Prvé zápasy najlepšej hokejovej súťaže sveta sa hrali pred 99 rokmi

21. 12. 2016 |
 

Prihrávky dopredu na väčšine ihriska ani vypichovanie puku nebolo povolené. Menší trest mal tri minúty a na trestnú lavicu posielali aj brankárov. Tak vyzerali premiérové zápasy NHL. Prvé hokejisti odohrali pred 99 rokmi.

Hokejisti prvých zápasov NHL, Joe Malone (prvý sprava).   Foto - www.nhl.com

 

NEW YORK, BRATISLAVA. Nápad zorganizovať Národnú hokejovú ligu prišiel koncom novembra 1917. Predchádzajúca súťaž s názvom NHA (National Hockey Asocciation) zanikla pre zle nastavený systém, finančné ťažkosti viacerých klubov, ale aj pre odchod viacerých hráčov na front prvej svetovej vojny. V Kanade však ostali kluby, ktoré chceli hrať hokej, 26. novembra 1917 sa preto ich zástupcovia dohodli na vytvorení National Hockey League.

Prvého ročníka sa zúčastnili iba štyri tímy. Montreal mal vďaka mužstvám Wanderers a Canadiens dvojnásobné zastúpenie, kvarteto doplnili celky Ottawa Senators a Toronto Arenas. To bola Prvá štvorica tímov NHL, ktorá sa až neskôr zmenila na známu Original Six.

 

 

 

Brankári na trestnej lavici

A tak sa 19. decembra 1917 v premiérových zápasoch predstavili všetky zúčastnené tímy. Ako uvádza oficiálny web NHL, súčasnému fanúšikovi by sa zrejme viacero vecí na vtedajšej hre nepozdávalo. Prihrávky dopredu na väčšine ihriska neboli povolené, rovnako ani vypichovanie puku. Menší trest mal tri minúty a svoje prehrešky voči pravidlám si na trestnej lavici museli odsedieť aj brankári. Ich miesto sa zväčša snažili zastať hráči z poľa.

Prvé buly začínajúcej ligy padlo na ľade Ottawy medzi domácimi hráčmi a hosťujúcimi Canadiens z Montrealu. Hostia zvíťazili 7:4, päť gólov strelil jeden z najlepších útočníkov tej doby Joe Malone.

Bránku strážil Georges Vezina, na súpiske Montrealu sa nachádzali aj mená ako Jack Laviolette, Newsy Lalonde či Didier Pitre. Ani ich súperi však nemali najhorší výber, veď dres Senators obliekali hráči Eddie Gerard, Cy Denneny alebo Jack Darragh. Všetci sa neskôr dostali do Hokejovej siene slávy NHL.

 

 

Prvý zápas vraj videlo šesťtisíc divákov

Na tento zápas sa údajne prišlo pozrieť šesťtisíc fanúšikov, hoci vtedajšia kapacita štadióna bola približne 4500 miest na sedenie. Noviny Toronto Sun priniesli zo stretnutia reportáž, v ktorej hodnotili výkony oboch strán:

„Keďže ľad bol pomalý a priľnavý, zabránil hráčom Ottawy ukázať ich obvyklú rýchlosť a pomohol ťažším Canadiens, ktorých hra bola, napriek okolnostiam, prekvapivo dobrá.“

O čosi neskôr v ten deň mal štart aj druhý ligový zápas. Montrealskí Wanderers začali ligu domácim víťazstvom 10:9 nad Toronto Arenas a aj v tomto dueli sa našli viacgóloví strelci. Harry Hyland sa do siete hostí z Toronta trafil päťkrát, na druhej strane sa štyrikrát strelecky presadil Reg Noble.

V bránke domácich stál otec neskoršej útočnej hviezdy Teda Lindsaya Bert Lindsay, na opačnom konci ihriska došlo aj k prvému striedaniu brankárov NHL, keď Sammyho Heberta vymenil Arthur Brooks.

 

 

Vojaci na hokej zadarmo

Zatiaľ čo noviny Globe and Mail vinili z prehry najmä gólmanov, žurnalisti z Toronto Sun videli príčinu inde: „Torontskí hokejisti sa prezentovali rýchlosťou a tlačili sa do útoku, ukázal sa však nedostatok tímovej práce a napokon to bola márna snaha.“

Na rozdiel od Ottawy, do montrealskej Westmount Areny zavítalo iba sedemsto divákov. Nepomohla ani akcia pre vojakov, ktorí mali spoločne so svojimi rodinami vstup na zápas zadarmo.

Domáca výhra Wanderers bola ich prvou a zároveň aj poslednou. O dva týždne nato zhorela pri požiari ich drevená Westmount Arena a klub sa rozhodol odstúpiť zo súťaže. Canadiens, ktorí hrali svoje domáce zápasy na rovnakom štadióne, sa presťahovali na východný koniec mesta, do Jubilee Rink.

 

NHL sa pripravuje na budúcoročné oslavy 100 rokov svojej existencie. 

 

Toronto prvým šampiónom NHL

Sezónu teda dohrávali tri tímy, víťazom základnej časti sa stal Montreal Canadiens. Jeho dres obliekal aj najlepší strelec súťaže, spomínaný Joe Malone. V dvadsiatich stretnutiach si pripísal neuveriteľných 44 gólov, ku ktorým pridal aj štyri asistencie.

Play-off však ovládlo Toronto Arenas. V dvoch zápasoch porazilo Montreal celkovým skóre 10:7 a o Stanley Cup bojovalo s Vancouver Millionaires, majstrami PCHA (Pacific Coast Hockey Association). V sérii hranej na tri víťazstvá dokázali torontskí hokejisti v rozhodujúcom piatom zápase vyhrať 2:1 a stali sa prvými hráčmi NHL, ktorí zdvihli nad hlavy pohár lorda Stanleyho.

 

Prečítajte si aj Jágr to dotiahol na Messiera. Je druhý v historickej tabuľke produktivity NHL

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo