Proti súperom ako Luxembursko to Slovákom nejde. Čo na to športový psychológ?

26. 3. 2015 |
 

Ján Kozák označil duel s Luxemburskom ako zápas jari. Slováci tomuto súperovi pred štyrmi rokmi šokujúco podľahli.

Na snímke slovenský futbalista Miroslav Karhan po prehre 1:2 v prípravnom futbalovom zápase proti Luxembursku 9. februára 2011 v Luxemburgu. FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA. Slovenskí futbalisti zatiaľ vyhrali všetky štyri kvalifikačné zápasy o postup na majstrovstvá Európy a sú lídrami skupiny. Triumfovali v Ukrajine, doma zdolali Španielsko.

“Zápasom jari je pre mňa piatkový duel s Luxemburskom,” vyhlásil tréner Ján Kozák. Vysvetlil to tým, že kľúčom k úspechu slovenského tímu nie sú víťazstvá nad Španielskom a Ukrajinou, ale nad papierovo slabšími súpermi.

“V zápasoch s favoritmi len môžeme napraviť niečo, čo sme s ostatnými pokazili,” hovoril.

 

Problém s outsidermi

Kozákove slová dávajú zmysel z matematického pohľadu. Môžu však byť aj navodením nevyhnutnej bojovej atmosféry pred zápasom s futbalovým outsiderom.

Luxemburčanom momentálne patrí v rebríčku FIFA 150. priečka, naši futbalisti sú na 22. mieste. Napriek tomu Slováci pred štyrmi rokmi tomuto súperovi podľahli v prípravnom zápase 1:2.

Naši futbalisti majú problém s outsidermi aj podľa štatistiky za posledných päť rokov. Okrem prehry v Luxembursku remizovali s Novým Zélandom, v kvalifikácii dvakrát len tesne zdolali Andorru alebo v priateľskom stretnutí remizovali s Gibraltárom 0:0. Naši majú z posledných ôsmich zápasov s outsidermi skóre 8:4.

 

Bilancia Slovákov s outsidermi za posledných päť rokov

8 zápasov, 4 víťazstvá, 3 remízy, 1 prehra, skóre 8:4

2010

  • Nový Zéland (78.) - Slovensko (34.) 1:1 na MS v JAR

2011

  • Luxembursko (131.) - Slovensko (20.) 2:1 - priateľský
  • Andorra (202.) - Slovensko (26.) 0:1 - kvalifikácia ME 2012
  • Slovensko (22.) - Andorra (202.) 1:0 - kvalifikácia ME 2012

2012

  • Slovensko (45.) - Lichtenštajnsko (149.) 2:0 - kvalifikácia MS 2014

2013

  • Lichtenštajnsko (158.) - Slovensko (56.) 1:1 - kvalifikácia MS 2014
  • Gibraltar (-) - Slovensko (65.) 0:0 - priateľský

2014

  • Slovensko (45.) - Malta (150.) 1:0 - priateľský

2015

  • Slovensko (24.) - Luxembursko (136) ??? - kvalifikácia ME 2016

 

Dnes vie hrať futbal každý

Po každom podobnom neúspechu ako bola prehra s Luxemburskom v roku 2011 sa opakujú frázy ako “dnes už vie futbal hrať každý” či “rozdiely vo výkonnosti sa stierajú”.

Áno, je to pravda, aj pri menších reprezentáciách už fungujú výborní tréneri, hráči sú takticky vyspelejší. Napriek tomu by však tímy z druhej polovice druhej stovky svetového renkingu Slovákom nemali robiť problémy.

Lepšiu bilanciu s papierovo výrazne slabšími tímami majú napríklad naši kvalifikační súperi z Ukrajiny.

Za posledných päť rokov odohrali s takými protivníkmi sedem zápasov a okrem remíz v priateľských zápasoch s Kanadou a dánskou “dvadsaťjednotkou” im San Maríno, Luxembursko či Niger nenarobili veľké problémy.

Ukrajinci v siedmich zápasoch strelili 28 gólov, dostali ich päť.

 

Hrá tak, aby sa nezranil

Keď si spomenieme napríklad na prehru našich hokejistov so Slovinskom na olympijských hrách, môže nás napadnúť, či vyhrať nad outsiderom nie je problémom pre určitú spoločnú črtu slovenského národa.

“Tomu by som to neprisudzoval, nejde ani o nedostatok sebavedomia. Vidím dva dôležité aspekty úspechu - motiváciu a koncentráciu,” hovorí športový psychológ a bývalý profesionálny futbalista Peter Kuračka.

Favorit vníma víťazstvo ako povinnosť, iný výsledok je neúspech. “Outsider nemá čo stratiť a vpred ho ženie snaha poraziť silnejšieho súpera.”

Kuračka tvrdí, že pokiaľ hrá mužstvo dôležitý zápas proti rivalovi, koncentrácia všetkých hráčov zrejme bude vysoká. “Proti outsiderovi môže sústredenie klesnúť alebo nesmeruje na kľúčové veci. Hráč napríklad myslí na to, aby sa nezranil či koľko dá gólov.”

 

Znervózneli aj Španieli

Po hernej stránke je vždy vopred daný scenár - outsider urputne bráni, kým favorit musí vymýšľať ako skórovať. Slovensko však má káder ako určený na protiútoky, chýba typický tvorca hry.

“Hrať do zatvorenej obrany si vyžaduje spoluprácu, hru na jeden dotyk, zbiehanie za obranu a finálnu prihrávku,” hovorí bývalý československý reprezentant Jozef Barmoš.

Veľkou pomocou pre favorita je skorý gól. Outsider vtedy podľa Barmoša vie, že ak chce uhrať dobrý výsledok, musí viac otvoriť hru. “Práve takéto niečo by nám mohlo pomôcť proti Luxembursku.”

Keď mužstvo stále neskórovalo, ale vytvorilo si dostatok šancí, sebavedomiu to veľmi neubližuje. “Ale keď čas beží, súper hrá organizovane a bez individuálnych chýb, nahlodáva to sebadôveru hráčov,” vysvetľuje Barmoš a pripomína zápas Slovensko - Španielsko (2:1), v ktorom boli nervóznejší favorizovaní hostia.

Na hráčov môže mať negatívny vplyv aj nadmerné zdôrazňovanie takzvaného povinného víťazstva. “Mužstvo je vtedy zviazané prílišnou zodpovednosťou a negatívnou motiváciou. Hráči sa obávajú, čo sa stane, ak zápas nezvládnu,” hovorí Kuračka.

Na snímke radosť slovenských futbalistov po víťazstve 2:1 nad Španielskom vo futbalovom  kvalifikačnom zápase na EURO 2016 v C-skupine medzi Slovenskom aŠpanielskom 9. októbra 2014 v Žiline. Druhý zľava chrbtom tréner Slovenska Ján Kozák. FOTO TASR - Martin Baumann

 

Tréner môže zdravo nahnevať hráčov

Motivovať futbalistov napríklad na zápas proti Španielsku snáď ani netreba. Čo je však potrebné spraviť pred stretnutím s Luxemburskom?

“Je to otázka nabudenia sa v rámci kolektívu. Hráči musia ísť do každého súboja s maximálnym nasadením a agresivitou na hranici dovoleného,” myslí si Barmoš.

Kuračka dopĺňa, že práve v tomto môže byť niekedy problém. “Hráči môžu skĺznuť k myšlienkam, že zvládnu zápas hlavne technicky a futbalovým umením. Súper ich potom prevýši bojovnosťou a snahou.”

Úlohu motivátora v tomto prípade neplní len tréner po verbálnej stránke, ale aj lídri tímu nasadením a bojovnosťou na ihrisku. “Celý tím sa musí navzájom priať, povzbudzovať sa, aj hráči z lavičky.”

Kuračka si myslí, že zvýšenie bojovej nálady je možné napríklad aj hlasnejšou a dôraznejšou komunikáciou v kabíne či zdôrazňovaním významu úspešného výsledku. “Ak tréner pozná vhodný spôsob, môže sa snažiť aj zdravo nahnevať hráčov.”

Športový psychológ hovorí, že jednou z trénerských techník pred zápasmi proti papierovo slabším môže byť stanovenie čiastkových cieľov.

“Napríklad útočníkovi určí cieľ vystreliť istý počet striel na bránku a dostať sa do určitého počtu šancí. Takýmto spôsobom tréner pomôže hráčovi zamerať pozornosť na aspekty hry, ktorú sú dôležité pre jeho výkon a výkon mužstva.”