Pánik pôsobí lenivo, náladovo. Ako sa z odpisovaného hráča stal najlepší strelec NHL

24. 10. 2016 |
 

„Zrazu cítite, že im na vás záleží. Musíte využiť tú príležitosť a odvďačiť sa im za dôveru,“ hovorí Pánik o svojom angažmáne v Chicagu.

Takto pred rokom bolo Toronto najhorším tímom celej NHL. Napriek tomu sa do jeho zostavy ani raz nepozrel Richard Pánik, ktorý bol odsúdený na pôsobenie na farme.

Prešiel rok a slovenský hokejista hráva v prvom útoku jedného z najsilnejších klubov celej profiligy a je na čele strelcov NHL.

Doteraz zámorie poznalo Pánika ako hráča kontrastov. „Niekedy dokáže byť najlepším hráčom na ľade, inokedy si ani nevšimnete, že hrá,“ hovoril už Jon Cooper, ktorý ho viedli v Tampe.

A teraz je to zrazu inak – šesť zápasov, šesť gólov, dve asistencie. Pánik má za šesť zápasov bilanciu ako minulý rok za päťnásobne väčšiu porciu stretnutí.

 

Má všetko, čo hľadajú

Zámorské médiá majú popri nováčikoch Matthewsovi a Lainem novú tému. Píše sa o 25-ročnom hráčovi, ktorý nemá zmluvu ani na milión dolárov ročne a vedie tabuľku strelcov.

„Nečakali sme, že v šiestich zápasoch strelí šesť gólov. Ale vedeli sme, že v ofenzíve bude nebezpečný, ukazuje konzistenciu,“ povedal Jonathan Toews, kapitán Chicaga.

Práve popri ňom Pánik nastupuje v prvom útoku. „Ukázal, že vie skórovať akýmkoľvek spôsobom,“ chváli Toews.

Pánikove hviezde chvíle prišli 15. októbra, keď Nashvillu strelil hetrik. Tento víkend zachránil zápas proti Torontu, keď v 59. minúte vyrovnal na 4:4 a vybojoval predĺženie.

Pánikov hetrik.

A bolo to práve proti tomu Torontu, za ktoré sa minulý rok nedostal na ľad ani na minútu.

„Neoceňovali sme ho až tak, ako to teraz robia Hawks – a ukazujú, že robia dobre,“ povedal tréner Mike Babcock podľa torontosun.com.

Ten po príchode z Detroitu stavia nové Toronto, do ktorého slovenský krídelník nezapadal.

„Chcel som toho byť súčasťou, ale nestal som sa. Nevyšlo to,“ hovorí Pánik podľa Chicago.suntimes.com.

„Niekedy trvá mladému mužovi dve alebo tri zastávky, aby si uvedomil, kým je. Ale hrá s veľmi dobrým hráčom Toewsom, pohybuje sa okolo bránky, veľké telo, ktoré vie vystreliť,“ tvrdí Babcock.

Pánik má pri výške 187 cm váhu 94 kilogramov.

Momentálne si užíva pozíciu v prvom útoku. „Je to pre to, že bol pripravený na každý zápas. Je konzistentný, robí tie správne veci,“ hovorí tréner Joel Quenneville podľa csnchicago.com.

„Má všetko, čo hľadáme. Vybojuje stratené puky, bije sa pred bránkou, chodí tam, kde to bolí, dáva nám fyzickosť a aj dobre zakončuje. Bol to výborný štart pre nás aj pre neho.“

 

Pánik: Len hrám hokej

Pánik prišiel do Chicaga v januári. Z farmárskej súťaže naskočil rovno do rozbehnutého vlaku.

V tridsiatich zápasoch základnej časti si pripísal osem bodov (6+2). Túto štatistiku stihol vyrovnať už v šiestich stretnutiach novej sezóny.

„Hawks teraz vkladajú do Pánika veľké nádeje,“ všíma si portál Chicagotribune.com.

„Možno až privysoké na niekoho, kto sa ešte pred rokom nedokázal dostať do zostavy najhoršieho tímu NHL.“

Pánik priznáva, že jeho najväčšou slabosťou bola konzistencia výkonov. V lete preto počas prípravy na Slovensku tradične pracoval aj so športovým psychológom.

„Teraz sa snažím sústrediť a podávať výkony každý zápas.“

Dôležité preňho bolo, že sa gólovo dokázal presadiť už v prvom zápase sezóny proti St. Louis. „Ak sa vám nedarí streliť prvý gól, dostane sa vám to do hlavy. Začnete na to myslieť.“

„Chicago mi hneď dalo šancu. Pred príchodom som hrával v AHL a zrazu som bol v prvom tíme. Pomohlo mi to so sebavedomím,“ priznáva pre chicago.suntimes.com.

„Zrazu cítite, že im na vás záleží. Vedia, čo dokážete a snažia sa vám pomôcť. Musíte využiť tú príležitosť a odvďačiť sa im za dôveru.“

„Máte sebavedomie na ľade, nepozeráte sa na seba, nemyslíte na chyby. Len hráte hokej a to je tá najlepšia vec.“

Zo zrazu slovenskej hokejovej reprezentácie 19. apríla 2010 v Bratislave. Na snímke vľavo Tomáš Tatár a vpravo Richard Pánik. FOTO TASR - Pavel Neubauer

 

Mikeš: Potrebuje cítiť dôveru

Práve o tom, aká je dôvera trénera pre Pánika dôležitá, rozprával v minulosti aj Štefan Mikeš, ktorý ho viedol v reprezentácii do 20 rokov. V roku 2009 s ňou obsadil štvrté miesto.

„Potrebuje ju cítiť, potom to všetko vráti,“ hovoril pre denník SME. „Richard navonok pôsobí, že je lenivý, náladový, flegmatický. Nevyzerá, že by bojoval a žil s tímom, emócie drží vo vnútri. Je pokojný na striedačke aj na ľade, preto je prehliadaný.“

Mikeš ho porovnal s Tomášom Tatarom, s ktorým v dvadsiatke tvorili ofenzívnu dvojičku popri centrovi Marekovi Viedenskom.

Kým Pánik sa doteraz nevedel presadiť, Tatar sa stal osobnosťou Detroitu. A to mal Pánik dokonca aj lepší nováčikovský kontrakt.

Pánika v roku 2009 draftovala Tampa v druhom kole z 59. miesta, Tatara si v tom istom roku vybral zo 60. miesta Detroit.

Pánik žiaril aj v juniorskej OHL, v ktorej v 111 zápasoch nazbieral 97 bodov. V AHL odohral 166 zápasov, získal v nich 119 bodov a dostal sa aj do All-star výberu celej súťaže.

„Tomáš je viditeľnejší, hravejší, aktívnejší, púta pozornosť. Tréneri majú takých hráčov radi,“ myslí si Mikeš. „V Amerike milujú emócie, preto to majú tichší hráči ťažšie.“

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo