VIDEO Peter Sagan skončil v 4. etape Tour de France 2019 štvrtý, vyhral Viviani

9. 7. 2019 |
 

Slovenský cyklista Peter Sagan dnes obsadil štvrté miesto v 4. etape 106. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Bora-Hansgrohe finišoval v hromadnom špurte za víťazným Talianom Eliom Vivianim z QuickStepu.

V popredí slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe v žltom drese vedúceho pretekára v priebžnom poradí vo štvrtej etape pretekov Okolo Švajčiarska z mesta Murten do Arlesheimu (164 km) v utorok 18. júna 2019. FOTO TASR/AP

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil štvrté miesto v 4. etape 106. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Bora-Hansgrohe finišoval v hromadnom špurte za víťazným Talianom Eliom Vivianim z QuickStepu, druhým Nórom Alexandrom Kristoffom z SAE-Team Emirates a tretím Austrálčanom Calebom Ewanom (Lotto-Soudal).

Peter Sagan dnes 4. etapa utorok Tour de France 2019 online prenos dnes od 12:10

Viviani zvládol 213,5 km dlhú trať z Reimsu do Nancy za 5:09:20 h a pripísal si premiérový triumf na Tour. Žltý dres si udržal jeho tímový kolega Julian Alaphilippe z Francúzska, ktorý má 20-sekundový náskok pred Belgičanom Woutom van Aertom (Jumbo-Visma). Sagan zvýšil svoj náskok v boji o zelený dres, pred druhým Vivianim má náskok 23 bodov.

 

 

Na pretekárov čakalo v utorok 213,5 km s rovinatým profilom, na trati boli len dve vrchárske prémie 4. kategórie, ktoré nemohli pokaziť predpokladaný hromadný dojazd a šprintérsky súboj o etapové vavríny. Krátko po štarte sa na čele sformoval trojčlenný únik v zložení Michael Schär (CCC), Frederik Backaert a Yoann Offredo (obaja Wanty-Gobert).

Postupne si vypracovali niečo vyše trojminútový náskok a pelotón si udržiaval približne rovnaký časový rozdiel až do záverečnej tretiny etapy. Priebeh bol pokojný, no prišlo aj k niekoľkým menším pádom, do ktorých sa zaplietli Tony Gallopin, Patrick Konrad či Serge Pauwels. Na prvej vrchárskej prémii Cote de Rosieres (4., 1 km, 7%) zobral jediný bod Schär.

Tour de France 2019 Peter Sagan dnes 4. etapa utorok online prenos dnes od 12:10

Približne o 25 km nasledovala rýchlostná prémia, 20 bodov si pripísal Backaert, špurt hlavného poľa zvládol najlepšie Viviani (13 b), za ním nasledovali Sonny Colbrelli z Bahrain-Merida (11 b) a Sagan (10). Pelotón postupne zvyšoval tempo a náskok trojice sa scvrkával. Štyridsať km pred cieľom klesol pod minútu a na čele zostali už len Backaert so Schärom. Posledný menovaný vydržal vpredu najdlhšie, pelotón ho pohltil až 16,4 km pred cieľom.

 

Posledný kilometer 4. etapy Tour de France 2019


 

Na vrchol prémie na Cote de Maron (4., 3,2 km, 5%) už prišiel balík pokope a všetko bolo nachystané na hromadný dojazd. Necelých 12 km pred cieľom to ešte skúsil domáci Lilian Calmejane z Direct Energie, jeho snaha však bola márna. V záverečnom špurte si najlepšiu pozíciu vďaka svojim tímovým kolegom udržal Viviani, Sagan finišoval štvrtý.

V stredu je na programe 5. etapa zo Saint-Dié-des-Vosges do Colmaru s dĺžkou 175,5 km so štyrmi vrchárskymi prémiami - dvomi 3. a dvomi 2. kategórie.

 

Aktualizuj online prenos
Julian Alaphilippe ostáva v žltom drese, Peter Sagan si udržal zelený. S týmto konštatovaním sa s vami lúčim a prajem pekný večer.
Víťazný čas je 05h 09' 20''. Keďže pelotón prišiel pokope, tak ho majú aj ďalší jazdci.
Top 5 štvrtej etapy

1. Elia Viviani
2. Alexander Kristoff
3. Caleb Ewan
4. Peter Sagan
5. Dylan Groenewegen
0 km dôležité Peter Sagan je tretí. Elia Viviani mal skvelú pozíciu a využil ju na víťazstvo v etape. Fantastický finiš najväčších favoritov priniesol očakávaný záver. Talian je momentálne najrýchlejším jazdcom na svete. Famózne mu ale pomohol tím. Druhý končí Alexander Kristoff. Sagan si udržal zelený dres.
1 km Posledný kilometer. Špurtéri sú už na miestach.
2 km Na čele nechýba ani Jumbo Visma, ktorý včera po skvelom víkende stratilo žltý dres. Bude to dnes veľký boj v závere.
3 km Elia Viviani bude mať rovnako veľký zálusk na dnešné víťazstvo. Čím ďalej, tým pelotón naberá vyššiu rýchlosť.
4 km Pokračuje hľadanie a stráženie si pozícií. V Nancy budú pred cieľom štyri prudké zákruty, potom 1500 metrov rovina až do cieľa.
5 km Lotto Soudal je na čele. Jeho jazdci sa snažia robiť priestor pre Caleba Ewana. Matthews má tiež pomoc kolegov. Rovnako tak i Sagan, aj keď v nižšom počte či UAE Emirates zgrupený kolo Kristoffa.
6 km dôležité Michael Schär sa dnes stal najbojovnejším jazdcom. Tour de France to aktuálne oficiálne potvrdilo. Zaslúžene.
7 km Tento je vysoké, už sme vstúpili do Nancy. Calmejane čoskoro vstúpi späť do pelotónu.
8 km Mimochodom, keď sa špurtovalo v Nancy v roku 2014, tak sa Peter Sagan tešil z víťazstva v etape.
9 km Sagan a Matthews sú dnes veľkými favoritmi a prvými dvomi v súťaži o zelený dres. V cieli sa udeľuje 50 bodov, takže obaja sa vzájomne už teraz strážia.
10 km Calmejane má náskok desiatich sekúnd. Nedá sa očakávať, že to sám takto ďaleko pred koncom zvládne.
11 km Lilian Calmejane sa pokúša ujsť od pelotónu. Získal už asi sto metrov.
12 km Všetci pretekári sú v pelotóne, ktorý je ale poriadne roztiahnutý. Hlavne v jeho zadných častiach.
13 km Aktuálne sme v menšom zjazde a potom, nastane rovinka a maličké stúpanie do špurterského cieľa.
15 km Nemecký Sunweb pracoval pre Matthewsa, ktorý sa dnes cíti a potiahol pelotón na vrchol. Prvý prešiel cez pásku Wilco Keldermann. Tim Wellens ostáva v bodkovanom drese.
16 km Pöstleberger z Bory sa chcel odtrhnúť od pelotónu, to mu nevyšlo, takže pokračuje vo veľkej skupine. Pelotón vedie Sunweb.
16 km dôležité Schär pohltený 16,4 kilometra pred cieľom, takže únik už neexistuje.
17 km Niekoľko metrov už stúpame, na Cote de Maron je to ešte dosť ďaleko, takmer a síce dva kilometre.
17 km Schär sa osamostatnil na čele, Offredo je pohltený pelotónom. Teraz sa ešte môže stať, že Schär bude prvý na Cote de Maron. Určite získa červené číslo.
18 km Už len pätnásť sekúnd pre únik.
20 km Stále si únik drží nejaký ten náskok. Na vrchol stúpania to ale asi nevyjde.
22 km Pelotón začína zvyšovať tempo a najlepšie tímy už postupne skladajú "vláčiky". Dvojčlenný únik je vpredu o 27 sekúnd.
24 km Náskok úniku je už iba rovných 30 sekúnd.
25 km Náskok vedúcej dvojice postupne padá, teraz je na úrovni 38 sekúnd.
26 km Offredo stratil sily a je pohltený pelotónom. Backaert a Schär si vypracovali náskok 46 sekúnd.
28 km Schär sa z ničoho-nič chce dostať pred únik, zachytil ho Backaert. Táto dvojica sa osamostatnila a bude bojovať o červené číslo.
29 km Únik pokračuje v udržiavaní si už celkom malého náskoku. Medzitým Stefan Kung potiahol Pinota späť do pelotónu.
31 km Trojčlenný únik začal ešte bojovať a zvýšil náskok na 28 sekúnd.
33 km Technické problémy mal Thibaut Pinot, musel meniť koleso a teraz sa vracia do pelotónu. Ten mimochodom za skresal náskok úniku už iba na 18 sekúnd.
35 km Náskok úniku je 35 sekúnd. Pelotón to teraz udržiava a ešte nezačal finálny direkt.
40 km Posledných štyridsať kilometrov dnešnej etapy, ktorá merala 213,5 kilometra.
41 km Únik znova zabral, o niekoľko sekúnd opäť stúpol.
43 km Náskok úniku výrazne padá, postupne bude trojica určite pohltená. Je to iba 40 sekúnd.
45 km Únik už nemá náskok ani minútu. Teraz je to iba 54 sekúnd.
46 km Pelotón znižuje náskok úniku, ten je už len tesne nad jednou minútou.
52 km Ďalší nepríjemný pád, na ceste skončil Kanaďan Woods, ale rýchlo vysadol na bicykel a ide ďalej.
55 km Náskok úniku je už niekoľko kilometrov okolo minúty a pol, takže to prestalo klesať.
Celkové poradie na šprintérskej prémii

1. Frederik Backaert 20
2. Michael Schär 17
3. Yoann Offredo 15
4. Elia Viviani 13
5. Sonny Colbrelli 11
6. Peter Sagan, 10
7. Matteo Trentin 9
8. Michael Matthews 8
9. Michael Morkov 7
10. Andrea Pasqualon 6
11. Greg Van Avermaet 5
12. Ivan Garcia Cortina 4
13. André Greipel 3
14. Cees Bol 2
15. William Bonnet 1
60 km Náskok úniku je iba 1:20 a dá sa očakávať, že pomaly bude končiť. V tejto etape nás čaká už len jedna prémia a to vrchárska, 15 km pred cieľom. Côte de Maron je štvrtá kategória, udeľuje sa zaň jeden bod.
64 km Náskok úniku je už len 1:32.
66 km dôležité Veľmi zaujímavý bol aj špurt pelotónu. Vpredu nemohol chýbať ani Peter Sagan, taktiež ďalší favoriti. Nakoniec to bol Viviani, kto zobral trinásť bodov. Ten vyštartoval spoza zadného kolesa Sagana, ktorý je na šiestom mieste, čiže si pripisuje "len" desať bodov. Predbehol ho ešte Colbrelli. Tento špurt ale Sagana zo zeleného dresu nevyzliekol.
67 km dôležité Do okienka pri počte kilometrov do konca sa nespracuje údaj 66,5 km, takže píšeme 67 km, no sme o 500 metrov skôr. Každopádne, šprintérsku prémiu vyhráva Frederik Backaert, ktorý o ňu mal eminentný záujem.
68 km Teraz má únik náskok rovných dvoch minút.
70 km Na Lérouville sa bude špurtovať 66,5 kilometra pred cieľom. Víťaz berie 20 bodov, druhý 17 a tretí 15. To si rozdelí únik. Prvý z pelotónu získa trinásť. Potom to ide od jedenásť po jednom až po 1.
71 km Náskok úniku klesol na niečo málo cez dve minúty. Nevyzerá to ale tak, že pelotón by mal trojicu pohltiť pred šprintérskou prémiou.
78 km Náskok úniku: 2:31
81 km Onedlho bude šprintérska prémia, takže uvidíme, ako sa k situácii postavia tímy špurtérov. Náskok úniku je 2:40.
86 km Únik si drží náskok okolo troch minút.
91 km Na Côte de Rosières už vystúpali aj členovia rozsiahleho pelotónu.
92 km Offredo, Backaert a Schär išli tretiu hodinu pretekov rýchlosťou 38,3 km/h.
93 km dôležité Ako prvý sa na Côte de Rosières dostal z úniku Michael Schär a berie teda bod do vrchárskej súťaže.
94 km Napriek tomu, že únik je už v miernom kopčeku, keďže prevýšenie nie je veľké, tak nestráca. Naopak, pridáva k svojmu náskoku.
96 km Trojica v úniku už stúpa na Côte de Rosières, kde berie víťaz jeden bod, keďže je to štvrtá kategória.
98 km Pomaly sa blížime na prvé bodované stúpanie a v podstate aj prvé stúpanie etapy. Únik tam bude ako prvý.
100 km Sto kilometrov do cieľa. Máme za sebou už viac ako polovicu etapy. Náskok úniku je nad tromi minútami.
109 km Gianni Moscon (Ineos) bol taktiež v páde. Všetci jazdci sú ale definitívne späť na trati.
110 km Najzaujímavejšie na dnešnej etape sú zatiaľ bohužiaľ pády, ktoré neželáme nikomu. Niekoľko jazdcov už skončilo na ceste. Síce idú ďalej, ale určite mnohí aj s bolesťami.
114 km Cyklisti prechádzajú cez bufet. V tom páde spred piatich kilometrov boli aj Serge Pauwels, Patrick Konrad a Chirstophe Laporte, ale všetci sú v poriadku.
115 km Aj kvôli pádu ušiel únik už na 3:27.
116 km dôležité Na konci pelotónu nastal hromadný pád. Je tam viac cyklistov, napríklad aj Tony Gallopin, ktorý má tiež technické problémy a asi aj zdravotné.
118 km Náskok úniku je na úrovni 3:12. Pelotón stále neatakuje trojicu "uprchlíkov".
125 km Maxime Monfort, Tony Martin a Yves Lampaert stále kontrolujú pelotón, únik znova vrátil svoj náskok na tri minúty.
130 km Pretekári už opustili oblasť Champagne. Náskok úniku je 2:41.
135 km Na trati sa ďalej nedeje vôbec nič. Spôsobené je to určite aj tým, že polovicu etapy nemáme žiadne prémie či stúpania, ktoré by niečo nakopli.
145 km Michael Schär v úniku zastavil kvôli "volaniu prírody". Backaert a Offredo ho počkali.
148 km Náskok úniku: 3:24
153 km Náskok úniku narástol už k trom minútam a 30 sekundám.
156 km Jumbo Visma a Lotto Soudal sú na čele pelotónu taktiež aktívnymi tímami.
160 km Mimo kamier skončili na vozovke dvaja jazdci a to z rovnakého tímu – Natnael Berhane and Pierre-Luc Périchon (Cofidis). Pravdepodobne sa zrazili sami o seba, pretože okolo nich nebol vôbec nik. Sú tam problémy s bicyklom, zdravotné pomenej.
162 km Okolo troch minút sa náskok úniku točí stále. Ešte nie sme ani v polovici do prvého dnešného stúpania, ktorým je Cote de Rosieres.
163 km Tony Martin (Jumbo-Visma), Maxime Monfort (Lotto-Soudal) a Yves Lampaert (Deceuninck) vedú pelotón. Martin to isté robil aj včera.
173 km Náskok úniku klesol jemne pod tri minúty, ale on takto behá dnes bežne.
177 km Situácia na trati sa nemení. Pelotón začne dobiehať únik až o niekoľko desiatok kilometrov.
183 km Prakticky od začiatku etapy sledujeme rovnaký obrázok. Únik po dosiahnutí troch minút tempo drží a pelotón takisto.
187 km V pelotóne sa nedeje vôbec nič. Únik má náskok 3:21.
194 km Pelotón aj dnes prechádza prostredím Champagne, kde sa robia svetoznáme vína. Sledujeme tak aj krásnu prírodu okolo.
199 km Pelotón ide ďalej svoje konštantné tempo. Náskok úniku mierne klesol.
203 km Únik si vypracoval náskok už viac ako troch minút.
207 km Náskok úniku je už viac ako dve minúty.
208 km Náskok úniku narástol na viac, ako minútu a pol. Pelotón ostáva pokojný.
210 km Náskok úniku sa veľmi rýchlo blíži k jednej minúte.
211 km dôležité Yoann Offredo, Frederik Backaert (Wanty) a Michael Schär (CCC) sú teda v trojčlennom úniku. Pelotón na nich nereagoval. Majú náskok 37 sekúnd.
212 km Na čele sa už vytvoril malý únik, ktorého náskok je teraz 15 sekúnd.
213 km Okamžite po štarte snaha o únik. Sú tam dres Lotto Soudal, CCC aj Quickt Stepu.
Tim Wellens nesie červené číslo.
214 km dôležité Štvrtá etapa Tour de France oficiálne odštartovala!
Vitajte pri sledovaní štvrtej etapy na Tour de France. Tá začne o malú chvíľu. Medzi favoritov aj dnes patrí Peter Sagan.
Pred štvrtou etapou

Žltý dres:
Julian Alaphilippe
Zelený dres: Peter Sagan
Bodkovaný dres: Tim Wellens
Biely dres: W. Van Aert
Favoriti

Geraint Thomas a Egan Bernal budú lídrami Ineos, nástupcu Sky. Patria preto medzi top favoritov na celkové víťazstvo. Tímovým číslom jeden je napriek horšej forme a nedokončeniu Tour de Suisse waleský pretekár, ktorý triumfoval minulý rok. Tento rok nebude kvôli tvrdej zrážke s autom štartovať štvornásobný víťaz Chris Froome. Na medailové stupienky pomýšľajú aj Jakob Fuglsang, Adam Yates, Nairo Quintana, Mikel Landa, Thibaut Pinot, Romain Bardet, Rigoberto Uran či Richie Porte. Do prvej desiatky by sa mohli zmestiť aj Daniel Martin, Fabian Aru, Steven Kruijswijk, George Bennett, Vincenzo Nibali, Enric Mas, Emanuel Buchmann alebo Patrick Konrad.

Peter Sagan

Slovenský pretekár bude bojovať o siedmy zelený dres, čím by sa zapísal do histórie ako prvý jazdec na Tour de France, ktorému sa to podarilo a odskočil by od Nemca Zabela. Slovák je opäť považovaný za najväčšieho adepta na jeho zisk, avšak konkurencia v podobe Vivianiho, ktorý ho potrápil na Tour de Suisse, Kristoffa či Ewana, bude vysoká. Sagan sa dostal do skvelej formy a aj keď sa hovorilo, že v tejto sezóne to nie je ono, tak všetkým kritikom zavrel ústa. Bora – Hansgrohe bude mať tento rok jeden z najlepších tímov v klubovej histórii na Tour de France.

Tímy na štarte Tour de France 2019

Team Ineos
Bora – Hansgrohe (Peter Sagan)
Deceuninck – Quick-Step
AG2R La Mondiale
Bahrain – Merida
Groupama – FDJ
Movistar
Astana
Jumbo – Visma
EF Education First – Drapac
Mittchelton – Scott
CCC
UAE Team Emirates
Trek – Segafredo
Team Sunweb
Cofidis
Lotto Soudal
Total Direct Energie
Kaťuša – Alpecin
Wanty – Gobert
Dimension Data
Team Arkea – Samsic

Etapy Tour de France 2019

1. etapa 6.7. Brusel – Chateau de Laeken 194 km
2. etapa 7.7. Brusel – Brusel 27,6 km (tímová časovka)
3.etapa 8.7. Binche – Epernay 215 km
4. etapa 9.7. Reims – Nancy 213 km
5. etapa 10.7.Saint-Dié-Vosges – Colmar 175 km
6. etapa 11.7. Mulhouse – Pl. des Belles Filles 160 km
7. etapa 12.7. Belfort – Chalon-sur-Saône 230 km
8. etapa 13.7. Macon – Saint-Etienne 200 km
9. etapa 14.7. Saint-Etienne – Brioude 170 km
10. etapa 15.7. Saint-Flour – Albi 217 km
11. etapa 17.7. Albi – Toulouse 167 km
12. etapa 18.7. Toulouse – Bagneres-Bigorre 209 km
13. etapa 19.7. Pau – Pau 27,2 km (časovka)
14. etapa 20.7. Tarbes – Tourmalet 117 km
15. etapa 21.7. Limoux – Foix – Prat d'Albis 185 km
16. etapa 23.7. Nimes – Nimes 177 km
17. etapa 24.7. Pont du Gard – Gap 200 km
18. etapa 25.7. Embrun – Valloire 208 km
19. etapa 26.7. St-Jean Maurienne – Tignes 126 km
20. etapa 27.7. Albertville – Val Thorens 130 km
21. etapa 28.7. Rambouillet – Champs-Élysées 128 km

Predošlí víťazi Tour de France

2018 Geraint Thomas
2017 Chris Froome
2016 Chris Froome
2015 Chris Froome
2014 Vincenzo Nibali
2013 Chris Froome
2012 Bradley Wiggins
2011 Cadel Evans
2010 Andy Schleck

Najviac víťazstiev na Tour de France

5 – Jacques Anquetil (1957, 1961, 1962, 1963, 1964)
5 – Eddy Merckx (1969, 1970, 1971, 1972, 1974)
5 – Bernard Hinault (1978, 1979, 1981, 1982, 1985)
5 – Miguel Indurain (1991, 1992, 1993, 1994, 1995)
4 – Chris Froome (2013, 2015, 2016, 2017)

Zelený dres

2018 Peter Sagan
2017 Michael Matthews
2016 Peter Sagan
2015 Peter Sagan
2014 Peter Sagan
2013 Peter Sagan
2012 Peter Sagan
2011 Mark Cavendish
2010 Alessandro Petacchi

Počet výhier bodovacej súťaže na Tour de France (zelený dres)

6 – Erik Zabel (1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001
6 – Peter Sagan (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018)
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 10:30.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo