Pán Kozák, nič neľutujte. Vďaka vám sú Škriniar a Lobotka hráčmi svetovej úrovne

2. 9. 2017 |
 

Stanislav Lobotka a Milan Škriniar patria do reprezentácie mužov, ale až dnes. Dohoda Jána Kozáka a Pavla Hapala bola správna vec.

Stanislav Lobotka v zápase Slovensko - Slovinsko. Foto - TASR

Všetko má svoj čas. Aj prechod mladého športovca do kategórie mužov. O začlenení našich talentovaných futbalistov do 21 rokov do reprezentačného áčka sa u náš debatuje už dlho.

Tréner reprezentačného áčka Ján Kozák sa dohodol s trénerom reprezentácie do 21 rokov, že dvadsaťjednotke nechá kompletný káder a počas rozbehnutej minulej veľmi úspešnej kvalifikácie nebude zasahovať do ešte mládežníckeho výberu.

 

Prečítajte si aj

Tréner dvadsaťjednotky Hapal: Kozák nám nezasahuje do mužstva, robí správne

 

Kvalifikácia MS 2018 vo futbale: Prípady Lobotka a Škriniar 

Kozák tak urobil a počúval kvôli tomu aj kritiku. Keď teraz Stanislava Lobotku vytiahol do základnej zostavy a ten sa mu odmenil skvelým výkonom, Kozák hovorí, že zmenil názor. “Už nikdy neurobím takú chybu, keď som sľúbil, že nebudem zasahovať do kádra reprezentácie do 21 rokov počas kvalifikácie,” povedal podľa SME.sk na pozápasovej tlačovke Ján Kozák.

Pán tréner, neurobili ste nijakú chybu. Aj vďaka tomu, že ste na Lobotku netlačili a nechali ste mu priestor, dokázal nás proti Slovinsku ohúriť parádnym výkonom.

Každý výborný futbalista do reprezentácie mužov patrí. Keď na to príde vhodný čas. Nie, Lobotka ani Škriniar pred rokom neboli pripravení na reprezentačné áčko. Ak by aj boli, naozaj si niekto myslí, že tým, že hrali za dvadsaťjednotku sa pokazili? Že to, že hrali na ME do 21 rokov ich kariéru poškodilo?

Naopak. Vďaka dohode Kozáka s Hapalom máme generáciu hráčov, ktorá prešla mládežníckym futbalom famóznym spôsobom. Mala možnosť siahať vo svojej vekovej kategórii na medailu na ME, hrať medzi najlepšími, porovnávať sa s futbalistami svetovej úrovne, z ktorých budú čoskoro svetové superstar.

Aj za taliansku reprezentáciu stále chytá Buffon, Donnarummov čas ešte len príde. Ako pomohli v Berlíne Dudovi tým, že “ho posunuli” medzi mužov a zakázali mu prísť na šampionát do 21 rokov?

Naopak, šampionát v Poľsku ho mohol vystreliť do základu nielen v klube, namiesto toho väčšinou sedí na lavičke. A chalani, čo boli v Poľsku, ohurujú svet.

Dnes sme nadšení z výkonov, aké proti Slovinsku podali Škriniar a Lobotka, ktorí odohrali aj celú predchádzajúcu kvalifikáciu za repre do 21 rokov. Naozaj hrali v zápase áčka so Slovinskom výborne, možno až famózne. V Hapalovom reprezentačnom výbere, do ktorého Kozák nezasahoval, ak potreboval hráča na záverečných päť minút a nechal dvadsatjednotku hrať si svoje a rozvíjať sa, mali obaja pevné miesto. Cítili istotu.

Dnes prišiel čas, aby potiahli reprezentáciu mužov, ale pred rokom ten čas ešte nebol. Pred rokom bol čas na to, aby hrali za dvadsaťjednotku, aby si pričuchli k úspechom, aby zistili, že majú na to, aby hrali proti najlepším a že si veria. Dnes pocit víťazstva poznajú a potrebujú a chcú makať aj dalej. Vedia, že už raz dokázali byt medzi najlepšími na svete. Prečo by to nemalo platiť opäť v kategórii mužov?

Nič z toho by nedosiahli a nepocítili, ak by sedeli na lavičke a hrali desať minút namiesto Hamšíka. Ak vôbec. Presne tak, ako je výbornou správou Lobotkou prestup do Celty Vigo, bude veľkým sklamaním, ak nedostane priestor a po pár mesiacoch ho pošlú kamsi na hosťovanie.

 

Prečítajte si aj

Paráda! Slovensko vyhralo nad Slovinskom a bojuje o MS vo futbale 2018

 

Kvalifikácia MS 2018 vo futbale: Ján Kozák mládým rozumie

Mladých občas treba zavolať, ukázať im ako reprezentačné áčko vyzerá (presne, ako keď nastúpil Škriniar na seniorskom ME), ale najmä im treba dať priestor, aby sa porovnávali s najlepšími vo svojej kategórii, aby ju postupne prerástli a chceli viac.

Jan Kozák to vie, veľakrát ukázal, že práci s mladými rozumie a dohoda s Hapalom bola ďalším dôkazom, že je mužom na správnom mieste.

Nemal by ju vypovedať, bola by to škoda. Ak niekto tvrdí, že pre mladých hráčov je najlepšie, aby hrali čím skôr za mužov, tak sa mýli. Svet je plný Bojanov Krkičov, ktorí síce boli nekonečne talentovaní, ale prechod medzi mužov vôbec nezvládli.

Všetko má svoj čas, aj pravidelné štarty za reprezentačné áčko. Tam, kde je Škriniar dnes je len preto, že s ním jeho tréneri mali trpezlivosť, dali mu šancu a nič s ním neuponáhľali. To ako rozvážne po zápase odpovedal na otázky novinárov, že mal na každého čas rovnako ako Lobotka, to ako hrali obaja na trávniku počas zápasu, všetko to hovorí o tom, že sú veľkým prísľubom. A podľa všetkého aj vďaka parádnej jazde s dvadsaťjednotkou sú dnes pripravení hrať za reprezentačné áčko. Ale až dnes.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo