Šesť klubov, ktorým bude patriť Európa. Ani Real, ani Barcelona | Názor

20. 8. 2018 |
 

Tento rok môže v Lige majstrov prekvapiť pokojne aj klub, ktorý ju doteraz nikdy nevyhral. Bude z Anglicka?

FC Barcelona s kurzom 1,6, Real Madrid druhý s kurzom 2,65 a na treťom mieste Atlético s kurzom až 9. Staviť na to, že Atlético získa španielsky titul je určite zaujímavá tipovacia príležitosť.

Staviť na Barcelonu je ako kupovať akcie Applu, proste nuda. Real Madrid stratil rozdielového hráča, najbližšia sezóna nebude jeho. Výhra v poslednej Lige majstrov bola zhoda okolností.

Nie, že by si Real európsky pohár číslo 1 tento rok obhájiť nezaslúžil, zaslúžil, ale na jar už nemal kvalitatívny náskok, len najlepšie karty. A s nimi hral výborne. Odchod Ronalda však bude musieť rozdýchať.

Ak teda najbližšia sezóna v Lige majstrov nebude patriť Realu Madrid, tak komu? Skúsili sme vybrať pár kandidátov.

1. Atlético Madrid

Viete, čo majú spoločné Trenčín a Atlético Madrid? Ak si tam kúpite hráča, u vás rozhodne neukáže to, čo hral pred prestupom. Trošku nadnesené, ale ak sa zamyslíte nad tým, čo dnes na nákupy z Trenčína hovoria na Slovane a na tie v Atléticu v Chelsea, možno na tom čosi bude. Atlético nikdy neminulo najviac na nákupy hráčov, dokonca ich skôr konkurentom predáva. A napriek tomu má momentálne neskutočne silný káder.

Jan Oblak je momentálne zrejme najlepší brankár na svete, o kvalitách majstra sveta Antoina Griezmanna sa asi netreba baviť a ak sa chce Diegovi Costovi… A dalo by sa pokračovať.

Diego Simeone v Madride vybudoval naozaj pozoruhodné mužstvo. Išiel na to inak ako pomocou drahých prestupov, ale zdá sa, že by to mohlo fungovať. Tímová chémia je občas to najviac. Napokon v Trenčíne by o tom mohli rozprávať a napríklad z Feyenoordu či z Legie Varšava by sa čosi mohli prísť naučiť.

Atlético v aktuálnej sezóne už Real Madrid raz zdolalo a pokojne takýchto výhier na jeho konte môže pribúdať. A klub by mohol definitívne vystúpiť z tieňa dvoch doteraz silnejších konkurentov.

2. Liverpool FC

Keď Liverpool naposledy zdvihol nad hlavu titul pre šampióna Premier League (súťaž sa vtedy volala inak), Mohamed Salah ešte nebol na svete. Ten titul bol v roku 1990 a Salah sa narodil o dva roky neskôr.

Ale ak k tomu pred sezónou mal Liverpool niekedy blízko, tak určite teraz. Jürgen Klopp síce na budovanie mužstva nemá toľko času ako Simeone v Madride, ale zato má viac peňazí. Liverpool sa stáva klubom, z ktorého najlepší hráči prestávajú odchádzať. Coutinho bol zrejme posledná výnimka.

Klopp mužstvo za posledné roky výrazne prebudoval. Zbavil sa starších hráčov (vrátane Martina Škrtela) a stavil na mladších. Mužstvo hrá s každým zápasom sebavedomejšie, v každom prestupovom termíne prichádzajú top posily. A s Alissonom v bránke to proste vyzerá naozaj výborne. Jarné nešťastné finále Ligy majstrov fanúšikov tohto klubu dlho bolieť nebude. Liverpool im to túto sezónu vráti.

3. Manchester City

Redakcia televízie Eurosport považuje aktuálneho anglického majstra za najväčšieho favorita na titul aj v tej práve začínajúcej. Pep Guardiola počas svojho pôsobenia v klube naozaj urobil obrovský kus roboty.

Má svoj systém. V poslednom čase už nekupuje veľa drahých hráčov, len jedného-dvoch. Ale takých, ktorí naozaj výrazne zvýšia už tak silnú konkurenciu v mužstve. Ako teraz Riyad Mahrez. Alebo mladých, perspektívnych hráčov a z nich urobí hviezdu svetového formátu.

Guardiola potrebuje peniaze, ale dôležitejšia ako tie najdrahšie prestupy (niežeby kupoval lacno) je pre neho chémia v klube.

Už v úvode sezóny hráči City ukazujú, že s nimi určite treba počítať. Ak sa posledné roky klubom z Anglicka v Lige majstrov veľmi nedarilo, tento rok naozaj môže byť pre nich úspešným.

 

 

4. PSG

Je to len štatistika. Ak nakúpite najlepších hráčov, jeden rok sa vám Ligu majstrov podarí vyhrať. A prečo by to nemohlo byť tento?

PSG tento rok vymenilo trénera, ale už okolo klubu nebolo toľko hluku ako po minulé roky. Prišiel Buffon, zostal Neymar (a Real Madrid ho podľa všetkého veľmi chcel), MBapee hrá akoby ani nemal limity.

Už spôsob akým hráči PSG dominovali vo Francúzskom superpohári naznačil veľa. A to ani najväčšie hviezdy nenastúpili v základe.

PSG má problém len v tom, že je v domácej lige príliš suverénny. Francúzska liga jednoducho nie je taká kvalitná ako španielska či anglická a hráči nemajú v nohách počas sezóny toľko kvalitných zápasov ako ich konkurencia v iných krajinách. Francúzsky titul je už nielen pre majiteľov, ale aj pre samotných hráčov PSG málo. Hlavný cieľ je Liga majstrov.

5. Juventus

Ešte len uvidíme ako výrazný bude pre Juventus faktor Ronaldo. To množstvo gólov bude Realu určite chýbať, ale posunie Juventus na vyššie poschodie? Juventus má kvalitné mužstvo a opäť je najväčším favoritom na titul v Taliansku.

Ale na úspech v Lige majstrov treba viac. Ronaldo by mohol byť ten rozhodujúci moment. Ale musia sa pridať aj ďalší. Ronaldo hral na MS v Rusku fenomenálne, ale sám vyhrať titul majstra sveta pre Portugalsko nemohol. Urobil veľa, ale stačilo to len na osemfinále.

Ak sa k nemu však pridajú aj jeho noví spoluhráči, mohla by aktuálna sezóna byť pre Juventus opäť veľmi, veľmi úspešná.

6. Tottenham Hotspurs

Nijaký vážny nákup, nijaký vážny odchod. Ak platí silná tímová chémia pre Atlético Madrid v Španielsku, tak podobný prípad je aj Tottenham v Anglicku. Družstvo, ktoré je základom pre anglickú reprezentáciu, sa zlepšuje zo sezóny na sezónu.

Ak vlani zdolalo v Lige majstrov aj Real Madrid, kde sú limity? Mauricio Pochettino si počas leta postrážil všetkých svojich dôležitých hráčov a že záujem bol. Lebo ak nepredáte ani ak má záujem Real Madrid (o Eriksena), tak to s útokom na najvyššie méty naozaj myslíte vážne.

Mužstvo si pomerne sebavedomo v úvodných dvoch kolách Premier League postrážilo víťazstvá (v prvom kole na úkor Martina Dúbravku) a zdá sa, že by z toho naozaj mohla byť úspešná sezóna.

Klub ale momentálne žije najviac sťahovaním z dočasného sídla vo Wembley na svoj nový štadión. V Londýne ho budujú od roku 2015 a stáť má okolo 400 miliónov eur.

Jeden klub, ktorý čaká zrejme nepríjemná sezóna

1. Manchester United

José Mourinho v poslednom čase pokazí na čokoľvek siahne. Klubu sa nedaria prestupy, hráči, ktorí prídu vo svetovej forme po pár mesiacoch sedia na lavičke. Sám Mourinho akoby stratil schopnosť rozumieť mladým hviezdam ako je Paul Pogba.

Zrejme by ho bol predal, keby sa Francúz nevrátil z Ruska s titulom majstra sveta. Tak ho namiesto predaja urobil kapitánom. Nuž…

Celé leto sa hovorilo, koho to chce Manchester United kúpiť, padali mena ako Ronaldo, Maguire a mnoho ďalších. Namiesto toho United v druhom kole prehrajú na ihrisku v Brightone.

A ešte sa aj začína hovoriť, že Mourinha na lavičke United vystrieda Zinedine Zidane. Bývalý tréner Realu Madrid je momentálne bez práce, plný síl. Určite čoskoro niekam zasadne.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo