Peter Sagan Okolo Švajčiarska 2. etapa ONLINE dnes

10. 6. 2018 |
 

Druhá etapa pretekov Okolo Švajčiarska sa pôjde v okolí mesta Frauenfeld. Online prenos pretekov s Petrom Saganom štartuje od 13:40.

Foto - TASR/AP

Peter Sagan sa aj tentorok predstavuje na pretekoch Okolo Švajčiarska. V nedeľu čaká pelotón 2. etapa dlhá 155 km opäť v okolí mesta Frauenfeld.

Peter Sagan Okolo Švajčiarska 2. etapa ONLINE dnes

Cyklisti amerického tímu BMC ovládli úvodnú tímovú časovku v sobotu. Sedmička v zložení Richie Porte, Simon Gerrans, Stefan Küng, Alessandro De Marchi, Michael Schär, Greg van Avermaet a Tejay van Garderen zvládla mierne zvlnenú trasu dlhú 18 km v okolí mesta Frauenfeld za 20 minút a 18 sekúnd.

Na druhom mieste skončili jazdci nemeckého Sunwebu s mankom 20 sekúnd a tretí boli pretekári belgického Quick Step Floors s časom 20:45. Len o pár stotín bola horšia zostava nemeckej stajne Bora-Hansgrohe, v ktorej sa predviedla aj slovenská bratská dvojica Peter a Juraj Saganovci.

Okolo Švajčiarska, 2. etapa, Peter Sagan, online prenos, naživo, cyklistika, dnes od 13:40

"Myslím, že sme mali dobrý štart do pretekov a som šťastný z výsledku, ktorý sme dosiahli. Bol to môj prvý pretekový deň po návrate z náročného vysokohorského sústredenia v USA a cítim sa byť v dobrej forme. Nie je to ešte na 100%, ale sme len na začiatku. Máme pred sebou ešte ďalších osem etáp," povedal P. Sagan pre svoju oficiálnu stránku.

V drese BMC preťal ako prvý cieľ domáci pretekár Stefan Küng, ktorý sa tak v nedeľu oblečie do žltého dresu pre lídra celkového poradia. Peter Sagan figuruje na 15. mieste s mankom 27 sekúnd, jeho brat Juraj je 62. so stratou 59 s.

 

Aktualizuj online prenos
CIEĽ dôležité Víťazom druhej etapy cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska sa stáva PETER SAGAN! Trojnásobný majster sveta sa krásne vyviezol za Fernandom Gaviriom, ktorý stavil na veľmi dlhý špurt. Napokon však v priamom súboji zostáva pokorený a končí na druhom mieste za žilinským rodákom. Tretie miesto si ukoristil Austrálčan Nathan Haas z tímu Kaťuša-Alpecin.
1 km Cyklisti majú pred sebou posledných tisíc metrov. Vpredu sa drží žltý pretekár Stefan Küng, no ten zrejme o víťazstvo bojovať nebude. Peter Sagan sa drží približne na desiatej figúre.
3 km Všetko speje k predpokladanému záverečnému dojazdu. Ešte sa pokúša o nemožné jeden z pretekárov tímu FDJ, no jeho šance na prípadný úspech sú minimálne. Postupne sa už formujú šprintérske vláčiky.
5 km dôležité Tak napokon to vedúcej skupine nevyšlo. Jasper Stuyven vyzeral veľmi dobre, ale ani za pomoci niekoľkých ďalších pretekárov, vrátane Silvana Dilliera či Patricka Konrada, nedokázal doviesť etapu do víťazného konca.
7 km Ďalšie tri kilometre ubehli neskutočne rýchlo. Jasper Stuyven ide vynikajúco a zdá sa, že sa osamostatní na čele pretekov. Ešte sa mu snaží sekundovať spomínaný švajčiarsky majster Silvan Dillier.
10 km Jasper Stuyven vyprovokoval k aktivite ďalších šesť pretekárov, ktorí idú s ním. Dokonca si vypracovali náskok na úrovni desiatich sekúnd. Vpredu je druhý muž Paríž-Roubaix 2018 Silvan Dillier či Saganov kolega Patrick Konrad.
12 km Teraz sa nám to poriadne rozbehlo. Vidíme množstvo nástupov pretekárov, ktorí nemajú šancu v hromadnom dojazde. Všetko sa to snaží kontrolovať Bora-Hansgrohe a BMC Racing. Bude to ešte rozhodne zaujímavé.
14 km dôležité Philippe Gilbert dostal zrejme defekt, a tak musel meniť celý bicykel. Líder tímu Quick-Step Floors tak nabral stratu, ktorú nebude ľahké dohnať. Bude potrebovať pomoc tímových kolegov, čo zase bude znamenať stratu pre Gaviriu.
16 km Predsa len tu máme ešte jeden pokus o únik. Sympaticky to skúša ukrajinsky cyklista Mark Padun jazdiaci v službách tímu Bahrain Merida. Jeho náskok momentálne osciluje okolo desiatich sekúnd.
18 km Od hlavnej skupiny sa nám teraz skúšalo oddeliť niekoľko pretekárov. Ich snaha však nemala dlhé trvanie. Televízne kamery si teraz všímajú Alexandra Kristoffa, ktorý sa drží v bezpečnej pozícii.
20 km Marcusa Burghardta vystriedal na čele pelotónu Daniel Oss, ktorého vyjadrenie sme vám ponúkli v úvode prenosu. Taliansky pretekár vyviezol Petra Sagana na vrchol stúpania v bezpečnej pozícii. Okrem toho si pripisuje tri body do vrchárskej súťaže.
23 km Ďalší pád v pelotóne. Tentokrát sa ocitol na zemi Koen De Kort a jeden z pretekárov tímu Direct Energie. Okrem toho veľmi dobrú prácu odvádza Marcus Burghardt, ktorý ide do čela a hneď za ním je líder tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan.
26 km Pelotón dostihol vedúcu skupinu tesne pred šprintérskou prémiou. Šikovne to využil Stefan Küng jazdiaci v žltom drese a pripisuje si na konto tri body. Za ním sa umiestnil vlaňajší víťaz Simon Špilak z tímu Kaťuša-Alpecin.
28 km Vedúca skupina sa opäť spojila do štvorčlennej zostavy, ale jej náskok na pelotón predstavuje už len desať sekúnd. Je tak jasné, že ani snaha Michaela Albasiniho nezabráni záverečnému hromadnému dojazdu.
31 km Vedúca skupina sa pred pár kilometrami rozdelila. Vpredu pokračujú už len Michael Albasini z tímu Mitchelton-Scott a Perrig Quéméneur z francúzskeho zoskupenia Direct Energie. Ich náskok aktuálne predstavuje 35 sekúnd.
34 km dôležité Tak pozor! V spomenutom páde bol zapletený jeden z favoritov na celkové poradie Mikel Landa. Španiel sa držal za rameno, čo môže predznamenať zlomeninu kľúčnej kosti. Pred blížiacim sa Tour de France by to bola pre Movistar obrovská strata.
36 km Alessandro De Marchi odvádza pre Stefana Künga záslužnú prácu. Náskok úniku klesol pod jednu minútu. Okrem toho sme však videli pád v pelotóne. Na zemi skončili traja pretekári, po jednom v drese tímov EF Education First–Drapac, Nippo–Vini Fantini a Movistar.
39 km S trochou nadsádzky možno povedať, že keby sa išlo len na tri okruhy, tak by sa víťazom dnešnej etapy stal Michael Albasini. Toho povzbudzujú domáci fanúšikovia, ale takisto vidíme popri trati i v cieľovom priestore množstvo slovenských vlajok.
42 km Už len 65 sekúnd delí hlavnú skupinu od unikajúceho kvarteta. Onedlho si cyklisti poslednýkrát prejdu cieľovým priestorom na nečisto a začnú posledný štvrtý okruh, ktorý meria 39 kilometrov.
45 km Ďalších dvadsať sekúnd z náskoku úniku je minulosťou. Vzniknutú situáciu využívajú čiastočne jazdci tímu Mitchelton-Scott, ktorí nemajú dôvod ťahať pelotón, a tak sa zaradili na jeho záver.
48 km Náskok ide opäť veľmi rýchlo smerom dole. Už klesol pod hranicu 90 sekúnd. Alessandra De Marchiho vystriedali na čele pretekári tímu Quick-Step Floors, ktorí sa dnes budú spoliehať na výborne jazdiaceho Fernanda Gaviriu.
52 km Alessandro De Marchi je opäť v akcii. Za približne tri kilometre stiahol z náskoku vedúcej skupiny pätnásť sekúnd. Ťah Michaela Albasiniho bol skutočne veľmi prekvapujúci a len ťažko sa vyplatí.
55 km dôležité Z vedúceho tria sa nám zásluhou Michaela Albasiniho vytvorilo kvarteto. Skúsený 37-ročný švajčiarsky cyklista si dorazil stratu na pôvodný únik a už jazdí na čele dnešnej zvlnenej etapy. Náskok pred pelotónom činí 1:50 minúty.
57 km Michael Albasini stráca na vedúce trio už len necelých 30 sekúnd. Je tak jasné, že sa domáci pretekár dotiahne na čelo pretekov a bude sa snažiť trošku narušiť predpokladaný šprintérsky dojazd.
60 km Tretiu horskú prémiu opäť ovládol Filippo Zaccanti, a tak má na konte už deväť bodov. Zaujímavosťou je, že Perrig Quéméneur zatiaľ berie na prémiách len druhé miesta. Okrem toho sa vedúce trio vydal stíhať Michael Albasini z tímu Mitchelton–Scott.
62 km Teraz sme videli Grega van Avermaeta v družnej debate s jedným z jazdcov tímu Trek-Segafredo. Okrem toho sledujeme v pelotóne aj bezpečne jazdiacich Saganovcov spoločne s Marcusom Burghardtom.
65 km Druhá šprintérska prémia sa skončila rovnako ako tá prvá. Calvin Watson ju vyhral prakticky bez boja. Na jeho konte je už šesť bodov do súťaže o čierny dres. Dva body berie Perrig Quemeneur a jeden Filippo Zaccanti.
68 km Za ostatné kilometre išiel náskok vedúcej skupiny pomerne dosť dole. Odstup je už len na hranici 84 sekúnd. Uvidíme, kedy pelotón uzná za vhodné definitívne ukončiť spanilú jazdu trojice Perrig Quéméneur, Filippo Zaccanti a Calvin Watson.
71 km Náskok úniku osciluje okolo hranice dvoch minút. Podľa dostupných informácii sa na čelo pelotónu vysunul aj Team Sunweb, ktorý má dnes takisto svoje želiezko v ohni. Je ním Michael Matthews.
74 km Cyklisti prechádzali ďalšou občerstvovacou stanicou. Na čele hlavnej skupiny naďalej usilovne pracuje Alessandro De Marchi z tímu BMC Racing. Ten drží manko pelotónu na prijateľnej úrovni.
77 km Druhé kolo majú pretekári za sebou. Po polovici dnešnej etapy registrujeme vpredu stále trojicu cyklistov s vyše minútovým náskokom pred hlavným balíkom. V ňom jazdí aj bratská dvojica Saganovcov.
79 km "Bol to môj prvý závodný deň po intenzívnom tréningu vo vysokej nadmorskej výške v USA a cítim sa v dobrej kondícii," povedal po včerajšej etape trojnásobný majster sveta Peter Sagan.
82 km Postupne sa dopredu dostávajú aj dresy tímu Lotto Soudal. Samozrejme, veľký záujem vyhrať bude mať aj André Greipel. Ten napríklad na pretekoch Down Tour Under vyhral osemnásť etáp, ale vo Švajčiarsku zatiaľ ani jednu.
85 km Cyklisti majú za sebou ďalšie tri kilometre. Strata pelotónu sa naďalej drží v rozmedzí 90 až 100 sekúnd. To však neznamená pre elitné tímy prakticky nič. Stále veľmi dobre pracuje najmä Quick-Step Floors.
88 km Náskok vedúceho tria klesá k hranici 1:30 minúty. Naďalej veľmi dobre pracujú na čele hlavnej skupiny pretekári tímov BMC Racing a Quick-Stepu Floors. Z amerického zoskupenia si svoju prácu odvádza Alessandro De Marchi.
91 km Cyklisti dnes nastúpajú 1960 metrov. Uvidíme, ktorému zo šprintérov zoberú najviac síl. Verme, že Peter Sagan nebude mať na trati žiadne problémy a v závere ho uvidíme v boji o etapový triumf.
94 km Vedúca trojica si naďalej užíva svoje chvíle slávy. Jej náskok predstavuje aktuálne 1:45 minúty. Pelotón má situáciu absolútne pod kontrolou, a tak sa môžeme tešiť na dramatický záver pretekov.
97 km Ešte pred vrchárskou prémiou sa bojovalo aj na šprintérskej prémii. Najúspešnejší bol Calvin Watson, ktorý si pripisuje tri body i rovnaký počet bonifikačných sekúnd. Druhý bol Perrig Quemeneur a tretí Filippo Zaccanti.
100 km Na méte sto kilometrov pred cieľom bola umiestnená druhá vrchárska prémia. Záujem o získanie modrého dresu potvrdzuje Filippo Zaccanti, ktorý získava ďalšie tri body. Poradie z prvej prémie sa vôbec nezmenilo.
103 km Pred niekoľkými minútami sa skončila tradičná generálka na Tour de France, ktorou je Critérium du Dauphiné. Dnešnú etapu vyhral Adam Yates z tímu Mitchelton-Scott, no z celkového triumfu sa teší jeho krajan Geraint Thomas z tímu Sky.
106 km Náskok vedúcej skupiny sa nejako výrazne nemení. Pelotón si teraz berie menší oddychový čas. Na druhej strane, absolútne sa nemá kam ponáhľať, pretože do cieľa zostáva ešte poriadna porcia kilometrov.
110 km Podľa dostupných informácii náskok vedúcej skupine v úvode druhého kola klesol pod hranicu dvoch minút. V pelotóne veľmi aktívne pracuje najmä belgický tím Quick-Step Floors, ktorý dnes pôjde na úspech Fernanda Gaviriu.
113 km Naďalej pokračujeme v trošku nudnom priebehu etapy. Už o pár minút by sme ale mali byť svedkami opäť niečoho zaujímavého, keďže sa blíži šprintérska i ďalšia vrchárska prémia.
117 km Pelotón si naďalej drží svoje manko tesne pod hranicou troch minút. Tím BMC Racing to má absolútne pod kontrolou a zatiaľ niet žiadnych pochýb o tom, že si Stefan Küng udrží žltý dres lídra celkovej klasifikácie.
120 km No a ešte nám zostal Calvin Watson, ktorý reprezentuje farby tímu Aqua Blue Sport. Austrálčan sa tento rok predstavil aj na dvoch prestížnych jarných klasikách. Vôbec sa mu ale nedarilo, keďže nedokončil ani Amstel Gold Race, ani Liège-Bastogne-Liège. Pred troma rokmi si vyskúšal aj Giro d'Italia, kde obsadil 151. miesto.
123 km Perrig Quemeneur je skúsený 34-ročný pretekár tímu Direct Energie. Doposiaľ sa predstavil na siedmich podujatiach, ktoré možno označiť ako Grand Tours. V roku 2016 na španielskej Vuelte obsadil v ôsmej etape výborne tretie miesto, čo je jeho životný výsledok.
126 km Na trati sa teraz toho veľa zaujímavého nedeje, a tak si môžeme trošku predstaviť trojicu cyklistov v úniku. Filippo Zaccanti je 22-ročný rodák z Bergama, ktorý ešte nemá na konte profesionálne víťazstvo. Jeho najlepším výsledkom je 11. miesto v celkovej klasifikácii Tour de Taiwan z tohto roku.
129 km Okrem dvoch slovenských cyklistov sa na pretekoch Okolo Švajčiarska prestavuje aj jeden Čech. Je ním Roman Kreuziger, ktorý nedávno absolvoval aj Giro d'Italia. V tímovej časovke obsadil 21. miesto so stratou necelej polminúty.
132 km Náskok vedúcej skupiny už nestúpa smerom hore. Pelotón si drží stratu na úrovni 2:40 minúty. Evidentne nechce nič podceniť. Je len veľmi málo pravdepodobné, že by sme dnes videli víťazstvo pretekára z úniku.
135 km Tak predsa len sme sa dopátrali aj k výsledkom prvej horskej prémie. Tri body do súťaže o modrý dres si pripisuje na konto taliansky cyklista Filippo Zaccanti. Za ním prešli bodovaným priestorom Perrig Quéméneur a Calvin Watson.
138 km Cyklisti prešli už aj úvodnou horskou prémiou. Bohužiaľ, zatiaľ vám nevieme sprostredkovať jej výsledky. Každopádne, je jasné, že body si rozdelili pretekári dnešného úniku, ktorí zaútočili už krátko po štarte.
141 km Medzičasom náskok vedúceho tria stúpol na hranicu troch minút. Do virtuálneho vedenia sa tak dostáva Filippo Zaccanti, ktorý vo včerajšej tímovej časovke obsadil 115. pozíciu so stratou dvoch minút na víťazného Stefana Künga.
144 km Podľa dostupných informácii by mali byť vpredu traja cyklisti, ktorí vytvorili dnešný únik. Sú to menovite Perrig Quéméneur (Direct Energie), Filippo Zaccanti (Nippo – Vini Fantini) a Calvin Watson (Aqua Blue Sport). Ich náskok by mal byť okolo 90 sekúnd.
147 km Daniel Oss z tímu Bora-Hansgrohe sa pred dnešnou etapou vyjadril takto: "Etapa nevyzerá náročne, je skôr určená pre šprintérov. Vieme, že je tu veľa jazdcov, ktorí môžu vyhrať, no my máme majstra sveta. Budeme pre neho pracovať a snažiť sa v závere uspieť. "
150 km Nemôžeme zabudnúť ani na druhého slovenského zástupcu v pretekoch Okolo Švajčiarska. Juraj Sagan včera neprišiel do cieľa spoločne so svojimi tímovými kolegami. Trošku za nimi zaostal a so stratou 59 sekúnd obsadil v časovke 62. miesto.
153 km Cyklisti majú za sebou úvodné kilometre profilovo zvlnenej etapy. Zatiaľ nemáme informácie o tom, že by sa tvoril únik. Peter Sagan bol na štarte v dobrej nálade a dnes zabojuje o svoje šestnáste víťazstvo na švajčiarskych cestách.
ŠTART časová značka Druhá etapa 82. ročníka pretekov Okolo Švajčiarska sa práve začala. Na radosť domácich fanúšikov nosí žltý dres pre lídra celkovej klasifikácie Stefan Küng a je veľmi pravdepodobné, že si ho dnes aj udrží.
Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska. Po včerajšej tímovej časovke je dnes na programe prvá klasická etapa. Mierne zvlnený terén by nemal zastaviť najlepších šprintérov, a tak sa môžeme tešiť na dramatický záver pretekov.

BMC VÍŤAZOM TÍMOVEJ ČASOVKY

Ako sme už spomenuli, včera sa v meste Frauenfeld odohrala tímová časovka, ktorú ovládlo americké zoskupenie BMC Racing Team. O prekvapení nemôže byť ani reči, keďže má v tíme také hviezdy ako Stefan Küng, Tejay van Garderen, Richie Porte alebo Greg van Avermaet. Práve Küng prešiel cieľovou čiarou ako prvý, a tak domáceho pretekára dnes uvidíme v žltom drese pre lídra celkovej klasifikácie. Druhé miesto s odstupom 20 sekúnd obsadil Sunweb a o ďalších sedem sekúnd zaostali Quick-Step Floors a Bora-Hansgrohe. Peter Sagan skončil na veľmi dobrom pätnástom mieste, no tentokrát nemá ambície na celkové poradie. O žltý dres zabojuje Patrick Konrad, ktorý na nedávnom Giro d'Italia obsadil siedmu priečku. Vlaňajší víťaz Simon Špilak nemohol byť s tímovou časovkou spokojný, pretože vo farbách Kaťuše – Alpecin stratil 46 sekúnd.

ŠTYRI OKRUHY NA ZVLNENOM TERÉNE

Dnešná etapa sa takisto bude odohrávať v meste Frauenfeld. Meria 155 kilometrov a počas nej cyklisti štyrikrát absolvujú takmer 39-kilometrový okruh. Ten obsahuje štyri stúpania. Najťažším bodom je horská prémia Herdern. Tento kopec meria 1800 metrov s priemerným sklonom 7,6%. Po ňom nasleduje ešte jedno stúpanie, relatívne dlhý zjazd a záverečná rovinatá sekcia. Posledný kilometer je v znamení dvoch zákrut, a tak možno očakávať veľký boj o vytvorenie čo najlepšej pozície. Dnes spoznáme aj držiteľa čierneho dresu pre lídra bodovacej súťaže. Od roku 2011 ju až šesťkrát ovládol Peter Sagan. Jeho hegemóniu narušil len Argentínčan Maximiliano Richeze v roku 2016. Na vrchárskej prémii budú bodovať prví traja pretekári, ktorí si rozdelia tri, dva a jeden bod. Dá sa predpokladať, že to budú jazdci z úniku.

POLTUCET FAVORITOV NA VÍŤAZSTVO

Favoritov na dnešné víťazstvo je veľmi veľa. Vo Švajčiarsku totiž nechýbajú okrem Petra Sagana ani také šprintérske esá ako Fernando Gaviria, Arnaud Démare, André Greipel, Alexander Kristoff či Michael Matthews. V počte víťazstiev na tomto podujatí sa na slovenského cyklistu nikto zo súčasných pretekárov nechytá. Rodák zo Žiliny bol 25-krát na pódiu a na konto si pripísal pätnásť etapových víťazstiev. Vo včerajšej časovke zo spomínaných favoritov najviac šetril silami mladý Kolumbijčan Gaviria, ktorý obsadil až 119. miesto s viac než dvojminútovou stratou. Pretekár tímu Quick-Step Floors má vynikajúcu formu, o čom svedčia tri triumfy na pretekoch Okolo Kalifornie. Vydarenú generálku má za sebou aj Nór Alexander Kristoff, ktorý pred troma dňami ovládol švajčiarsky závod GP du canton d'Argovie.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.
 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo