Prostoreký Fury je PR katastrofou. Urazil homosexuálov i ženy, vznikla proti nemu petícia

6. 12. 2015 |
 

„Verím, že najlepšie miesto pre ženu je v kuchyni a na chrbte,“ povedal čerstvý boxerský šampión.

FOTO TASR/AP

BRATISLAVA. Hľadá sa PR manažér. Zn.: Súrne. Takýto inzerát by zrejme mal podať tím boxerského šampióna v ťažkej váhe Tysona Furyho.

Ten hneď po výhre nad Vladimirom Kličkom sľúbil, že bude najcharizmatickejším boxerským šampiónom od čias Muhammada Aliho. O budovaní tohto statusu má však svojskú predstavu.

Nedávno rozhovore pre Daily Mail opäť raz sebe vlastným spôsobom uplatňoval pravidlo „čo na srdci, to na jazyku“. Napokon, sám v závere interview povedal redaktorovi: „Bolo to asi trochu iné ako váš priemerný rozhovor s boxerom, no snažím sa byť taký otvorený, ako sa dá.“

Čudáckosť najvyššej úrovne

Fury je už dávno známy prostorekosťou, nie práve najdiplomatickejšími vyjadreniami svojich názorov a aj veľkou aktivitou na sociálnych sieťach. Všetky tri faktory mu už pár dní po najväčšom úspechu kariéry priniesli mnoho kritikov.

V rozhovore pre Mail on Sunday už v úvode pri otázke „Čo vidíte, keď sa na seba pozriete do zrkadla?“ naznačil, že redaktor sa môže tešiť na unikátny materiál: „Vidím čudáckosť najvyššej úrovne. Čokoľvek je konvenčné, ja robím vždy opak. Ak by ste chceli, aby som kráčal v rade, robil by som cik-caky. Keď robíte obyčajné veci, dostanete sa na obyčajnú úroveň. No ja vždy vo všetkom, čo robím, túžim po čo najvyššom leveli.“

Prečítajte si aj

Britský boxerský Kližan si dopisoval so zločincom. Ako Batman rozosmial aj Klička


Problémom sa pre boxera stala pasáž, ktorá začala najprv nevinne zamýšľaním sa nad nelichotivým stavom sveta. Silne kresťansky založený Fury hovoril, že Zemi hrozí dávno predpovedaný Armageddon a dôkazom sú „ničenie planéty, vojny na strednom východe, hladomory, zemetrasenia“.

Potom však prešiel k vyjadreniam, ktoré sú z hľadiska budovania public relations hotovou nočnou morou.

Urážka homosexuálov a petícia

„Iba tri veci sú potrebné, aby diabol zostúpil na Zem. Legalizácia homosexuality, potratov a pedofílie. Keď hovorím, že pedofília by mohla byť legalizovaná, znie to šialene, no kto by si v 50. či 60. rokoch pomyslel, že budú legalizované prvé dve veci?“

Prekvapený redaktor ho hneď vzápätí upozornil, že takéto názory sa zrejme nestrenú s veľkým pochopením, no Fury sa odvolával na svoje náboženstvo:

„Úprimne, žijeme v slobodnom svete, vo svete zla. Pre mňa za mňa, nech si ľudia hovoria „Och, je proti potratom, proti pedofílii, proti homosexualite“, no moja viera a kultúra je celá založená na biblii.“

Po veľkom víťazstve nad Kličkom je Fury medzi dvanástkou nominovaných na ocenenie Britská športová osobnosť roka BBC. Po kontroverznom rozhovore však okamžite vznikla petícia za vylúčenie boxera spomedzi nominovaných.

„BBC by mala okamžite prehodnotiť Furyho zaradenie do finálneho zoznamu. Nominovaním Furyho, ktorý už viackrát vyjadril homofóbne názory a prirovnal homosexualitu k pedofílii, ho stavajú do pozície vzoru pre mladých ľudí v celej Veľkej Británii aj na celom svete,“ znie oficiálne vyhlásenie petičného výboru. Petícia mala v nedeľu 6. decembra už vyše 60-tisíc signatárov.

Prečítajte si aj

Fury je majstrom sveta. Kličko prehral po 11 rokoch

Problémy kvôli komplimentu?

Už vo videorozhovore tesne pred súbojom s Kličkom pobúril Fury aj názormi na ženy v športe. O Jennifer Ennis-Hillovej, olympijskej víťazke a Furyho konkurentke v ankete BBC, povedal: „To je bežkyňa, nie? Je dobrá, vyhrala zopár medailí, vie dať dobrú facku. Keď má na sebe šaty, vyzerá dosť dobre,“ citoval boxera The Telegraph.

Vo vtipnom, no zároveň sexistickom tóne, pokračoval aj pri otázke, čo si myslí o ženách v boxe. „Sú naozaj pekné, keď chodia okolo ringu s kartami v rukách. Sú pre mňa inšpiráciou, keď som unavený.“

Na redaktorove naliehanie, aby sa naozaj vyjadril k ženám-boxerkám, povedal: „Verím, že najlepšie miesto pre ženu je v kuchyni a na chrbte. Pripraviť mi dobrú šálku kávy, to je to, čomu verím.“

Premožiteľ Klička, prekvapený reakciami verejnosti, na svojom Twittri reagoval tweetom adresovaným Ennis-Hillovej: „Čo sa to stalo so svetom, ak ma dostane do problémov to, že zložím žene kompliment?“

Fury ukazuje, že medzi prostorekým úprimným dobrákom a intolerantným hulvátom môže byť tenká hranica. On sám neznáša pokrytectvo a falošné povahy, aj preto si potrpí na otvorenosť a státie si za svojimi slovami:

"Aby sme si to zhrnuli, na 1000% si stojím za všetkým, čo som v minulosti povedal. Ani titul svetového šampióna na tom nič nemení," napísal na Twittri po vlne kritiky Fury, ktorý sám seba považuje za "človeka z ľudu".

BBC medzitým prostredníctvom svojho hovorcu potvrdila, že Furyho nominácia ostáva napriek verejnému tlaku v platnosti:

„Finálovú nomináciu vytvára výbor zložený z expertov z oboru a je založená na športových výkonoch jednotlivcov, nie je odobrovaním a schvaľovaním ich osobných názorov zo strany BBC či členov výboru,“ znie vyhlásenie BBC.

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.

 
 
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo