Sagan začína vážnu sezónu s novým posedom na poľných cestách

5. 3. 2015 |
 

Na pretekoch Strade Bianche čaká cyklistov päťdesiat kilometrov na poľných cestách, finišovať budú na dlažobných kockách.

Od Petra Sagana sa počas sezóny opäť čaká veľa. FOTO - PRE ŠPORT .INAK KAROL RYDLO

BRATISLAVA. Valverde, Nibali, Cancellara, Sagan. Najlepší cyklista minulého roku, víťaz minuloročnej Tour de France, švajčiarsky stroj na víťazstvá a slovenská cyklistická superstar. 

Sobotňajšia klasika v talianskom Toskánsku Strade Bianche naplno štartuje cyklistickú sezónu 2015.

A vo veľmi prestížnom zložení. Okrem spomenutej štvorice sa na nej zúčastní mnoho ďalších výborných jazdcov, ktorých neodradila ani možnosť stáť na druhý deň na štarte iného slávneho podujatia Paríž – Nice.

Preteky sú týždeň pred etapovou klasikou Tirrenou - Adriatico, pre jazdcov je to však v Toskánsku viac ako len možnosť zatrénovať si. Jazdí sa síce len od roku 2007, ale dvakrát tu už vyhral práve Cancellara. Vlani bol najrýchlejší Poliak Michal Kwiatkovski. Sagan bol druhý vlani aj predvlani.

Dojazd pretekov Strade Bianche 2014

Ak neuspeje, nezahluším ho

Pre Slováka budú prvým podujatím v Európe v tomto roku. Po etapových pretekoch v Katare a Ománe aj prvou vážnou jedorázovou previerkou v sezóne. Sagan v novom tíme len začína, ale výsledky sa od neho čakajú okamžite.

„Musíme vyhrať niektorú klasiku. Peter Sagan má šancu na každej z nich a osobne budem sklamaný, ak sa mu to nepodarí," povedal ešte vlani v rozhovore pre web BT.dk riaditeľ Saganovho tímu Tinkoff-Saxo Bjarne Riis.

Majiteľ Oleg Tiňkov išiel ešte ďalej. „Dúfam, že vyhrá dve alebo tri veľké klasiky. Ak neuspeje, budem sklamaný, ale nezahluším ho,“ povedal ruský majiteľ tímu.

Nevyhral viac ako 240 dní

Tiňkov by sa však mohol dočkať úspechu už teraz. Najväčším favoritom na víťazstvo v Strade Bianche je podľa sportsbet.com práve Sagan s kurzom 4,5 ku jednej.

Až potom nasledujú Španiel Valverde, Čech Štybar, Cancellara zo Švajčiarska či Belgčian Greg Van Avermaet. Medzi favoritov Sagana radí aj cyklistický portál cyclingnews.com.

Slovák však na výhru v pretekoch či etape čaká už viac ako 240 dní. Naposledy prišiel do cieľa ako prvý na majstrovstvách Slovenska vlani v júni v Slavkove pri Brne. Etapu medzinárodných pretekov vyhral naposledy na Tour de Suisse, keď bol najrýchlejší v tretej etape.

„Som rád, že už mám po sezóne, ktorá sa nevydarila podľa mojich predstáv,“ hodnotil ešte vlani sám Sagan. Rok 2014 pre neho znamenal sedem prvenstiev, rok predtým ich bolo 22.

„V roku 2013 som si dal latku veľmi vysoko, nedokážem ju každý rok posúvať vyššie. No rád by som v budúcnosti dosiahol veľké víťazstvo na niektorej z klasík,“ citovalo Sagana vlani SME.

V januári ešte Sagan na Facebooku zverejnil program bez Strade Bianchi

 

Zmenil posed na bicykli

Na konci sezóny sa o Saganovi a počte jeho víťazstiev veľa popísalo. „Jeho problémom je, že je všeumelcom a nie majstrom jedného,“ povedal pre skysports.com Stephen Roche, víťaz Tour de France, Giro d'Italia a MS z roku 1987.

V šprintoch podľa neho nemal dostatočnú podporu ani rýchlosť a súperi našli spôsob, ako ho porážať aj na zvlnených klasikách. Po zmene tímu sa však od neho tento rok opäť čaká veľa.

Sagan zmenil posed na bicykli, trénoval reakcie na útoky súperov. Do jeho tímu pribudli aj viacerí špecialisti. Bývalý výborný cyklista Bobby Julich a odborník na športovú vedu Daniel Healey, ktorý predtým pomáhal aj Cancellarovi.

V Katare Sagan v prvej etape spadol a doudieral sa. FOTO - PRE ŠPORT .INAK KAROL RYDLO

Kreuziger mu bude pomáhať

Aj v novom drese však zatiaľ Sagan pokračuje v zbieraní umiestnení len tesne za najlepším. V Katare bol dvakrát druhý a trikrát štvrtý. V Ománe potom zase dvakrát piaty.

„Niekto možno bude namietať, že Peter Sagan tam v predchádzajúcich rokoch vyhral zakaždým aspoň jednu etapu, ale treba brať do úvahy, že tento rok spadol v Katare, do toho ochorel a v tej štyridsaťstupňovej horúčave sa dosť ťažko regeneruje,“ povedal na svojom webe Saganov tímový kolega Roman Kreuziger.

„Jeho čas ešte príde. Preteky v Ománe boli veľmi ťažké, veľa pretekárov už tam malo dobrú formu, ale ako hovorím, dôležitá časť sezóny sa začína až na Paríž-Nice a Tirrene."

Práve Kreuziger by mal na Strade Bianche Saganovi pomáhať, aj on však patrí medzi favoritov s kurzom 26 ku jednej. V tíme s nimi budú ešte Danielle Bennati, Maciej Bognar, Chris Juul-Jensen, Manuele Boardo, Saganov brat Juraj a Matteo Tosatto.

Päťdesiat kilometrov po poľných cestách

Na cyklistov čaká počas sobotňajších Strade Bianche dvesto kilometrov. Päťdesiat bude po poľných cestách medzi toskánskymi vinohradmi.

Cieľ je na dlažobných kockách v centre Sieny a nikdy sa na nich o víťazovi nerozhodovalo v ozajstnom šprinte. Aj vlani ušiel Kwiatkovski Saganovi pár sto metrov pred cieľom.

Pre Sagana sa v Toskánsku začína veľmi dôležitá časť sezóny. Po etapových pretekoch Tirreno- Adriatico pôjde jednorazovú klasiku Miláno – Sanremo, E3 Haralbeke, Gent-Wevelgem a 5. apríla aj slávne Tour des Flanders.

V apríli ho ešte čakajú preteky Scheldeprijs a jar zakončí na pretekoch Paríž – Roubaix.

 
 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo