Deň, ktorý navždy zmenil Real Madrid (veľký profil najlepšieho klubu sveta)

10. 4. 2021 |
 

Vymyslel dnešný Real Madrid a aj vďaka nemu je 38 rokov po jeho smrti svetovým klubom číslo jedna. Santiago Bernabéu Yeste.

Futbalisti Realu Madrid sa tešia zo zisku trofeje pre víťaza Ligy majstrov 2017. Foto - TASR/AP

„Sme sami proti všetkým. Médiá chcú vidieť naše utrpenie a zlyhanie. Budeme bojovať za tím a svoje rodiny,“ požičal si tréner Realu Madrid Zinedine Zidane pred finále Ligy majstrov v roku 2017 dva a pol tisíca rokov starý príbeh sparťanského kráľa Leonida.

Zidane podľa anglického vydania španielskeho denníka Marca nie je práve typ na veľké slová v šatni, skôr používa náznaky. Tentoraz si pomohol jedenásť rokov starým holywoodskym filmom 300. O špeciálnom druhu prípravy futbalistov Realu Madrid písal aj denník SME.

Real Madrid - víťaz Ligy majstrov 2017

Film 300 rozpráva príbeh bitky pri Termopilách, keď sa Leonidas a jeho 300 verných bojovníkov postaví desaťtisícovej armáde Peržanov. Špeciálna príprava pomohla, futbalisti Realu vo finále zničili Juventus Turín 4:1 a opäť pridali dielik do skladačky najúspešnejšieho futbalového klubu futbalovej histórie.

 

 

Pohár pre víťaza Ligy majstrov získal Real Madrid do roku 2017 už dvanásťkrát, trikrát za posledné štyri roky. AC Miláno na druhom mieste získalo trofej sedemkrát, aktuálne je však totálne z formy, Bayern a FC Barcelona získali trofej päťkrát.

Ešte sa budeme musieť veľakrát vyspať, aby sme sa dožili, že niekto klub z Madridu dobehne. Ak vôbec. Real je a ešte určite dlho bude kráľom futbalu v Európe.

Jedna z najdôležitejších udalostí, ktorá rozhodla o tom, že španielsky klub mohol v Cardife dvanástykrát siahnuť na trofej pre víťaza najprestížnejšieho futbalového pohára v Európe sa však udiala už pred 122 rokmi. 8. júna 1895.

V rodine právnika Jose Bernabeu Ibaneza a kubánskej matky Antonii Yeste Nunezovej v španielskom meste Albansa sa narodil siedmy syn. Nebolo to ani v Madride, futbalový klub Real Madrid neexistoval.

Nikto vtedy nemohol tušiť, čo sa počas najbližšieho storočia udeje vďaka mužovi, ktorý sa vtedy narodil. Santiago Bernabéu Yeste. Dlhoročný futbalista, ale najmä prezident Realu Madrid, ktorý prišiel v 50-tych rokoch s nápadom skúpiť najlepších futbalistov sveta, zmenil pohľad na dovtedajšie fungovanie futbalového klubu.

 

Santiago Bernabéu Yeste. Foto - wikimedia

 

Muž, ktorý vymyslel dnešný Real Madrid

V Madride sa futbal začal hrať oficiálne už v roku 1887, pod hlavičkou oficiálneho klubu Madrid foot ball club od roku 1902 a už v roku 1905 vyhral predchodca dnešného Realu svoju prvú domácu trofej, keď vo finále Španielskeho pohára zdolal Athletico Bilbao.

Predchodca dnešného klubu preto, že až v roku 1920 dostali futbalisti od kráľa Alfonsa XIII privilégium nosiť prívlastok kráľovský (Real). Prvý ligový titul prišiel v roku 1932, La liga sa hrala od roku 1929 a prvý ročník vyhrala Barcelona. V rokoch 1936 až 1939 sa v Španielsku futbal nehral a Bernabéu Yeste sa do vojny zapojil na strane neskôr víťazného režimu generála Franca. Skutočnú politiku však neskôr vymenil za tú futbalovú.

Muž, ktorý za Real Madrid hrával ako kapitán v dvadsiatych rokoch, však po konci vojny v roku 1939 našiel svoj obľúbený klub prakticky mŕtvy. Členovia dovtedajšieho vedenia prišli o život, alebo jednoducho zmizli. Dokonca klubu ukradli niekoľko získaných trofejí. Štátnu podporu bralo konkurečné Atlético ako klub vojenského letectva.

Bernabéu sa niekoľko mesiacov po vojne snažil kontaktovať bývalých hráčov a funkcionárov v snahe o opätovné vybudovanie kedysi silného klubu.

 

Zoznam víťazov Ligy majstrov vo futbale (čím väčšie písmená, tým viac titulov)

 

 

 

V madridskom futbalovom svete strávil celý život, v roku 1927 končil ako futbalista, potom bol sekretár, asistent trénera a aj tréner. Prezidentom sa stal v roku 1943, keď štát po veľkej bitke fanúšikov z Madridu a Barcelony prinútil dovtedajších prezidentov odstúpiť. Prišla príležitosť pre muža s menom Santiago Bernabéu Yeste a tej sa nepustil až do roku 1978, keď ako 82-ročný zomrel.

Práve tento muž má z dnešného pohľadu najväčšiu zásluhu na budovaní Realu v dnešnej podobe. Keď ako prezident Bernabéu Real preberal, dokázal síce v roku 1943 poraziť silnú Barcelonu, ale bol vo veľmi slabej kondícii. Najmä finančnej.

Bernabéu prišiel so svojou myšlienkou prebudovať klub na všetkých úrovniach a priniesol do Realu riadenie, ktoré sa v budúcnosti stalo bežným príkladom profesionálne fungujúceho športového klubu po celom svete.

Real Madrid pod jeho vedením postavil aj základy štadiónu, ktorý dnes nesie jeho meno. Na konci štyridsiatych rokov, keď sa na štadión futbalisti presťahovali, sa ostatní s úškrnom pýtali “načo je taký veľký štadión takému malému klubu.”

 

Štadión Realu Madrid. Foto - wikimedia.com

 

Bol to však Real Madrid a sám Bernabéu, kto stál pri zakladaní predchodcu dnešnej Ligy majstrov. Na začiatku päťdesiatych rokov prišiel Bernabéu aj s nápadom kupovať hráčov svetovej úrovne a aj vďaka nim Real Madrid ovládol prvých päť ročníkov vtedajšieho Pohára majstrov európskych krajín.

Súťaž od svojho založenia v sezóne 1955/56 až do roku 1960 iného víťaza nepoznala. Bernabéu sa dožil potom ešte jedného triumfu a v roku 1978 ako 82-ročný zomrel. Klubu však zanechal dedičstvo, z ktorého žije dodnes.

Dedičstvo slávneho prezidenta

Pravidelne sa kandidáti pri voľbách prezidenta predháňajú v tom, kto kúpi a do klubu privedie väčšiu hviezdu. Príkladom je éra tzv. Galácticos. Počas prezidentovania Florentina Peréza minul klub v rokoch 2000 až 2004 viac ako dvesto miliónov britských libier na hráčov ako boli Luis Figo, Zinedine Zidane, Ronaldo (brazílsky), David Beckham či Walter Samuel.

Pridali sa ešte odchovanci Iker Casillas, Raúl a dlhšie v klube hrajúci Roberto Carlos a Steve McManaman a na svete bol tím ako vystrihnutý z predstáv Bernabéua.

Éra Galácticos však, čo sa týka počtu trofejí, tak úspešná ako sú v rokoch 2014 až 2017 ich nástupcovia rozhodne nebola. Partia okolo Cristiana Ronalda je určite jedným z najvydarenejších období v dejinách vlastne stále úspešného kráľovského klubu. Tituly futbalisti z Madridu získavajú takmer stále.

Aj vďaka nim vyhlásila v roku 2000 FIFA za svetový klub minulého storočia práve Real Madrid a za najlepší klub minulého storočia v Európe rovnako Real označila Medzinárodná federácia pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS).

 

 

Mocní sú dnes ešte mocnejší, 70 rokov budovania klubu stratégiou kupovania svetových hviezd prinieslo úspech.

Trhovú hodnotu kádra tesne po finále ligy majstrov v roku 2017 odhadoval prestupový portál transfermarkt.com na 765 miliónov eur. Ako inak, najviac zo všetkých svetových klubov. Len sám Ronaldo (ten portugalský) je aktuálne podľa serveru hodný sto miliónov eur. V prvej desiatke najhodnotnejších hráčov sveta je z Realu ešte aj Gareth Bale, ktorého trhová hodnota predstavuje podľa špecializovaného webu 90 miliónov eur.

Realu Madrid konkuruje v celkovej hodnote kádra len FC Barcelona s 758 miliónmi, tretí Bayern Mníchov stráca už takmer 200 miliónov (566 mil. eur). Prvá päťka medzi hráčmi je zložená výlučne z hráčov Barcelony a Realu. A nezdá sa, že by sa to malo zmeniť.

Real Madrid je druhým najhodnotenejším športovým klubom sveta aj podľa časopisu Forbes. Len o kúsok ho predbehol tím hrajúci americký futbal Dallas Cowboys. V aktuálnej forme určite ani to nie je pre Zinedina Zidana ako kráľa Leonida a jeho partiu neohrozených bojovníkov nezdolateľná prekážka.

 

 

Základné fakty: Real Madrid C.F.

založený: 1902

Krajina: Španielsko

Mesto: Madrid

 

Domovské štadióny:

Campo de O'Donnell (1912-1923)

Campo de Ciudad Lineal (1923-1924)

Estadio Chamartín (1924-1947)

Santiago Bernabéu (1947-)

 

Hlavné trofeje (4.6. 2017)

La liga: 33x majster

Španielsky pohár: 19x víťaz

Španielsky superpohár: 9x víťaz

Liga majstrov / EPM: 12x víťaz

Pohár UEFA: 2x víťaz

Európsky superpohár: 3x víťaz

Interkontinentálny superpohár: 3x víťaz

MS klubov FIFA: 2x víťaz

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo