V Moravciach bol za dreváka. Teraz hráva Serie A, dvadsaťjednotku doviedol na vrchol

8. 10. 2016 |
 

„Všetci hráči by mali fungovať ako Milan. Nestačí, pokiaľ má niekto len talent,“ povedal Pavel Hapal.

Foto : Peter Kováč 

Aktualizované 18.3. 2018

MYJAVA. Keď pred tromi rokmi ako 18-ročný hosťoval v Zlatých Moravciach, veľa fanúšikov si nezískal.

Vysoký Milan Škriniar nastupoval na pozícii defenzívneho záložníka a pôsobil neobratne, bol pomalý a mali ho za dreváka.

O tri roky neskôr je kapitánom slovenskej reprezentácie do 21 rokov, ktorá po 16 rokoch postúpila na majstrovstvá Európy.

Škriniar si už v roku 2016 zahral aj na seniorskom Eure, nastupoval na zápasy v talianskej Serie A najskôr za Sampdoriu Janov, teraz za Inter Miláno. A Ján Kozák ho už pravidelne stavia medzi seniorov v reprezentačnom áčku.

„Je veľmi veľa talentovaných futbalistov, no vieme, že ten talent v športe veľmi nerozhoduje. Treba stále makať a stále si niečo dokazovať, chcieť byť lepší,“ hovoril pre Športinak.sk Škriniar po piatkovom zápase proti Bielorusku v roku 2016.

Slovenskí mladíci v ňom oslávili postup na Euro 2017 do Poľska víťazstvom 3:1 na myjavskom štadióne.

Škriniar dodal, že to, kto sa vo futbale presadí, je aj o šťastí. „Keby ho nebolo, nikto sa nikde nedostane.“

 

Do Talianska za milión eur

Rodák zo Žiaru nad Hronom mal šťastie, že keď sa v lete 2013 vracal do Žiliny z hosťovania v Zlatých Moraviach, klub už razil novú filozofiu.

S novým trénerom Adriánom Guľom dával po vzore AS Trenčín šancu mladým hráčom. Tak sa napríklad podarilo predať Mateja Jeliča, Lászla Bénesa či napokon aj Škriniara.

„Samozrejme, pomohlo to. O niečom svedčí, že v reprezentácii do 21 rokov je teraz veľa chalanov z Trenčína a Žiliny,“ hovorí Škriniar.

Základ súčasnej dvadsaťjednotky tvoria hráči, ktorí dostali výrazný priestor v najvyššej slovenskej súťaži.

Či už je to Bero (z Trenčína už prestúpil do Trabzonsporu), Škriniar (zo Žiliny do Sampdorie Janov), Niňaj (dostal priestor v Slovane, momentálne Lokeren), Lobotka (Trenčín, teraz FC Nordsjaelland) či brankár Adrián Chovan, ktorý pôsobí tiež v Trenčíne.

„Mladíci dostávajú priestor v najvyššej súťaži medzi seniormi. Väčšina z nich hráva pravidelne a to je pre mňa ako trénera dvadsaťjednotky dosť podstatné,“ povedal Hapal, ktorý však ešte ako tréner tento jav kritizoval.

Neskúsenosť hráčov robí podľa českého trénera slovenským klubom problémy v európskych pohároch, no kluby tým robia službu mládežníckym reprezentáciám.

Foto: Peter Kováč

Nielen v reprezentácii, ale aj v Žiline sa postupne vypracoval na kľúčového hráča. Dokonca zahrával pokutové kopy, čo je na mladého hráča a ešte aj stopéra dosť nezvyčajné.

Jeho progres si všimli aj skauti z Talianska a v januári 2016 za milión eur prestúpil do Sampdorie Janov.

Zozačiatku však nedostával priestor v základnej zostave a prežíval náročné obdobie.

„Nebolo to ľahké, keď neviete reč a idete do niečoho nového. Postupne si na to začnete zvykať, aj na štýl futbalu, spoznávate ľudí a viac im rozumiete. A potom je to, samozrejme, jednoduchšie,“ hovorí.

V novej sezóne už dostáva viac príležitostí, v Serie A nastúpil na päť zápasov a odohral 370 minút.

 

Hapal: Každý by mal fungovať ako on

Škriniara porovnávajú s Martinom Škrtelom, ktorý tiež zažiaril v najvyššej slovenskej súťaži a potom vo veku 19 rokov prestúpil do Zenitu Petrohrad.

„Dobré prirovnanie, ešte je však predo mnou veľa cesty, aby som sa Martinovi vyrovnal,“ tvrdí Škriniar.

Ten je, aspoň v tejto časti kariéry, predsa trochu iným typom obrancu. Verí si na penalty a zastane aj pozíciu defenzívneho záložníka, na ktorej si Škrtela ťažko predstaviť.

Mladík to potvrdil aj na júnovom Eure, kde práve na tejto pozícii nastúpil pred Škrtelom a Ďuricom v zápase proti Nemecku a výkonom nesklamal.

Milan Škriniar s Pavlom Hapalom. Foto: Peter Kováč

„Všetci hráči by mali fungovať ako Milan. Nestačí, pokiaľ má niekto len talent,“ povedal v nedávnom rozhovore pre Športinak.sk tréner dvadsaťjednotky Pavel Hapal.

„Hráč musí byť zdravý, mať športovú formu a tréner mu dávať priestor. Aspektov je viac, ale v prvom rade musí na sebe pracovať. Milan to má v hlave zrovnané, vie, čo chce vo futbale dokázať. Preto sa mu momentálne darí,“ dodáva Hapal.

„Futbal nie je len o talente. Talentovaných hráčov som už videl veľmi veľa, ale pokiaľ tam nie je nadstavba pracovitosti, pokory a všetkého, čo k tomu patrí, tak sa ten hráč málokedy presadí.“

Milan Škriniar sa po svojom prestupe do Interu Miláno stal okamžite pre svoj nový klub dôležitým hráčom a v kuloároch sa hovorí, že len málo chýbalo, aby sa po prípadnom prestupe do Manchesteru City stal najdrahším stopérom futbalovej histórie.