Slalom ženy 1. kolo Soldeu Petra Vlhová ONLINE lyžovanie dnes

16. 3. 2019 |
 

Slalom, ženy, 1. kolo, Soldeu, Petra Vlhová. Online prenos 1. kola slalomu v Soldeu štartuje rovnako ako samotné preteky od 10:30.

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati v 1. kole slalomu Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Záhrebe 5. januára 2019. FOTO TASR - Martin Baumann

Slalom, ženy, 1. kolo, Soldeu, Petra Vlhová. Online prenos 1. kola slalomu v Soldeu štartuje rovnako ako samotné preteky od 10:30.

Slalom ženy 1. kolo Soldeu Petra Vlhová online prenos lyžovanie dnes od 10:30

Pred dvoma rokmi vstupovalo slovenské alpské lyžovanie do historického finálového týždňa a teraz opäť. V americkom Aspene sa vtedy dve Slovenky kvalifikovali do troch súťaží, pričom slalomová účasť Veroniky Velez-Zuzulovej vo vrcholnej fáze prestížneho seriálu bola už dlhoročná tradícia.

Neskôr sa k nej pridávala Petra Vlhová a pred dvoma rokmi pripojila obrovský slalom. Teraz v nedeľu v ňom, aj keď to nemá "vo vlastných nohách", ide v andorrskom Soldeu bojovať o malú "guľu", čo bola v slovenskom ponímaní doteraz pomerne vzdialená trofej.

Štart vo finálovom týždni nie je žiadna samozrejmosť, z pelotónu SP majú nárok len juniorskí šampióni a 25 najlepších v danej disciplíne SP, v prípade záujmu aj univerzáli či univerzálky, ktoré majú dostatočný počet všeobecných bodov v renkingu (štartová listina SP). Vlhová sa v technicky najvýraznejšej disciplíne predstaví finálovo tretíkrát, v roku 2017 si v Aspene vytvorila 7. miestom "osobák" a vlani v Are obrák na úplný záver sezóny zrušili.

Slalom ženy 1. kolo Soldeu Petra Vlhová online prenos lyžovanie dnes od 10:30

Do andorrských Pyrenejí sa Vlhovej tím presunul v pondelok. Slovenská lyžiarska hviezda si neuplatní nárok štartovať v stredu v zjazde a vo štvrtok v super-G, sústredí sa na víkendové točivé súťaže a cíti dostatok síl: "Trošku potrénujeme a v posledných dvoch pretekoch sa budem chcieť koncentrovať najmä v obrovskom slalome. Tam je to ešte stále otvorené, takže ešte toto a potom už bude koniec sezóny. Momentálne som nastavená, ako keby som mala pred sebou ešte veľa súťaží. Možno to na mňa príde, keď pôjdem posledné preteky."

Pre Vlhovú hlavné menu predstavovala doteraz sobotňajšia súťaž v najhustejšie postavených bránkach. Tretia žena slalomu MS má však už isté 2. miesto za opätovnou šampiónkou a jej hlavnou rivalkou Mikaelou Shiffrinovou. Už to je vyrovnanie slovenského maxima Velez-Zuzulovej a obrovský slalom je bonus. Ale aký! Pre svoju vlasť v ňom vybojovala historické zlato na MS a o mesiac neskôr má ešte akú-takú šancu aj na sezónnu trofej v SP.

Slalom ženy 1. kolo Soldeu Petra Vlhová online prenos lyžovanie dnes od 10:30

Najreálnejší variant znie, že v konečnom účtovaní skončí v oboch disciplínach i v celkovom hodnotení so silným slovenským historikom druhá.

Vo všeobecnej klasifikácii na to treba už len administratívne potvrdenie, naopak v obráku jej pretekový výkon s potrebnou výslednicou. Môže totiž reálne skončiť tretia, či štvrtá, za istých okolností aj piata v nabitej konkurencii popredných techničiek. Ale aj získať glóbus, ak finálové preteky (reálne) vyhrá a Shiffrinová (menej reálne) nezaboduje.

To by však americká suverénka musela vypadnúť alebo urobiť ohromnú chybu, ktorá by ju vo výsledkovej listine odsunula za čiaru bodovania v redukovanej pätnástke.

Pred finále v Soldeu je oficiálne rozhodnuté o 7 z 12 glóbusov. Okrem Shiffrinovej slalomového (šiesteho) a veľkého titulu (tretieho) majú svoje malé aj najlepší kombinátori, Francúz Alexis Pinturault a Talianka Federica Brignoneová, tá za jedinú uskutočnenú súťaž. Top velikán zimy je opäť Marcel Hirscher, fenomenálny Rakúšan získal svoj ôsmy veľký glóbus v sérii a k tomu pridal malé za obrovský slalom i slalom.

Slalom ženy 1. kolo Soldeu Petra Vlhová online prenos lyžovanie dnes od 10:30

Tento husársky kúsok sa mu podaril už štvrtýkrát v kariére a tretíkrát za sebou, celkovo vlastní 20 sezónnych trofejí.   Okrem ženského obrovského slalomu sa tak rozhoduje iba v štyroch kĺzavých súťažiach.

V zjazde má Švajčiar Beat Feuz ako vlaňajší víťaz náskok komfortných 80 bodov pred Talianom Dominikom Parisom, u žien je istý rakúsky triumf po tucte rokov a pravdepodobne sa oň postará Nicole Schmidhoferová s 90-bodovým náskokom na Ramonu Siebenhoferovú. Dramatickejšie to bude v super-G, Shiffrinová vedie so ziskom 300 bodov pred 268-bodovou Lichtenštajnkou Tinou Weiratherovou.

Slalom ženy 1. kolo Soldeu Petra Vlhová online prenos lyžovanie dnes od 10:30

Tá musí ísť na víťazstvo a dúfať, že líderka neskončí hneď za ňou. Bez šancí na trofej nie sú ani Schmidhoferová (253) a Nórka Ragnhild Mowinckelová (247), ktorá však nepríjemne spadla v utorňajšom tréningu zjazdu. V mužskom superobrovskom slalome tróni pred finále na čele majster sveta Paris (330) pred Rakúšanom Vincentom Kriechmeyrom (286).

Tento malý glóbus by radi dali do vitríny aj Aleksander Aamodt Kilde a Kjetil Jansrud, zaostávajú 63, resp. 64 bodov. Ak by sa to ale jednému z nich podarilo, Nóri by v najmladšej alpskej vetve dominovali v SP ôsmy rok za sebou.

Aktualizuj online prenos
časová značka Prvé kolo slalomu žien v Soldeu sa práve skončilo.
22 Posledná na štarte Charlotta Säfvenbergová postupne naberala stratu, najťažšiu pasáž zvládla prejsť a v cieli je to 10. miesto so stratou 3,16 sekundy.
21 Katharina Huberová strácala na prvom medzičase 49 stotín, postupne jej strata narastala, najťažšiu pasáž potom nezvládla a preteky takisto nedokončí.
20 Meta Hrovatová úvodnú pasáž zvládla s malou stratou, následne však v tej najťažšej pasáži chybovala a takisto sa radí medzi pretekárky, ktoré nedokončili prvé kolo.
19 Mina Fúrst Holtmannová najťažšiu pasáž zvládla, potom prišli v závere trate chyby a Holtmannová napokon nedokončila prvé kolo.
18 Nastasia Noensová v strednej časti a najmä v najťažšej pasáži veľmi spomalila a napokon došla do cieľa so stratou 3,35 sekundy a je z toho 12. miesto.
17 Lena Dürrová dokázala zvládnuť najťažšiu pasáž, aj keď s výraznejším brzdením. V cieli sa jej strata ustálila na 3,17 sekundy a stačí to na priebežné desiate miesto.
16 Roni Remmeová už na prvom medzičase strácala viac ako pol sekundu, postupne sa deficit navyšoval a napokon Remmeová urobila veľkú chybu po najťažšej pasáži ale do cieľa došla. Strata je až 17,49 sekundy.
15 Aline Daniothová nezdoláva svoju krajanku Holdenerovú. Jej postupne vzrastajúca strata v cieli stačí na 10. miesto.
14 Bernadette Schildová počas svojej jazdy na trati postupne naberala stratu a v cieli končí na 8. mieste so stratou 1,95 sekundy.
13 Irene Curtoniová mala už na prvom medzičase takmer polsekundovú stratu, následne sa to zvýšilo o jednu celú sekundu a v cieli Curtoniová končí na 9. mieste so stratou 3,73 sekundy.
12 Kanaďanka Erin Mielzynská veľmi pribrzdila v najťažšej pasáži, zvládla, no veľkú chybu urobila na nasledujúcich bránkach a taktiež do cieľa nedôjde.
11 Chiara Costazzová takisto nedokončila tieto preteky, keďže nezvládla prechod cez najťažšiu pasáž trate.
10 Nemka Christina Geigerová urobila významnú chybu v dolnej časti trate, nevypočítala si dobre svoje tempo a jazdu nedokončila.
9 Kristin Lysdahlová tiež postupne naberala stratu stotiniek sekúnd. V cieli finišuje na siedmom mieste so stratou 1,75 sekundy.
8 Laurence St. Germainová takisto nestačí na jazdu Wendy Holdenerovej. Veľkú chybu urobila v tej najťažšej pasáži trate a musela sa vrátiť oblúkom na hornú bránku. V cieli je z toho strata až 6,95 sekundy.
7 Katharina Truppeová takisto ako svoje predchádzajúce pretekárky naberala stratu v hornej a strednej pasáži trate a finišuje na siedmom mieste so stratou 2,49 sekundy.
6 dôležité Americká velikánka Mikaela Shiffrinová postupne naberala stratu, napokon je z toho v cieli druhé miesto s mankom 0,28 sekundy. Wendy Holdenerová sa zrejme stane víťazkou prvého kola.
5 Posledný slalom v kariére zajazdila Švédka Frida Hansdotterová, ktorá takisto naberala čoraz väčšiu stratu na trati a v cieli je z toho napokon až priebežné posledné piate miesto so stratou 1,53 sekundy.
4 Anna Swennová-Larssonová predviedla zo začiatku agresívnu jazdu, postupne však na Holdenerovú strácala. V cieli došla na treťom mieste so stratou 1,26 sekundy a dostáva sa za Petru Vlhovú.
3 Tretia na štarte Wendy Holdenerová sa pustila na trať v živšom tempe, postupne zveľaďovala svoj náskok a napokon zdoláva Petru Vlhovú o 1,22 sekundy.
2 dôležité Petra Vlhová mala na prvom medzičase identický čas, následne urobila výraznejšiu chybu v dolnej časti trate, ale napokon dokázala zdolať Liensbergerovú o dvadsať stotín sekundy.
1 Katharina Liensbergerová neurobila na trati výrazné chyby a do cieľa došla s časom 54,56. Od tohto času sa teda budú skúsiť odraziť ostatné pretekárky. Nasleduje naša Petra Vlhová.
časová značka Prvé kolo slalomu žien v Soldeu sa práve začalo.
Všetko je už pripravené na štart, ako prvá sa na trať vydá Rakúšanka Katharina Liensbergerová, ktorá si práve upevňuje lyžiarky v štartovej búdke.
Prajem vám príjemné dopoludnie a vítam vás pri sledovaní on-line prenosu z prvého kola slalomových pretekov žien v andorrskom stredisku Soldeu. Prvým aj druhým kolom vás bude sprevádzať Lukáš R. Ovšonka, začiatok je naplánovaný na 10:30.

V Špindlerovom Mlyne triumf Shiffrinovej
Posledné preteky Svetového pohára sa konali minulý týždeň v českom stredisku v Špindlerovom Mlyne, kde na trať šla ako prvá v poradí Petra Vlhová. Úradujúca majsterka sveta v obrovskom slalome však nepredviedla na trati svoj stopercentný výkon. V druhom kole zaznamenala tretí najlepší čas a za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 2,03 sekundy. Druhá skončila Wendy Holdenerová.

Priebežnou líderkou stále Američanka

V priebežnom hodnotení o veľký krištáľový glóbus stále vedenie fenomenálna Američanka, ktorá má na konte 2 004 bodov, z toho 1 060 zo slalomu. Už má istotu veľkého krištáľového glóbusu. Petra Vlhová sa nachádza v rebríčku na druhom mieste so ziskom 1 235 bodov, z toho 817 získala v slalomovej disciplíne a na Shiffrinovú teda stráca 243 bodov. Tretia v celkovom hodnotení slalomu je Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá má na konte 601 bodov.

Na posledný slalom sezóny v stredisku Soldeu sa na štart postaví len 22 pretekárok, automaticky sa teda všetky dostanú aj do druhého kola.
Petra Vlhová vyštartuje na trať v Soldeu z druhého miesta, pred ňou pôjde Rakúšanka Katharina Liensbergerová. Líderka celkového poradia SP Mikaela Shiffrinová vyštartuje ako šiesta v poradí.
Srdečne vás pozývam k sledovaniu on-line prenosu a prajem pekný športový zážitok.
Štartová listina:

1. Katharina Liensbergerová (AUT)
2. Petra Vlhová (SVK)
3. Wendy Holdenerová (SUI)
4. Anna Swenn-Larssonová (SWE)
5. Frida Hansdotterová (SWE)
6. Mikaela Shiffrinová (USA)
7. Katharina Truppeová (AUT)
8. Laurence St. Germainová (CAN)
9. Kristin Lysdahlová (NOR)
10. Christina Geigerová (GER)
11. Chiara Costazzová (ITA)
12. Erin Mielzynská (CAN)
13. Irene Curtoniová (ITA)
14. Bernadette Schildová (AUT)
15. Aline Daniothová (SUI)
16. Roni Remmeová (CAN)
17. Lena Dürrová (GER)
18. Nastasia Noensová (FRA)
19. Mina Fürst Holtmannová (NOR)
20. Meta Hrovatová (SLO)
21. Katharina Huberová (AUT)
22. Charlotta Säfvenbergová (SWE)
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 10:30.