Platový strop v NHL sa zvýši

4. 12. 2018 |
 

Platový strop je najvyššia možná čiastka, akú môže klub NHL vynaložiť na platy hráčov v danom ročníku.

Hokejista Winnipegu Jets Patrik Laine z Fínska sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu v zápas zámorskej hokejovej NHL proti St. Louis Blues v St. Louis 24. novembra 2018. Hviezdou noci bol iba 20-ročný fínsky útočník Patrik Laine, ktorý sa pod triumf Winnipegu na ľade St. Louis 8:4 podpísal piatimi gólmi. Naposledy sa podobný "kúsok" v NHL podaril Johanovi Franzenovi vo februári 2011. Laine je tretím hráčom histórie, ktorý dosiahol päť gólov v jednom zápase pred dovŕšením 21 rokov - Wayne Gretzky to pred ním dokázal dvakrát a Don Murdoch raz.FOTO TASR/AP

Platový strop v zámorskej hokejovej NHL sa v budúcej sezóne zvýši zo súčasných 79,5 milióna až na približne 83 miliónov amerických dolárov. Uviedol to počas zasadnutia Rady guvernérov komisár profiligy Gary Bettman.

Ako uviedla stanica TSN, táto čiastka ešte nemusí byť konečná, v priebehu sezóny môže kolísať. Ak by sa už ale nezmenila, išlo by o 3,5-miliónový, respektíve 4,4-percentný nárast v porovnaní s minulým ročníkom. Platový strop zaviedli v roku 2005 po lockoute, stanovili ho pôvodne na 39 miliónov eur, odvtedy sa vyše zdvojnásobil. Od sezóny 2013/2014 každoročne rástol.

Platový strop je najvyššia možná čiastka, akú môže klub NHL vynaložiť na platy hráčov v danom ročníku. Započítavajú sa doň priemerné ročné zárobky hokejistov.