Má vek Vlhovej, ale je najväčšou súperkou Zuzulovej. Zázračná Mikaela Shiffrinová

7. 1. 2017 |
 

Poráža súperky skvelou technikou a hlavou. Zvláda víťazstvá i prehry. Zázračné dieťa svahov, označované aj ako Mozart lyžiarskych súťaží. Mikaela Shiffrinová.

Mikaela Shiffrinová pri sobom záprahu počas oslavy víťazstva v úvodnom slalome Svetového pohára vo fínskom Levi v novembri 2016.

FOTO TASR/AP 

 

K zasneženým svahom mala blízko už odmalička, obaja jej rodičia sú totiž bývalí profesionálni lyžiari. Svoje prvé plastové lyže dostala ako dvojročná a netrvalo dlho, kým sa z detskej zábavky stala hlavná náplň každodenného života.

„Pamätám si, že lyžovanie bolo rekreačnou rodinnou záležitosťou. Mala som šťastie, že moji rodičia poznali preteky Svetového pohára. Ešte keď som bola naozaj malá, sledovali sme finálové kolá Svetového pohára,“ spomenula v rozhovore pre Denver Post Shiffrinová.

Skôr ako šla na preteky sama, musela si Mikaela osvojiť najmä základy poctivého tréningu. Jej rodičia totiž uvážili, že pre dcéru bude užitočnejší pravidelný tréning než súťaže každý týždeň. Dlhé hodiny neraz monotónnych tréningov na svahoch v rodnom Colorade či na americkom východnom pobreží, kam sa neskôr rodina Shiffrinových presťahovala, napokon priniesli svoje ovocie. V podobe vycibrenej techniky a balansu, vďaka ktorým dnes 21-ročná Američanka dominuje.
 

Ako juniorka napodobnila Vonnovú

Mikaela Shiffrinová prvýkrát upútala pozornosť lyžiarskeho sveta v roku 2010. Na juniorských pretekoch Trofeo Topolino v Taliansku získala titul v slalome ako prvé americké dievča od čias Lindsey Vonnovej, ktorá tu vyhrala v roku 1999.

Následne zabodovala aj na juniorských majstrovstvách sveta . Hoci pre chorobu vtedy nebola v optimálnej forme, získala bronzovú medailu. Absolvovala aj debut v rámci Svetového pohára a krátko nato ovládla disciplínu slalomu na amerických národných majstrovstvách.

Ako šestnásťročná naskočila do sezóny 2011/2012 Svetového pohára, prvej medzi ženami. Na ceste po európskych lyžiarskych strediskách ju sprevádzala mama, ktorá jej pomáhala s varením a učením. Prvýkrát sa postavila na pódium už koncom roka 2011, keď na pretekoch v rakúskom Linzi obsadila v slalome tretiu priečku.

O rok nato jej patril najvyšší stupienok. Åre, Švédsko, Svetový pohár, preteky slalomu. Shiffrinová sa vo veku 17 rokov stala druhou najmladšou Američankou, ktorá triumfovala na týchto medzinárodných pretekoch.

V slovinskom Maribore vo februári 2015.

Prepisovala štatistiky

A úspechy sa začali nabaľovať. O dva týždne neskôr prišlo víťazstvo v chorvátskom Záhrebe, následne výhra v rakúskom Flachau. V roku 2013 sa ako osemnásťročná zapísala do histórie ako najmladšia držiteľka malého glóbusu za sezónny primát v slalome. To sa dosiaľ nepodarilo žiadnemu lyžiarovi, v mužskej ani ženskej kategórii.

„Je to ako puzzle či maľovanie, alebo hudba. Keď lyžujem, je to ako pieseň. Počujem rytmus v mojej hlave a keď odštartujem, tento rytmus a ja na lyžiach sa zladíme. Zrazu je tu toľko prúdu a energie, že si jednoducho nemôžem pomôcť, cítim sa úžasne,“ vyjadrila sa na margo svojho športu mladá pretekárka.

V rokoch 2014 a 2015 obohatila Shiffrinová svoju zbierku o ďalšie dva malé glóbusy, ku ktorým v Soči pridala aj olympijské zlato a dva tituly majsterky sveta. V súčasnosti vedie v celkovom rebríčku Svetového pohára, pred druhou Larou Gutovou má náskok 215 bodov. Kráča od jedného triumfu k ďalšiemu. Čo je však jej hlavným palivom?

Víťazstvo v Záhrebe 4. januára 2015.

Nevšedná mentálna sila 

„Mikaela je úžasná lyžiarka, na niekoho tak mladého je veľmi psychicky silná,“ vyhlásila na jej adresu Maria Höfl-Riesch, bývalá svetová lyžiarka a držiteľka veľkého glóbusu za celkové víťazstvo v Svetovom pohári.

Práve výrok nemeckej lyžiarky vypovedá veľa o Shiffrinovej prednostiach. Okrem spomínanej precíznej techniky, balansu a rýchlosti je veľkou zbraňou dvadsaťjedenročnej lyžiarky jej mentálne nastavenie. Táto mentálna sila je produktom kombinácie zdravého sebavedomia vo vlastné schopnosti a faktu, že Shiffrinová lyžuje skôr pre zábavu a s vášňou, než pre naháňanie sa za výsledkami.

Isté je, že mentálnu silu ukazuje Shiffrinová nielen pri víťazstve, ale aj pri prehre. Keď v Záhrebe vypadla hneď v prvom kole a prerušila víťaznú šnúru 12 víťazstiev, vinu dávala iba sama seba. „Je jedno, či bol zlý svah alebo osvetlenie.  Niekedy to proste nejde tak, ako si predstavujete. Nemôžem to dávať za vinu nikomu inému, iba sebe,“ povedala podľa denníka Kurier v Záhrebe, kde excelovali slovenské lyžiarky. Kráľovnou sa stala Veronika Velez-Zuzulová, princeznou Petra Vlhová.
 


 

Hoci záver sezóny je ešte ďaleko, Mikaela Shiffrinová určite patrí medzi jednu z najhorúcejších kandidátok na veľký glóbus. Keby sa jej ho podarilo získať, trofej by mala po piatich rokov opäť americkú vlastníčku. V roku 2012 ju obdržala Lindsey Vonnová, ktorá sa v súčasnosti zostavuje z predsezónneho zranenia pravej ruky.

Nasledovníčka Vonnovej?

Prirodzene, že sa objavilo nejedno porovnávanie týchto skvelých amerických lyžiarok. Lindsey Vonnová síce kraľuje v štatistikách nielen nad Shiffrinovou, ale aj nad ostatnými svetovými lyžiarkami (4 veľké glóbusy, 16 malých glóbusov a celkovo 76 víťazstiev na pretekoch SP), z porovnávania vzhľadom na vek však lepšie vychádza Shiffrinová.

Vonnová mala vo veku 21 rokov na svojom konte 4 víťazstvá, Mikaela Shiffrinová pri rovnakom počte rokov dosiahla už 26 najvyšších pódiových umiestnení. A to má podstatnú časť kariéry ešte len pred sebou.

Možno aj preto sa v tínedžerských časoch nezriedka stretla s označením - budúca Lindsey Vonnová, hoci ona sama takéto prirovnanie odmieta.

Rozdiely medzi americkými lyžiarkami nájdeme aj pri pohľade na preferované disciplíny. Zatiaľ čo Vonnová vyniká svojou rýchlosťou a panuje v zjazde a Super G, technická Shiffrinová sa takmer výlučne zameriavala na slalom. Až donedávna.
 

Počas prvého kola slalomu SP v talianskom Sestriére 11. decembra 2016.

Chce štyri zlaté olympijské medaily

Náznaky zmeny mohla verejnosť badať po zisku Shiffrinovej zlata na zimnej olympiáde v Soči. Už so zlatou medailou na krku zo slalomu mladá Američanka vyhlásila, že jej snom je na olympijských hrách v Pchjongjangu v roku 2018 získať všetkých 5 zlatých medailí z lyžiarskych disciplín (slalom, obrovský slalom, zjazd, Super G a alpská kombinácia).

Počas prípravy na aktuálnu sezónu svoje ambície mierne upravila. Rada by úspešne zajazdila v štyroch olympijských pretekoch a tomu sa pomaly prispôsobuje i na súťažiach. Okrem slalomu v tohtoročnej edícii Svetového pohára nastupuje aj v pretekoch obrovského slalomu a zjazdu.

„Viem, že môžem vyhrávať preteky v obrom slalome alebo glóbusy v slalome. Mám však rada výzvy. Už ako malá som chcela byť najlepšou lyžiarkou sveta, nie iba najlepšia slalomárka planéty,“ povedala Shiffrinová na začiatku sezóny v rozhovore pre Denver Post.

Splnenie takéhoto cieľa si však vyžadovalo obšírnejšiu prípravu, ako keď jazdila iba slalom. Dlhé predsezónne tréningy mala Shiffrinová rozdelené na dve časti, ráno sa pripravovala s rýchlostnými lyžiarmi, popoludní s technicky zameranými pretekármi. Neobvykle náročný tréning na dievča, ktoré je ešte stále na počiatku kariéry.

„Je to obrovský záväzok a ona odviedla úžasnú prácu z pohľadu kondície, aby sa uistila, že môže ťažiť a ísť na maximum v každom z týchto dní,“ uviedol na adresu Shiffrinovej tréningov pre New York Times jej tréner z amerického lyžiarskeho tímu.
 


 

Nová kráľovná lyžovania?

Pred touto sezónou Mikaela Shiffrinová uviedla, že jej cieľom bude útok na veľký krištáľový glóbus. Proti bude najmä Švajčiarka Lara Gutová, ktorá sa po prvý raz v kariére ocitla v pozícii obhajkyne.

Očakáva sa aj návrat Lindsey Vonnovej do súťažného kolotoča, podľa jej vlastných slov by to mohlo byť koncom januára. Športová verejnosť je zvedavá aj na prípadný comeback Anny Fenningerovej-Veithovej, majiteľky dvoch veľkých krištáľových glóbusov, ktorá vynechala celú predošlú sezónu. A po poslednom triumfe treba rátať aj s Veronikou Velez-Zuzulovou a Petrou Vlhovou.

Vyvrcholenia jubilejného 50. ročníka Svetového pohára sa dočkáme v marci v americkom Aspene. Dočká sa Mikaela Shiffrinová naplnenia jedného zo svojich veľkých snov na domácej pôjde a získa pred vlastnými fanúšikmi veľký krištáľový glóbus?

Prečítajte si aj Slovensko získalo v Záhrebe double: Velez-Zuzulová vyhrala, Vlhová je druhá

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo