NHL plánuje rok trvajúcu párty oslavy storočnice, takéto sú podrobnosti

24. 12. 2016 |
 

NHL v novembri 2017 oslávi storočnicu. Sprievodné akcie k výročiu začnú už 1. januára 2017.

Hokejová legenda Wayne Gretzky.
Foto: TASR/AP

Po tom, ako si severoamerická NHL pripomenula 99 rokov od prvých zápasov (písali sme o tom aj na Športe .inak), pokračuje v oslavách svojej histórie. Na oficiálnej internetovej stránke zverejnila program podujatí týkajúcich sa storočného fungovania ligy.

Už v septembri však načrtol komisár NHL Gary Bettman plány na prebiehajúcu sezónu a oznámil aj meno hokejistu, ktorý sa stane jednou z hlavných tvárí podujatí súvisiacich s oslavou storočnice. Je to hráč s 2857 bodmi na konte a s legendárnym číslom 99 na drese, Wayne Gretzky.

"Storočie veľkých hráčov, veľkých zápasov a veľkých momentov si zaslúži rok trvajúcu oslavu. Pozývame každého pridať sa k našej party v roku 2017. Sme nadšení, že Wayne Gretzky, ktorého neuveriteľný prínos na ľade je spojený s nezmerateľným šarmom a popularitou mimo ľadu, bude vystupovať ako náš oficiálny ambasádor Storočnice NHL,“ povedal Bettman.

Všetko, čo v živote mám, je vďaka hokeju

O ponuke zastávať túto funkciu Gretzky, niekdajší hráč Edmontonu Oilers, Los Angeles Kings či New Yorku Rangers, podľa vlastných slov nepremýšľal ani sekundu: „Milujem hokej, všetko, čo v živote mám, je vďaka hokeju, vďaka NHL. Podľa mňa je to najlepšia hra na svete, je to v podstate môj život. Takže, keď mi komisár (Gary Bettman) pred pár mesiacmi zavolal a spýtal sa ma, či sa chcem pridať, odpovedal som jednoznačne áno.“

Hlavným pilierom programu budú profily 100 najlepších hráčov NHL. V Toronte sa fanúšikovia 1. januára, pred zápasom domácich Maple Leafs s tímom Detroit Red Wings, dozvedia mená 34 hokejistov, ktorí súťaži dominovali v jej prvej polovici (1917 – 1966).

Novoročná akcia ponesie názov Cenntenial Classic a v rovnaký deň NHL spustí špeciálnu podstránku NHL.com/100, na ktorej fanúšikovia nájdu fotografie, rozhovory, videá, informácie o hráčoch, rôznych míľnikoch ligy aj o plánovaných podujatiach. Každý deň sa tam tiež objavia informácie o historických hokejových udalostiach súvisiacich s konkrétnym dátumom.

V piatok, 27. januára, bude oznámených zvyšných 66 mien, ktorých nositelia patrili k najlepším na klziskách NHL od roku 1967 až po súčasnosť. Nasledovať bude All - Stars Weekend 2017 v Los Angeles za účasti najlepších ligových hokejistov. Kompletný zoznam stovky hráčov vyberali členovia hokejovej komunity, vrátane bývalých aj aktuálnych manažérov, mediálnych predstaviteľov a vyslancov NHL.

Dokumenty o Stanley Cupe aj o histórii NHL

"Bolo to ako keď sme boli deťmi, zbierali sme hokejové kartičky, vymieňali si hráča za hráča, pričom každý chcel mať tú správnu kartičku. Teraz sme tu, vyberali sme sto najlepších hráčov a nebolo to jednoduché, pretože tu bolo tak veľa skvelých hráčov spätne až do tridsiatych, štyridsiatych a päťdesiatych rokov. Bola to ťažká úloha pre každého. Je tu tak veľa terajších výborných mladých hráčov, boli tu výborní hráči, keď som hral ja, aj predo mnou. Takže tento výber bude zložitý, ale bude to vzrušujúce pre každého, kto je súčasťou tejto top stovky,“ vraví Gretzky, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou ocitne medzi zvolenými.

Okrem hráčov sa NHL zameria aj na samotnú históriu. V nasledujúcom roku zverejní dva originálne 90-minútové dokumenty. V marci to bude snímka o Stanley Cupe, ktorou si pripomenie 125 rokov od darovania víťazného pohára lordom Stanleym a v novembri bude mať premiéru film s názvom 100 rokov NHL.

Tento dokument sa zameria na históriu ligy chronologicky v štyroch fázach, pričom každá bude mať iného producenta. Názvy jednotlivých častí sú známe už dnes: The Early Years (1917-1941), The Original Six (1942-1967), The Great Expansion (1967-1992), Expanding the Footprint (1992 až po súčasnosť).

Organizátori pripravili aj dva šestnásťmetrové kamióny. V jednom z nich bude pojazdné múzeum, na návštevníkov čakajú historické hokejové artefakty, interaktívne displeje, množstvo unikátnych fotografií a videí. Druhý bude disponovať obrovskou obrazovkou, na ktorej sa budú premietať rôzne zábery zo zákulisia života najznámejšej hokejovej ligy na svete.

:

Dostatok pozornosti si užije aj najstaršia športová trofej sveta Stanley Cup či originálne rolby značky Zamboni. V priebehu leta budú mať fanúšikovia možnosť vybrať top moment celej histórie NHL. Výsledky hlasovania spozná verejnosť v novembri, počas slávnostného večera NHL.

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo