VIDEO Sagan dnes skončil štvrtý, 16. etapu Tour de France 2019 vyhral Ewan

23. 7. 2019 |
 

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 4. miesto v utorňajšej 16. etape 106. ročníka Tour de France.

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v zelenom drese vedúceho pretekára v bodovacej súťaži pred štvrtou etapou pretekov Tour de France z Reims do Nancy (215 km) v utorok 9. júla 2019. FOTO TASR/AP

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 4. miesto v utorňajšej 16. etape 106. ročníka Tour de France.

Peter Sagan dnes ONLINE prenos 16. etapa utorok výsledok live Tour de France 2019

Z triumfu na rovinatej 177 km dlhej trase so štartom a cieľom v Nimes sa tešil Austrálčan Caleb Ewan z Lotto Soudal pred Talianom Eliom Vivianim (Deceuninck-QuickStep) a Holanďanom Dylanom Groenewegenom (Jumbo-Visma).

 

 

Na čele celkového poradia sa nič nezmenilo. V žltom drese jazdí stále domáci miláčik Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step) s náskokom 1:35 minúty pred obhajcom trofeje Britom Geraintom Thomasom (Ineos). Tretí je holandský pretekár Steven Kruijswijk z Jumbo Visma, ktorý stráca 1:47 min.

Po ťažkých dňoch v Pyrenejach a pondelňajšom oddychu prišla ďalšia šanca pre šprintérov. Utorňajšia etapa merala 177 km a mala rovinatý profil s jedinou vrchárskou prémiou najnižšej 4. kategórie. Menšie problémy mohol narobiť až záverečný mierne technický dojazd. Aby to však pelotón nemal také jednoduché, vložilo sa do toho počasie. I keď sa pôvodné správy o silnom bočnom vetre nepotvrdili, jazdci celý deň šliapali vo veľkých horúčavách, teplota sa vyšplhala nad 35 stupňov Celzia.

 

 

Po necelých 10 km sa sformoval únik v zložení Alexis Gougeard (AG2R), Stephane Rossetto (Cofidis), Lukasz Wisniowski (CCC), Paul Ourselin (Total Direct Energie) a Lars Bak (Dimension Data). Kvinteto si vypracovalo po ďalších 20 km dvojminútový náskok, ale pelotón ho ďalej nepustil. O chvíľu sa ocitol na zemi obhajca trofeje Geraint Thomas, bol to už jeho tretí pád počas tohtoročnej Tour, ale neprivodil si žiadne zranenie a čoskoro bol späť v pelotóne. Na rýchlostnej prémii bol z úniku prvý Bak (20 b), z pelotónu Viviani (10), Sagan ju prešiel ako deviaty a zobral sedem bodov do súťaže o zelený dres.

V ďalšom priebehu sa toho veľa nemenilo, pelotón si držal unikajúcu päticu blízko pri "tele" a v pohode sa presúval rovinatou trasou. Na čele sa striedali najmä jazdci Lotto Soudal, Jumbo-Visma a SAE Team Emirates. Jediná vrchárska prémia Cote de Saint-Jean-du-Pin (4. kat., 1,8 km, 4,2%) nasledovala 80 km pred koncom a aj tu bral jediný bod Bak. Menší mechanický problém mal Sagan, ale rýchlo sa vrátil do pelotónu. Náskok kvinteta klesal, 50 km pred cieľom to bola už len polminúta. V záverečnej pasáži sa zdvihol aj bočný vietor, ale veľa problémov nenarobil. Tie však nastali za kruhovým objazdom asi 27 km pred cieľom, keď prišlo k hromadnému pádu. Ten sa skončil najhoršie pre Astanu a jej lídra Jakoba Fuglsanga, deviaty muž celkového poradia musel odstúpiť.

Pätica cyklistov v úniku nepoľavila vo svojej snahe ani v záverečných 15 km a v protivetre, ktorý jej robil problémy. Jazdci však dobre spolupracovali a ešte tri kilometre pred cieľom mali niekoľko sekúnd k dobru. Záver ale už patril hromadnému dojazdu. V ňom bol najrýchlejší Ewan. V stredu je na programe zvlnená 200 km dlhá etapa z Pont du Gard do Gapu s dvomi vrchárskymi prémiami. Tá druhá na Col de la Sentinelle (3. kat, 5,2 km, 5,5%) nasleduje necelých deväť km pred koncom a za ňou už len zjazd do cieľa, takže je ideálna pre úniky.
 

Tour de France 2019

Peter Sagan dnes - 16. etapa online prenos a výsledok od 13:30

výsledky 16. etapy (Nimes - Nimes, 177 km): 1. Caleb Ewan (Aus./Lotto-Soudal) 3:57:08 h, 2. Elia Viviani (Tal./Deceuninck-Quick-Step), 3. Dylan Groenewegen (Hol./Jumbo), 4. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 5. Niccolo Bonifazio (Tal./Total Direct Energie), 6. Michael Matthews (Aus./Sunweb), 7. Matteo Trentin (Tal./Mitchelton-Scott), 8. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 9. Alexander Kristoff (Nór./SAE Team Emirates), 10. Andrea Pasqualon (Tal./Wanty-Gobert) všetci rovnaký čas

celkové poradie: 1. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick-Step) 64:57:32 h, 2. Geraint Thomas (V.Brit./Ineos) +1:35 min, 3. Steven Kruijswijk (Hol./Jumbo) +1:47, 4. Thibaut Pinot (Fr./Groupama-FDJ) +1:50, 5. Egan Bernal (Kol./Ineos) +2:02, 6. Emanuel Buchmann (Nem./Bora-Hansgrohe) +2:14, 7. Mikel Landa (Šp./Movistar) +4:54, 8. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +5:00, 9. Rigoberto Uran (Kol./EF Education First) +5:33, 10. Richie Porte (Aus./Trek-Segafredo) +6:30, ... 64. SAGAN +1:35:36 h

 

Aktualizuj online prenos
Top 5

1. Caleb Ewan
2. Elia Viviani
3. Dylan Groenewegen
4. Peter Sagan
5. Niccolo Bonifazio
Peter Sagan dnes končí na štvrtom mieste.
0 km dôležité Peter Sagan sa sprava dostal do špurtu, najskôr však bol zatvorený a potom nestihol dohnať najrýchlejšieho Caleba Ewana.
1 km Posledný kilometer. Na čele Sunweb, Jumbo,Quick Step a Sagan.
1,5 km Všetci favoriti sú na čele pelotónu, nechýba tam ani Peter Sagan.
2,5 km Pelotón dobehol únik. Ideme do finále tejto etapy. Dôležitý bude kruhový objazd 350 metrov pred cieľovou páskou.
3 km Tempo je veľmi vysoké, únik bude dobehnutý v najbližších stovkách metrov.
4 km Posledné chvíle úniku, ktorý má teraz náskok 12 sekúnd.
6 km Únik ešte bojuje, avšak už vie, že bude dostihnutý. Medzitým nastala výmena bicykla pre Romana Kreuzigera.
7 km Už len sedem sekúnd pre únik. Pelotón zvýšil tempo.
9 km Alexis Gougeard sa stal najbojovnejším jazdcom tejto etapy.
10 km Posledných desať kilometrov. Únik bude čoskoro dobehnutý, teraz má náskok len 18 sekúnd.
12 km Na konci pelotónu má problémy aj Thomas De Gendt.
13 km Náskok úniku stále klesá, je už pod dvadsiatimi sekundami.
14 km Už len 20 sekúnd v prospech úniku, ktorý sa blíži k vrcholu kopca.
15 km Náskok úniku je 30 sekúnd.
16 km Aktuálne sa stúpa na nebodovaný kopec. Tempo ustálo, ide sa pomalšie. Nestíha už Tony Martin, ktorý dlho trval pelotón.
18 km Pokračujeme v nastolenom tempe, náskok úniku činí 44 sekúnd.
20 km Do posledných dvadsiatich kilometroch vstupuje únik s náskokom 43 sekúnd.
23 km Z Tour de France 2019 vypadol štrnásty jazdec. Pelotón pokračuje vo svojom tempe, na únik stráca 40 sekúnd.
25 km dôležité Jakob Fuglsang nasadá do zdravotníckeho auta a odstupuje z Tour de France 2019! Nevyzerá navonok až tak zle, chodí normálne. Podľa všetkého si ale musel udrieť hlavu. Uvidíme, čo povie Astana po etape. Teraz je to veľmi neprehľadné, no Dánov koniec je neodvratný.
26 km Sú tam ale nejaké ďalšie problémy, vozidlá Astany tam stále nie sú a okrem toho evidujeme aj problém podľa všetkého s prilbou, ktorú nemá na hlave.
27 km dôležité V pelotóne nastal pád, na zemi skončil Jakob Fuglsang, ktorý skončil na vozovke i v prvej etape. Je tam ale viac jazdcov. Dánsky cyklista je celkom v poriadku, má ale technické problémy.
29 km Náskok úniku je už len 33 sekúnd.
30 km Posledných 30 kilometrov. Náskok úniku je 44 sekúnd.
33 km Pelotón stále kontroluje únik, stále sa však nedostáva na jeho dostrel, keďže sám nechce.
38 km Únik je dnes bez šance, aj tak stále bojuje. Jeden z jeho členov sa dostane k červenému číslu.
40 km Náskok úniku je stále rovnaký.
43 km Náskok úniku spadol na 40 sekúnd.
45 km Náskok úniku sa pohybuje okolo 50 sekúnd.
49 km Bočný vietor pomohol k výraznému zníženiu náskoku úniku. Teraz je to okolo 30 sekúnd.
50 km Doteraz sa znova nič dlho nedialo, ale náskok úniku spadol k dvadsiatim sekundám.
58 km V pelotóne žiadna zmena. Únik je stále pod kontrolou, aj keď jeho náskok trochu narástol. Takto skoro je pre samotný pelotón problém, ak by únik dobehol už teraz.
60 km Únik bojuje, zvyšuje náskok na úroveň 1:16.
62 km Náskok úniku je späť na hranici rovnej jednej minúty.
63 km Tim Wellens sa počas celej etapy drží na konci pelotónu. Je vidieť, že má problémy, no dnes je to rovina, takže to zvláda.
64 km Náskok úniku činí teraz 46 sekúnd.
67 km Náskok úniku stále klesá, už je pod hranicou 50 sekúnd.
71 km Náskok úniku je zhruba jedna minúta. Už to podľa všetkého bude iba klesať a únik bude pohltený.
75 km Vegard Stake Laengen a Tony Martin sú dnes najčastejšie na čele pelotónu.
78 km Peter Sagan je v pelotóne späť už niekoľko kilometrov, posúva sa na čelné pozície.
79 km Náskok úniku činí 1:26.
81 km dôležité Jeden bod na vrchole stúpania na Côte de Saint-Jean-du-Pin berie Lars Ytting Bak, avšak znova sa vôbec nebojovalo.
82 km Peter Sagan sa bez problémov dotiahol sám späť do pelotónu.
82 km O kilometer budeme na vrchu Côte de Saint-Jean-du-Pin. Za stúpanie prvej kategórie sa udeľuje jeden bod, čo nehrá žiadnu rolu.
83 km Únik má náskok 1:05 pred pelotónom.
84 km Peter Sagan má technické problémy, ktoré sa snažil sám opraviť, pretože auto Bory bolo ďaleko od neho. Nakoniec sa k nemu stihlo dostať, pomohol mu mechanik a náš jazdec sa musí ťahať do pelotónu.
88 km Náskok úniku je 1:24.
91 km Náskok úniku mierne narástol na 1:20, dnes je to však málo zaujímavá etapa.
95 km Náskok úniku činí 1:15.
98 km Náskok úniku ostáva zhruba rovnaký. Okrem cieľu je už len jedna prémia a to vrchárska 81 kilometrov pred koncom etapy. Côte de Saint-Jean-du-Pin je 4. kategória.
100 km Sto kilometrov do konca etapy. Pokračujeme v podstate nezáživnom priebehu.
104 km Náskok úniku je 1:15.
Šprintérska prémia Vallérargues

1. Lars Bak, 20
2. Stéphane Rossetto, 17
3. Paul Ourselin, 15
4. Lukas Wisnowski, 13
5. Alexis Gougeard, 11
6. Elia Viviani, 10
7. Michael Morkov, 9
8. Sonny Colbrelli, 8
9. Peter Sagan, 7
10. Thomas De Gendt, 6
11. Mohoric, 5 pts
12. Maxime Monfort, 4
13. Tony Martin, 3
14. Vegard Stake Laengen, 2
15. Laurens De Plus, 1
Peter Sagan má na čele bodovacej súťaže 291 bodov, druhý Sonny Colbrelli 199.
109 km Náskok úniku je 1:30.
112 km dôležité Únik o body na šprintérskej prémii nebojoval. V pelotóne sa však bojovalo. Vyhral Elia Viviani, pred Saganom boli ešte dvaja jazdci. Náš jazdec skončil celkovo deviaty a pripísal si sedem bodov. Jeho náskok klesol len jemnúčko.
114 km Úniku s náskokom 1:22 ostávajú do šprintérskej prémie už len dva kilometre.
116 km Náskok úniku činí 1:22. Dnes majú na jazdcov veľký vplyv aj vysoké horúčavy, no mierne ich znižuje vietor. O štyri kilometre tu bude šprintérska prémia.
120 km Opäť sa stúpalo na nebodovaný kopec, takže kilometre ubúdali pomalšie. O chvíľu nás čaká šprintérska prémia.
121 km Priemerná rýchlosť v prvej hodine etapy bola 44,01 km/h.
123 km Geraint Thomas je späť v pelotóne, z auta ešte dostal menšie ošetrenie, no mal by byť v poriadku.
126 km Náskok pelotónu je zhruba minúta a pol.
128 km Nakoniec to nebol obrubník, ale chyba Thomasa. Ťažko povedať, prečo Thomas spadol v ľahkej zákrute. Tímoví kolegovia ho ťahajú späť do pelotónu so stratou 40 sekúnd.
129 km dôležité Geraint Thomas v zákrute z ničoho nič skončil na vozovke. Podľa všetkého sa zachytil o obrubník. Rýchlo sa postavil a ide ďalej, aj keď to vyzeralo zle a poudieraný je.
129 km Po náročných horských etapách je dnešná etapa pre mnohých jazdcov vyslobodením, keďže sa ide hlavne po rovine, ale problémy na druhej strane robí vietor. Každopádne, nemusia tak veľmi bojovať, aby ostali v kontakte s favoritmi.
132 km Situácia sa veľmi nezmenila, náskok si udržuje náskok cez dve minúty. Aktuálne to je 2:02.
137 km Náskok úniku je 2:11. Momentálne ide pätica na čele miernym zjazdom po vystúpaní na krátky nebodovaný kopec.
140 km Náskok úniku dnes prvýkrát dosiahol rovné dve minúty.
142 km Náskok úniku je 1:30. O rovných 30 kilometrov nás čaká šprintérska prémia, kde bude brať najväčšie body únik.
144 km Posledné kilometre sa nedeje nič zaujímavé. Únik má stále náskok, tentoraz 1:32 a pelotón si ide pokojne.
147 km Náskok úniku znova narástol na 1:31. Všetci zvyšní jazdci sú v pelotóne.
150 km Náskok úniku je momentálne 1:09.
154 km Náskok úniku klesol na 1:14.
157 km Náskok úniku sa už dostal cez 1:30.
159 km Dnešnú rovinatú etapu môžu výrazne skomplikovať poveternostné podmienky, pretože fúka poriadne.
160 km Náskok úniku sa nejako rapídne nezvyšuje, je na hranici 1:14. Pelotón sa však štvoricu nesnaží dobiehať.
163 km Náskok úniku sa udržuje zhruba v rovnakých hraniciach.
V úniku teda sú Alexis Gougeard (AG2R), Stéphane Rossetto (Cofidis), Lukas Wisnowski (CCC), Lars Bak (Dimension Data) a Paul Ourselin (Total).
166 km Náskok päťčlenného úniku je 1:02.
169 km Na vedúcu dvojicu sa dotiahli ďalší traja jazdci, ktorými sú Ourselin, Wisniowski a Bak Ytting. Ich náskok je 48 sekúnd. Toto by mal byť únik dňa.
170 km Pre dvojicu vpredu je tu výhoda 45 sekúnd.
171 km Alexis Gougeard (AG2R) a Stéphane Rossetto (Cofidis) si už vytvorili polminútový náskok a ten rastie.
172 km Gougeard a Rossetto sa dostali takmer 10 sekúnd pred pelotón. Toto je dvojica, ktorá by mohla uspieť.
173 km Na začiatku etapy sa ide vysoké tempo, stále sa však od pelotónu neoddelil nik.
176 km Hneď po začiatku etapy sledujeme pokusy o únik. Uvidíme, či sa niektorí chytí, alebo to bude trvať dlhšie. Aspoň tak to bolo v posledných niekoľkých etapách.
Červené číslo dnes nesie Mikel Landa.
177 km Šestnásta etapa Tour de France je rovinatá. Meria 177 kilometrov a najväčšiu šancu vyhrať majú špurtéri.
Šprintérska prémia

112 km – Vallérargues (20 bodov)
Cieľ – Nimes (50 bodov)

Vrchárska prémia

81 km – Côte de Saint-Jean-du-Pin (4. kategória)
Pred pätnástou etapou

Žltý dres:
Julian Alaphilippe
Zelený dres: Peter Sagan
Bodkovaný dres: Tim Wellens
Biely dres: Egan Bernal

Favoriti

Geraint Thomas a Egan Bernal budú lídrami Ineos, nástupcu Sky. Patria preto medzi top favoritov na celkové víťazstvo. Tímovým číslom jeden je napriek horšej forme a nedokončeniu Tour de Suisse waleský pretekár, ktorý triumfoval minulý rok. Tento rok nebude kvôli tvrdej zrážke s autom štartovať štvornásobný víťaz Chris Froome. Na medailové stupienky pomýšľajú aj Jakob Fuglsang, Adam Yates, Nairo Quintana, Mikel Landa, Thibaut Pinot, Romain Bardet, Rigoberto Uran či Richie Porte. Do prvej desiatky by sa mohli zmestiť aj Daniel Martin, Fabian Aru, Steven Kruijswijk, George Bennett, Vincenzo Nibali, Enric Mas, Emanuel Buchmann alebo Patrick Konrad.

Peter Sagan

Slovenský pretekár bude bojovať o siedmy zelený dres, čím by sa zapísal do histórie ako prvý jazdec na Tour de France, ktorému sa to podarilo a odskočil by od Nemca Zabela. Slovák je opäť považovaný za najväčšieho adepta na jeho zisk, avšak konkurencia v podobe Vivianiho, ktorý ho potrápil na Tour de Suisse, Kristoffa či Ewana, bude vysoká. Sagan sa dostal do skvelej formy a aj keď sa hovorilo, že v tejto sezóne to nie je ono, tak všetkým kritikom zavrel ústa. Bora – Hansgrohe bude mať tento rok jeden z najlepších tímov v klubovej histórii na Tour de France.

Tímy na štarte Tour de France 2019

Team Ineos
Bora – Hansgrohe (Peter Sagan)
Deceuninck – Quick-Step
AG2R La Mondiale
Bahrain – Merida
Groupama – FDJ
Movistar
Astana
Jumbo – Visma
EF Education First – Drapac
Mittchelton – Scott
CCC
UAE Team Emirates
Trek – Segafredo
Team Sunweb
Cofidis
Lotto Soudal
Total Direct Energie
Kaťuša – Alpecin
Wanty – Gobert
Dimension Data
Team Arkea – Samsic

Etapy Tour de France 2019

1. etapa 6.7. Brusel – Chateau de Laeken 194 km
2. etapa 7.7. Brusel – Brusel 27,6 km (tímová časovka)
3.etapa 8.7. Binche – Epernay 215 km
4. etapa 9.7. Reims – Nancy 213 km
5. etapa 10.7.Saint-Dié-Vosges – Colmar 175 km
6. etapa 11.7. Mulhouse – Pl. des Belles Filles 160 km
7. etapa 12.7. Belfort – Chalon-sur-Saône 230 km
8. etapa 13.7. Macon – Saint-Etienne 200 km
9. etapa 14.7. Saint-Etienne – Brioude 170 km
10. etapa 15.7. Saint-Flour – Albi 217 km
11. etapa 17.7. Albi – Toulouse 167 km
12. etapa 18.7. Toulouse – Bagneres-Bigorre 209 km
13. etapa 19.7. Pau – Pau 27,2 km (časovka)
14. etapa 20.7. Tarbes – Tourmalet 117 km
15. etapa 21.7. Limoux – Foix – Prat d'Albis 185 km
16. etapa 23.7. Nimes – Nimes 177 km
17. etapa 24.7. Pont du Gard – Gap 200 km
18. etapa 25.7. Embrun – Valloire 208 km
19. etapa 26.7. St-Jean Maurienne – Tignes 126 km
20. etapa 27.7. Albertville – Val Thorens 130 km
21. etapa 28.7. Rambouillet – Champs-Élysées 128 km

Predošlí víťazi Tour de France

2018 Geraint Thomas
2017 Chris Froome
2016 Chris Froome
2015 Chris Froome
2014 Vincenzo Nibali
2013 Chris Froome
2012 Bradley Wiggins
2011 Cadel Evans
2010 Andy Schleck

Najviac víťazstiev na Tour de France

5 – Jacques Anquetil (1957, 1961, 1962, 1963, 1964)
5 – Eddy Merckx (1969, 1970, 1971, 1972, 1974)
5 – Bernard Hinault (1978, 1979, 1981, 1982, 1985)
5 – Miguel Indurain (1991, 1992, 1993, 1994, 1995)
4 – Chris Froome (2013, 2015, 2016, 2017)

Zelený dres

2018 Peter Sagan
2017 Michael Matthews
2016 Peter Sagan
2015 Peter Sagan
2014 Peter Sagan
2013 Peter Sagan
2012 Peter Sagan
2011 Mark Cavendish
2010 Alessandro Petacchi

Počet výhier bodovacej súťaže na Tour de France (zelený dres)

6 – Erik Zabel (1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001
6 – Peter Sagan (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018)
Priebežné poradie po 15. etape

1. J. Alaphilippe (Quick-Step)
2. G. Thomas (Ineos) +1:35
3. S. Kruijswijk (Team Jumbo-Visma) +1:47
4. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) +1:50
5. E. Bernal (Ineos) +2:02
6. Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe) +2:14
7. M. Landa (Movistar) +4:54
8. A. Valverde (Movistar) +5:00
9. J. Fuglsang (Astana) +5:27
10. R. Uran (EF Education First) +5:33
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:30.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo