Na postup stačí zdolať Ukrajinu. Aké sú šance, ak sa to nepodarí?

5. 9. 2015 |
 

Ak by u nás Ukrajina vyhrala, nech je to len výsledkom 1:0. Neskôr by to mohlo veľmi pomôcť.

Radosť slovenských futbalistov po víťazstve nad Ukrajinou v zápase C-skupiny Ukrajina - Slovensko kvalifikácie na EURO 2016 vo futbale 8. septembra 2014 v Kyjeve. FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA. Prehra slovenských futbalistov v Španielsku veľa nezmenila na šanciach na priamy postup na majstrovstvá Európy.

Slovákom tri zápasy pred záverom bojov o šampionát stačí utorkové domáce víťazstvo nad Ukrajinou.

Aktuálna tabuľka C-skupiny:

 

Ak Slováci vyhrajú

Vďaka trom získaným bodom by si naši vybudovali dva zápasy pred koncom kvalifikácie šesťbodový náskok na Ukrajincov.

Ak by aj Slováci prehrali zvyšné dva svoje zápasy (proti Bielorusku a v Luxembursku) a Ukrajinci vyhrali svoje dva zápasy (v Macedónsku a proti Španielsku), pri rovnosti bodov by rozhodli vzájomné zápasy (na Ukrajine sme vyhrali 1:0).

 

Ak sa zápas skončí remízou

V prípade nerozhodného výsledku by dva zápasy pred koncom programu kvalifikačnej C-skupiny mali slovenskí futbalisti na Ukrajincov trojbodový náskok.

Slováci však majú pred sebou papierovo hrateľnejších súperov – Bielorusko a Luxembursko, kým Ukrajinci budú pod tlakom musieť bodovať proti Macedóncom a hlavne Španielom.

Ak teda v utorok Slovensko aj Španielsko získajú po jednom bode, stále nebude o ničom rozhodnuté. 

 

Ak Slováci prehrajú

Veľa by záležalo od toho, akým výsledkom by sa zápas skončil. V prípade rovnosti bodov po všetkých desiatich zápasoch totiž rozhoduje vzájomný zápas, a to v poradí získané body, skóre, viac strelených gólov a viac strelených gólov vonku.

Ak by teda Ukrajinci mali v Žiline vyhrať, nech je to len 1:0, rovnako ako my minulý rok u nich.

Ak by aj po konci bojov v C-skupine mali obe mužstvá rovnaký počet bodov a nerozhodli by vzájomné zápasy, rozhodlo by skóre zo všetkých zápasov v skupine (pri rovnakom rozdiele v skóre rozhoduje viac strelených gólov a následne viac strelených gólov vonku).

Momentálne majú Slováci skóre 13:5, Ukrajinci 12:3.

 

Priamo postupuje aj najlepší z tretích

Slovenskí futbalisti majú už od domáceho víťazstva nad Macedónskom istú minimálne baráž, do ktorej sa dostane osem tímov z tretích miest v kvalifikačných skupinách.

Keďže vedúca trojka si v našej skupine porozdeľovala drvivú väčšinu bodov, zrejme práve z C-skupiny bude pochádzať najlepší tretí tím.

Momentálne má Ukrajine spomedzi tretích tímov najviac bodov (15), nasleduje Nórsko (13) a Izrael, Írsko a Maďarsko (po 12).

Treba však počítať s tým, že v "tabuľke tretích" sa nezohľadňujú výsledky s mužstvami, ktoré v skupine skončili posledné.

Systém kvalifikácie

Keďže na kontinentálnom šampionáte sa prvýkrát predstaví až 24 tímov (doteraz 16), automaticky postupujú dva najlepšie tímy z deviatich skupín.

Na majstrovstvá Európy sa môže tešiť dokonca aj najlepší spomedzi tretích tímov. Zvyšná osmička „tretích“ potom zabojuje o postup v play-off.

Pri rovnosti bodov jedného alebo viacerých tímov rozhoduje:

  • bilancia vo vzájomných zápasoch (v poradí body, skóre, viac strelených gólov, viac strelených gólov vonku)
  • skóre zo všetkých zápasov v skupine (pri rovnakom rozdiele v skóre rozhoduje viac strelených gólov a následne viac strelených gólov vonku)
  • koeficient fair play (žltá karta: 1bod, červená karta: 3 body, priama červená karta udelená po už predchádzajúcej žltej karte: 4 body)
  • pozícia v renkingu UEFA

V "tabuľke tretích" sa nezohľadňujú výsledky s mužstvami, ktoré v skupine skončili posledné.


Program zvyšných zápasov

8. september
Bielorusko – Luxembursko
Macedónsko – Španielsko
Slovensko – Ukrajina

9. október
Macedónsko – Ukrajina
Slovensko – Bielorusko
Španielsko – Luxembursko

12. október
Bielorusko – Macedónsko
Luxembursko – Slovensko
Ukrajina - Španielsko

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.