Porazíme zajtra v Trnave Holanďanov? Pre Hamšíka je to atraktívny súper

30. 5. 2018 |
 

Ján Kozák nemôže z rôznych príčin počítať s kapitánom Martinom Škrtelom, Lukášom Štetinom, Norbertom Gyömbérom či Denisom Vavrom. Verí však, že hráči nastúpia dobre nastavení v hlavách a pobijú sa o úspešný výsledok.

Marek Hamšík počas brífingu s novinármi pred prípravnými zápasmi s Holandskom a Marokomv Senci. Foto TASR - Martin Baumann

 

TRNAVA. Slovenskú futbalovú reprezentáciu preverí súper zvučného mena. Hoci Holandsko prechádza obmenou kádra a naposledy štartovalo na veľkom turnaji v roku 2014 na majstrovstvách sveta v Brazílii. Domácich pred štvrtkovým prípravným zápasom v Trnave trápia problémy s obsadením stopérskeho postu, na ktorom tréner Ján Kozák nemôže z rôznych príčin počítať s kapitánom Martinom Škrtelom, Lukášom Štetinom, Norbertom Gyömbérom či Denisom Vavrom. Verí však, že hráči nastúpia dobre nastavení v hlavách a pobijú sa o úspešný výsledok.

 

 

Porazíme do tretice Holanďanov?

Na ten zatiaľ slovenská reprezentácia proti "oranjes" čaká. Oba doterajšie vzájomné zápasy prehrala - v osemfinále MS 2010 v Juhoafrickej republike podľahla 1:2 a v máji 2012 v príprave v Rotterdame 0:2. Pamätníkmi šampionátovej prehry sú v súčasnom kádri SR už len traja hráči - Marek Hamšík, Juraj Kucka a Peter Pekarík. "Holanďania sú v prvom rade veľmi atraktívny súper pre domáce publikum, ale aj pre nás hráčov. Preferujem takéto zápasy. Je to silný európsky tím, v kádri má obrovské mená," uviedol Hamšík, ktorý pre zranenie vynechal marcový víťazný turnaj v thajskom Bangkoku.

Trénera Kozáka čaká jubilejný 50. duel na lavičke slovenského tímu. Jeho bilancia je zatiaľ výrazne priaznivá - 28 výhier, 9 remíz a 12 prehier. Konfrontáciu s "oranjes" víta: "Teším sa na Holandsko aj Maroko, je to v oboch prípadoch kvalita. Verím, že sa naši chlapci dobre nastavia v hlavách. Chceme s oboma súpermi odohrať dobré zápasy. Holandsko je mužstvo, ktoré bolo v Európe dlhodobo dominantné. Na ME 2016 ani MS 2018 sa Holanďania síce nedostali, čo je nová situácia. Snažia sa opäť dostať na vrchol, pretože disponujú veľkým množstvom kvalitných hráčov a na lavičke majú nového skúseného trénera. Motivácia pre holandských hráčov dostať sa do kádra je veľká, takže o to ťažšie to pre nás bude," povedal Kozák.

 

Slovenskí futbaloví reprezentanti zľava Róbert Mazáň, Jaroslav Mihalík a Patrik Hrošovský pred prípravnými zápasmi s Holandskom. Foto - TASR

 

Holanďania menia tím

Holandský tím prechádza obmenou po tom, ako sa neprebojoval na dva finálové turnaje po sebe - EURO 2016 a MS 2018. Nadviazať na úspechy v podobe finálových účastí na MS 1974, 1978, 2010 či zisk titulu majstra Európy (1988) sa pokúsi generácia okolo Jaspera Cillessena, Virgila Van Dijka, Georginia Wijnalduma a Memphisa Depaya. Trénerom tímu je Ronald Koeman, ktorý debutoval 23. marca prehrou 0:1 s Anglickom v prípravnom zápase v Amsterdame. O tri dni neskôr si jeho zverenci vylepšili renomé, keď v Ženeve zdolali úradujúcich majstrov Európy Portugalčanov 3:0.

Zápas Slovensko - Holandsko sa hrá po skončení európskych ligových súťaží. Hráčom už môžu behať myšlienky po voľne a dovolenkách, ale v národnom tíme sa laxný prístup nenosí a Kozák vôbec nemá obavy, že by po fyzickej stránke niečo podcenili. "Mali síce voľno, ale bez pohybu dlho nevydržia. Každý z nich sa chcel pripraviť na tento zraz čo najlepšie. Sú profesionáli a futbal je ich chlebík. Uvidíme, ako budú vyzerať po futbalovej stránke, ale fyzická stránka by nemala byť problém."

Zajtra večer v Trnave

Domáce zápasy slovenského tímu videlo zatiaľ 996.564 divákov. Slovenský futbalový zväz (SFZ) očakáva vo štvrtok v Trnave účasť miliónteho fanúšika, pre ktorého pripravil prekvapenie. Priamy prenos zo stretnutia odvysiela JOJ Plus.

Po zápase s Holandskom sa Slováci predstavia v ďalšom prípravnom súboji proti Maroku. S africkým účastníkom MS 2018 v Rusku si zmerajú sily v pondelok 4. júna o 20.00 h v Ženeve. V ďalšom asociačnom termíne odohrajú Slováci 5. septembra v Trnave prípravný zápas s Dánskom, o štyri dni neskôr ich čaká premiérové vystúpenie v Lige národov proti domácej Ukrajine. Druhý súper SR v novovytvorenej súťaži je Česko.

      prípravný zápas (štvrtok 31. mája o 20.45 h, Trnava):
      SLOVENSKO - Holandsko
      predpokladaná zostava SR: Dúbravka - Pekarík, Sekulič, Škriniar, Hubočan - Kucka, Lobotka - Mak, Hamšík, Duda - Nemec