Paríž Roubaix 2018 vyhral Peter Sagan! Po famóznom výkone dobil najslávnejšiu klasiku sveta

7. 4. 2018 |
 

Slovenský cyklista Peter Sagan zvíťazil na klasike Paríž Roubaix 2018.

Peter Sagan na čele pretekov Paríž - Roubaix 2018. Foto - Twitter Paris Roubaix

Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval na treťom monumente sezóny, 116. ročníku Paríž - Roubaix. Jazdec stajne Bora-Hansgorhe dotiahol do úspešného konca únik, ktorý odštartoval 54 km pred cieľom.

Pre trojnásobného majstra sveta je to prvé víťazstvo na "Pekle severu" a druhé na takzvaných monumentoch. Doteraz jediné dosiahol na Okolo Flámska v roku 2016.

Paríž Roubaix 2018 online Sagan cyklistika live dnes

 "Cítim sa úžasne, ale som veľmi unavený. Našťastie som tento raz nemal žiaden pád a ani defekt, dokázal som si ušetriť energiu a šliapal som až do konca. Vlani som bol unavenejší, ako po tomto víťazstve. Veľmi ďakujem celému tímu, všetkým kolegom za to, čo pre mňa dnes spravili. Vyšiel mi únik asi 52 km pred cieľom a podarilo sa mi vyhrať. Je to krásne," povedal Sagan v prvom televíznom rozhovore.

 

 

Medzi pretekmi Gent - Wevelgem a Paríž - Roubaix sa konala klasika Okolo Flámska, Sagan na nej skončil na šiestej pozícii, triumfoval Holanďan Niki Terpstra (Quick-Step Floors).

"Boli to veľmi ťažké a rýchle preteky. Tímy Quick-Step, Sky a BMC nastavili vysoké tempo. Som so sebou spokojný a takisto aj s mojimi tímovými kolegami. V závere som sa chcel dostať úplne dopredu, ale sám som to nedokázal. Napriek všetkému som dobre naladený a teším sa Paríž - Roubaix," povedal 28-ročný Sagan na svojej stránke.

Peter Sagan na Paríž - Roubaix:

2010 nedokončil (Liquigas-Doimo)
2011 86. miesto (Liquigas-Cannondale)
2014 6. miesto (Cannondale)
2015 23. miesto (Tinkoff-Saxo)
2016 11. miesto (Tinkoff)
2017 38. miesto (Bora)
2018 1. miesto

 

Paríž Roubaix 2018 - profil trate. 

 

V rozhovoroch po súťaži spomenul aj neochotu ďalších cyklistov spolupracovať s ním: "Quick-Step disponuje skvelým tímom, majú mnoho výborných jazdcov na vysokej úrovni, preto môžu hrať s toľkými kartami. Z ich pohľadu absolvovali úžasné preteky. Obávam sa však, že ostatné tímy nepochopili situáciu a nespolupracovali. Nie som to iba ja, koho potrebujú zdolať. Prečo nie sme schopní spojiť sa proti Quick-Stepu. Pokiaľ to takto pôjde ďalej, bude Quick-Step víťaziť na všetkých klasikách. V pelotóne je nás proti nim asi 200."

Cyklistika, Paríž Roubaix 2018, online, Peter Sagan, cyklistika, live, dnes od 14:00

Belgičan Tom Boonen, ktorý ukončil profesionálnu kariéru minulý rok a na Paríž - Roubaix uspel štyrikrát, nesúhlasil so Saganovou kritikou na adresu ostatných jazdcov v pelotóne. "Nedostatok spolupráce? Zakaždým visí na niekoho kolese. Nemyslím si, že Sagan by mal rozprávať o nedostatku spolupráce, on sa vždy začne ťahať a snaží sa profitovať z práce iných tímov. Nie je na tom nič zlé, ale potom by sa nemal sťažovať," citoval Boonena portál cyclingnews.com.

Quick-Step vyšle rovnakú zostavu aj do Francúzska a silu chce pretaviť na ďalšie prestížne prvenstvo. Okrem Terpstru budú jeho farby hájiť Tim Declercq, Philippe Gilbert, Iljo Keisse, Yves Lampaert, Florian Senechal a Zdeněk Štybar. P. Saganovi budú v drese Bora - hansgrohe pomáhať brat Juraj, Marcus Burghardt, Andreas Schillinger, Maciej Bodnar, Daniel Oss a Rüdiger Selig.

 "Veľa bude záležať na podmienkach na trati, na vetre či tímovej spolupráci. V hre je veľa cyklistov a myslím si, že to nebude len o nás a o tíme Quick-Step. Cítim sa dobre a urobím všetko, čo bude v mojich silách," povedal trojnásobný majster sveta podľa portálu velonews.com.

Peter Sagan 30 kilometrov pred cieľom na čele pretekov

 

Aktualizuj online prenos
CIEĽ V cieli máme už aj ďalších pretekárov. Pre štvrté miesto si prišiel Greg van Avermaet, keď nechal za sebou svojich belgických konkurentov Jaspera Styuvena a Sepa Vanmarcka. V najlepšej desiatke sa napokon našlo miesto aj pre Zdeněka Štybara, ktorý po vlaňajšej prehre v záverečnom špurte končí na deviatej pozícii.
CIEĽ dôležité PETER SAGAN je víťazom monumentálnej klasiky Paríž – Roubaix! V závere sa držal za svojim súperom. Trpezlivo si počkal na šancu a v špurte potvrdil svoju rýchlostnú prevahu. Švajčiar Silvan Dillier dnes podal skvelý výkon a určite bude spokojný aj s druhým miestom. Tretí končí napokon Niki Terpstra.
1 km Posledný kilometer! Peter Sagan má za sebou už aj uličku šampiónov, teda posledný úsek pavé pred príchodom na legendárny velodróm v Roubaix. Peter Sagan je v tomto súboji favoritom.
2 km Ešte 2000 metrov zostáva do konca dnešnej monumentálnej klasiky. Napätie by sa skutočne dalo krájať. Peter Sagan sa teraz trošku vyváža za svojim súperom a máličko šetrí sily na záverečný dojazd.
3 km Vedúca dvojica má k dispozícii opäť 55 sekúnd. Peter Sagan bude bojovať o víťazstvo v špurte so Silvanom Dillierom. Pripomínam, že Švajčiar je v úniku už viac než 200 kilometrov, čo sa musí prejaviť. Favoritom tohto súboja je trojnásobný majster sveta.
5 km Posledných päť kilometrov zostáva do konca dnešných pretekov. Slovensko-švajčiarske duo sa poctivo strieda a príde na velodróm s komfortným náskokom. Vzadu sa snaží ešte rozprúdiť tempo Niki Terpstra.
7 km dôležité Predposledné pavé Hem majú vedúci cyklisti za sebou. Navyše, ich náskok sa zvyšuje a dovolím si tvrdiť, že skupina za nimi už boj o víťazstvo vzdala a uspokojí sa s tretím miestom.
9 km Ďalších päť sekúnd skupina favoritov stiahla. Televízne kamery nám už ponúkajú zábery na staručký velodróm v Roubaix, kde sa rozhodne o dnešnom víťazovi. Peter Sagan má veľkú šancu na to, aby to bol on, kto zdvihne nad hlavu trofej v podobe dlažobnej kocky.
11 km Peter Sagan má stále k dobru 50 sekúnd, spoločne so svojim švajčiarskym kolegom. Vzadu sa už kvarteto favoritov trošku snaží spolupracovať a vyzerá to tak, že všetci idú naplno.
13 km Za skupinou Petra Sagana je už len kvarteto pretekárov. Sú tam Greg van Avermaet, Niki Terpstra, Jasper Stuyven a dnes pomerne nevýrazný Sep Vanmarcke. Aktuálny rozdiel predstavuje 60 sekúnd, čo je veľmi nádejné.
15 km Silvan Dillier takmer spadol, ale našťastie to ustál. Náskok ide pomaly dole, aktuálne je na 75 sekundách. Carrefour de l’Arbre majú cyklisti za sebou. V druhej skupine alebo možno až tretej skupiny zaostával John Degenkolb.
17 km dôležité Žiadny problém pre vedúce duo predošlý úsek pavé neznamenal. Náskok síce klesol o päť sekúnd, ale to je v poriadku. V rýchlom tempe však ideme na Carrefour de l’Arbre! Viac ako dva kilometre s najvyšším stupňom náročnosti.
19 km Možno prichádzajú rozhodujúce chvíle dnešných pretekov. Pre sebou máme dve posledné vyložene náročné kockovité úseky. Camphin-en-Pévèle má 1800 metrov a štyri hviezdičky náročnosti. Náskok zostáva na 90 sekundách.
22 km Kockovitý úsek Bourghelles neznamenal pre pretekárov žiadny problém. Peter Sagan je naďalej na vedúcej priečke a náskok je už 85 sekúnd. Niki Terpstra musí ťahať sám, nikto mu nestrieda. Nuž, aspoň na jedny preteky je v koži nášho cyklistu.
25 km dôležité Jelle Wallays z tímu Lotto Soudal začína strácať kontakt s vedúcou dvojicou. Švajčiarsky majster Silvan Dillier je jediným pretekárom, ktorý ešte drží kontakt s Petrom Saganom. Navyše, aktuálne je ich náskok už 70 sekúnd.
27 km Druhá skupina prestáva skresávať svoje manko. Momentálne dokonca odstup narastá. Peter Sagan má k dispozícii 55 sekúnd a je blízko k tomu, aby si pripísal na konto jedno z najcennejších víťazstiev svojej kariéry.
30 km Peter Sagan si za jazdy dotiahol nejakú skrutku na riaditkách. Možno by sa trojnásobný majster sveta uživil aj ako opravár bicyklov. Neskutočne, v plnej rýchlosti vyriešil problém a dokonca ešte aj strieda tempo vo vedúcej skupine.
32 km Tempo sa poriadne stupňuje a veľmi ťažko predpovedať, ako to celé dopadne. Druhá skupina prechádza 700-metrovým pavé úsekom Templeuve a už medzičasom stiahla na "Saganovcov" pätnásť sekúnd.
35 km Skupiny sa zatiaľ nedokázali spojiť, čo hrá v prospech Petra Sagana. Niki Terpstra by určite privítal prítomnosť Gilberta či Štybara, ale so šancami holandského cyklistu to nevyzerá úplne najlepšie.
37 km Je to už minúta. Partia okolo Petra Sagana zvýšila svoj náskok. Vzadu sú dve skupiny, ktoré sa zrejme spoja. V druhej sú Niki Terpstra či Greg van Avermaet a vzadu zostali ďalší pretekári Quick-Stepu či Saganov kolega Marcus Burghardt.
40 km Vedúca trojica má aktuálne náskok 45 sekúnd a skupina favoritov sa rozdelila. Dokonca Philippe Gilbert zostal až v tretej skupine, ktorá stráca už takmer minútu. Navyše, zo záberom televíznych kamier nám zmizol Zdeněk Štybar.
43 km Quick-Step Floors začína niečo robiť s vývojom pretekov, s ktorým belgické zoskupenie nepočítalo. Niki Terpstra stupňuje tempo a míňa cenné sily, ktorému mu môžu v samotnom závere chýbať.
46 km Peter Sagan a spol. prechádzajú úsekom, ktorý je hodnotený piatimi hviezdičkami. Také sú na trati len tri. Mons-en-Pévèle je navyše z nich najdlhší, keďže meria až 3000 metrov. Výborné je aj to, že náskok pred skupinou favoritov stúpol na 45 sekúnd.
48 km dôležité Za Petrom Saganom sa vydala dvojica Jasper Stuyven a Wout van Aert. Strácajú 17 sekúnd, no bolo by určite dobré, keby sa pridali k nášmu cyklistovi. Okrem toho sa v pelotóne spadlo, na čo doplatil Alexander Kristoff. Nór zrejme po piatykrát nedokončí Paríž – Roubaix.
51 km Žilinský rodák si dostihol vedúcu skupinu, ktorá je ešte z pôvodného úniku. Zatiaľ sa jej Peter Sagan drží a trošku sa za ňou vyváža. Náskok je na úrovni 25 sekúnd, čo samozrejme nie je veľa, ale súperi musia trošku dupnúť do pedálov.
53 km dôležité Tak pozor! Z bicykla sa zdvihol Peter Sagan a vyzerá to tak, že sa vzďaľuje hlavnej skupine. Na čele pelotónu je Marcus Burghardt, nejde sa, ale na druhej strane sa k trojnásobnému majstrovi sveta nikto ďalší nepridal.
55 km Zaútočil Philippe Gilbert, zaútočil Zdeněk Štybar, žeby bol na rade Niki Terpstra? Víťazov dvoch predošlých belgických klasík sa už trošku vysunul dopredu. Je tam aj Greg van Avermaet, ktorý sa snaží rozprúdiť tempo.
58 km dôležité Zdeněk Štybar bol pohltený, takže začíname prakticky odznova. Marcus Burghardt odviedol skvelú prácu. Vpredu zostáva už len trojica Sven Erik Bystrøm (UAE Team Emirates), Silvan Dillier (AG2R La Mondiale) a Jelle Wallays (Lotto Soudal). K dispozícii majú náskok 35 sekúnd.
60 km Jeden z pretekárov tímu Bora-Hansgrohe na krátky čas vystúpil z čela hlavnej skupiny, ale jeho snaha k ničomu podstatnému neviedla. Nemyslím si však, že to bol Daniel Oss, takže by Peter Sagan mal mať o jedného domestika viac.
62 km Oliver Naesen má nečakané problémy a medzera medzi ním a skupinou favoritov je už poriadne veľká. S belgickým šampiónom to nevyzerá dobre a pokiaľ sa čo najrýchlejšie neschopí, vypadne zo súboja o víťazstvo.
64 km No, zrejme som sa mýlil ohľadom dostatočnej podpory Petra Sagana. Tempa sa už teraz ujal Daniel Oss, čo nie je dobré znamenie. Určite sa čakalo, že Talian príde do hry oveľa neskôr. Snáď tam je aspoň Marcus Burghardt.
67 km Zdeněk Štybar zrejme úspešný nebude. Jeho náskok sa nezvýraznil, keďže veľmi dobre pracoval John Degenkolb či Jens Kuekeliere. Hlavná skupina sa poriadne zredukovala, no Peter Sagan by tam mal mať ešte dostatočnú podporu.
70 km Zdeněk Štybar si drží vysoké tempo. Naopak, z hlavnej skupiny začína strácať dánsky cyklista Mads Pedersen, ktorý pred týždňom skončil na pretekoch Okolo Flámska na výbornom druhom mieste za víťazným Nikim Terpstrom.
72 km Náskok českého cyklistu je aktuálne 20 sekúnd. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať po úseku Sars-et-Rosières, ktorý je označený štyrmi hviezdičkami. Presne 2400 metrov bude poriadne dlhých a dajú sa čakať ďalšie selekcie.
75 km dôležité Quick Step Floors demonštruje svoju silu. Philippe Gilbert bol síce dostihnutý vďaka vynikajúcej práci tímu Bora-Hansgrohe, ale následne zaútočil Zdeněk Štybar. Ten ide sám, no snaží sa ho dotiahnuť jeden z pretekárov tímu AG2R La Mondiale.
77 km Je len otázkou času, kedy bude pôvodný únik dostihnutý. Dôležité je, že hlavná skupina sa schopila a vyzerá to tak, že jej podarí dostihnúť patriu okolo Philippa Gilberta. Náskok je možno už len 10 sekúnd.
80 km Do konca máme ešte osemdesiat kilometrov. Arenberský les rozdelil aj unikajúcu skupinu, pričom tá horšia je v tejto chvíli dostihnutá trojicou Teunissen, Gilbert a Politt. Vpredu tak zostáva päť pretekárov s náskokom 1:25 minúty.
83 km V pelotóne sa zatiaľ príliš nejazdí, čo nie je dobré pre šance Petra Sagana. Naopak, Nils Politt si dostihol unikajúce duo, čím sa zvyšuje šanca na to, že náskok pred hlavnou skupinou bude narastať.
86 km V skupine hlavných favoritov je zmätok, a tak náskok unikajúcej dvojice narastá. Okrem toho sa na ňu snaží dotiahnuť jeden z pretekárov tímu Kaťuša – Alpecin. Peter Sagan sa obzerá za seba, ale nikto nechce ísť.
89 km Quick-Step Floors začína svoju taktickú hru, keď posiela dopredu Philippa Gilberta. Skúsený 35-ročný Belgičan sa vrátil na Paríž – Roubaix po jedenástich rokoch a vypracoval si už náskok takmer 20 sekúnd.
92 km dôležité Cyklisti majú Arenberský les už za sebou. Pelotón sa poriadne natiahol, na čo doplatil francúzsky rýchlik Arnaud Démare. Naopak, tím okolo Petra Sagana to zvládol výborne a drží sa v prednej časti pelotónu. Odtrhla sa však dvojica Mike Teunissen a Philippe Gilbert.
94 km Cyklisti sa dostávajú do jedného z najťažších úsekov dnešných pretekov. Arenberský les je poriadnou skúškou pre všetkých. Vidíme, že aj hlavná skupina sa rozdelila na dve časti. Na čele výborne pracuje Marcus Burghardt, ktorý má za sebou Petra Sagana.
97 km Na spomínaný pád doplatil aj pretekár tímu Bora-Hansgrohe Maciej Bodnar. So šťastím vyhol padajúcim cyklistom, no nabral drobnú časovú stratu. Poliaka to bude stať množstvo síl, aby sa dostal späť do čela.
99 km dôležité Dostali sme sa pod hranicu sto kilometrov do cieľa. Náskok vedúcej skupiny je 2:35 minúty, no vzadu sa dejú veci. Videli sme ďalší pád, po ktorom skončil na zemi Matteo Trentin či tretí z minulého ročníka Sebastian Langeveld.
102 km Dostávame sa do sekcie s číselným označením 20. Kockovitý úsek Haveluy je označený štyrmi hviezdičkami, takže patrí do druhej najťažšej kategórie. Meria 2,5 kilometra a po ňom už bude nasledovať Trouée d’Arenberg.
104 km Dvojica pretekárov tímu Kaťuša sa snažila odtrhnúť sa od pelotónu, ale jej aktivita nemala dlhé trvanie. Dopredu sa tlačí aj tím Sky, ktorého hlavným tromfom by mal byť Geraint Thomas, respektíve Gianni Moscon.
107 km Náskok vedúcej skupiny stúpol na rozdiel troch minút. Na druhej strane vidíme, že pelotón sa už poriadne zredukoval. Aktuálne ho uzatvára Timo Roosen z holandského tímu Lotto NL – Jumbo.
110 km John Degenkolb si musí sám doťahovať manko na pelotón. To môže byť akýmsi signálom, že Trek – Segafredo zrejme pôjde skôr na Jaspera Stuyvena. Prvé problémy musí riešiť aj Daniel Oss, ktorý má defekt na zadnom kolese.
113 km Víťaz z roku 2015 John Degenkolb mal technické problémy a musel sa pristaviť pri tímovom vozidle. Nemec zrejme dostal defekt – podobne ako Zdeněk Štybar, ktorý sa bez väčších problémov vrátil späť do hlavného pola.
115 km Pelotón stiahol svoje manko na hranicu troch minút. Okrem toho prechádza občerstvovacou stanicou. Dopredu sa dostáva aj nemecký majster Marcus Burghardt, ktorý bude jedným z kľúčových domestikov pre Petra Sagana.
118 km Teraz sa toho na trati veľa zaujímavého nedeje. Pelotón sa dostáva k ďalšiemu úseku pavé. Maing patrí k tým dlhším úsekom – má 2,5 kilometra. Opäť ide na popredných miestach Quick-Step a Bora-Hansgrohe.
122 km Teraz sa situácia na trati trošku ustálila. Každopádne, už prvá polovica pretekov bola veľmi zaujímavá a nečakane skoro museli míňať cennými silami Greg van Avermaet, Oliver Naesen či Alexander Kristoff.
125 km Náskok vedúcej deväťčlennej skupiny je na úrovni štyroch minút. Preteky má pod palcom Quick-Step Floors. Vpredu je možno pätica cyklistov, ale stále musíme chváliť aj Juraja Sagana, ktorý naďalej veľmi dobre pracuje pre svojho brata.
128 km Cyklisti pomaly smerujú ku kockovitému úseku s číslom 24. Verchain-Maugré však patrí k tým najkratším, keďže má len niečo viac ako kilometer. Navyše, náročnosť je iba dve hviezdičky, takže nejaké selekcie rozhodne nemožno čakať.
130 km Oliver Naesen musí stále doťahovať manko na skupinu hlavných favoritov. Podobne je na tom aj Arnaud Démare, ktorý vlani skončil v elitnej desiatke. Čech Zdeněk Štybar je tiež v problémoch a bude potrebovať vymeniť zadné koleso.
133 km Réžia nám to síce ešte nepotvrdila, no vyzerá to tak, že pretekári tím BMC Racing to zvládli a dotiahli sa na pelotón. Dokonca je späť aj Marcel Kittel, ktorý sa dnes môže stať iba druhým nemeckým víťazom Paríž – Roubaix. Pred troma rokmi vyhral John Degenkolb.
136 km dôležité Teraz sme boli svedkami hektických momentov. Najskôr musel meniť bicykel Arnaud Démare, následne Oliver Naesen a aby toho nebolo málo, v pravotočivej zákrute spadol Gianni Moscon z tímu Sky. Peter Sagan sa zatiaľ drží vpredu.
138 km Vedúca skupina má pred sebou v poradí štvrtý kockovitý úsek. Saint-Vaast meria 1,5 kilometra a je ohodnotený troma hviezdičkami. Náskok úniku sa pomerne rýchlo skresal na hranicu 4:30 minúty. V pelotóne sa skutočne ide veľmi rýchlo.
141 km V prvej polovici pretekov mal smolu aj Alexander Kristoff, ktorého registrujeme vo farbách tímu UAE Emirates Team. Nórsky vicemajster sveta sa zrejme dotiahne na skupinu okolo Grega van Avermaeta a bude dúfať, že mu ostatné tímy pomôžu.
144 km Jazdci tímu BMC Racing sa samozrejme stiahli dozadu a snažia sa svojho lídra Grega van Avermaeta vrátiť späť do skupiny favoritov. Veľmi dobre však okrem Juraja Sagana pracuje tím Quick-Step Floors, ktorý drží rozdiel medzi skupinami nad 30 sekundami.
147 km Tony Martin z Kaťuše – Alpecin sa snažil spolu s niekoľkými pretekármi odtrhnúť od pelotónu, ale výbornú prácu odviedol Juraj Sagan. Okamžite zalepil vzniknutú medzeru, a tak všetko zostáva po starom. Majster Slovenska predvádza veľmi kvalitný výkon.
150 km Strata skupiny okolo olympijského víťaza je aktuálne 40 sekúnd na pelotón. Hlavný balík absolvoval už druhý úsek pavé, kde si opäť do čela vyskočil tím Quick-Step Floors a vyhol sa tak problémom. Okrem toho sme na zemi videli ďalšieho pretekára Movistaru a úprimne, vôbec to nevyzeralo dobre.
153 km Marcel Kittel zostal v druhej skupine a podobne je na tom aj jeden z favoritov Greg van Avermaet. Niki Terpstra sa ujal tempa a snažil sa ešte zvýrazniť vzniknutú medzeru. Následne po Holanďanovi prebral tempo v drese slovenského majstra Juraj Sagan.
156 km dôležité Stalo sa presne to, o čom som hovoril. V strede pelotónu to ľudovo povedané "ľahlo" a niektorí pretekári budú musieť doháňať stratu. Na zemi boli dvaja pretekári tímu Katuša – Alpecin, no zrejme sa tomu vyhol ich líder Marcel Kittel.
158 km Bora-Hansgrohe nechce nič podceniť a Petra Sagana priváža do prvého kockovitého úseku na čele pelotónu. Je to samozrejme výhodné, pretože v týchto sekciách sa často padá, a tak môžu pretekári nabrať stratu.
161 km Vedúca skupina má pomaly za sebou úvodný úsek pokrytý dlažobnými kockami. Troisvilles meria 2200 metrov a je ohodnotený troma hviezdičkami náročnosti. Pelotón stráca 7:30 minúty, a tak si na prejazd úsekom číslo 29 musí ešte počkať.
164 km Tak napokon sú z toho veľké problémy pre tím okolo Grega van Avermaeta. Podľa televíznej grafiky Stefan Küng nemôže pokračovať v dnešných pretekov, a tak vlaňajší víťaz prichádza o dôležitého domestika. Okrem toho nepríjemne spadol aj Héctor Carretero z Movistaru.
167 km Menšie problémy pre tím BMC Racing. Ešte pred prvým úsekom pavé spadol na zem Jürgen Roelandts a švajčiarsky špecialista na časovku Stefan Küng. Okrem toho sa k tomu pridal aj Kenneth Vanbilsen, reprezentujúci farby domáceho tímu Cofidis.
170 km Takéto je zloženie úniku 116. ročníka pretekov Paríž – Roubaix: Sven Erik Bystrøm (UAE Team Emirates), Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Marc Soler (Movistar Team), Ludovic Robeet a Jimmy Duquennoy (WB Aqua Protect Veranclassic), Jelle Wallays (Lotto Soudal), Geoffrey Soupe (Cofidis), Gatis Smukulis (Delko Marseille Provence KTM), a Jay Thomson (Dimension Data).
173 km Pomerne dlho sa formoval dnešný únik. Až po približne 50 kilometroch sa odtrhla skupina deviatich pretekárov, ktorých svojou aktivitou vyprovokoval švajčiarsky majster Silvan Dillier z tímu AG2R La Mondiale. Aktuálne má únik náskok viac než osem minút.
175 km časová značka Textový prenos z prestížnej cyklistickej klasiky Paríž – Roubaix začíname na méte 175 kilometrov pred cieľom. V týchto pretekoch má dvojnásobné zastúpenie aj Slovensko, keďže okrem Petra Sagana je súčasťou tímu Bora-Hansgrohe aj jeho starší brat Juraj.
Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z cyklistickej klasiky Paríž – Roubaix. Peklo severu, ako znie prezývka týchto pretekov, dnes napíše svoju 116. kapitolu, pričom na víťazstvo bude opäť pomýšľať aj slovenský cyklista Peter Sagan. Náš prenos sa začne o 13:00 hod.

PROFIL TRATE DNEŠNÝCH PRETEKOV

Na cyklistov čaká porcia 257 kilometrov. Celkovo trať pozostáva z 29 sektorov, ktoré sú pokryté dlažobnými kockami. Tie sú podľa náročnosti rozdelené do piatich kategórii. Nechýba legendárny Trouée d’Arenberg, no rozhodujúca selekcia zrejme nastane na Le Carrefour de l’Arbre. Úsek s piatimi hviezdičkami má dĺžku viac ako dva kilometre a na rad prichádza 17 kilometrov pred cieľom. Preteky sa tradične končia na staručkom velodróme v Roubaix, na ktorom štyrikrát triumfoval Belgičan Tom Boonen. Z aktívnych cyklistov tu však zatiaľ nikto nevyhral viac ako raz. Český reprezentant Zdeněk Štybar bol vlani veľmi blízko životného úspechu, ale v záverečnom špurte ho zdolal Greg van Avermaet. Bohužiaľ, Peter Sagan napriek svojej aktivite skončil v poli porazených. Obrovská smola v podobe dvoch defektov ho odsunula až na 38. miesto.

BELGICKÉ KLASIKY OPANOVAL TERPSTRA

Generálky pred klasikou klasík najlepšie zvládol tím Quick-Step Floors. Na pretekoch E3 Harelbeke a Okolo Flámska sa po sólovom úniku radoval z víťazstva Niki Terpstra. Vynikajúci holandský časovkár ťažil zo slabučkej spolupráce skupiny hlavných favoritov, v ktorej nechýbal Peter Sagan. Okrem neho však tam boli aj Zdeněk Štybar s Phillipom Gilbertom, ktorý samozrejme nemali dôvod sťahovať náskok tímového kolegu. Pre rodáka zo Žiliny obe klasiky skončili frustrujúco, hoci Okolo Flámska obsadil výborné šieste miesto. Dnes bude mať k dispozícii brata Juraja, nemeckého šampióna Marcusa Burghardta či Daniela Ossa, ktorý v minulej sezóne skončil na 21. mieste. Klasika Paríž – Roubaix so sebou prináša aj jedno malé prekliatie. Posledným úradujúcim majstrom sveta, ktorý ovládol tieto preteky bol legendárny Francúz Bernard Hinault ešte v roku 1981. Naopak, Niki Terpstra dnes zaútočí na hattrick, ktorý sa naposledy podaril v roku 2013 Fabianovi Cancellarovi.

GILBERT SA VRACIA PO 11-ROČNEJ ODMLKE

Už sme spomínali, že najväčšie šance uspieť má dnes tím Quick-Step Floors, keďže hneď traja jeho pretekári patria do užšieho okruhu favoritov. Veľký otáznik visí nad výkonom Philippa Gilberta. Belgičan je síce 35-ročný skúsený matador, ale Paríž – Roubaix absolvuje len druhýkrát a navyše po dlhých jedenástich rokoch. Tento monument mu v jeho bohatej zbierke chýba, a tak sa možno belgický tím sústredí na jeho víťazstvo. Z čistokrvných šprintérov tu nechýba Alexander Kristoff či John Degenkolb, ktorý tu vyhral pred troma rokmi. Spomínaný Nór ideálnu bilanciu nemá, pretože z ôsmich pokusov až štyrikrát nedošiel do cieľa. Zaujímavosťou je, že minulý ročník bol vôbec najrýchlejší v 115-ročnej histórii. Cyklisti dosiahli priemernú rýchlosť 45,2 km/h. Preteky Okolo Flámska naznačili, že treba rátať aj s Jasperom Stuyvenom, Tiesjom Benootom či Sepom Vanmarckom. Dojazd početnej skupiny na velodróm v Roubaix je nepravdepodobný, keďže náročný profil roztrhá štartové pole na kusy.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:00.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo