Vlhová atakovala Shiffrinovú, skončila piata! Slalom ženy Vlhová Maribor 2. kolo lyžovanie dnes

2. 2. 2019 |
 

Slalom, ženy, Petra Vlhová, Maribor, 2. kolo. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila piata v sobotňajšom slalome Svetového pohára v Maribore.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Foto - TASR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila piata v sobotňajšom slalome Svetového pohára v Maribore. Za víťazkou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 1,70 sekundy. Druhé miesto obsadila Švédka Anna Swenn-Larssonová s mankom 77 stotín, tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,15).

Slalom ženy Vlhová Maribor 2. kolo ONLINE sobota lyžovanie dnes od 13:00

Shiffrinová si pripísala 56. triumf v SP, čím sa v historickej tabuľke osamostatnila na treťom mieste pred Švajčiarkou Vreni Schneiderovou. Viac majú na konte iba jej krajanka Lindsey Vonnová (82) a Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová (62). V Maribore uspela tretíkrát za sebou, v tejto sezóne vyhrala už 13. pretekov SP.

Vlhová doplatila na zložité podmienky v druhom kole. Trať dostávala v jemnom daždi a teple zabrať. Už na prvom medzičase nabrala stratu, napokon zajazdila až 28. čas v druhom kole.

Shiffrinová ťažila z pohodlného náskoku z prvého kola. Na trať naskočila ako tretia, predviedla skvelú jazdu, nespravila chybu. Vlhová so štartovým číslom 6 pôsobila najmä vo vrchnej pasáži ťažkopádnejšie a proti času Shiffrinovej nemala šancu. Už na prvom meranom úseku zaostala o vyše pol sekundy, ani ona sa síce nedopustila výraznej chyby, ale na americkú rivalku to nestačilo.

 

 

"Ak mám povedať pravdu, na pódiá som si zvykla. Samozrejme, mrzí ma to, už v prvom kole som sa od začiatku necítila ako na tréningoch, ako ostatné dni. Druhé kolo sa už asi viac nedalo pokaziť. Dnes mi to nevyšlo, zajtra je nový deň a ideme ďalej. Som piata, získala som body, mohlo to dopadnúť aj horšie. Dnes to bolo takto, čo sa dá robiť, asi nemôžem byť stále na pódiu. Je veľmi ťažké stále podávať stabilné výkony a byť prvá, druhá, tretia. Tentoraz to nevyšlo," povedala slovenská reprezentantka v cieľových priestoroch.

Na čele klasifikácie SP nenastali žiadne zmeny. Shiffrinová rezolútne vládne celkovému hodnoteniu (1694 bodov) i slalomu (860). Na druhom mieste je Vlhová s 1043, respektíve 725 bodmi, tretia je s veľkým odstupom v oboch prípadoch Holdenerová (747 a 485).

Slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej prospela krátka prestávka, ktorú si mohla dovoliť uprostred sezóny Svetového pohára. Medzi víťazstvami v slalome vo Flachau a v piatok v obrovskom slalome v Maribore absolvovala len jednu súťaž a "reštart" dopadol ideálne.

Začiatkom januára triumfovala v Rakúsku s vypätím všetkých síl, veď hrozilo, že ani nenastúpi. V Slovinsku boli okolnosti o poznanie príjemnejšie, vďaka čomu si mohla naplno užiť ôsmy úspech v kariére SP, druhý v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne.

Petra Vlhová slalom ženy Maribor 2. kolo ONLINE sobota lyžovanie dnes od 13:00

"Veľmi mi pomohlo zregenerovať a trochu si aj mentálne oddýchnuť z tohto kolotoča. Máme pred sebou ďalší možno mesiac, keď musím zabrať. Myslím si, že sa toto obdobie začalo najlepšie, ako sa len dalo. Teraz si musím trochu oddýchnuť a pripraviť sa na zajtra," povedala Vlhová, na ktorú v sobotu čaká klasický slalom (10.00/13.00).

Premiérový triumf v "obráku" dosiahla koncom vlaňajška v Semmeringu hneď pri úvodnom štarte na nových lyžiach. Petrin otec a finančný manažér tímu Igor Vlha vtedy označil trénera Livia Magoniho za "mága" a talianskemu koučovi vyšiel aj ťah s pauzou, počas ktorej jeho 23-ročná zverenka zavítala aj domov na Slovensko.

"Potvrdilo sa, že si doma dobre oddýchla. Bolo to správne, Livio to dobre naordinoval. Oddych ju upokojil a naštartoval. Celý tím je šťastný," vyhlásil I. Vlha. Realizačný tím na čele s Magonim už teraz spriada plány na budúci ročník: "Sú veľké, sadneme si v lete, chystáme sa prijať ďalšieho človeka z Talianska. Livio chce jednoznačnej súťažiť aj v zjazdoch."

Petra Vlhová slalom ženy Maribor 2. kolo ONLINE sobota lyžovanie dnes od 13:00

Vlhová postupne pridáva do portfólia ďalšie disciplíny, všetky individuálne plánuje už na blížiacich sa majstrovstvách sveta vo švédskom Aare. "Ideme ďalej, tešíme sa do Švédska," naznačil otec, ktorého dcéra nepridáva len disciplíny, ale aj úspechy v nich: "Viem, ako jazdí na tréningoch, pravidelne mám časy na stole. Aj v slalome trvalo dlhšie, kým sa to prejavilo. Veľmi dobre vieme, ako jazdí obrovský slalom."
V piatok ho zajazdila najlepšie - rovnako ako Američanka Mikaela Shiffrinová.

"Nestáva sa to každý deň, stane sa to možno raz za sezónu, dve, tri. Je to špeciálne a výnimočné. Už je to však iné víťazstvo, lebo už nie je prvé. Pre nás malo väčšiu cenu prvé víťazstvo v Semmeringu," dodal ďalší dôležitý člen tímu, asistent trénera Matej Gemza. Všetci spoločne dohliadnu na režim, aby mohla Vlhovánadviazať na Semmering, kde sa po triumfe v "obráku" umiestnila na pódiu aj v slalome: "Budeme robiť to isté. Bude tesné stihnúť to, aby išla spať ešte v rozumnom čase."

Aktualizuj online prenos
1 dôležité Jasná líderka v celom svetovom pohári šla na istotu, Mikaela Shiffrinová víťazí v Maribore s časom 1:42,60! Až osemnáste druhé kolo, Američanka po zaváhaní Petry nemala problém udržať prvé miesto.
1 Mikaela Shiffrinová pripravená, Američanka má k dobru sekundu a deväť stotín.
2 dôležité Bohužiaľ, dnes to bude bez stupňa víťazov! Petra Vlhová je štvrtá s odstupom 0,93 stotín sekundy. Vôbec druhé najhoršie kolo, tá trať a podmienky už so záverom pretekárkam nevyhovovali. Aj toto je dôsledok, no bude to najhoršie piate miesto.
2 dôležité Avšak Slovenka stráca ďalšie desatiny, pred cieľom je to strata siedmich desatín.
2 Prvý medzičas, Petra mala na štarte k dobru deväť stotín, no po prvých metrov je to strata dvanásť stotín.
2 dôležité Na štarte už Petra Vlhová, držme palce!
3 dôležité Anna Swenn-Larssonová, druhá Švédka v rade, skončí najhoršie na treťom mieste! Swenn-Larssonová šla výborne, v cieli je prvá s časom 1:43,37. Obrovská radosť v cieli, keďže Švédka vo Flachau bola dodatočne diskvalifikovaná a prišla tak o stupeň víťazov.
4 Ani Frida Hansdotterová nezosadí z prvej priečky Holdenerovú. Severanka končí druhá o 19 stotín sekundy.
5 dôležité Na svoju predchodkyňu nemala nárok Katharina Liensbergerová. Liensbergerová ale nepochopiteľne vynechala prvú bránku a bude dodatočne diskvalifikovaná!
6 dôležité Famózna Wendy Holdenerová. Švajčiarka sa nebála, pustila lyže a stále navyšovala náskok. Holdenerová prvá o 96 stotín sekundy s časom 1:43,75. Piate najlepšie druhé kolo.
7 Kristin Lysdahlová bola najlepšou Nórkou po prvom kole, v tom druhom sa umiestnila na priebežnej druhej pozícii. Na Schildovú stratila 26 stotín sekundy.
8 Christina Geigerová má veľké rezervy. Chyby v prvej aj druhej jazde, Nemka ide až na štvrté miesto.
Pred nami je reklamný brejk.
9 dôležité Výborná jazda od Bernadetty Schildovej, zase sa nám mení líderka. Rakúšanka prvá s časom 1:44,71, na druhú priečku mala k dobru 54 stotín.
10 dôležité Bolo to tesné, no predsa. Chiara Costazzová skončí najhoršie desiata, nakoľko je aktuálne prvá. Talianka vedie o dve stotiny.
11 dôležité Menšia strata na poslednom medzičase, Katharina Truppeová z Rakúska to napokon dokázala dotiahnuť na prvé miesto. Hoci len o deväť stotín sekundy, ale aj to sa počíta.
12 Mina Fürst Holtmannová s obrovskou hrúbkou v strede slalomu, ďalšia Nórka v poradí je až pätnásta! Najhorší čas v druhom kole.
13 Maren Skjøldová a jej drobné zaváhanie v strede trate. Nórka tretia, napriek tomu to bude pre Maren najlepší výsledok v sezóne.
14 Horšia bola ešte aj Aline Daniothová. Švajčiarka si výrazne pohorší oproti prvému kolu, maximálne o deväť pozícii, keďže je aktuálne desiata.
14 Sklamaná bude aj Kanaďanka Laurence St. Germainová. Zámorská lyžiarka putuje na šiestu pozíciu s odstupom takmer siedmich desatín.
Nasleduje reklamná prestávka.
16 Emelie Wikströmová robí obrovskú chybu už v úvode, v cieli je to až siedma. Švédka bude veľmi sklamaná, v internom súboji svojich krajaniek o majstrovstvá sveta na tom nie je najlepšie.
17 dôležité Ďalšia zmena na čele, slovinské publikum sa teší z priebežné prvenstva Mety Hrovatovej! Slovinka sa delí o prvé miesto s Huberovou, keďže obe pretekárky majú rovnaký čas.
18 dôležité Katharina Huberová z Rakúska postupne zrýchľovala, v cieli je tak prvá s časom 1:45,36. Druhá pretekárka na ňu dokopy stratila 37 stotín.
19 Nastasia Noensová mierne sklamaná, Francúzka až štvrtá s mankom 37 stotín sekundy.
20 Paula Moltzanová z USA v cieli tretia, Američanka sa z tohto bodového zisku teší. Vo vrchnej časti slalomu dostala zásah po prilbe, jej okuliare neboli v ideálnom tvare.
21 dôležité Po ôsmich minútach sa nám mení líderka. Do čela ide Charlotta Säfvenbergová zo Švédska, ktorá nepredviedla najlepšie druhé kolo, no na štarte mala dostatočný náskok na Mairovú. Severanka prvá o dvanásť stotín.
22 Nedarilo sa ani ďalšej z Talianok. Irene Curtoniová až siedma, Capová si oproti prvému kolu polepší minimálne o tri priečky.
23 Nie som si istý, či sa tak trať zhoršuje, alebo len pretekárky nemajú nárok na jazdu Mairovej. Roni Remmeová z Kanady končí priebežne druhá s takmer pol sekundovým mankom.
24 Jedna z dvoch domácich zástupkýň si svoju jazdu za klobúk nedá. Ana Buciková zo Slovinska je štvrtá s odstupom 59 stotín.
25 Od talianskej pretekárky sa čakalo viac. Lara Della Meaová s veľkými chybami počas celého slalomu, Della Meaová je piata. Dokonca aj za Češkou Capovou.
26 Magdalena Fjällströmová bola druhou Švédkou v poradí druhého kola. Je z toho priebežné druhé miesto s mankom 53 stotín sekundy.
27 dôležité Najlepšiu jazdu druhého kola predviedla Chiara Mairová. Rakúšanka prvá s časom 1:45,85.
28 Chybu v strede trate predviedla Švédka Ylva Staalnackeová. Severanku to tak rozhodilo, až v cieli nabrala stratu 1,38 sekundy a je priebežne posledná.
29 Francúzka Josephine Forniová lepšia od Češky, Forniová ide do vedenia o šestnásť stotín.
30 Gabriela Capová z Češka došla do cieľa a získa body. Capová v cieli so sumárnym časom oboch kôl 1:46,59.
Štart časová značka Druhé kolo slalomu žien v slovinskom Maribore sa práve začalo.
Poradie 1. kola:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 50,05

2. Petra Vlhová (SVK) +1,00
3. Anna Swenn-Larssonová (SWE) +1,09

4. Frida Hansdotterová (SWE) +1,57
5. Katharina Liensbergerová (AUT) +1,79
6. Wendy Holdenerová (SUI) +1,90
7. Kristin Lysdahlová (NOR) +1,98
8. Christina Geigerová (GER) +2,23
9. Bernadette Schildová (AUT) +2,25
10. Chiara Costazzová (ITA) +2,47
11. Katharina Truppeová (AUT) +2,75
12. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +3,16
13. Maren Skjøldová (NOR) +3,22
14. Aline Daniothová (SUI) +3,24
14. Laurence St. Germainová (CAN) +3,24
16. Emelie Wikströmová (SWE) +3,36
17. Meta Hrovatová (SLO) +3,38
18. Katharina Huberová (AUT) +3,52
19. Nastasia Noensová (FRA) +3,59
20. Paula Moltzanová (USA) +3,80
21. Charlotta Säfvenbergová (SWE) +3,87
22. Irene Curtoniová (ITA) +3,89
23. Roni Remmeová (CAN) +3,97
24. Ana Buciková (SLO) +4,37
25. Lara Della Meaová (ITA) +4,43
26. Magdalena Fjällströmová (SWE) +4,44
27. Chiara Mairová (AUT) +4,58
28. Ylva Staalnackeová (SWE) +4,62
29. Josephine Forniová (FRA) +4,73
30. Gabriela Capová (CZE) +4,79
______________________________
31. Michaela Dygruberová (AUT) +4,87
31. Mireia Gutiérrezová (AND) +4,87
33. Maruša Ferková (SLO) +4,96
...
37. Martina Dubovská (CZE) +5,10
Absolútna dominancia Mikaely Shiffrinovej v prvom kole, Američanka zvíťazila o rovnú sekundu pred Petrou Vlhovou. Slovenka v druhom kole rozhodne zabojuje, Shiffrinová nemá nič isté. Na chrbát Petry bude s odstupom deviatich stotín dýchať Švédka Swenn-Larssonová.

Tešiť sa môže aj český fanúšik. So štartovým číslom 43 to do druhého kola dotiahla z tridsiatej priečky aj Gabriela Capová. Gratulujeme a budeme držať palce v ďalšej jazde.

Prvé kolo nedokončilo celkovo jedenásť pretekárov, najvyššie štartové číslo mala Kanaďanka Erin Mielzynská – trinásť. Ďalej vypadávali lyžiarky s číslami 41 a vyššie.
Priebežné poradie v slalome (po 8 z 12 závodov):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 760 bodov

2. Petra Vlhová (SVK) 680
3. Wendy Holdenerová (SUI) 425

4. Frida Hansdotterová (SWE) 298
5. Katharina Liensbergerová (AUT) 285
6. Anna Swenn-Larssonová (SWE) 256
7. Katharina Truppeová (AUT) 226
8. Erin Mielzynská (CAN) 185
9. Irene Curtoniová (ITA) 171
10. Bernadette Schildová (AUT) 167
Priebežné poradie SP v alpskom lyžovaní (po 25 z 37 závodov):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1 594 bodov

2. Petra Vlhová (SVK) 998
3. Wendy Holdenerová (SUI) 687

4. Nicole Schmidhoferová (AUT) 617
5. Ragnhild Mowinckelová (NOR) 589
6. Viktoria Rebensburgová (GER) 509
7. Ilka Štuhecová (SLO) 507
8. Federica Brignoneová (ITA) 500
9. Frida Hansdotterová (SWE) 447
10. Michelle Gisinová (SUI) 442
Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom prenose zo Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Petra Vlhová potvrdila formu, keď vo včerajšom "obráku" skončila na delenom prvom mieste s Američankou Shiffrinovou.

Druhé kolo má naplánovaný štart na 13:00.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo