Mladému Haškovi strelili deväť gólov. Od federálneho titulu Košíc uplynulo 30 rokov

21. 3. 2016 |
 

Prvýkrát po trinástich rokoch sa hralo play-off, Košice doň vstúpili z prvého miesta po základnej časti.

 


KOŠICE. V pondelok 21. marca uplynulo presne 30 rokov od prvého federálneho titulu hokejistov TJ VSŽ Košice. Tím vedený trénerom Jánom Selvekom v dramatickej finálovej sérii zdolal Duklu Jihlava 3:2 na zápasy, pričom ten rozhodujúci vyhral až po samostatných nájazdoch.

Federálna liga mala v tom čase 12 účastníkov, zo Slovenska v nej okrem Košíc účinkovali už iba Dukla Trenčín a Slovan Bratislava. Slovanisti obsadili v základnej časti predposlednú priečku so štvorbodovým náskokom na Brno.

Trenčanom sa darilo lepšie a v dlhodobej časti skončili na 5. mieste. Už v prvom kole play off ich však po výsledku 2:3 na zápasy vyradili hráči Pardubíc. Do vyraďovacích bojov vstupovali z najvýhodnejšej pozície hráči TJ VSŽ Košice.

 

Haškovi nevyšiel zápas

Tím vedený trénerskou dvojicou Ján Selvek - Július Kovács vyhral základnú časť so ziskom 48 bodov, čo bolo o štyri viac než nazbieral druhý Litvínov. Play off sa v sezóne 1985/1986 hralo prvýkrát po 13-tich rokoch, z čoho Košičania ťažili.

"Pre Košice to bola výhoda, pretože sme počas vyraďovacej časti nemuseli toľko cestovať a zostávali sme na dvojzápasy v Prahe, Pardubiciach i Jihlave. To bolo pre nás oveľa lepšie než stále cestovať vlakom cez celé Slovensko i Česko. Ako víťazi základnej časti sme potom mali v rozhodujúcom finálovom zápase výhodu domáceho prostredia," poznamenal tréner majstrovského tímu Ján Selvek.

Hráči TJ VSŽ v prvom kole play off vyradili Spartu Praha, ktorá sa medzi najlepšiu osmičku dostala len tesne. V semifinále Košičania nastúpili proti Pardubiciam. Ich bránku hájil vtedy 21-ročný Dominik Hašek.

"Priznám sa, že veľmi si už na tú sériu nepamätám. Viem však, že Haškovi niektorý z tých zápasov nevyšiel a dostal viac gólov," uviedol pre TASR košický útočník Ján Vodila. Haškovi nevyšiel tretí semifinálový zápas, v ktorom jeho tím prehral 2:9.

Hoci sa Košičania ujali vedenia v sérii 2:1, napokon sa muselo rozhodnúť až v piatom stretnutí. V ňom Selvekovci vyhrali 4:1, čo znamenalo postup do finále proti Dukle Jihlava.

 

Stalo sa pred 30 rokmi. Nikdy nezabudneme.

Posted by HC Košice (oficiálna stránka) on 21. marec 2016

 

Predčasne sa radovali

Najlepší slovenský tím mal nastúpiť proti majstrovi uplynulých štyroch sezón. "Prvýkrát sa hralo play off a my sme boli veľmi nabudení. V tom čase bola v Československu obrovská rivalita medzi Čechmi a Slovákmi. Titul sme veľmi chceli vyhrať, čo bolo jasné aj z nášho herného prejavu. Robili sme pre to naozaj všetko a napokon sa nám to podarilo."

"Finálová séria sa rozhodla až v piatom zápase, aj to až v nájazdoch. Spomínam si, ako sme počas nájazdov všetci vyskočili a začali oslavovať, ale potom sme zistili, že musí ísť ešte aj jihlavský hráč," citovala webstránka košického klubu útočníka Igora Libu, ktorý o tri roky neskôr zamieril do NHL.

Košičania vstúpili do finálovej série výborne, keď po prvých dvoch domácich zápasoch viedli 2:0.

Titul mohli oslavovať už v Jihlave, no ani jeden z dvoch zápasov na ľade Dukly nevyhrali. V prvom z nich prehrali 1:5 a v druhom 3:4 po samostatných nájazdoch, keď ten rozhodujúci premenil už nebohý Luděk Čajka. Za stavu 2:2 bolo jasné, že majster bude dekorovaný 21. marca 1986 na košickom ľade.

 

Vybičované do konca

Rozhodujúce piate stretnutie sa v riadnom hracom čase skončilo nerozhodne 3:3. Opäť prišli na rad samostatné nájazdy. Ako rozhodujúci sa napokon ukázal nájazd Viliama Belasa, po ktorom nasledoval neúspešný pokus jihlavského obrancu Jaroslava Benáka. Mimochodom, ani Belas už nie je medzi živými, zomrel 27. októbra 2013.

"Moju zodpovednosť som vnímal rovnako ako pri každom inom zápase. Bolo to prerušené predčasnými oslavami, pri časomiere dokonca dali aj stolíky na dekorovanie víťazov, ale potom to museli stiahnuť a nájazdy pokračovali. Bolo potrebné sústrediť sa až do konca a som rád, že to napokon vyšlo. Mali sme za sebou obrovskú podporu fanúšikov. Tí za nami chodili aj na zápasy von, vždy nás podržali a vraveli, že hráme skvelý hokej," uviedol brankár košického tímu Pavol Švárny.

Pre Košice to bol prvý federálny titul, na ktorý hráči TJ VSŽ nadviazali o dva roky neskôr. "Zostalo to vryté v mojej pamäti. Boli to krásne chvíle, na ktoré sa nezabúda. Prakticky počas celej sezóny sme boli na čele ligy a do play off sme išli z prvého miesta. Mužstvo bolo stabilizované a myslím si, že titul bol v správnych rukách. Aj mne osobne sa sezóna celkom vydarila, skončil som vtedy na popredných miestach v produktivite celej ligy. Bola to ťažká séria, vybičovaná až do konca. To množstvo ľudí, ktorí boli na košickom štadióne, je nezabudnuteľné," poznamenal pre TASR Ján Vodila, ktorý vo finálovej sérii strelil tri góly.

TJ VSŽ Košice v play off 1985/1986:

Štvrťfinále: Košice - Sparta 3:1 na zápasy (4:2, 3:0, 0:6, 4:3)

Semifinále: Košice - Pardubice 3:2 na zápasy (2:5, 5:2, 9:2, 1:4, 4:1)

Finále: 

Košice - Jihlava 2:0

Góly: Spodniak, Belas

Košice - Jihlava 4:2

Góly: Belas, Štefanovič, Spodniak, Liba - Dolana, Musil 

Jihlava - Košice 5:1

Góly: Žak 2, Řezníček, Pašek, Šejba – Vodila

Jihlava - Košice 4:3 sn

Góly: Vlk 2, Řezníček, rozh. nájazd Čajka - Liba, Vodila, Svitek.

Košice - Jihlava 4:3 sn

Góly: Svitek, Liba, Vodila, rozh. nájazd Belas – Válek, Svoboda, Ščerban. 

Zostava majstrovského tímu

  • Brankári: Pavol Švárny, Michal Orenič
  • Obrancovia: Juraj Bakoš, Juraj Bondra, Mojmír Božík, Marián Brúsil, Miroslav Danko, Milan Jančuška, Peter Slanina, Pavol Valko, Rudolf Záruba
  • Útočníci: Viliam Belas, Miroslav Hriňák, Miroslav Ihnačák, Štefan Jabcon, Dušan Kapusta, Igor Liba, Juraj Mažgut, Roman Mucha, Jaroslav Spodniak, Milan Staš, vladimír Svitek, Marián Štefanovič, Ján Vodila, Miroslav Žabka
  • Tréneri: Hlavný: Ján Selvek, asistent: Július Kovács
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo