Roman Durný: Cítil som obrovskú dôveru. Boli sme super partia, pomáhali sme si

3. 1. 2018 |
 

Roman Durný bol po štvrťfinálovej fáze majstrovstiev sveta do 20 rokov najlepším brankárom.

Na snímke brankár Slovenska Roman Durný (vľavo) a hráč USA Logan Brown počas zápasu USA - Slovensko  na MS hráčov do 20 rokov v Buffale 28. decembra 2017. Mladí Slováci senzačne vyhrali nad úradujúcimi juniorskými majstrami sveta domácim tímom USA 3:2. FOTO TASR /AP 

Slovenský brankár Roman Durný, sa na turnaji v Buffale dostal do bránky v druhom zápase a už ju neopustil. V štyroch dueloch vydoloval dve víťazstvá proti USA a Dánsku a s úspešnosťou zákrokov 92,86 percenta bol po štvrťfinálovej fáze najlepší na turnaji spomedzi všetkých brankárov, ktorí chytali aspoň v dvoch stretnutiach.

Premiéru na šampionáte ste absolvovali až v druhom zápase proti USA. Ako ste sa cítil pred zápasom?  

„V prvom rade som sa na to tešil. Tréma a nervozita tam bola, určite, bez toho to nejde. O motivácii hádam ani netreba hovoriť, keď hráte na takomto podujatí s dvojkrížom na hrudi.“ Zápas proti USA sa hral vo výbornom tempe. Dvakrát ste vyhrávali a vždy vás súper dorovnal. Verili ste si po treťom góle, že to už udržíte? Bola po zápase aj nejaká oslava? 

„Myslím si, že hovorím za celý tím, keď poviem, že už po prvej tretine sme všetci cítili, že sme blízko prekvapenia. Aj keď sme mali pred sebou ešte dve tretiny. Myslím si, že kľúčové bolo to, ako sme hrali disciplinovane počas celého zápasu, čo sa týka vylúčení, ale aj dodržiavania trénerových pokynov, samozrejme, bez toho to nejde. Bolo dosť dôležité, že sme sa vždy ujali vedenia, čo nám dovoľovalo hrať našu hru. Ja osobne som veril vo výhru aj po vyrovnávajúcom góle na 2:2.

Oslava bola v kabíne, ako som si všimol, bol toho plný internet, ale inak nič viac, pretože sme vedeli, že táto výhra nám zatiaľ nič nerieši a mali sme pred sebou ešte dva dôležité zápasy v skupine.“
  

Okrem zápasu proti Kanade ste odchytali všetky zápasy. V ktorom sa vám chytalo najlepšie a naopak, ktorý ste chceli mať čo najskôr za sebou?

„Vo všetkých zápasoch sa mi chytalo celkom dobre, cítil som obrovskú dôveru a podporu ako od hráčov, tak aj trénerov a celého realizačného tímu. Vtedy sa brankárovi chytá naozaj dobre. Asi najhoršie hodnotím zápas s Fínmi.“Vo štvrťfinále ste boli Švédom vyrovnaným súperov. Čo podľa vás zlomilo zápas v prospech súpera? 

„Chýbalo nám kúsok šťastia pri tých dvoch tyčkách.“ Ako ste sa po prílete aklimatizovali? Robilo vám po prílete niečo problém?
 

„Najhoršie problémy mi robilo spanie, ale pomerne rýchlo som si zvykol. Druhým problémom bola teplota na štadióne, ktorá bola vyššia ako u nás na Slovensku. To malo vplyv aj na ľad. No nebolo to nič, načo sa nedalo zvyknúť.“  Na hoteli bolo okrem vás ubytovaných ďalších sedem reprezentácii, neprekážali ste si navzájom? 
 

„Nemali sme si ako prekážať, pretože každé mužstvo malo vlastné poschodie. Keď sme sa už stretli, vo výťahoch, alebo v priestoroch na stravovanie, tak to bolo úplne ako keby sme boli na jednej lodi. Veľakrát nám aj popriali šťastie do zápasov, no nechýbala ani pochvala za zápas proti USA.“ Ako ste trávili čas počas voľna? 
 

„Veľa toho voľna nebolo, kedže šampionát sa hrá v rýchlom slede. Aj preto sme sa vo voľnom čase snažili čo najviac odpočinúť a nabrať sily do ďalších zápasov.“ Kto bol v tíme lídrom, kto povzbudzoval najviac? Čo ste najradšej počúvali pred zápasom? 

„To sa mi určuje ťažko, keďže sme sa museli my brankári deliť o spoločnú šatňu s trénermi, no boli sme super partia. Každý každému pomohol. Najčastejšie sme počúvali Man’s not hot.“ 

Juniorský šampionát je známy tým, že ho sleduje veľké množstvo skautov. Uvedomovali ste si to?

„Vedel som o tom, no nevenoval som tomu pozornosť. V prvom rade sme išli reprezentovať našu krajinu.“ Ako by ste zhodnotil vaše účinkovanie na MS v Buffale?

„Kladne, pretože sme okrem prvého zápase, kde zohrala tréma a nervozita svoju rolu hrali veľmi dobre. Boli sme naším protihráčom vyrovnaným súperom a nebáli sme sa s nikým hrať. O to viac mrzí prehra so Švedmi, kde sme boli podľa mňa v tretej tretine lepším mužstvom.“ 
 Aká bola úroveň šampionátu? 

„Čo sa týka kvality tímov, tak to bolo vysokej úrovni ako každý rok.“ 

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo