Prezidentom FIFA chce byť Mong-joon. Blatterov oponent, kritizuje aj Platiniho

17. 8. 2015 |
 

Podľa 63-ročného funkcionára je dôvodom skorumpovanosti FIFA absolútna moc, ktorá „absolútne korumpuje“.

Foto: wikimedia.org

PARÍŽ. Juhokórejčan Chung Mong-joon sa bude uchádzať o post prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Čestný viceprezident FIFA svoju kandidatúru oficiálne oznámil v pondelok. V prípade zvolenia chce, aby sa organizácia po korupčnom škandále očistila zvnútra.

„Je pre mňa cťou oznámiť moju kandidatúru," povedal Chung Mong-joon na tlačovej konferencii v Paríži. Podľa vlastných slov chce byť "krízovým manažérom a reformátorom".

 

Absolútna moc korumpuje absolútne

Kampaň plánuje založiť na návrate k tradičným hodnotám futbalu. "FIFA potrebuje lídra, ktorý jej vráti zdravý rozum, transparentnosť a zodpovednosť."

Chung nedávno pred novinármi vyhlásil, že sa domnieva, že federácia sa stala skorumpovanejšou po jeho odchode z funkcie viceprezidenta v roku 2011.

V Paríži teraz vyhlásil: "Skutočným dôvodom, prečo sa FIFA stala tak skorumpovanou organizáciou je to, že tá istá osoba a jej kumpáni ju riadia už 40 rokov. Absolútna moc korumpuje absolútne."

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.

 

Výčitky Platinimu

Voľby nového šéfa svetového futbalu sa uskutočnia 26. februára 2016 v Zürichu. O post prezidenta FIFA sa s určitosťou bude uchádzať aj terajší šéf UEFA a majster Európy z roku 1984 Francúz Michel Platini.

Chung kritzoval Francúza za to, že mal roky s Blatterom vzťah ako "otec so synom". Šesťdesiattriročný Chung bol členom exekutívy FIFA od polovice 90. rokov až do roku 2011 a patril k oponentom Blattera.

Kandidovať na prezidenta FIFA by mohol aj jordánsky princ Ali bín Al-Hussein, ktorý v májových voľbách prehral s Blatterom.

Ten pár dní po svojom znovuzvolení rezignoval na svoj post po vypuknutí rozsiahleho korupčného škandálu. Informovala agentúra AP.

Prečítajte si aj

Blattera vyzýva princ a vojak, ktorý má byť potomkom proroka Mohameda