Premier League najlepšia futbalová liga na svete? Ale kdeže

15. 3. 2017 |
 

Ani tento rok sa klubom z Premier League v Lige majstrov nedarí. A momentálne sa nezdá, že by sa to malo v blízkej v budúcnosti zmeniť.

Hráč Leicesteru Wes Morgan (druhý zľava) oslavuje so spoluhráčmi svoj gól v odvete osemfinále Ligy majstrov Leicester City - FC Sevilla.
Foto: TASR/AP

 

Výprask Arsenalu v dvojzápase s Bayernom 2:10. Tottenham, ktorý sa na úkor Leverkusenu ani neprebojoval zo skupiny do osemfinále. Slabý výkon Manchesteru City proti Monaku a len jediný postupujúci klub v podobe celú sezónu sa trápiaceho Leicesteru.

Takýto chabý je výpočet aktuálnych výsledkov zástupcov anglickej futbalovej Premier League v práve prebiehajúcej edícii Ligy majstrov. Do najlepšej osmičky sa dostal iba jeden. A aj ten je podľa aktuálneho rebríčku klubov UEFA totálnym outsiderom.

Leicester je len na 59. mieste a lepšie je na tom napríklad aj Viktoria Plzeň či Sparta Praha. Očakávať, že súťaž vyhrá je naozaj ťažké.

Inak najlepší zástupca Premier League je v rebríčku klubov UEFA len na desiatom mieste (Chelsea).

Premier League je výnimočná súťaž, je plná zápasov v ktorých sa bojuje o každý kúsok ihriska a padajú v nej nádherné góly. Baví fanúšikov a priťahuje ich k obrazovkám. Zrejme má aj najširšiu špičku a o titul je schopných zabojovať možno až šesť či sedem klubov.

Ak sa bavíme o marketingu, o schopnosti futbal predať, Angličania sú aktuálne určite najlepší. Po športovej stránke je to však niečo celkom iné a nijako sa to nezlepšuje.

V Lige majstrov sa klubom z Anglicka už viac rokov vôbec nedarí. Tottenham, ktorý je v Premier League na výbornom druhom mieste na jeseň získal v šiestich zápasoch Ligy majstrov len sedem bodov a na jar hral len v Európskej lige. Svoj sen o úspechu v najlepšej súťaži sveta v stredu skončil aj Manchester City.

Ťažko povedať prečo sa výborne plateným hviezdam v Lige majstrov nedarí, ale výkon ktorý predviedol v stredu večer Manchester City v Monaku si postup jednoducho nezaslúžil. Hráči, ktorých celkovú hodnotu špecializovaný portál transfermarkt odhaduje na približne 450 miliónov libier hrali bez väčšieho nasadenia, akoby prekvapene, že to nejde samé.

Mladí hráči z Monaka, ktorých trhovú cenu transfermarkt odhaduje na sumu niekde okolo 170 miliónov, si postup zaslúžili oveľa viac.

 

Prečítajte si aj

Monako v odvete zdolalo Manchester City a v Lige majstrov postúpilo

 

Debata o najlepšej futbalovej lige na svete je zrejme rovnako stará ako samotné futbalové ligy. Každý z fanúšikov či odborníkov má vlastný obľúbený klub a nie celkom dokáže vnímať veci akosi “objektívne.”

Aktuálne výsledky klubov z Premier League však naznačujú, že čosi v Anglicku nerobia úplne najlepšie. Možno napríklad cesta nákupov drahých hráčov za sto miliónov eur nebude tou, ktorá prináša úspechy. Možno je to skôr trpezlivosť, ktorú ukazuje tréner Monaca. A možno nahustený program okolo Vianoc v čase, keď ostatní aspoň trošku oddychujú.

Liga majstrov pokračuje, Leiceter bude mať asi viac problémov so záchranou doma a tak sa ani tento rok zrejme nikto z Premier League prekvapeným tejto najlepšej klubovej súťaže sveta nestane. A momentálne sa nezdá, že by sa to malo stať v budúcnosti pravidlom.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo