Slovenský cyklista Peter Sagan zvíťazil na klasike Paríž Roubaix 2018.
Peter Sagan na čele pretekov Paríž - Roubaix 2018. Foto - Twitter Paris Roubaix
Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval na treťom monumente sezóny, 116. ročníku Paríž - Roubaix. Jazdec stajne Bora-Hansgorhe dotiahol do úspešného konca únik, ktorý odštartoval 54 km pred cieľom.
Pre trojnásobného majstra sveta je to prvé víťazstvo na "Pekle severu" a druhé na takzvaných monumentoch. Doteraz jediné dosiahol na Okolo Flámska v roku 2016.
"Cítim sa úžasne, ale som veľmi unavený. Našťastie som tento raz nemal žiaden pád a ani defekt, dokázal som si ušetriť energiu a šliapal som až do konca. Vlani som bol unavenejší, ako po tomto víťazstve. Veľmi ďakujem celému tímu, všetkým kolegom za to, čo pre mňa dnes spravili. Vyšiel mi únik asi 52 km pred cieľom a podarilo sa mi vyhrať. Je to krásne," povedal Sagan v prvom televíznom rozhovore.
Medzi pretekmi Gent - Wevelgem a Paríž - Roubaix sa konala klasika Okolo Flámska, Sagan na nej skončil na šiestej pozícii, triumfoval Holanďan Niki Terpstra (Quick-Step Floors).
"Boli to veľmi ťažké a rýchle preteky. Tímy Quick-Step, Sky a BMC nastavili vysoké tempo. Som so sebou spokojný a takisto aj s mojimi tímovými kolegami. V závere som sa chcel dostať úplne dopredu, ale sám som to nedokázal. Napriek všetkému som dobre naladený a teším sa Paríž - Roubaix," povedal 28-ročný Sagan na svojej stránke.
2010 nedokončil (Liquigas-Doimo)
2011 86. miesto (Liquigas-Cannondale)
2014 6. miesto (Cannondale)
2015 23. miesto (Tinkoff-Saxo)
2016 11. miesto (Tinkoff)
2017 38. miesto (Bora)
2018 1. miesto
Paríž Roubaix 2018 - profil trate.
V rozhovoroch po súťaži spomenul aj neochotu ďalších cyklistov spolupracovať s ním: "Quick-Step disponuje skvelým tímom, majú mnoho výborných jazdcov na vysokej úrovni, preto môžu hrať s toľkými kartami. Z ich pohľadu absolvovali úžasné preteky. Obávam sa však, že ostatné tímy nepochopili situáciu a nespolupracovali. Nie som to iba ja, koho potrebujú zdolať. Prečo nie sme schopní spojiť sa proti Quick-Stepu. Pokiaľ to takto pôjde ďalej, bude Quick-Step víťaziť na všetkých klasikách. V pelotóne je nás proti nim asi 200."
Belgičan Tom Boonen, ktorý ukončil profesionálnu kariéru minulý rok a na Paríž - Roubaix uspel štyrikrát, nesúhlasil so Saganovou kritikou na adresu ostatných jazdcov v pelotóne. "Nedostatok spolupráce? Zakaždým visí na niekoho kolese. Nemyslím si, že Sagan by mal rozprávať o nedostatku spolupráce, on sa vždy začne ťahať a snaží sa profitovať z práce iných tímov. Nie je na tom nič zlé, ale potom by sa nemal sťažovať," citoval Boonena portál cyclingnews.com.
Quick-Step vyšle rovnakú zostavu aj do Francúzska a silu chce pretaviť na ďalšie prestížne prvenstvo. Okrem Terpstru budú jeho farby hájiť Tim Declercq, Philippe Gilbert, Iljo Keisse, Yves Lampaert, Florian Senechal a Zdeněk Štybar. P. Saganovi budú v drese Bora - hansgrohe pomáhať brat Juraj, Marcus Burghardt, Andreas Schillinger, Maciej Bodnar, Daniel Oss a Rüdiger Selig.
"Veľa bude záležať na podmienkach na trati, na vetre či tímovej spolupráci. V hre je veľa cyklistov a myslím si, že to nebude len o nás a o tíme Quick-Step. Cítim sa dobre a urobím všetko, čo bude v mojich silách," povedal trojnásobný majster sveta podľa portálu velonews.com.
Peter Sagan 30 kilometrov pred cieľom na čele pretekov
PROFIL TRATE DNEŠNÝCH PRETEKOV
Na cyklistov čaká porcia 257 kilometrov. Celkovo trať pozostáva z 29 sektorov, ktoré sú pokryté dlažobnými kockami. Tie sú podľa náročnosti rozdelené do piatich kategórii. Nechýba legendárny Trouée d’Arenberg, no rozhodujúca selekcia zrejme nastane na Le Carrefour de l’Arbre. Úsek s piatimi hviezdičkami má dĺžku viac ako dva kilometre a na rad prichádza 17 kilometrov pred cieľom. Preteky sa tradične končia na staručkom velodróme v Roubaix, na ktorom štyrikrát triumfoval Belgičan Tom Boonen. Z aktívnych cyklistov tu však zatiaľ nikto nevyhral viac ako raz. Český reprezentant Zdeněk Štybar bol vlani veľmi blízko životného úspechu, ale v záverečnom špurte ho zdolal Greg van Avermaet. Bohužiaľ, Peter Sagan napriek svojej aktivite skončil v poli porazených. Obrovská smola v podobe dvoch defektov ho odsunula až na 38. miesto.
BELGICKÉ KLASIKY OPANOVAL TERPSTRA
Generálky pred klasikou klasík najlepšie zvládol tím Quick-Step Floors. Na pretekoch E3 Harelbeke a Okolo Flámska sa po sólovom úniku radoval z víťazstva Niki Terpstra. Vynikajúci holandský časovkár ťažil zo slabučkej spolupráce skupiny hlavných favoritov, v ktorej nechýbal Peter Sagan. Okrem neho však tam boli aj Zdeněk Štybar s Phillipom Gilbertom, ktorý samozrejme nemali dôvod sťahovať náskok tímového kolegu. Pre rodáka zo Žiliny obe klasiky skončili frustrujúco, hoci Okolo Flámska obsadil výborné šieste miesto. Dnes bude mať k dispozícii brata Juraja, nemeckého šampióna Marcusa Burghardta či Daniela Ossa, ktorý v minulej sezóne skončil na 21. mieste. Klasika Paríž – Roubaix so sebou prináša aj jedno malé prekliatie. Posledným úradujúcim majstrom sveta, ktorý ovládol tieto preteky bol legendárny Francúz Bernard Hinault ešte v roku 1981. Naopak, Niki Terpstra dnes zaútočí na hattrick, ktorý sa naposledy podaril v roku 2013 Fabianovi Cancellarovi.
GILBERT SA VRACIA PO 11-ROČNEJ ODMLKE
Už sme spomínali, že najväčšie šance uspieť má dnes tím Quick-Step Floors, keďže hneď traja jeho pretekári patria do užšieho okruhu favoritov. Veľký otáznik visí nad výkonom Philippa Gilberta. Belgičan je síce 35-ročný skúsený matador, ale Paríž – Roubaix absolvuje len druhýkrát a navyše po dlhých jedenástich rokoch. Tento monument mu v jeho bohatej zbierke chýba, a tak sa možno belgický tím sústredí na jeho víťazstvo. Z čistokrvných šprintérov tu nechýba Alexander Kristoff či John Degenkolb, ktorý tu vyhral pred troma rokmi. Spomínaný Nór ideálnu bilanciu nemá, pretože z ôsmich pokusov až štyrikrát nedošiel do cieľa. Zaujímavosťou je, že minulý ročník bol vôbec najrýchlejší v 115-ročnej histórii. Cyklisti dosiahli priemernú rýchlosť 45,2 km/h. Preteky Okolo Flámska naznačili, že treba rátať aj s Jasperom Stuyvenom, Tiesjom Benootom či Sepom Vanmarckom. Dojazd početnej skupiny na velodróm v Roubaix je nepravdepodobný, keďže náročný profil roztrhá štartové pole na kusy.