zápasov fajčilo a pil alkohol…

“Už sa to nemôže. Je to normálna evolúcia. Súvisí to s tým, že zo snookru sa stal oficiálny šport. Už to nie je len zábava. Hrá sa o veľké peniaze.”

Adam Horáček v snookrovom drese. Foto: Ľubomíra Petrova

 

V Česku sú o päť rokov dopredu

Čo sa trénuje okrem strkov? Chodia špičkoví snookristi do posilňovne?

“Zvyčajne kondičný tréning. Človek sa okolo toho veľkého stola nachodí. (smiech) Špičkoví hráči chodia behať a do posilňovne, kde tiež cvičia vytrvalosť. Na majstrovstvách sveta sa hrá finále na 35 frejmov. Jeden sa hrá tak 15 až 20 minút. Finálový zápas tak trvá s prestávkami dva dni.”

Ako vyzerá tréning? Hrá sa proti niekomu cvične alebo sa aj nacvičujú štandardné situácie?

“Musíme rozlíšiť rekreačného hráča a takého, ktorý reálne trénuje. Rekreačný zvyčajne proti niekomu hrá priateľský zápas. Tí, ktorí to myslia vážnejšie, si stavajú rôzne pozície a tie sa snažia hrať.”

Na Slovensko chodí pomáhať mladíkom známy český televízny komentátor Tomáš Kejla. Ako s ním prebieha spolupráca?

“Chodí sem pravidelne. Je to prvý Čech, ktorý má oficiálne trénerské skúšky EBSA. Výborne sa s ním spolupracuje. Zvyčajne prichádza každé dva týždne vo štvrtok popoludní. Od druhej do desiatej a v piatok od dvanástej do piatej má rozplánované tréningy. Pracuje s hráčmi, vysvetľuje techniku, hrá tréningové pozície.”

Priženili ste sa sem z Česka. Ako je to so snookrom tam?

“Neviem či lepšie alebo horšie. Udiala sa tam veľká zmena vo zväze, so snookrom to tam nie je najlepšie. V každom prípade, český snooker je o nejakých päť rokov ďalej ako slovenský. Pred pár rokmi podchytili mladých hráčov a začali sa im venovať. Dobrý príklad je štrnásťročný Aleš Herout. Hráča, ktorý by chodil na veľké turnaje, však stále nemajú.”

Ako vidíte budúcnosť slovenského snookru. Bude jeho popularita stúpať?

“Určite. Prvá vec je BBC Sport a následne Eurosport, ktorý majú dlhodobé zmluvy s World Snookrom na vysielanie turnajov. Word Snooker celosvetovo zväčšuje počet turnajov. Hrá sa v Ázii a po celej Európe. Za posledné roky sa im šport darí dostať do povedomia. S tým sa zvezie aj Slovensko. Je viac možností, kde sa dá hrať. Budúcnosť by mohla byť v našich mladíkoch, napríklad Patrikovi Sedlákovi. Ak bude ďalej na sebe takto pracovať, tak za rok dva na juniorských majstrovstvách bude mať schopnosti, aby hral vyrovnané zápasy s najlepšími hráčmi z Anglicka. Keď ostatní uvidia, že sa to dá, bude ich to motivovať.”


Pravidlá snookru

 • Hrá sa na stole s rozmermi 1,8 x 3,6 m (6 a 12 stôp).
 • Hrá sa s pätnástimi červenými, jednou žltou, zelenou, hnedou, modrou, ružovou, čiernou a bielou guľou.
 • Zápas sa hrá na nepárny počet vopred dohodnutých frejmov. Vyhráva ten, kto ako prvý vyhrá nadpolovičnú väčšinu všetkých plánovaných frejmov.
 • Začiatok hry: hráč si umiestni bielu guľu na ľubovoľné miesto v rozstreľovacom poli, ktoré je tvaru písmena “D”.
 • Hráč, ktorý je na rade, umiestňuje pomocou bielej gule niektorú z farebných do jednej zo šiestich dier. Potápa na striedačku červené a farebné gule. Keď sa mu to nepodarí, dostane sa na rad druhý hráč.
 • Počítanie bodov: červená (1 bod), žltá (2), zelená (3), hnedá (4), modrá (5), ružová (6), čierna (7).
 • Potopené červené gule sa nevracajú na stôl, ostatné áno. Ak už na stole nie sú červené gule, môže hráč zahrať ľubovoľnú farebnú gulu. Potom je jeho úlohou potopiť ostatné farebné gule postupne od žltej po čiernu (na stôl sa už nevracajú).
 • Frejm končí, keď sú všetky gule potopené alebo sa niektorý zo súperov vzdá.

Systém turnajov

 • Sú odstupňované podľa prize money, ktoré sa na nich dajú vyhrať. Podobným systémom sa vytvára aj rebríček hráčov.
 • Tri najväčšie turnaje (niečo ako tenisové grandslamy): World Championship, Masters a UK Championship.
 • Main Tour (hodnotou pod nimi, niečo ako v tenise ATP 1000 či 500): hrajú sa v Anglicku, Číne či Európe.
 • Menej hodnotné sú turnaje Euro/Asia Tour.
 • Na majstrovstvách Európy juniorov reprezentujú Slovensko hráči ako Jakub Koniar (známy z biliardu) či 18-ročná nádej Patrik Sedlák. Tento rok pôjde Sedlák na ME s pätnásťročným Kevinom Čižmarovičom.
 • Na reprezentačné turnaje majú krajiny možnosť poslať niekoľko hráčov. Turnaj sa začína v skupinách, z ktorých sa postupuje do vyraďovacej fázy.
 • Na Slovensku sa hrá liga, na ktorej sa zúčastňuje okolo sedemdesiat hráčov. Existujú aj klubové turnaje, v každom z troch klubov hráva turnaje približne tridsať hráčov. Celkom je na Slovensku aktívna tak stovka hráčov. 
 
ČO SA DEJE
 • Najnovšie
 • |
 • Mesiac
 • Týždeň
 • Celkovo