Kvôli Španielom uzavreli vzdušný priestor. Najlacnejšie bývajú Švajčiari, najdrahšie Angličania

19. 6. 2016 |
 

Vojaci Francúzskych ozbrojených síl budú Španielov sprevádzať na každej ceste z aj do hotela.

Sídlo anglickej reprezentácie na európskom šampionáte vo Francúzsku. Zdroj: FB Auberge du Jeu de Paume

BRATISLAVA. Tým rozhodnutím Nemci prekvapili celý svet. Pri hľadaní vhodného miesta na pobyt počas svetového šampionátu v Brazílii neboli spokojní so žiadnou možnosťou, tak sa rozhodli postaviť si vlastný tréningový kemp. "Máme už skúsenosti s tým, že to, či sa dostanete do finále, záleží na úplne najmenších veciach," povedal vtedy tréner Nemcov Joachim Löw. O niekoľko mesiacov neskôr sa hráči tešili z titulu svetových šampiónov.

 „Prostredie, ktoré sme si zvolili, je dôležité aj z mentálnej stránky," potvrdzuje aj asistent nášho reprezentačného trénera Štefan Tarkovič, že prostredie, v ktorom hráči trávia voľný čas, môže byť jedným z kľúčových faktorov.

Pokoj, pokoj a ešte raz pokoj. Práve toto bolo hlavné kritérium pre väčšinu národných tímov, keď si hľadali vhodné miesta na pobyt počas európskeho šampionátu. Väčšina národných federácii volila menšie mestá a izolovanejšie oblasti. Z favoritov sa z tohto vzorca vymykajú iba Taliani. Bývajú neďaleko centra štvrťmiliónového mesta Montpellier, rovno vedľa Montpellier City Hall.

 

Prísne strážení Španieli

Keď to trošku preženieme, k obhajcom titulu sa nebude dať dostať súšou, vodou ani vzduchom. Pre španielsku federáciu bolo absolútnou prioritou vytvoriť hráčom a realizačnému tímu pokojné a bezpečné prostredie, čomu podriadili úplne všetko. Zvolili izolovaný ostrov v atlantickom oceáne Ile de Re, konkrétne hotelový komplex pri dedinke Saint Marie de Re, ktorá je na zozname UNESCO. Pritom kvôli tejto lokalite to mali do dejiska prvých dvoch zápasov pomerne ďaleko.

 

Extrémne vážne vzali Španieli  aj francúzske úrady bezpečnostnú stránku ich pobytu. Vojaci Francúzskych ozbrojených síl budú španielskych reprezentantov sprevádzať na každej ceste z aj do hotela. Cesta, ktorá vedie k tréningovému centru, bude každý deň od 7:00 do 23:00 pre verejnosť uzavretá.

Francúzske úrady dokonca uzavreli letecký priestor nad hotelom, v ktorom Španieli budú bývať. Strážené bude aj pobrežie – na pláž, ktorá je pri hotelovom komplexe Španielov, sa počas ich pobytu na európskom šampionáte nedostane žiadny čln ani plavec.

 

Nemci zvolili „švajčiarske“ prostredie

Na pokojné prostredie vsadili aj Nemci, aj keď až tak ďaleko ako Španieli pri svojich opatreniach nezašli. Ich základňa bude v Évian-les-Bains pri švajčiarskych hraniciach. V malebnom prostredí mestečka ležiaceho medzi Ženevským jazerom a Alpami si vybrali krásny štvorhviezdičký hotel Ermitage s takmer storočnou históriou. „V tomto hoteli máme excelentné podmienky, aby sme pracovali, trénovali a regenerovali v pokoji. Ženevské jazero a Alpy ponúkajú pôsobivú panorámu,“ povedal Oliver Bierhoff, manažér nemeckej reprezentácie.

Pokojné prostredie v kúpeľnom meste Vichy si pochvaľujú aj naši reprezentanti. „Máme vytvorené ideálne podmienky. Vichy je malé, no pekné mesto. Máme tu ten správny pokoj. Na hoteli si môžeme kvalitne oddýchnuť, každý sme na izbe sám,“ hovoril v rozhovore pre denník SME Viktor Pečovský. Potvrdzujú to aj slová asistenta reprezentačného trénera Štefana Tarkoviča: "Išlo nám o to, aby nás nerušili autá. Hráči sa tu dokážu uvoľniť. Bolo to naša prvá a jediná voľba.“

 

Najdrahšie bývajú Angličania, najlacnejšie Švajčiari

Domáci Francúzi celkom pochopiteľne siahli po svojom tradičnom domovskom kempe v Clairfontaine. Táto špičková tréningová základňa bola otvorená v roku 1988 a futbalovou akadémiou, ktorá je jej súčasťou, prešli aj francúzske hviezdy ako Nicolas Anelka, Louis Saha, William Gallas, Blaise Matuidi, Olivier Giroud či Thierry Henry. Francúzi budú bývať priamo v tréningovom centre, na ihrisko to teda budú mať spolu s Portugalskom najbližšie zo všetkých účastníkov.                  

V najdrahšom hoteli zo všetkých účastníkov Eura býva anglická výprava. Jedna noc v ich Auberge du Jeu Paume v mestečku Chantilly neďaleko Paríža stojí 650 eur. „Najdokonalejšie stelesnenie kvalitného francúzskeho bývania“ – takto sa hotel opisuje v brožúrke.

Pokoj a maximálny luxus, to je sídlo anglickej reprezentácie vo Francúzsku. Zdroj: FB Auberge du Jeu de Paume

Naopak, najlacnejšie bývajú Švajčiari – ich hotel by vás vyšiel na 110 eur. Bývanie našich reprezentantov patrí v rámci európskeho šampionátu medzi tie lacnejšie, denník Daily Mail pri ňom uvádza cenu 185 eur/noc.

Viac zaujímavého čítania o EURO 2016 nájdete tu.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo