Po anšluse Rakúska skočil pred fašistov a gól oslavoval výsmešným tancom

1. 8. 2016 |
 

Legenda Austrie Viedeň, člen rakúského Wunderteamu, odporca fašistického režimu - to všetko bol a stále je Matthias Sindelar.

Rodák z českého Kozlova, ktorému prischli prezývky ako Futbalový Mozart alebo Pelé medzivojnového obdobia.

Matthias Sindelar alebo ak chcete, Matěj Šindelář sa narodil 10. februára 1903 v dedinke Kozlov (dnes súčasť Jihlavského okresu), ktorá bola v tej dobe súčasťou Rakúsko-Uhorska. Množstvo zdrojov uvádza, že Matthias sa narodil do židovskej rodiny. To je však lož. Obaja rodičia boli katolíci, ktorí sa len po dvoch rokoch od narodenia Matthiasa presťahovali do Viedne.

 

Kávičkovanie vo Viedni

Kaviarne, to je neoddeliteľná súčasť Viedne už od roku 1683. “Coffe House“ bolo miesto, kde sa “konzumoval“ čas a kávu ste zbadali len na účtenke. Do kaviarní chodili ľudia čítať noviny, písať knihy, riešiť svoje problémy, rozoberať literatúru, umenie a divadlo. Fenomén, zvaný futbal, sa do popredia debát dostal až po založení prvého modelu futbalovej ligy z roku 1911. Tento formát nadobudol profesionálny level až v roku 1924, kedy sa zaviedol klasicky systém doma-von. Futbalové boom v Rakúsku mohlo začať.

Kaviareň Viedeň

Postupom času mali svoju kaviareň všetky kluby z Viedne. Kaviareň bolo miesto, kde sa stretávali hráči a fanúšikovia len za jediným účelom: rozoberať futbal. Prívrženci Austrie sa stretávali v Café Persifal, zakladňou Rapidu bola Café Holub. Populárnou kaviarňou bola tiež Ring Café, ktorá bola neskôr označená za “revolučný parlament priateľov futbalu a futbalových fanatikov“, keďže všetko okolo futbalu sa rozoberalo práve v tejto kaviarni. Klubizmus sa neakceptoval a každý mal právo vyjadriť svoj názor na aktuálne diania vo futbale.

Práve v tomto období po skončení I. svetovej vojny, sa na vznikajúcej rakúskej futbalovej scéne objavil rodák z Kozlova - Matthias Sindelar.
 

Futbalové začiatky

Futbalovo Matthias vyrástol v uliciach Viedne. Jeho prvým klubom sa vo veku 15 rokov stala Hertha Vienna, v ktorej pôsobil od roku 1918. Toho sa však už nedožil jeho otec, ktorý v roku 1917 padol v I. svetovej vojne. V Herthe pôsobil Matthias až do roku 1924, keď bol následne kúpený iným viedenským tímom s názvom Wiener Amateur-SV, ktorý sa o 2 roky premenoval na teraz už slávnu Austriu Viedeň.

 

Až do smrti...

S Austriou Viedeň začal Sindelar ihneď zbierať úspechy. Šikovnému útočníkovi sa s klubom podarilo v roku 1926 získať ligový titul. Okrem tohto úspechu sa podieľal aj na piatich víťazstvách Rakúskeho poháru. Okrem víťazstiev v domácich súťažiach uspela Austria Viedeň aj v Mitrota Cup-e. Tituly, v medzinárodnom turnaji, ktorý sa hral až do roku 1991, sa hráčom “Violett und Weiß“ podarilo získať v rokoch 1933 a 1936. V Austrii pôsobil Sindelar 12 rokov a navždy sa zapísal do dejín tohto klubu.

Trvalo len krátky čas kým si tohto “papierového muža“ fanúšikovia obľúbili. Matthias sa stal natoľko populárnym, že si dokonca zahral sám seba vo filme „Roxy und ihr Wunderteam“. Rovnako svoj futbalový plat navyšoval účinkovaním v rôznych reklamách na hodinky, obleky a dokonca aj mliečne výrobky. Skutočná futbalová celebrita.

 

The Paper Man

Matthias Sindelar predstavoval úplne iný typ útočníka na akého boli fanúšikovia v 30. rokoch 20. storočia zvyknutí. 175 centimetrov a útla postava neboli zrovna parametre, ktorými útočník v tomto období disponoval. Tento “handicap“ však kompenzoval skvelým driblingom, výbornou technikou a nevšednou dávkou kreativity. V roku 1978 ho jeden z popredných spisovateľov obdobia „kaviarni“ opísal nasledovne:

„Bol obdarený neuveriteľným množstvom variácií a nápadov. Nikto si nemohol byť istý čo urobí. Nemal svoj patent (ktorý by stále využíval) on mal skrátka.....Genius“
 

Člen slávneho Wunderteamu

Sindelarova cesta do reprezentácie trvala zrejme dlhšie ako mala. Hugo Meisl, otec európskeho futbalu, síce doprial reprezentačný debut Matthiasovi v roku 1926, no trvalo 5 rokov kým sa stal pravidelným členom tímu. Jedným z dôvodov opomenutí bolo, že Meisl hľadal klasického anglického útočnika, čiže “tank“, ktorý by zvádzal časté osobné súboje s obranou súpera. Keďže Sindelar nespĺňal požiadavky manažéra, musel si na svoju šancu počkať.

Celkovo odohral za reprezentáciu Rakúska 43 zápasov, no v rozmedzí rokov 1926-30 si pripísal na svoje konto len 8 odohratých zápasov s bilanciou 4 gólov.

Až v roku 1931 Hugo Meisl podľahol tlaku a spravil z Matthiasa Sindelara pravidelného člena tímu. Efekt na seba nenechal dlho čakať. V priateľskom zápase so Škótskom, za ktoré však nenastúpil ani jeden hráč Celticu alebo Rangers, strelil gól a pomohol tak víťazstvu Rakúska v pomere 5:0. Týmto víťazstvom začala séria 11-tich zápasov bez prehry (9 víťazstiev, 2 remízy) s gólovou bilanciou 47:13. Sindelar sa stal neoddeliteľnou súčasťou rakúského tímu, ktorý v roku 1934 prichádzal na Majstrovstvá Sveta v pozícií najväčšieho favorita.

 

Majstrovstvá Sveta 1934 u Mussoliniho

Kvalifikácie Majstrovstiev Sveta sa zúčastnilo 32 mužstiev, vrátane Rakúska. Po úspešnej kvalifikácií, kde Rakúsko čelilo Bulharsku a Maďarsku (nakoniec Rakúsko odohralo len zápas s Maďarskom) sa tím vedený Hugom Meislom kvalifikoval do záverečného turnaja.

Systém Majstrovstiev Sveta nebol veľmi komplikovaný. Záverečného turnaja sa zúčastnilo 16 mužstiev, ktoré ihneď vstúpili do vyraďovacej fázy. Na Rakúsko čakalo v prvom kole (osemfinále) Francúzsko. Rakúsky Wundertam zápas aj za pomoci gólu Sindelara zvládol, keď zvíťazil 3:2 po predĺžení. Ďalším súperom Wunderteamu bolo Maďarsko. Tento zápas Rakúsku taktiež vyšiel a tešilo sa z víťazstva 2:1.

V semifinále čakalo na silné Rakúsko domáce Taliansko, ktoré si v úvodnom zápase poradilo s USA a v ďalšom kole si po dvoch zápasoch poradilo so Španielskom. Semifinálový zápas sa odohral na štadióne v Miláne a samozrejme “duce“ Mussolini na zápase nesmel chýbať. Bol to zápas rozličných herných štýlov. Technicky vyspelejšie Rakúsko si muselo na náročnom teréne poradiť s bojovným Talianskom, ktorého súčasťou boli aj rodení argentínčania tzv. oriundi. Jedným z nich bol aj Luis Monti, ktorého hlavnou úlohou bolo brániť Sindelara, no po získani lopty musel okamžite založiť útok.

Základne jedenástky Rakúska a Talianska

S touto úlohou si Monti poradil fantasticky a až do 40. minúty Rakúsko nedokázalo vystreliť na bránu súpera. Dojem zo zápasu okrem zlého terénu pokazil aj švédsky arbiter Ivan Eklind, ktorý neodpískal faul na brankára Platzera a z gólu na 1:0 sa tešil Enrique Guaita. Bol to jediný presný zásah zápasu a Taliansko sa mohlo tešiť z postupu do finále, kde si neskôr poradili s výberom Československa. Práve týmto zápasom sa navždy skončil veľký sen Wunderteamu. Celkovo Rakúšania skončili na 4. mieste. Matthias Sindelar sa prebojoval do najlepšej jedenástky šampionátu.

Ideálna jedenástka Majstrovstiev Sveta 1934
 

“Danubian Whirl“

Futbal v Európe (mimo Británie) bol z veľkej časti ovplyvnený Jimmym Hoganom. Anglický tréner, ktorý ostal vo svojej rodnej krajine nepochopený, šíril svoje revolučné myšlienky v krajinách ako Rakúsko, Švajčiarsko, Maďarsko ale aj napríklad v Nemecku alebo Holandsku. V každej z týchto krajín položil základy futbalu, z ktorých neskôr tieto krajiny profitovali. Jimmy Hogan výrazne ovplyvnil aj Meisla. Hogan kládol oveľa väčší dôraz na techniku, prihrávanie lopty a pohyb. Fyzické nedostatky vedel premeniť vo výhodu.

To bol presne prípad Matthiasa Sindelara, ktorý ako som už spomínal, nebol klasickým útočníkom. Ovplyvnený Hoganom, Hugo Meisl vytvoril v 30. rokoch fantastický tím, ktorého základom bol pohyb a prihrávanie po zemi. Kľúčovým hráčom tohto systému bol maestro Matthias Sindelar. Princíp spočíval v stiahnutí Sindelara viac do hĺbky, čo v tomto období značne rozhodilo obranný systém súpera. Z klasického útočníka sa stala falošná deviatka a práve tento post mu sedel najviac. Spolu s Josefom “Pepim“ Bicanom a Antonom Schallom vytvorili fantastický ofenzívny trojúholník.

“Danubian Whirl“

Stiahnutý Sindelar vytváral pre svojich spoluhráčov oveľa viac miesta, keďže vytiahol zo svojej pozície súperovho full-backa. Ak k tomu pridáme fantastickú kreativitu Sindelara, rýchlosť Antona Schalla a zabíjacke schopnosti Josefa Bicana, vzniká nám fantastická útočná zbraň. Tento taktický prvok spojený s vynikajúcim pohybom hráčov získal pomenovanie „Danubian Whirl“ čo by sme doslovne mohli preložiť ako “Dunajský vír“.

S rovnakým taktickým prvkom prišlo v 60. rokoch aj “Zlaté Maďarsko“, ktoré na rovnakej pozícii využívalo Nándora Hidegkutiho, ktorý v zápase storočia z roku 1953, dokonale zničil Anglicko.

 

Anschluss Österreichs

Situácia sa v Európe po MS 1934 čoraz viac vyostrovala. Moc Hitlerovho Nemecka rapídne stúpala, na čo v roku 1938 doplatilo aj Rakúsko, keď bolo 12. marca 1938 pripojené k Nemeckej riši. Práve pripojenie k Nemecku ukončilo pôsobenie rakúskeho Wunderteamu na medzinárodnej futbalovej scéne.

Rakúsku sa síce podarilo kvalifikovať na MS 1938, no nikdy si na nich nezahralo, práve v dôsledku anchlussu. Slávnemu tímu bol dopriaty ešte jeden “rozlúčkový“ zápas s Nemeckom. Malo ísť o akúsi oslavu spojenia nemeckých obyvateľov do jedného celku. Matthias Sindelar v zostave Rakúska nesmel chýbať a práve on sa stal ústrednou postavou celého zápasu.

V prvom polčase síce Sindelar neskóroval aj napriek množstvu príležitosti, no aj napriek tomu patril jednoznačne k najvýraznejším postavám na ihrisku. V druhom polčase už potvrdil aj svoje strelecké kvality a tešil sa z gólu na 1:0. Rakúsko pridalo aj druhý gól a mohlo sa tešiť z víťazstva 2:0, nad krajinou, ktorej sa stali súčasťou.

A práve po druhom góle začal údajne Sindelar tancovať pred vrchným predstavenstvom fašistického Nemecka. Jasný znak výsmechu a nesúhlasu? Možno.

Tento zápas bol definitívne posledným zápasom Rakúska až do skončenia II. svetovej vojny. Rakúskym hráčom bolo po anchlusse umožnené reprezentovať Nemecko na blížiacich sa MS. Matthias Sindelar však možnosť pripojiť sa k „miešanému“ tímu Seppa Herberga odmietol.

Novozložený tím, na posledných MS pred vojnou, prakticky nič nepredviedol. Jeho púť skončila už v prvom kole, keď nestačili v dvoch zápasoch na Švajčiarsko.

 

Záhadna smrť

Sindelar po týchto udalostiach v tichosti ukončil futbalovú kariéru. Po skončení s futbalom si v auguste 1938 kúpil kaviareň, od židovského majiteľa, ktorý bol nútený vplyvom všetkých udalosti opustiť od svojho biznisu. Podnikanie Matthiasa Sindelara však netrvalo veľmi dlho. 23. januára 1939 bol nájdený vedľa svojej priateľky Camilly Castignoly mŕtvy. Sindelara sa zachrániť nepodarilo, jeho priateľka upadla do kómy, z ktorej sa jej už nepodarilo prebudiť. Dôvodom úmrtia bolo udusenie oxidom uhoľnatým, ktorý unikal z chybného kúrenia. Či sa dá tejto verzii veriť a či nejde len o propagandu sa žiaľ nikdy nedozvieme. Jedno je však jasné. Matthias Sindelar bol gestapom po kúpení kaviarne sledovaný a jeho názory sa tiež nestotožňovali s ideológiou Tretej Riše. Dokázať však v tomto obdobi politickú vraždu bolo viac než nemožné a môžme len špekulovať čo sa naozaj stalo.

Sindelarov blízky Egon Ulbrich tvrdil, že smrť Matthiasa Sindelara bola označená za nehodu len z dôvodu aby mal štátny pohreb, ktorý sa neorganizoval, ak bol človek zavraždený, poprípade vykonal samovraždu. Jeho pohrebu sa zúčastnilo vyše 15 000 ľudí.

 

Najlepší z najlepších

Matthias Sindelar, futbalový génius narodený v Kozlove, bol v roku 1998 vyhlásený najlepším rakúskym športovcom 20. storočia a v roku 1999 vyhlásený najlepšim rakúskym futbalistom 20. storočia. Aj napriek týmto oceneniam, je viac než smutné, že širšia verejnosť o tomto futbalistovi veľa nevie. Futbalový velikán jeho kvalít by si to určite zaslúžil. 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo