Mladá plavkyňa Andrea Podmaníková: Je mojim snom štartovať na Olympijských hrách

26. 5. 2016 |
 

Minulý týždeň sa v Londýne konali Majstrovstvá Európy v plávaní, na ktorých sa zúčastnila aj naša ešte len 18 ročná slovenská plavkyňa Andrea Podmaníková.

Prinášame vám s ňou rozhovor o tom, aké z nich má dojmy, ako sa k plávaniu vôbec dostala a ako ju vnímajú jej vlastní spolužiaci v škole.

 

Andrea, ako a kde si začínala s plávaním?

Ako druháčku na základnej škole ma mamina prihlásila do plaveckého výcviku aby som sa naučila plávať. Vtedy som sa bála vôbec vkročiť do veľkého bazéna. Patrila som medzi najslabších v triede.

Ako dlho už plávaš?

Už sedem rokov.

V akom klube? 

V Piraňa SportClub Topoľčany pod vedením trénera Vladimíra Železníka.

V akých disciplínach súťažíš?

Snažím sa pretekať v čo najviac disciplínach, ale môj hlavný spôsob sú prsia na 50, 100 a 200 metrov, na ktorých držím aj slovenské rekordy.

Aké všetky rekordy si to prekonala na Slovensku? 

Prepísala som historické tabuľky v žiackych i juniorských vekových kategóriách a naposledy som prekonala slovenské seniorské rekordy na 50, 100 a 200 metrov prsia ako na krátkom, tak aj na dlhom bazéne.

Ako hodnotíš Majstrová Európy v Londýne? 

V podstate som spokojná s mojimi výsledkami, aj keď som chcela plávať ešte o trošku rýchlejšie. Ale som rada, že sa mi podarilo zlepšiť v dvoch disciplínach a splniť aj druhý B limit na Olympijské hry v Riu na 100 metrov prsia. Aj keď to prakticky nič neznamená, no dá sa povedať, že mám o trošku lepšiu šancu. Vďačná som najmä za to, že som mohla byť súčasťou tohto šampionátu a vidieť druhé miesto Richarda Nagya priamo z tribúny.

Čo považuješ za svoj najväčší doterajší úspech?

10. miesto na Majstrovstvách Európy seniorov v roku 2015 v Izraeli (100m prsia) a ocenenie druhá najúspešnejšia žena Slovenskej plaveckej federácie za rok 2015.

 

Na akú súťaž sa koncentruješ teraz po skončení Majstrovstiev Európy v Londýne?

Rok máme rozdelený na dve časti, letnú a zimnú sezónu. Na konci každej sezóny bývajú najdôležitejšie preteky Majstrovstvá Európy alebo Majstrovstvá sveta. Teraz boli Majstrovstvá Európy trochu skôr kvôli olympiáde. Momentálne sa pripravujem už len na majstrovstvá Slovenskej republiky, ktoré sa budú konať o 4 týždne a potom budem čakať, či som dieťa šťasteny a vyberú ma do Ria alebo nie, keďže mám zaplávaný iba B limit, čo nie je stopercentná istota. 

Aké sú tvoje ciele v tejto sezóne?

Určite štartovať na Olympijských hrách, či to bude teraz alebo o štyri roky. Je to môj sen a chcela by som to zažiť. Ďalej chcem zlepšiť svoje časy v prsiarskych disciplínach aby mali nejakú vážnejšiu úroveň. Nič viac, nič menej.

Ako často trénuješ? 

Za týždeň mám 12 tréningov, čo znamená deväťkrát vo vode po 2 hodiny a trikrát suchá príprava. 

Je plávanie docenený šport na Slovensku? Respektíve, dostalo sa ti zaslúženého uznania za tie prekonané rekordy? 

Plávanie nie je až taký populárny šport na Slovensku. Nedá sa ním uživiť, takže ťažko povedať. Samozrejme, uznanie dostanem, ale len v tom “plaveckom svete”. 

Kde ťa môžu fanúšikovia podporiť, sledovať?

V TV veľa plávania nie je. Keď tak, tak nejaký online prenos na internete, ale to záleží od pretekov. Asi teda moja Facebook stránka Andrea Podmaníková, aj keď ani tam toho veľa nepridávam. Istota je stránka Slovenskej plaveckej federácie. Tam je všetko dôležité a fanúšikovia ma môžu samozrejme podporiť aj tým, že mi napíšu. 

Ako to máš vyriešené so školou? Máš nejaký individuálny študijný plán alebo ako?

V škole je to super, asi som si ani lepšie nemohla vybrať. Vychádzajú mi v ústrety, mám individuálny študijný plán. Chápu moju situáciu, za čo som im veľmi vďačná. 

Považujú ťa v škole za celebritu? V niektorých novinách som čítal, že keď prídeš do triedy, vstanú a tlieskajú ti.

Nemyslím si. Mám iba perfektných spolužiakov, s ktorými mám dobrý vzťah a vedia doceniť moje úspechy. Fandia mi.