Peter Sagan na Paris Roubaix 2019 titul neobhájil, skončil piaty

14. 4. 2019 |
 

Peter Sagan, Paris - Roubaix, 2019, online prenos, cyklistika, dnes, live, naživo. Slovenský cyklista Peter Sagan neobhájil triumf na treťom monumente sezóny, 117. ročníku Paríž - Roubaix. Skončil piaty

Peter Sagan na čele pretekov Paríž - Roubaix 2018. Foto - Twitter Paris Roubaix

Peter Sagan, Paris - Roubaix, 2019, online prenos, cyklistika, dnes, live, naživo. Slovenský cyklista Peter Sagan neobhájil triumf na treťom monumente sezóny, 117. ročníku Paríž - Roubaix. Skončil piaty.

Peter Sagan na Paris Roubaix 2019 cyklistika

V nedeľňajších pretekoch obsadil Peter Sagan 5. miesto. Víťazom sa stal Belgičan Philippe Gilbert z tímu Quick Step. Na druhom mieste sa umiestnil Nils Politt (Kaťuša-Alpecin), tretí bol ďalší jazdec z Quick-Stepu Yves Lampaert.

"Je to pre mňa veľmi zvláštny moment. Keď som sa rozhodol zúčastniť sa na klasikách, hovorili mi, že to nie je pre mňa. Špecializoval som sa na kopce, ale teraz som oveľa komplexnejší jazdec," citovala Gilberta agentúra AFP.

Cyklisti mali v nedeľu pred sebou 257 km dlhú trať, na ktorej síce neboli výraznejšie stúpania, no až dvadsaťdeväť pasáží na dlažobných kockách, pavé, s celkovou dĺžkou 54,5 km.

V úvode pretekov sa držal pelotón pohromade a nikto si nevypracoval výraznejší náskok. Po približne 44 kilometroch však spadli prví jazdci a rozdelili balík na dve časti. Postupne sa na čele vytvorili dve skupinky, za ktorými zaostával pelotón o štyridsať sekúnd. Preteky sprevádzalo viacero pádov, do jedného hromadného 122 km pred cieľom sa zaplietol aj Peter Sagan, ale vyviazol bez vážnejšej ujmy.

Peter Sagan na Paris Roubaix 2019 cyklistika

Pred prvým päťhivezdičkovým úsekom v Arenberskom lese sa situácia upokojila, vedúcu skupinu tvorilo až sedemdesiat pretekárov. V náročnej pasáži sa nevyhol problémom ani Sagan, ktorého vytlačili mimo cesty, no aj tentokrát situáciu ustál a pokračoval bez ťažkostí.

Horšie dopadol jeho brat Juraj, ktorý v Arenberbergu odstúpil. Veľkú smolu mal Tiesj Benoot (Lotto-Soudal), ktorý sa dostal do kolízie so sprievodným vozidlom a museli ho odviesť do nemocnice.

V ďalšom priebehu Peter Sagan pridal v aktivite a prepracoval sa na čelné pozície. V posledných 50 kilometrov zaostával za lídrami 15 sekúnd. Postupne však manko zmazal a zaradil sa do vedúcej šesťčlennej skupiny. V závere mu však dochádzali sily, Gilbert s Pollitom sa dostali do úniku, na ktorý Sagan nedokázal zareagovať.

Obaja lídri spolupracovali a zvyšovali náskok. Niekoľko kilometrov pred velodrómom tak bolo jasné, že víťaz vzíde z nemecko-belgickej dvojice. Na velodróm prišli spoločne, skúsený Belgičan rozhodol v záverečnej zákrute. Sagan sa v závere už ani nepokúsil zabojovať o štvrté miesto a obsadil konečnú piatu priečku.

 

Paríž - Roubaix 2019 profil trate

 

Peter Sagan na Paris Roubaix 2019 výsledky

Paríž - Roubaix (257 km): 1. Philippe Gilbert (Belg./Deceuninck-Quick-Step) 5:58:02 h, 2. Nils Politt (Nem./Kaťuša-Alpecin) - rovnaký čas ako víťaz, 3. Yves Lampaert (Belg./Deceuninck-Quick-Step) +13 s, 4. Sep Vanmarcke (Belg./Education First Pro Team) +39, 5. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) +42,

6. Florian Senechal (Fr./Deceuninck-Quick-Step), 7. Mike Teunissen (Hol./Team Junmbo-Visma), 8. Zdeněk Štybar (ČR/Deceuninck-Quick-Step), 9. Evaldas Šiškevičius (Lit./Delko Marseille Provence), 10. Stefan Küng (Švaj./Groupama-FDJ) všetci +47, ... Juraj SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) - nedokončil

Víťazi Paríž - Roubaix v rokoch 2008 – 2019

2008 Tom Boonen (Belg./Quick-Step)
      2009 Boonen
      2010 Fabian Cancellara (Švaj./Saxo Bank)
      2011 Johan Vansummeren (Belg./Garmin-Cervelo)
      2012 Boonen
      2013 Cancellara
      2014 Niki Terpstra (Hol./Omega Pharma-Quick Step)
      2015 John Degenkolb (Nem./Giant-Alpecin)
      2016 Mathew Hayman (Aus./Orica-GreeneEDGE)
      2017 Greg van Avermaet (Belg./BMC Racing)
      2018 PETER SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe)
      2019 Philippe Gilbert (Belg./Deceuninck-Quick-Step)

Peter Sagan na Paríž - Roubaix

2010 nedokončil (Liquigas-Doimo)
      2011 86. miesto (Liquigas-Cannondale)
      2014 6. miesto (Cannondale)
      2015 23. miesto (Tinkoff-Saxo)
      2016 11. miesto (Tinkoff)
      2017 38. miesto (Bora)
      2018 1. miesto
      2019 5. miesto

Aktualizuj online prenos
CIEĽ dôležité Víťazom cyklistickej klasiky Paríž – Roubaix sa stáva PHILIPPE GILBERT! Pre skúseného 36-ročného pretekára je to vôbec prvý triumf na tomto podujatí. V záverečnom špurte nedal šancu Nilsovi Polittovi a zaslúžene víťazí. Na treťom mieste končí Yves Lampaert, štvrtý Sep Vanmarcke a piaty Peter Sagan.
1 km Tak ešte 1000 metrov pre vedúcu dvojicu. Yves Lampaert sa snaží na ňu dotiahnuť, ale myslím si, že do cieľa je už príliš málo času. Každopádne, Nils Politt ani Philippe Gilbert nemôžu príliš taktizovať.
3 km Už len tri kilometre zostáva do prejazdu cieľovým priestorom. Ešte je na programe jeden sektor pokrytý mačacími hlavami, ale je jasné, že sa bude rozhodovať v špurte na staruškom velodróme v Roubaix.
5 km Peter Sagan stráca kontakt s Yvesom Lampaertom. To znamená, že belgický šampión si ide pre tretie miesto. Opäť to vyzerá na vydarený deň tímu Deceuninck – Quick Step. Potvrdí to Philippe Gilbert víťazstvom?
6 km Už len šesť kilometrov zostáva do cieľa a zrejme sa rozhodne na velodróme v Roubaix. Sep Vanmarcke rieši technické problémy a je otázne, ako dlho mu to bude trvať. Peter Sagan zrejme bude bojovať o tretie miesto.
9 km Je to jasné, o víťazstvo si to dnes rozdajú Nils Politt a Philippe Gilbert. Ich náskok je na hranici 30 sekúnd a skôr to vyzerá tak, že skupina okolo Petra Sagana bude ešte dostihnutá zvyškom pelotónu. Doňho sa zaradil už aj jeden z dnešných hrdinov Wout van Aert.
11 km Náskok vedúcej dvojice je na hranici pätnástich sekúnd. Yves Lampaert samozrejme ťahať nebude, a tak je to všetko na Petrovi Saganovi. S obhajobou vlaňajšieho triumfu to nevyzerá najlepšie, snáď mu Sep Vanmarcke občas pomôže s držaním tempa.
13 km dôležité Nils Politt nastúpil a Philippe Gilbert sa dokázal za neho zavesiť. Bohužiaľ, Peter Sagan nevyzerá úplne najčerstvejšie a stráca kontakt. Žeby sme videli rozhodujúci moment pretekov? Navyše, Sep Vanmarcke má technické problémy.
15 km Yves Lampaert dlho ťahal elitnú skupinu počas spomínaného sektoru, ale potom zozadu vystrelil Philippe Gilbert. Peter Sagan to ale vynikajúco prečítal a drží sa za ním. Navyše, mám pocit, že belgický národný šampión je so silami na konci.
18 km Vpredu máme päťčlennú skupinu, pretože Yves Lampaert a Sep Vanmarcke sa dotiahli na Petra Sagana a spol. Smerujeme do záverečného náročného úseku Carrefour de l'Arbre s piatimi hviezdičkami. Držme palce, aby to Peter Sagan ustál.
20 km Dvadsať kilometrov do konca, štyri k začiatku posledného náročného úseku pavé Carrefour de l'Arbre. Yves Lampaert utrhol Wouta van Aerta, ktorý toho má plné zuby. Belgický majster sa spoločne so Sepom Vanmarckom snaží dotiahnuť na vedúce trio.
22 km dôležité Skúsený Philippe Gilbert sa odhodlal k nástupu, ktorý si výborne pokryl Peter Sagan s Nilsom Polittom. V druhej trojčlennej skupine akoby sa borci nevedeli dohodnúť, kto túto trojicu začne stíhať. Odstup je možno sedem sekúnd.
24 km Náskok vedúcej skupiny klesá k 50-sekundovej hranici. Vyzerá to tak, že Peter Sagan a spol. trošku šetria sily na náročnú koncovku. Rozhodne sa na velodróme alebo na úseku Carrefour de l'Arbre?
26 km Posledným úspešným obhajcom víťazstva na klasike Paríž – Roubaix je legendárny Tom Boonen. Tento Belgičan nenašiel premožiteľa v rokoch 2008 a 2009. Dnes môže jeho výkon napodobniť Peter Sagan. Zostáva necelých desať kilometrov pavé.
29 km V "druhej" skupine má početnú prevahu domáci tím Groupama – FDJ, ale zrejme tam nie je líder Arnaud Demáre. Pokiaľ by tomu tak bolo som presvedčený o tom, že by sa práve jeho kolegovia snažili zmazať mankom skupiny okolo Petra Sagana.
32 km Ešte sedem úsekov dlažobných kociek potrebujú prekonať jazdci z vedúcej skupiny. Ich náskok osciluje okolo jednej minúty, čo je veľmi dobré z hľadiska možnej obhajoby slovenského cyklistu Petra Sagana.
35 km Peter Sagan predvádza vynikajúci výkon. Teraz zbytočne neplytvá silami a určite už rozmýšľa nad taktikou do záverečných 35 kilometrov. Z pretekárov vpredu by mal byť z hľadiska špurtu najrýchlejší, no možno čakať sériu nástupov jeho konkurentov.
38 km Náskok vedúcej skupiny pokoril minútovú hranicu. Greg van Avermaet sa síce snaží, ale nedarí sa mu odčleniť od zvyšku pelotónu. Bohužiaľ, z hry o víťazstvo na úkor svojich kolegov zrejme vypadol aj Zdeněk Štybar.
40 km Náskok vedúcej šesťčlennej skupiny narastá, už je na úrovni 55 sekúnd. Jednoznačne najhoršiu pozíciu má Greg van Avermaet, ktorý vpredu chýba a nikto mu nepomôže sťahovať manko. Dovolím si tvrdiť, že náskok Sagana a spol. bude ešte narastať.
43 km dôležité Mons-en-Pévèle zvládla vedúca skupina výborne a má náskok štyridsať sekúnd, čo rozhodne nie je málo. Okteto vpredu tvoria Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), Philippe Gilbert a Yves Lampaert (obaja Deceuninck Quick-Step), Nils Politt (Kaťuša-Alpecin), Sep Vanmarcke (Education First) a Wout van Aert (Jumbo – Visma).
46 km Vedúca skupina sa redukuje. Aktuálne je vpredu už len šesť cyklistov, pretože nastolenému tempu nestačili dvaja Francúzi Christophe Laporte a Marc Sarreau. Problémy s udržaním tempa má aj Nils Politt, ale zatiaľ zostáva v kontakte.
48 km Vedúca už sedemčlenná skupina prichádza do sektoru zvanom Mons-en-Pévèle. Ten meria tri kilometre a je označený maximálnym počtom piatich hviezdičiek náročnosti. Náskok pre "pelotónom" by mal byť už na hranici 30 sekúnd.
50 km Päťdesiat kilometrov zostáva do konca. Vpredu je osamotený Philippe Gilbert s náskokom desiatich sekúnd pred Petrom Saganom, Woutom van Aertom, Yvesom Lampaertom, Sepom Vanmarckeom, Christopheom Laporteom a Marcom Serreauom.
52 km dôležité Spomínaná skupina si vypracovala náskok na úrovni pätnástich sekúnd. Navyše, Rüdiger Selig sa k nim pripojil a zrejme bude pracovať pre trojnásobného majstra sveta. Uvidíme ako budú reagovať ostatné tímy ako CCC, Deceuninck Quick-Step alebo AG2R La Mondiale.
54 km Z hlavnej skupiny sa odčlenila skupina siedmich pretekárov, vrátane Wouta van Aerta, Yvesa Lampaerta či Petra Sagana. Toto sú veľmi silné mená, ktoré by sa mohli postarať o zaujímavý útok. V podobnom čase vlani úspešne zaútočil slovenský cyklista.
56 km „Sú to moje najobľúbenejšie preteky. Vždy keď sme prídem, obnovia sa mi všetky tie úžasne spomienky. Poháňajú má vpred a dodávajú mi sebavedomie,“ povedal nemecký spomínaný cyklista John Degenkolb. Kráľovnú klasík vyhral v roku 2015.
58 km Úsek s označením číslo trinásť majú cyklisti za sebou. Ten meral iba 1700 metrov a bol ohodnotený troma hviezdičkami. Zvyšok trate kopíruje profil deviatej etapy vlaňajšieho ročníka Tour de France, ktorú ovládol Nemec John Degenkolb. Samozrejme, vtedy sa ale nefinišovalo na slávnom velodróme.
61 km Wesley Kreder na dlažobnom úseku stratil kontakt s vedúcou skupinou a vrátil sa znovu do pelotónu. Vpredu pokračuje už zmienená trojica s náskokom 25 sekúnd. Peter Sagan jazdí zatiaľ výborne.
64 km Skupina vpredu sa rozrástla na číslo štyri. Okrem Wesleyho Kredera sa dostali na čelo aj Philippe Gilbert (Deceuninck Quick-Step), Nils Politt (Kaťuša-Alpecin) a Rüdiger Selig (Bora-Hansgrohe). Náskok je na úrovni 25 sekúnd, čo však ešte nič neznamená.
67 km Pred skupinou favoritov momentálne jazdí osamotene Wesley Kreder z tímu Wanty – Gobert Cycling. Jeho náskok je ale iba na úrovni možno desiatich sekúnd, takže nepredstavuje žiadnu hrozbu. Blížime sa k sektoru číslo štrnásť o dĺžke 1400 metrov a troch hviezdičiek.
70 km Peter Sagan prešiel aj ďalší dlažobný úsek bez problémov. To nemožno povedať v prípade jeho tímového kolegu Marcusa Burghardta, ktorý sa porúčal k zemi. Bývalý nemecký šampión to nemá úplne ďaleko a mohol by sa vrátiť späť.
72 km Cyklisti majú za sebou ďalší úsek pavé. Od hlavnej skupiny sa oddelilo kvarteto pretekárov, ktorí však majú minimálny náskok. Okrem toho v neuveriteľnom výkone pokračuje Wout van Aert a už ho len metre delia od toho, aby sa vrátil do pelotónu.
74 km dôležité Na sociálnych sieťach sme zaregistrovali správu o odstúpení Juraja Sagana z dnešných pretekov. Stalo sa tak na mieste jedného z najnáročnejších úsekov, ktorým bol Arenberský les. Naopak, jeho brat Peter naďalej bojuje o víťazstvo.
77 km Wout van Aert stráca viac než 70 sekúnd a je veľmi otázne či sa dokáže vrátiť medzi skupinu najlepších. O to sa teraz bude snažiť aj Lars Boom, ktorý musel bicykel a nabral časovú stratu.
79 km Vedúca skupina je znovu o niečo menej početná. Teraz sme ale videli vynikajúco sformovaný tím Bora-Hansgrohe. Peter Sagan má k dispozícii ešte minimálne troch kolegov, vrátane bývalého nemeckého majstra Marcusa Burghadrta či Macieja Bodnara.
82 km Cyklisti sa dostávajú do jedného z najdlhších dlažobných úsekov s označením číslo 17. Peter Sagan sa stále drží na popredných pozíciach, kde je nižšia pravdepodobnosť pádu. Wout van Aert sa snaží dostať späť a kľučkuje medzi mechanické vozidlá.
84 km dôležité Tak to je neuveriteľná smola pre Wouta van Aerta. Jazdec tímu Jumbo – Visma dokázal zmazať manko, následne vymenil bicykel, ale za krátky čas sa ocitol na zemi. Nabral ďalšiu stratu, ktorá môže byť rozhodujúca.
87 km Klobúk dolu pred Woutom van Aertom, ktorý stiahol svoju stratu na skupinu hlavných favoritov. Určite ho to stálo veľké množstvo síl, no stále sa drží v hre o víťazstvo. Jeho tempárske schopnosti dokonale využil aj skúsený Heinrich Haussler.
90 km Maarten Wynants sa obzeral za seba a márne hľadal spomínaného lídra Wouta van Aerta. Zrejme na neho bude musieť počkať, pretože v štvorčlennej skupine za "pelotónom" bývalý cyklokrosár ťahá úplne sám a totálne sa vyšťaví.
92 km Wout van Aert sa snaží dostať späť do hlavnej skupiny, ale bude to mať mimoriadne náročné. Televízna grafika ukazovala stratu na úrovni 45 sekúnd. Veľmi dobre situáciu zvládol tímu AG2R La Mondiale, ktorý pracoval pre Olivera Naesena.
94 km dôležité Do náročného úseku vletel z prvej figúry Greg van Avermaet, ktorého zdobí zlatá prilba. Peter Sagan na chvíľu vyšiel mimo trate, ale svojim typickým spôsobom situáciu ustál. Naopak, problémy s defektom má Wout van Aert z tímu Jumbo – Visma. Vzadu je aj Heinrich Haussler.
96 km Vstupujeme do Arenberského lesu, ktorý je dlhý 2300 metrov a je označený piatimi hviezdičkami náročnosti. Peter Sagan sa drží v prednej časti "pelotónu" v spoločnosti troch tímových kolegov – bohužiaľ bez Taliana Daniela Ossa.
98 km Pred Arenberským lesom si vytvárajú čo najlepšiu pozíciu jazdci tímu AG2R La Mondiale, ktorých lídrom je Belgičan Oliver Naesen. Zaujímavosťou je, že prvýkrát od čias druhej svetovej vojny nevyhral pred Paríž – Roubaix ani jednu jarnú klasiku pretekár z Belgicka.
100 km Sto kilometrov zostáva do konca dnešných pretekov. Cyklisti majú za sebou desať úsekov pavé a pred zároveň pred sebou legendárny Trouée d'Arenberg. Delí nás od neho ešte päť kilometrov a už teraz je vpredu možno 60 pretekárov.
102 km Sektor Haveluy meria 2,5 kilometra, no ešte pred ním je vo veľkých problémoch Alexander Kristoff. V úvode pretekov ho postihol aj defekt a grafika ukazuje, že momentálne je skoro dve minúty za skupinou favoritov okolo Petra Sagana.
104 km Tím Bora-Hansgrohe odviedol veľmi dobrú prácu a Peter Sagan je späť v hlavnej skupine. Stalo sa tak tesne pred vstupom do dlažobného úseku s číslom 20, ktorý je hodnotený štyrmi hviezdičkami. Po ňom bude nasledovať už Arenberský les.
107 km Teraz sme boli svedkami veľmi nepríjemného momentu, keď skončil na zemi skúsený 36-ročný rodák z Gentu Iljo Keisse. Jazdec elitného klasikárskeho tímu Deceuninck Quick-Step má po pretekoch, no oveľa dôležitejšie je, aby bol zdravotne v poriadku.
109 km Momentálne je pelotón rozdelený na dve polovice. Peter Sagan je v zadnej skupine, a tak vidíme usilovne pracovať jeho kolegov z tímu Bora-Hansgrohe. Bohužiaľ, pádu sa nevyhol Daniel Oss, a tak nepomôže nášmu cyklistovi v kľúčových momentoch.
112 km Veľmi dlho trvalo pokiaľ sa vytvorila unikajúca skupina. Stalo sa tak až pred nájazdom do prvého úseku pokrytom dlažobnými kockami. Vpredu bola 23-členná skupina. Zo známych mien možno spomenúť Macieja Bodnara, Nilsa Politta, Edwarda Theunsa, Yvesa Lampaerta či európskeho šampióna Mattea Trentina, ktorí však už boli dostihnutí.
115 km časová značka Náš prenos z prestížnej cyklistickej klasiky Paríž – Roubaix začíname v čase, keď do konca zostáva ešte 115 z celkovej porcie 257 kilometrov. V úvodných príspevkoch sa ešte vrátime k najdôležitejším momentom, ktoré sa zatiaľ odohrali.
Vážení cyklistickí fanúšikovia, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z najprestížnejšej monumentálnej klasiky Paríž – Roubaix. Víťazstvo z minulého roka bude obhajovať Peter Sagan, ktorý na staručkom velodróme prešpurtoval Švajčiara Silvana Dilliera.

TAKMER 55 KILOMETROV PO KOCKÁCH

Trasa dnešných pretekov meria 257 kilometrov, čo je o trošku menej než minulotýždňové dobrodružstvo Okolo Flámska. Terén ale bude podstatne náročnejší, keďže je naplánovaných až 29 úsekov pokrytých dlažobnými kockami. Ich celková dĺžka predstavuje 54,5 kilometra. Úvodnou takouto prekážkou bude 900-metrový úsek Troisvilles po skoro 100 odjazdených kilometroch. Nechýba prejazd Arenberského lesu – úseku označeným piatimi hviezdičkami náročnosti s dĺžkou 2,3 kilometra. Ikonická je aj časť zvaná Carrefour de l’Arbre, ktorá príde na rad 14,5 kilometra pred cieľom. Práve tu možno čakať záverečnú selekciu najväčších favoritov.

P. SAGAN: NIE SOM V STOPERCENTNEJ FORME

Minulý rok ťažil z nečakane skorého nástupu Peter Sagan a pripísal si na konto svoje druhé monumentálne víťazstvo. Teraz však z jeho vyjadrení veľký optimizmus nesrší. „Nie som momentálne v stopercentnej forme, ale verím v zlepšenie. Každé preteky sú predsa iné a môžu priniesť želanú zmenu,“ vyjadril sa po pretekoch Okolo Flámska. Na tomto podujatí sa s veľkými problémami udržal v elitnej skupine a následne už rovnako ako ostatní favoriti doplatil na viaznucu spoluprácu pri stíhaní Alberta Bettiola. Až príliš skoro zostal bez tímových kolegov. Pre zranenie nebude môcť štartovať Luxemburčan Jempy Drucker, a tak sa opäť najväčšie nádeje vkladajú do Daniela Ossa a Marcusa Burghardta. Okrem toho sa v pretekoch predstaví aj Juraj Sagan, ktorého najlepším výsledkom na Paríž – Roubaix je 51. miesto z roku 2016.

ŠTYBAR S DVOMA DRUHÝMI PRIEČKAMI

Podľa stávkových kancelárií je Peter Sagan favoritom číslo jeden, ale na trofej v podobe dlažobnej kocky si robia zálusk aj ďalší skvelí pretekári. Do užšieho okruhu favoritov musíme zaradiť Čecha Zdeněka Štybara, ktorý na slávnom velodróme už dvakrát finišoval druhý. Triumf z roku 2017 by rád zopakoval Greg van Avermaet, ktorý sa v dobrom svetle ukazoval na predošlých belgických klasikách. Olympijský šampión je jednoznačným lídrom novovzniknutého tímu CCC. Z klasických šprintérov sa najväčšie šance dávajú Johnovi Degenkolbovi (víťaz z roku 2015) či Nórovi Alexandrovi Kristoffovi. Naopak, pre zranenie bude chýbať tretí z predošlej edície "Pekla severu" Niki Terpstra.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo