Juul-Jensen vyhral po úniku 4. etapu Okolo Švajčiarska, Sagan štvrtý

12. 6. 2018 |
 

Pelotón čakala v utorok trať s dvomi horskými prémiami.

Slovenský cyklista Peter Sagan (vpredu vľavo) oslavuje v cieli víťazstvo 2. etapy cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska na trati dlhej 155 km so štartom a cieľom v meste Frauenfeld 10. júna 2018. FOTO TASR/AP

Dánsky cyklista Christopher Juul-Jensen triumfoval v utorňajšej 4. etape pretekov Okolo Švajčiarska. Jazdec stajne Mitchelton – Scott dotiahol do úspešného konca celodenný únik na 189 km dlhej trati z Gansingenu do Gstaadu. Na druhej priečke skončil v hromadnom finiši pelotónu Austrálčan Michael Matthews, tretí finišoval Fernando Gaviria. Slovenský pretekár Peter Sagan obsadil štvrté miesto. Na čele celkového poradia sa udržal Stefana Küng z BMC.

Trať s dvomi horskými prémiami 

Pelotón čakala v utorok trať s dvomi horskými prémiami. Prvá 3. kategórie krátko po štarte nemohla zamiešať kartami, no druhá už áno. Výstup na Saanenmöser 2. kategórie (1283 m, 7,3 km, 4,5%) sa nachádzal niečo vyše desať kilometrov pred koncom a po ňom nasledoval už len zjazd do cieľa.

Už po pár kilometroch sa dostala do úniku šestica Christopher Juul-Jensen (Mitchelton – Scott), Silvan Dillier, Nans Peters (obaja AG2R La Mondiale), Nathan Brown (EF-Drapac), Mark Christian (Aqua Blue Sport) a Paul Ourselin (Direct Energie). Po 15 km mali náskok už vyše päť minút, pričom Dillier strácal v celkovej klasifikácii na prvého Stefana Künga iba 1:23 minúty. Pomohlo im aj daždivé počasie a mokrá vozovka, keďže lídri na celkové poradie v pelotóne nechceli príliš riskovať. Sto km pred cieľom bol náskok úniku šesť minút. Pelotón výraznejšie zvýšili tempo až o ďalších 25 km, keď sa na jeho čele k BMC zoradili aj jazdci Quick-Step Floors, Dimension Data a Bora-Hansgrohe.

Pred cieľom mali k dobru štyri minúty 

Šestica na čela mala 50 km pred koncom stále k dobru vyše štyri minúty, no z ich náskoku pelotón neustále ukrajoval. Niečo vyše 30 km pred cieľom prišlo v zadnej časti pelotónu k pádu a na ceste skončilo viacero pretekárov. Na čele hlavnej skupiny sa potom ukázal aj Juraj Sagan, ktorý pracoval na zmazaní náskoku pre svojho brata Petra.

Lídri mali 20 km pred cieľom k dobru už len dve minúty. O ďalších 5 km už na stúpaní na Saanenmöser zaútočil z úniku Brown, na čo zareagovala dvojica z AG2R Peters a Dillier. Postupne sa dolepili aj Juul-Jensen s Ourselinom, no Christian odpadol. Jedenásť km pred koncom sa na čele odtrhli Juul-Jensen s Petersom, no krátko na to zostal vpredu len Peters, ktorý mal na vrchole Saanenmöseru 20-sekundový náskok.

V závere však dostal druhý dych Juul-Jensen, 4,5 km pred koncom dobehol lídra a o chvíľu neskôr ho aj predstihol. Svoj únik nakoniec dotiahol do úspešného konca a tešil sa z najväčšieho triumfu v kariére. Peter Sagan finišoval v hromadnom špurte na 4. mieste.
 

Aktualizuj online prenos
CIEĽ dôležité CHRISTOPHER JUUL-JENSEN sa stáva prekvapujúcim víťazom dnešnej etapy. Do cieľa prišiel s drobným náskokom pred skupinou favoritov. Z nej to vyzeralo na druhé miesto Petra Sagana, no ten v závere zvesil nohy. Napokon sa cez neho dostal Michael Matthews.
1 km Pelotón je ďaleko a Christopher Juul-Jensen má všetko vo vlastných rukách. Dnes strávil takmer 200 kilometrov v úniku a stále môže byť jeho náskok na úrovni 10-15 sekúnd. Dán je skutočne veľmi blízko víťazstva.
2 km dôležité Christopher Juul-Jensen to zobral na seba a pokračuje už len sám. Pelotón na neho stráca stále 20 sekúnd, čo sa zdá byť pomerne dosť. Navyše, Dán vyzerá byť v dobrej kondícii a smeruje za jedným z najcennejších víťazstiev svojej kariéry.
4 km Tak ešte 4000 metrov. Christopher Juul-Jensen si obdivuhodne dokázal dostihnúť Nansa Petersa, a tak máme vpredu opäť dvojicu pretekárov z pôvodného úniku. Aktuálny náskok je na hranici 15 sekúnd.
6 km Iniciatívu preberá žltý muž Stefan Küng. Ten rozhodne nechce nič riskovať, a tak si v zjazde kontroluje situáciu. Peter Sagan je v hlavnej skupine na tretej priečke a takisto potvrdzuje, že v zjazde patrí medzi najlepších v profesionálnej cyklistike.
7 km Nans Peters má stále k dobru 20 sekúnd a využíva to, že v pelotóne sa trošku taktizuje. V hlavnej skupine nechýba ani Peter Sagan, no veľa pretekárov tímu Bora-Hansgrohe som vpredu nevidel.
9 km Horskú prémiu druhej kategórie vyhráva Nans Peters, ktorý ušiel svojmu Christopherovi Juulovi-Jensenovi. Pretekár tímu AG2R La Mondiale to skúša sám, no jeho náskok pred pelotónom je už len 20 sekúnd.
11 km Tempo pelotónu sa snaží rozbehnúť jeden z pretekárov tímu Direct Energie. Čelo pelotónu je pomerne farebné, a tak nemožno hovoriť o ucelenom sťahovaní jedného či dvoch tímov. Záver bude ešte určite veľmi zaujímavý.
12 km Z pôvodného úniku sa oddelilo duo Christopher Juul-Jensen a Nans Peters. Pred svojimi kolegami si vypracovali náskok 18 sekúnd. Snažia sa poctivo striedať, no ich atak zrejme úspešný nebude. Pelotón stráca už len necelých 40 sekúnd.
14 km Únik sa na chvíľku s výnimkou jedného člena opäť spojil, no s týmto stavom nebol spokojný Nans Peters, ktorý opäť zrýchlil a snaží sa pokračovať na absolútnom čele etapy osamote. Peters má k dobru pred pelotónom presne minútu.
15 km dôležité Z vedúcej partie zavelil do ofenzívy americký pretekár Nathan Brown z tímu EF Education First-Drapac. Dokázali sa ho zachytiť obaja cyklisti AG2R La Mondiale Silvan Dillier a Nans Peters. Ich náskok je však minimálny.
16 km Na čele pelotónu sa to teraz trošku preskupilo. Borci Bory či BMC sa trošku stiahli a nahradili ich dresy Kaťuše či Sunwebu. Peter Sagan si to však všetko kontroluje z ideálnej pozície.
18 km Christopher Juul-Jensen (Mitchelton – Scott), Silvan Dillier, Nans Peters (AG2R La Mondiale), Nathan Brown (EF-Drapac), Mark Christian (Aqua Blue Sport), Paul Ourselin (Direct Energie) prišli na úpätie kopca Saanenmöser s náskokom minúty a pol, čo predznamenáva, že to úniku dňa pravdepodobne nebude stačiť na boj o etapový vavrín.
19 km Za Boru-hansgrohe pracujú na sťahovaní manka balíka dvaja pretekári. Jedným z nich je starší zo súrodeneckého dua Saganovcov Juraj v drese slovenského majstra.
20 km Do cieľa štvrtej etapy švajčiarskych etapových pretekov zostáva dvadsať kilometrov. O tri kilometre sa začne stúpať na očakávaný kopec druhej kategórie. Šesťčlenná vedúca skupina má dvojminútový náskok.
22 km Vrchol kopca Saanenmöser je situovaný desať kilometrov pred pomyselnou cieľovou páskou. Pri hustom daždi sa bude v zjazde z neho vyžadovať od všetkých pretekárov mimoriadna ostražitosť.
25 km Únik postupne stráca vybudovaný náskok. Momentálne je odstup pelotónu na úrovni dvoch minút a tridsiatich sekúnd. Šesticu Christopher Juul-Jensen (Mitchelton – Scott), Silvan Dillier, Nans Peters (AG2R La Mondiale), Nathan Brown (EF-Drapac), Mark Christian (Aqua Blue Sport), Paul Ourselin (Direct Energie) delí už len niekoľko kilometrov od začiatku stúpania na horskú prémiu druhej kategórie.
30 km Z pretekárov vedúcej skupiny, ktorá má tridsať kilometrov pred cieľom náskok tesne pod hranicou troch minút, je na tom v celkovom poradí najlepšie Silvan Dillier. Na priebežného lídra stráca 1:23.
34 km Nepríjemnosť na trati štvrtej etapy. V zadnej časti pelotónu došlo k pádu piatich pretekárov pri prejazde železničným priecestím. Štyria z nich sa zdvihli a vysadli opäť na bicykle. Cyklista tímu UAE-Team Emirates si však zrejme privodil nejaké zranenie, pretože sa hneď zveril do opatery lekárov.
43 km Peter Sagan by sa dnes v prípade kvalitného umiestnenia mohol dostať aj na prvé miesto šprintérskej súťaže. Aktuálne je druhý len o bod za Calvinom Watsonom.
45 km Christopher Juul-Jensen (Mitchelton – Scott), Silvan Dillier, Nans Peters (AG2R La Mondiale), Nathan Brown (EF-Drapac), Mark Christian (Aqua Blue Sport), Paul Ourselin (Direct Energie) disponujú náskokom troch minút a štyridsiatich sekúnd. Práca štyroch tímov na čele hlavnej skupiny sa prejavuje. Všetko nasvedčuje tomu, že vedúca partia je pod dostatočnou kontrolou.
50 km Pretekárov čaká ešte päťdesiat kilometrov v sedle. Ústrednou časťou dnešnej etapy by malo byť stúpanie Saanenmöser. Kopec dlhý 7200 metrov s priemerným sklonom 4,6 % patrí do druhej kategórie. Začína sa približne sedemnásť kilometrov pred cieľom. Budeme veľmi zvedaví, aký vplyv bude mať tento kopec na výsledky štvrtej etapy.
58 km Štvrtú etapu pretekov Okolo Švajčiarska sprevádza aj naďalej daždivé počasie. V pelotóne pracujú tímy BMC, Quick-Step, Dimension Data a Bora-hansgrohe. Ich snaženie sa prejavuje postupným znižovaním manka na vedúcu skupinu. Tá má momentálne k dobru štyri minúty a dvadsať sekúnd.
65 km Za tím Dimension Data začal pracovať na tvorení tempa pelotónu Nicolas Dougall. Náskok vedúcej šestice postupne klesá.
75 km Rozdiel medzi unikajúcou skupinou a hlavným poľom klesol na päť minút a štrnásť sekúnd. Na špici pelotónu začal pracovať Quick-Step Floors. Belgický tím je čo do počtu získaných triumfov v tomto roku suverénnou jednotkou. Jeho jazdci ich nazbierali dovedna už 38.
80 km Situácia na trati sa nijako zásadne nemení. Tím BMC však bude rozhodne potrebovať pomoc pri sťahovaní náskoku vedúcej skupiny. Zvýšenú iniciatívu očakávame aj od domestikov Petra Sagana z Bory.
85 km V úniku dňa dnes figuruje aj švajčiarsky cyklista Silvan Dillier z francúzskeho zoskupenia AG2R La Mondiale. Úradujúci majster svojej krajiny dosiahol v aktuálnej sezóne jeden z najprenikavejších výsledkov kariéry, keď finišoval druhý na slávnej klasike Paríž-Roubaix.
97 km Cyklisti majú za sebou aj krátke nekaterizované stúpanie. Tempo pelotónu naďalej udáva tím BMC Racing a zrejme sa na jeho čele bude pohybovať podobne ako v nedeľu skúsený Talian a bývalý tímový kolega Petra Sagana Alessandro De Marchi.
100 km Je to tu, presne sto kilometrov zostáva do konca najdlhšej etapy 82. ročníka pretekov Okolo Švajčiarska. Naďalej konštatujeme viac než šesťminútový náskok partie okolo Silvana Dilliera. Okrem toho cyklisti prechádzajú občerstvovacou zónou.
104 km Pomaly sa dostávame k méte sto kilometrov do cieľa. Vo Švajčiarsku sa teraz prakticky nič zaujímavé nedeje, no všetko nám to pretekári vynahradia v záverečnom stúpaní na takmer osemkilometrový Saanenmöser.
108 km Šestica pretekárov je naďalej vpredu a jej náskok zostáva na konštantnej úrovni. V pelotóne bezpečne jazdí bratská dvojica Saganovcov či český cyklista Roman Kreuziger, ktorému v celkovom poradí patrí 55. miesto s mankom 2:39 minúty.
111 km V druhej hodine pretekov sme predsa len sledovali zvýšenú aktivitu cyklistov a priemerná rýchlosť sa už vyšplhala tesne pod hranicu 40 km/h. Pomaly ale isto začína kontrolovať situácii aj skupina hlavných favoritov na etapové či celkové prvenstvo.
114 km Za ostatné kilometre náskok vedúcej šestice trošku klesol, no stále je okolo hranice šiestich minút. Ako sme už spomenuli, očakávame aj aktivitu pretekárov tímu Bora-Hansgrohe, keďže Peter Sagan je papierovo najväčším favoritom etapy.
117 km Musíme ešte povedať, že v úvode etapy začalo pršať, takže podmienky neboli vôbec ideálne. Našťastie sa to zaobišlo bez výrazných pádov. Na čele pelotónu by mali pracovať jazdci tímu BMC Racing.
120 km "Je to nádherné víťazstvo. Porazil som Sagana a Gaviriu v šprinte. Včera to nebol môj najlepší výkon, dnes som chcel ukázať, na čo mám. Musím sa poďakovať mojim kolegom, ktorí sa okolo mňa pohybovali až do samého konca. Vyštartoval som veľmi, veľmi ďaleko pred cieľom. Skúsil som to ako v minulom roku na Paríž – Nice a som rád, že to zabralo aj tentoraz." povedal po včerajšom víťazstve Sonny Colbrelli.
123 km Vedúca skupina zatiaľ príkladne spolupracuje a jej náskok sa zvýšil o približne desať sekúnd. Pelotón zatiaľ nemá veľký záujem o sťahovanie manka. Je ale iba otázkou času, kedy sa sformuje či už BMC, Quick-Step Floors alebo Bora-Hansgrohe.
127 km Náskok vedúcej skupiny je na úrovni 6:25 minúty. Virtuálnym lídrom pretekov Okolo Švajčiarska je tak domáci Silvan Dillier, ktorému v celkovom poradí patrí 46. miesto s mankom 83 sekúnd. Posledný je Calvin Watson, ktorý však vedie bodovaciu súťaž.
131 km V úvode dnešnej etapy sa nešlo nejaké strhujúce tempo. Priemerná rýchlosť dosiahla hodnotu 37 kilometrov za hodinu. Vyčkávacia taktika bude ešte dlho pokračovať a chlieb sa začne lámať až sedemnásť kilometrov pred páskou.
134 km V úvodnej hodine pretekov cyklisti prekonali aj stúpanie Staffelegg, ktoré meralo 1300 metrov so sklonom 7,6%. Na jeho vrchole bola umiestená prémia. Tri body do vrchárskej súťaže získal Paul Ourselin, dva Mark Christian a jeden bod si pripisuje druhý muž tohtoročného Paríž-Roubaix Silvan Dillier.
137 km Aktuálne vedúca šestica pretekárov má na hlavnú skupinu náskok tesne nad úrovňou šiestich minút. Podobne ako v predošlých dvoch etapách vidíme v žltom drese Stefana Künga, na ktorého však v celkovej klasifikácii stráca len 16 sekúnd Peter Sagan.
140 km Pomerne rýchlo sa vyprofilovala skupina pretekárov, ktorú možno označiť za únik. Dvojčlenné zastúpenie v ňom má tím AG2R La Mondiale a to zásluhou Silvana Dilliera a Nansa Petersa. Vpredu je takisto Nathan Brown (EF Education First-Drapac), Christopher Juul Jensen (Mitchelton-Scott), Mark Christian (Aqua Blue Sport) a Paul Ourselin (Direct Energie).
ŠTART časová značka Pekný deň všetkým cyklistickým fanúšikom. V tejto chvíli začíname náš prenos zo štvrtej etapy 82. ročníka pretekov Okolo Švajčiarska. V nasledujúcich príspevkoch si v krátkosti zhrnieme to, čo sa za približne hodinu a pol udialo.
Vážení diváci, vítame vás pri sledovaní textového prenosu zo štvrtej etapy cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska. Dnes nás čaká najdlhšia etapa v itinerári v poradí 82. ročníka týchto pretekov. Chlieb sa bude lámať od méty 17 kilometrov pred cieľom, kedy sa začne stúpať na kopec Saanenmöser.

TRI ETAPY, TRAJA RÔZNI VÍŤAZI

Priebežným lídrom celkovej klasifikácie je Stefan Küng jazdiaci vo farbách tímu BMC Racing. Domáci pretekár ťaží z vydarenej úvodnej tímovej časovky, ktorú ovládol spoločne so svojimi kolegami. Doterajšie tri etapy priniesli mená troch rôznych víťazov. Okrem domáceho Švajčiara triumfoval v druhej etape Peter Sagan a včera sa z víťazstva tešil Talian Sonny Colbrelli. V pondelok sme sledovali veľmi dramatický špurt, hoci pelotón bol značne okresaný. O víťazstvo do posledných chvíľ bojoval aj Peter Sagan, ale napokon sa cez neho dostal okrem víťaza aj Kolumbijčan Fernando Gaviria. Jazdec tímu Quick-Step Floors má v kariére na konte už 32 profesionálnych víťazstiev, ale na švajčiarskych cestách zatiaľ berie len druhé miesta. Bodovaciu súťaž vedie Calvin Watson z tímu Aqua Blue Sport, ktorý doposiaľ nazbieral o jeden bod viac než Peter Sagan.

HLAVNÝM FAVORITOM JE SAGAN

Dnešná etapa zavedie cyklistov do mesta Gstaad a meria až 189 kilometrov. Jej veľká časť zrejme nebude zaujímavá a rozhodovať sa bude až v závere. Sedemnásť kilometrov pred cieľom začnú cyklisti stúpať na kopec Saanenmöser, ktorého dĺžka je 7,2 kilometra. Nie je však príliš prudký. Priemerný sklon dosahuje 4,6% a jeho najstrmšia časť je ohodnotená šiestimi percentami. Saanenmöser je ideálnym miestom na útok, ale takisto sa dá predpokladať, že si s ním poradia komplexní jazdci typu Petra Sagana, Michaela Matthewsa či Grega van Avermaeta. Na trati sa nachádza ešte jedna horská prémia, konkrétne na méte 156 kilometrov pred cieľom. Favoritom na dnešný triumf je trojnásobný majster sveta, na ktorého opäť pôjde celý tím Bora-Hansgrohe. V tieni svojho brata zostáva Juraj Sagan, ktorému v celkovom hodnotení patrí 124. miesto s mankom viac než dvanásť minút.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 15:00.
 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo