Šialených 222 miliónov. Je toľko Neymar hodný? (profil)

10. 8. 2017 |
 

Takmer prestúpil do Realu, v Barcelone nikoho neprišlo privítať viac fanúšikov. Teraz Neymar Španielsko opustil. Podarí sa mu s PSG vyhrať veľké trofeje?

FOTO - TASR/AP

Dobré čítanie na portáli sportinak.sk podporuje futbalovysen.sk.

Ten prestup niekoľko týždňov sledoval celý svet. Ťahalo sa to, sociálne siete prinášali zaručené informácie a futbaloví fanúšikovia sledovali všetko s napätím. Neymar to nakoniec urobil. V novej sezóne bude hrávať s drese parížskeho PSG francúzsku ligu.

„Som extrémne šťastný, že som sa pripojil práve k PSG. Odkedy som prišiel do Európy, klub mal vždy tie najvyššie ambície. Najväčšou výzvou, ktorá ma k prestupu najviac motivovala je pomôcť svojim novým spoluhráčom získať tituly, po ktorých tu fanúšikovia túžia,“ boli prvé slová Neymara po najväčšom prestupe v histórii futbalu.

Dnes 25-ročný Neymar sa týmto prestupom zapísal do futbalovej histórie. S francúzskym klubom podpísal 5-ročný kontrakt, vďaka ktorému zarobí týždenne v hrubom neuveriteľných 600 000 € (po zdanení by to malo byť okolo 537 000 €). Je brazílsky supertalent hodný tejto prestupovej čiastky a týždenného platu? Posúďte sami.


Letnú prípravu v USA ešte odohral Neymar v drese FC Barcelona. Foto - TASR/AP

Neymar - detstvo

Mladý Neymar sa v rodnej Brazílii dostal k futbalu podobne ako väčšina jeho vrstovníkov. S futbalom začal na ulici, neskôr okúsil aj futsal. Jeho nadpriemernú vášeň k futbalu v mladom veku dokumentoval aj fakt, že vo veku štyroch rokov mal doma viac ako 40 futbalových lôpt.

V jeho futbalovej kariére zohral dôležitú úlohu jeho otec, ktorý mu pomohol stať sa profesionálnym futbalistom. Neymar Santos Sr. (kedysi tiež profesionálny futbalista) vzal svojho syna do akadémie Santosu.

Mladý Neymar Jr. sa ihneď po príchode v klube zaujal, jeho góly či futbalové kúsky s loptou sa nedali prehliadnuť. Vzorom mu bol v tom čase ďalší brazílsky loptový virtuóz Robinho, ktorý počas svojej kariéry obliekal aj dres Santosu FC.

Prečítajte si aj

The Normal One. Veľký profil trénera Jürgena Kloppa

Talentovaný futbalista samozrejme neunikol pozornosti európskych veľkoklubov. Ako prvý sa Neymara pokúsil získať španielsky gigant Real Madrid. Neymar tam na skúške uspel už ako 14-ročný a schyľovalo sa k prestupu do Európy. Všetko ale nakoniec padlo, Santos si dokázal ustrážiť svoj mladý klenot a ponúkol mu vo veľmi mladom veku lepšie platové podmienky.

Už ako 16-ročný zarobil Neymar svojej rodine zhruba 55 000 amerických dolárov, vďaka ktorým si mohli dovoliť nový dom. A 7. marca 2009 potom zažil Neymar profesionálny debut v A-tíme Santosu, keď sa v zápase proti Oeste dostal na ihrisko ako 17-ročný. O rok neskôr sa jeho tím radoval z ligového titulu a taktiež aj z ligového pohára, pričom Neymar sa stal najlepším strelcom tímu a v sezóne bol vyhlásený za najlepšieho mladého hráča.

Po vydarenej sezóne sa objavila prvá oficiálna ponuka na prestup – anglický West Ham United ponúkol Santosu za prestup talentovaného hráča 12 miliónov libier. Sťahovanie do Európy sa však ani teraz nekonalo, Santos ponuku odmietol.

V roku 2011 strelil Neymar až šesť gólov pri ceste svojho klubu až do finále Copa Libertadores. Vo finálovej odvete Neymar gólom pomohol k víťazstvu Santosu nad uruguajským tímom Peňarol 2:1 a stal sa hrdinom.

Santos sa tejto trofeje dočkal po 48 rokoch, naposledy ju predtým vyhral v roku 1963 ešte v zostave s legendárnym Pelém. A brazílsky mladík Neymar v sezóne získal aj ocenenie Ferenca Puskása za najkrajší gól roku, keď v zápase proti Flamengu ukázal nádhernú individuálnu akciu. Aby toho nebolo málo, 31. decembra 2011 sa stal Neymar najlepším juhoamerickým hráčom roku – o rok neskôr si úspech zopakoval.

Neymar - presun do Španielska

Prestup do Barcelony prišiel počas leta v roku 2013 – 3. júna bol Neymar ako čerstvý víťaz Pohára konfederácii a zároveň aj ako najlepší hráč turnaja predstavený na Camp Nou ako nová posila. Španielsky gigant zaplatil Santosu odstupné vo výške 57,3 milióna eur.

Pri predstavovaní jeho novej si našlo na štadión cestu 56 500 divákov – dodnes je to rekord. Počas nasledujúcich štyroch sezón vytvoril Neymar spolu s Lionelom Messim a Luisom Suarezom obávaný útočný trojlístok prezývaný „MSN“. Najúspešnejšou sezónou bol pre Brazílčana súťažný ročník 2014/15.

Klubu sa podarilo vyhrať treble – La Ligu, Copa Del Rey a Ligu Majstrov. Neymar strelil v tej sezóne vo všetkých súťažných zápasoch až 39 gólov. MSN ich mal na konci sezóny na konte dokonca 122 – rovnako historický zápis, ktorý zatiaľ žiadna trojica hráčov v histórii španielskej ligy neprekonala. V roku 2015 obsadil Neymar v ankete o Zlatú loptu tretie miesto za spoluhráčom Lionelom Messim a Cristianom Ronaldom z Realu Madrid.

Neymarove štyri sezóny v Barcelone sa dajú zhrnúť aj do nasledujúcich čísel. Za klub nastrieľal vo všetkých súťažiach 105 gólov a zaznamenal 59 asistencií. Pre svoj tím vybojoval 15 penált, pre Lionela Messiho pripravil 22 gólov. Súperi ho až 431-krát faulovali.

Neymar pri predstavovaní na štadióne FC Barcelona. Foto - TASR/AP

Neymar - najdrahší futbalista na svete

Neuveriteľných 222 miliónov eur za prestup Neymara z Barcelony do PSG je dnes cena najdrahšieho futbalového transferu v histórii futbalu. Brazílsky futbalista sa týmto prestupom stal aj najlepšie zarábajúcim futbalistom planéty. Ročne to znamená takmer 40 miliónov eur. Aj napriek obrovskému balíku Neymar odmieta tvrdenie, že k prestupu do Paríža ho motivovali peniaze.

Prečítajte si aj

Prečo nevyhral zlatú loptu? Je najlepší brankár (Gianluigi Buffon - veľký profil)

„Chcel som prísť do Paríža a bolo to spojené iba s hľadaním novej výzvy. Nie je to preto, že som v Barcelone nebol hviezdou, pasoval som tam veľmi dobre. PSG si zaslúži trofeje a ja ich budem mať, to je to, čo ma motivuje. Nikdy som nebol motivovaný peniazmi. Myslel som predovšetkým vždy na šťastie mojej rodiny bez ohľadu na peniaze. Mrzí ma, že si to niektorí ľudia myslia. Zaujíma ma iba šťastie. Ak by som sledoval iba peniaze, mohol som pokojne odísť do nejakej inej krajiny," povedal najdrahší futbalista sveta.

Či sa Neymarovi podarí naplniť jeho slová len uvidíme. Niektoré zdroje tvrdia to, čo samotný hráč – Neymar odišiel z Barcelony, aby sa stal najlepším futbalistom planéty a vyhral Zlatú loptu. Pri konkurencii Lionela Messiho by to mal počas nasledujúcich sezón veľmi ťažké. Tento prestup sa však ale navždy zapísal do futbalovej histórie. Či bude pre Neymara aj krok správnym smerom v jeho športovej kariére si spoločne budeme môcť najbližšie roky vychutnávať napríklad v súbojoch Ligy majstrov.

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo