Peter Sagan Valónsky šíp 2019 ONLINE cyklistika dnes

24. 4. 2019 |
 

Peter Sagan, Valónsky šíp, 2019, online prenos, cyklistika, dnes, live, naživo. Online prenos dnešných pretekov s Petrom Saganom štartujeme od 14:00.

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hangrohe). Foto - TASR/AP

Peter Sagan, Valónsky šíp, 2019, online prenos, cyklistika, dnes, live, naživo. Online prenos dnešných pretekov s Petrom Saganom štartujeme od 14:00.

Peter Sagan Valónsky šíp 2019 ONLINE cyklistika dnes od 14:00

Medzi favoritov dnešných cyklistických pretekov Valónsky šíp 2019 opäť púatrí aj slovenský cyklista Peter Sagan. Počas víkendu Sagan odstúpil z klasiky Amstel Gold Race a počas nasledujúceho víkendu ho čaká aj tradičná klasika Liege - Baston - Liege.

"Na začiatku pretekov sme sa koncentrovali na to, aby nám príliš neušla nejaká veľká skupina. To sa nám podarilo. Na rozhodujúcom mieste sme boli zastúpení Patrickom Konradom, Maximilianom Schachmannom a Jayom McCarthym, žiaľ Peter Sagan tam už nedokázal držať tempo. Max potom podal neuveriteľný výkon a sám sa rozhodol stíhať. Žiaľ v momente, keď sa pripojil k prenasledovateľom, sa s nimi spojila aj ďalšia skupina.

Ale Max potom pre nás v špurte vyjazdil piate miesto. Môžeme byť spokojní, aj keď sme chceli s Petrom jazdiť na víťazstvo. Naši mladí jazdci dnes vytiahli žeravé uhlíky z ohňa," citovala po Amstel Gold Race slová športového riaditeľa Bory Enrica Poitschkeho internetová stránka tímu Bora.

Minuloročný 82. ročníku belgickej klasiky Valónsky šíp vyhral francúzsky cyklista Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step. Takmer 200-kilometrové preteky odštartovali v Seraing, cieľ bol kopec na Mur de Huy.

Peter Sagan Valónsky šíp 2019 ONLINE cyklistika dnes od 14:00

Druhé miesto obsadil minuloročný víťaz Alejandro Valverde zo Španielska Talianska (Movistar Team), tretí skončil Belgičan Jelle Vanendert (Lotto-Soudal).

Priebeh mal podobný scenár ako posledné ročníky, keď sa skupina favoritov dostala do cieľového stúpania na 1300 m dlhý Mur de Huy s priemerným sklonom 9,6 percenta. Tridsaťsedemročný 5-násobný víťaz Valverde útočil, ale rozhodujúci atak Alaphilippa napokon nezachytil a s odstupom štyroch sekúnd finišoval druhý.

Valónsky šíp 2019 profil trate

Grafika - la-flamme-rouge.eu

 

Aktualizuj online prenos
Francúzsky jazdec tímu Deceuninck–Quick-Step Julian Alaphilippe potvrdil výbornú formu v aktuálnej sezóne a po pomerne nešťastnom závere nedeľňajšej klasiky Amstel Gold Race dnes zvíťazil na prestížnom Valónskom šípe. Na ceste za úspešnou obhajobou svojho triumfu vlaňajška vyzval v závere legendárneho stúpania na Mur de Huy rovnako vo veľkej forme jazdiaceho Dána Jakoba Fuglsanga z Astany, ktorého napokon na cieľovej páske dokázal predstihnúť. V pretekoch plných ťažkých pádov a odstúpení sa nedarilo Petrovi Saganovi. Trojnásobný slovenský majster sveta z tímu Bora-Hansgrohe sa však koncentruje najmä na víkendové vyvrcholenie náročného týždňa na klasike Liégé-Bastogne-Liégé. S týmto konštatovaním sa s vami lúčim a prajem vám pekný zvyšok dňa!
CIEĽ časová značka Preteky Valónsky šíp 2019 sa práve v tejto chvíli skončili.
CIEĽ dôležité Ako prvý nastúpil niekoľko sto metrov pred cieľom dánsky pretekár Teamu Astana Jakob Fuglasang, ktorý vyzval tak ako v nedeľu v súboji dvoch sklamaných z klasiky Amstel Gold Race JULIANA ALAPHILIPPEA, ktorý sa v mimoriadne tesnom finiši napokon teší z úspešnej obhajoby svojho vlaňajšieho triumfu na Valónskom šípe!
1 km dôležité Posledný kilometer! Vo vedúcej skupine sa stále taktizuje. Tak kto to bude? Tim Wellens? Julian Alaphillipe? Alejandro Valverde? Alebo niekto iný?
2 km Aktuálne sa na čele objavil portugalský jazdec tímu Spojených arabských emirátov Rui Alberto Faria Da Costa, jeho aktivitu však pod Mur de Huy neutralizoval Wouter Poels z Teamu Sky.
3 km Posledné tri kilometre do cieľa a necelých dve tisíc metrov pred nájazdom na Mur de Huy. Tak kto to bude?
4 km Kto stratil v predposlednom stúpaní dnešného dňa, je Côte de Cherave napríklad Alexej Lutsenko, ktorý mohol byť jedným z čiernych koní záverečného dojazdu tejto klasiky.
5 km Do cieľa Valónskeho šípu zostáva posledných 5 kilometrov a cyklisti už klesajú pod záverečné extrémne náročné stúpanie Mur de Huy. Na čele preriedenej skupiny favoritov je Deceuninck – Quick Step, konkrétne španielsky vrchár Enric Mas.
6 km Deceuninck – Quick Step znovu ukázal svoju silu a ďaleko pred cieľom dostihol vedúcu dvojicu. Tomasz Marczynski má toho dosť a preteky skončí s výraznou stratou. Na špici pelotónu už vidíme Juliana Alaphilippa, Alejandra Valverdeho, Michala Kwiatkowskeho či výborne pracujúceho Enrica Masa.
8 km Za ďalšie dva kilometre sa manko pelotónu prakticky nezmenilo, no pred sebou máme ešte dve náročné stúpania. Côte de Cherave vrcholí necelých šesť kilometrov pred cieľom a napokon sa bude šprintovať na legendárny kopec Mur de Huy.
10 km Desať kilometrov zostáva do prejazdu záverečného stúpania Mur de Huy. Strata pelotónu, ktorý vedie Deceuninck Quick-Step je momentálne šestnásť sekúnd. Medzitým sa Matejovi Mohoroviča poradilo dostihnúť Tomasza Marczynskeho.
13 km Tomasz Marczynski je naďalej na prvom mieste, pričom ho stíha Matej Mohorič. Bolo by zaujímavé keby sa táto dvojička spojila, ale zatiaľ situáciu bez väčších problémov kontroluje Deceuninck – Quick Step.
16 km Matej Mohorič to skúša sám a začína sťahovať náskok poľského pretekára. Slovinského šampióna sa nebude ľahko chytať, a tak reaguje belgický Deceuninck – Quick Step. Vpredu sú Dries Devenyns aj Enric Mas.
18 km Tím Lotto Soudal je v závere pretekov veľmi aktívny. Opäť vidíme nástup, poľského pretekára Tomasza Marczynskeho. Tentokrát Movistar nereaguje, a tak sa tvorí pomerne výrazný odstup pri stúpanie na Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km).
20 km Tomasz Marczynski sa snažil zaútočiť, ale úspešný nebol. Jeho atak dobre pokryli pretekári tímu Movistar a tiež jeden zástupca nemeckého zoskupenia Bora-Hansgrohe. Všetko je tak opäť pohromade.
22 km Tak sa to napokon jazdcom Movistaru a Quick Stepu podarilo znovu zlepiť dohromady. Výborne to využil aj Michael Matthews, ktorý je v hlavnej skupine, ktorá bude bojovať o víťazstvo na Valónskom šípe.
24 km dôležité Pelotón sa teraz rozdelil na akési dve skupiny, ktoré delí od seba 12 sekúnd. V problémoch sú aj Julian Alaphilippe s Alejandrom Valverdem. Aj preto hýria aktivitou jazdci Bory-Hansgrohe, ktorí sú vpredu v trojčlennom zastúpení.
27 km Joseph Rosskopf bol pred niekoľkými sekundami dostihnutý skupinou favoritov. Stále ju takto možno označiť, hoci už niekoľko veľkých mien nebude bojovať o víťazstvo. Pelotón je teraz poriadne preriedený, ale ťahajú ho jazdci tímu Bora-Hansgrohe.
29 km Pretekári druhýkrát prekonávajú stúpanie Mur de Huy a na čele vidíme už len osamoteného Josepha Rosskopfa (CCC Team). Postupne sa derú dopredu aj favoriti na víťazstvo, vrátane Michala Kwiatkowskeho.
32 km dôležité Boli sme svedkami ďalšiemu pádu, v ktorom boli zainteresovaní aj favoriti dnešných pretekov. Na zemi skončili Domenico Pozzovivo (Bahrain Merida), Adam Yates (Mitchelton-Scott) a aj Čech Roman Kreuziger (Dimension Data).
35 km dôležité Zo slovenského pohľadu je v tejto chvíli po pretekoch. Tridsaťpäť kilometrov pred cieľom, počas stúpania na Côte de Cherave, začína zaostávať Peter Sagan. Okrem toho vidíme v problémoch aj Dana Martina, čo je prekvapenie.
37 km Teraz sme boli svedkami nepríjemného pádu piatich cyklistov. Sú tam dvaja borci tímu Sky, po jednom zastúpení má Mitchelton-Scott, Kaťuša-Alpecin a zatiaľ jediným cyklistom, ktorého sme identifikovali je Gorka Izagirre z tímu Astana.
40 km Skupina označená ako dva sa rozšírila o niekoľkých členov, vrátane Tomasza Marczynskeho (Lotto Soudal) či Toma-Jelteho Slagtera (Dimension Data). Náskok pred pelotónom je ale minimálny, takže tieto ataky sú skoro zbytočné.
43 km Deceuninck – Quick Step kontroluje stratu na vedúcich pretekárov. Ako sme už spomínali, hlavným tromfom tohto tímu je vlaňajší víťaz Julian Alaphilippe, ale akýmsi záložným plánom môže byť aj druhý muž minuloročnej Vuelty Enric Mas.
45 km Vedúce trio má za sebou dvojkilometrové stúpanie Côte d'Ereffe. Patrí však medzi tie ľahšie, pretože priemerný sklon predstavuje iba päť percent. Okrem toho sa každú chvíľu do očakávať dostihnutie skupiny Cesare Benedettiho pelotónom.
48 km Pelotón je znovu pohromade, žiaden atak sa neporadilo zrealizovať. Strata skupiny favoritov je 150 sekúnd. Okrem toho sme v spomalených záberoch videli problémy Gorku Izagirreho z tímu Astana.
50 km Z pelotónu sa snaží odpútať jeden z pretekárov tímu Kaťuša – Alpecin, pričom do háku mu zapadol jazdec tímu Wanty-Gobert Cycling. Náskok ale možno počítať iba na niekoľko desiatok metrov.
54 km Náskok vedúcej trojice pomaličky začína klesať. Do konca je však veľa času, a tak sa dá očakávať, že si ešte chvíľu v televíznych záberoch vychutnáme Koena Bouwmana (Jumbo-Visma), Josepha Rosskopfa (CCC Team) a Robina Carpentra (Rally UHC Cycling).
58 km Cyklisti prvýkrát zdolávajú aj cieľové stúpanie Mur de Huy. Nejde sa však takým zbesilým tempom, ako to budeme vidieť v súboji o víťazstvo. Vo vedúcej skupine trošku začína strácať Tom Wirgten (Wallonie Bruxelles).
60 km Medzi pelotónom a spomínanou už len štvorčlennou skupinou vpredu sú ešte traja cyklisti – Cesare Benedetti (Bora-Hansgrohe), Willie Smit (Kaťuša-Alpecin) a Damiano Caruso (Bahrain Merida). Pred pelotónom však majú náskok iba 30 sekúnd.
63 km Vedúca skupina prekonala stúpanie Côte de Cherave (sklon 8,1 %; dĺžka 1,3 km), ktoré však pretekári absolvujú ešte dvakrát. Problémy však mal Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen-Balkoise), ktorý nestačil tempu svojich kolegov z úniku.
65 km Na sťahovaní pelotónu sa vo veľkej miere podieľal belgický tím Deceuninck – Quick Step. Pretekárom narobil problémy aj nepríjemný vietor. Za pelotónom trošku "visel" Bauke Molema, ale napokon sa za pomoci tímových kolegov dokázal vrátiť späť.
68 km Približne po dvadsiatich kilometroch sa vytvorila päťčlenná skupina, ktorá je naďalej na čele pretekov s náskokom vyše troch minút. Vpredu vidíme menovite Koena Bouwmana (Jumbo-Visma), Josepha Rosskopfa (CCC Team), Robina Carpentra (Rally UHC Cycling), Kennetha Van Rooya (Sport Vlaanderen-Balkoise) a Toma Wirgtena (Wallonie Bruxelles).
70 km časová značka Vážení čitatelia, v tejto chvíli začíname náš textový prenos z 83. ročníka cyklistických pretekov Valónsky šíp. Do konca zostáva ešte 70 kilometrov, a tak sa v krátkosti vrátime k doterajšiemu priebehu.
Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z cyklistickej klasiky Valónsky šíp. Druhé ardénske jednorazové preteky sľubujú dramatické vyvrcholenie v podobe stúpanie na Mur de Huy. V štartovom poli nechýba ani Peter Sagan.

TRADIČNÝM FINÁLE STÚPANIE MUR DE HUY

Trať v poradí 83. ročníka Valónskeho šípu meria 195 kilometrov. Oproti predošlým ročníkom organizátori trošku upravili prvú polovicu trate, ale záver zostal rovnaký. Práve záverečných 60 kilometrov bude najzaujímavejších, pretože cyklistov čaká okruh plný náročných stúpaní. Cieľovým kopcom je Mur de Huy, ktorý meria 1300 metrov s priemerným sklonom 9,6%. Väčšina kopca má však dvojciferné prevýšenie s maximom 26%. Toto stúpanie svedčí výbušným pretekárom, keďže v podstatne ide o akýsi šprint do kopca. Súčasťou okruhu je aj kopec Côte de Cherave, ktorý má podobné parametre a poslednýkrát vrcholí necelých šesť kilometrov pred cieľom.

VLANI SA RADOVAL ALAPHILIPPE

Vlani sme na stúpaní Mur de Huy videli parádny súboj medzi Julianom Alaphilippom a Alejandrom Valverdem. Z víťazstva sa napokon tešil Francúz, keď legendu tohto podujatia zdolal o štyri sekundy. Úradujúci svetový šampión vyhral Valónsky šíp päťkrát, dokonca nepretržite v rokoch 2014-2017. Na rozdiel od predošlých sezón si počas tejto cyklistickej jari vyskúšal aj preteky, ktoré často nejazdí. Na Okolo Flámska príjemne prekvapil ôsmym miestom, ale na Amstel Gold Race o víťazstvo nebojoval. V porovnaní s Julianom Alaphilippom ušetril sily, ktoré môžu byť v závere kľúčové. Jazdec tímu Deceuninck – Quick Step zažíva skvelú sezónu. Vyhral Miláno – San Remo a Strade Bianche, druhý skončil na Brabantskom šípe a ktovie ako by to dopadlo, keby na Amstel Gold Race nepretaktizoval záverečné kilometre.

SAGAN ZREJME V ROLE DOMESTIKA

Adeptov na víťazstvo je veľmi veľa. Spomenúť musíme v dobrej forme jazdiaceho Michaela Matthewsa, ktorý bude lídrom Sunwebu. Do priebehu pretekov bude mať čo povedať silné zoskupenie tímu Astana a zvedaví budeme aj na československé zastúpenie. Peter Sagan nechýba v štartovej listine, no väčšie šance má skôr Roman Kreuziger, ktorý minulý rok skončil tesne pod pódiom. Slovenský cyklista zrejme bude pomáhať či už Patrickovi Konradovi alebo talentovanému Maximilianovi Schachmannovi. Pri vymenovávaní favoritov nemôžeme zabudnúť na Daniela Martina, pre ktorého sú takého koncovky ako stvorené. Treba rátať aj s Adamom Yatesom, ktorému celkový triumf na pretekoch Tirreno Adriatico ušiel o jednu sekundu.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo