Sagan je späť!

19. 5. 2015 |
 

Ešte len pred piatimi rokmi vstúpil so seniorskej cyklistiky a stál pred rozhodnutím, či sa bude naďalej venovať horskej alebo prejde na cestnú cyklistiku. Myslím, že urobil správne.

Peter Sagan. Foto: Karol Rydlo

Priznám sa, až do roku 2010 som o ňom absolútne nič nepočul. Prvýkrát som sa o ňom dočítal na internete, keď vyhral tretiu etapu na pretekoch Paris – Nice. Super, taký mladý cyklista a vyhral etapu na takých veľkých pretekoch. Prišli ďalšie etapové víťazstvá, ďalšie oku lahodiace šprintérske súboje v cieľovej rovinke a Sagan bol zrazu všade. V novinách, v televízii, bol ho plný internet.

Bolo jasné, že tento rodák zo Žiliny je obrovský talent svetovej cyklistiky a jeho fanúšikovská základňa sa veľmi rýchlo rozrastá. Ďalšie víťazstvá na Tour de France, ďalšie šprinty a veľmi dôležité body. V tomto období už neboli idoly malých detí len Šatan alebo Bondra s Lašákom. Čoraz viac detí začalo na sídliskách zúrivo šliapať do pedálov a po dorazení do cieľa oslavovať víťazstvo ako Sagan. V roku 2012 ho už poznalo celé Slovensko. Hovorilo sa o ňom v školách, v krčmách, vo veľkomestách a aj na dedinách. Sagan bol fenomén. V tomto období som si všimol aj rastúci počet cyklistov na cestách. Fantastické! Sagan pobláznil celé Slovensko.

Po dvoch veľmi úspešných sezónach ešte stále mladého športovca prišiel akoby útlm. Samozrejme bodovacie súťaže vyhrával skoro na každom preteku. Ale víťazstva v samotných etapách sa vytratili. V roku 2014 na Tour de France nevyhral ani jednu etapu. Zelené tričko obhájené, misia splnená. Čoraz viac sa hovorilo o tom, že Sagan bude súťažiť už len o titul najlepšieho špurtéra, naháňať body a plniť cieľ, s ktorým do pretekov ide a neurobiť nič navyše, nič pre fanúšikov. Ale každý fanúšik chce vidieť, že jeho idol, jeho favorit prejde cieľovou páskou ako prvý.

Po skončení pre Petra úspešnej sezóny, ale pre fanúšikov neúspešnej, prišiel prestup k ruskému miliardárovi Olegovi Tiňkovovi. Tím Tinkoff- Saxo si od neho a od jeho tímového kolegu Alberta Contadora sľuboval veľa. Slabé výsledky donútili majiteľa tímu k malej mediálnej vojne so Saganom. „Za také veľké prachy aké mu platím, chcem aj výsledky!“ Sagan sa k tejto téme moc v médiách nevyjadroval, ale pravdepodobne došlo aj ku konfrontácii tvárou v tvár Sagan verzus Tiňkov.

Prišli preteky v Kalifornii. Na prvých troch etapách skončil v každej druhý. Dvakrát vyhral Cavendish a raz Skujinš. Potom prišlo konečne prvé etapové víťazstvo. Sám Peter mal z neho veľkú radosť, čo dal poznať na svojich emóciách po prejdení cieľovej čiary. Ďalšia etapa tretie miesto a potom prvé miesto v časovke. Tu bol prekvapený zo seba aj sám Peter. Od tejto chvíle už aj on sám začal dúfať, že možno vyhrá celé preteky. Prišla na rad horská etapa, pre Sagana nie moc obľúbená. Sagan zabral do posledného kopca a bolo z toho fantastické šieste miesto a strata len dve sekundy na vedúceho pretekára v celkovom poradí. Posledná ôsma etapa. Išlo o milimetre, ale Peter nakoniec došiel do cieľa tretí a po odrátaní časového bonusu sa stal celkovým víťazom Tour of California. Fantastické!

Po týchto pretekoch som si v duchu povedal: „Sagan je späť.“

Čo tomu pomohlo? Tiňkove tvrdé slová? Tajná svadba? (Jedného dňa totiž na svojom facebookovom profile uverejnil fotku seba a svojej priateľky s komentárom: „Moja žena ma prišla podporiť na Amgen TOC zo Slovenska na bicykli“.) Možno si chcel len vystreliť z novinárov, čo mu určite vyšlo. Alebo je to naozaj pravda?

Určite aj Peter sám zistil, že má limity aj vyššie ako len zelený dres. Dokáže vydrieť aj horskú etapu a fantasticky zabojovať o ten najcennejší - žltý. Najbližšie preteky bude jazdiť Tour de Suisse: 13. - 21.6.2015. V týchto pretekoch by bolo dobré si fajn zatrénovať pred majstrovstvami Slovenska a júlovým pretekom Tour de France. Neostáva mi nič iné ako na diaľku Petrovi pogratulovať a dúfať v skvelý výkon na ďalších pretekoch.

Takto sa robí reklama našej krajine!

Viac blogov si prečítajte v sekcii blogy.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo