Michal Ďuriš prezradil, prečo odišiel z Orenburgu na hosťovanie do cyperského Anorthosis Famagusta

15. 2. 2018 |
 

Michala Ďuriša vyradilo z reprezentácie zranenie kolena, verí, že sa bude môcť vrátiť.

- - - -

Na snímke vľavo Michal Ďuriš (Slovensko) a vpravo Eric Dier (Anglicko) v zápase 8. kola F-skupiny kvalifikácie MS 2018 vo futbale Anglicko – Slovensko vo Wembley v Londýne 4. septembra 2017. FOTO TASR

 

Michal Ďuriš je slovenský futbalový reprezentant, ktorý si počas svojej doterajšej kariéry prešiel klubmi ako sú Banská Bystrica, Plzeň či Mladá Boleslav. Aktuálne je hráč cyperského mužstva Anorthosis Famagusta FC, odkiaľ hosťuje z druholigového ruského Orenburgu. 
 

 

Začiatkom roka ste opustili FK Orenburg a do konca sezóny ste sa stali hráčom trinásťnásobného cyperského majstra Anorthosis Famagusta FC. Prečo ste sa rozhodli pre túto zmenu? 

„V príprave boli okrem mňa ďalší štyria legionári. No v druhej ruskej lige môžu nastúpiť v základnej zostave len traja. Na túto tému som sa rozprával aj s trénerom, ktorý nás chcel všetkých rotovať. Mne sa to osobne nezdalo, chcel som mať väčšiu minutáž a preto sme sa rozhodli, že na polrok pôjdem hosťovať. Prestup sa udial rýchlo, za jeden deň bol hotový." 
 

 

Do FK Orenbur ste prestupovali s tým, že chcete mužstvo zachrániť v prvej lige, čo sa nakoniec nepodarilo. Ako to to zobrali funkcionári klubu? 

„Bohužiaľ, sa nám ligu zachrániť nepodarilo. Aj keď jar bola z pohľadu klubu pomerne úspešná, nazbierali sme dosť veľa bodov. No tri mužstvá mali rovnaký počet bodov. Dvaja automaticky vypadli a dvaja zabojovali v baráži. V nej sme hrali proti Chabarovsku. Zápas bol vyrovnávaný a dospel až do penált, ktoré sme nezvládli. Atmosféra nebola ideálna, no takmer hneď po zápase prišli funkcionári do šatne a povedali, že hneď v nasledujúcej sezóne sa chcú vrátiť do prvej ligy. Momentálne to aj tak vyzerá. Orenburg je na druhom mieste len s minimálnym odstupom na vedúci FC Yenisey Krasnoyarsk. Stále ich však čaká ešte trinásť kôl a určite to nebude také jednoduché."
 

 

Orenburgu patrí v druhej lige aktuálne druhá priečka a je na najlepšej ceste k postupu Premier League. Neodchádzalo sa Vám ťažko?

„Neodchádzalo sa mi ľahko. Nečakal som, že takáto situácia môže nastať, ale futbal je už taký. Verím, že mi to môže len pomôcť. Momentálne som len na hosťovaní a v lete sa uvidí, ako to všetko dopadne. Orenburg mi dal však jasne najavo, že chce, aby som sa v lete vrátil. No je to ešte skoro riešiť, uvidíme čo prinesie leto." 
 


Na snímke zľava Michal Ďuriš (Slovensko), Sergio Ramos a Gerard Pique (obaja Španielsko) v zápase kvalifikačnej C - skupiny o postup na EURO 2016 Španielsko -  Slovensko v Oviede, 5. septembra 2015. FOTO TASR  - Pavel Neubauer

 

Ruské kluby sú známe aj tým, že tam pomerne často meškajú výplaty. Nebol tento problem vo vašom klube?

„Orenburg má za sebou silného majiteľa Gazprom, tak za ten rok, čo som tam, žiadne problémy, čo sa týka peňazí, neboli."  
 

 

Evidovali ste záujem aj iných klubov?  

„S manažérom sme už počas zimy boli dohodnutí, že nebudeme riešiť žiadne prestupy a pomôžem Orenburgu k návrate medzi elitu. Všetko sa ale zmenilo po našom príchode na sústredenie do Turecka. Túto ponuku som mal už v decembri, no povedali sme si, že to nebudeme riešiť. Akonáhle však nastála takáto situácia, tak sme celú záležitosť otvorili a do jedného dňa bolo vyriešené. Iné kluby som ani neriešil a nechcel som na iné čakať. Ponuka od Anorthosisu bola rýchla a seriózna. Cyprus je kvalitná liga a verím, že sa mi tam bude dariť." 
 

 

V novom klube ste stihli už v troch zápasoch streliť dva góly. Čiže spokojnosť?  

„Som spokojný. Aj keď som tu pomerne krátko. Nebolo času sa ani poriadne pripraviť a hneď prišli ostré zápasy. V priebehu desiatich dni som odohral tri zápasy a po kondičnej stránke to nie je ešte ideálne. Verím však, že si postupne zvyknem na zápasové tempo a všetko bude ešte lepšie. Ale pôsobenie zatiaľ hodnotím len kladne." 
 

 

Momentálne Vám patrí v lige tretie miesto. Pred vami sú ešte dva zápasy, následne sa liga rozdelí na dve časti. Aké sú ciele klubu? 

„Po mojom príchode do klubu sa hovorilo hlavne o pohárovej Európe. Tri mužstva postupujú priamo a jedno ide cez pohár. Nám momentálne patrí v lige tretie miesto. Pred nami sú však ešte dva zápasy a následne sa liga rozdelí na prvú šestku, kde sa bude bojovať o titul. Všetky zápasy tam budú dôležité a bude sa hrať o všetko. Tá liga je nevyspytateľná, ale verím, že sa nám podarí skončiť do tretieho miesta."  
 

 

Rusko je známe chladný počasím. Naopak, na Cypre, to je o niečom inom. Ktorá krajina vyhráva u Vás a vašej rodiny?  

„Je to poriadny teplotný rozdiel. Na Rusko sme si na rýchlo zvykli, no Cyprus je tiež zas o niečom inom. Každá krajina má niečo do seba." 
 

 

V závere roka ste vypadli z reprezentácie. Je aj Váš súčasný klub Anorthosis akou si cestičku späť a možnosťou vrátiť sa do najcennejšieho dresu? 

„Z reprezentácie som vypadol pre zranenie kola. Kvôli tomu som bol dva mesiace mimo. Takže som zmeškal dva zrazy. Verím však, že v marci, ak budem zdravotne v poriadku a bude sa mi dariť, tak ma tréneri opäť pozvú." 
 


Na snímke zľava Martin Škrtel a Michal Ďuriš sa tešia po góle v priateľskom futbalovom zápase Slovensko - Švajčiarsko.  FOTO TASR

 

Váš materský klub Dukla Banská Bystrica momentálne pôsobí až v 3. lige stred. Nemrzí Vás situácia, v ktorej sa klub nachádza? 

„Som veľmi sklamaný, že tak slávny klub, s bohatou históriou, takto skončil. Bohužiaľ, sa nikto taký nenašiel, čo by vedel futbal udržať v najvyššej súťaži. Teraz si ho však zobralo na starosť mesto a verím, že postupne sa tam futbal ustáli a už čoskoro sa vrátia do najvyššej súťaže." 
 

 

Ak by ste sa v závere kariéry vrátil na Slovensko, ktoré mužstvo by málo tú česť? 

„Na záver kariéry ešte nepomýšľam. No určite by to bolo na Slovensku a, samozrejme, najradšej v Banskej Bystrici. Uvidíme, ako to tam celé bude. Ale verím, že mám pred sebou ešte pár rokov a momentálne to neriešim." 
 


V Banskej Bystrici sa hralo 22. novembra 2008 17.kolo futbalovej Corgoň ligy medzi Duklou Banská Bystrica a DAC 1904 Dunajská Streda. Na snímke Michal Ďuriš (vpravo) z Dukly bojuje o loptu s Jánom Marcinom z DAC Dunajská Streda. FOTO TASR

 

Sledujete aj výkony vašej bývalej Plzne? Je v Česku o titule už rozhodnuté? 

„Samozrejme, výkony Plzne sledujem. S chlapcami si každý den či už volám alebo píšem. Viem, čo sa tam každý deň deje. Prežil som tam krásnych šesť rokov a prajem im, len to najlepšie. Verím, že ten titul už uhrajú, aj keď majú obrovský náskok. No tá liga bude v druhej časti ešte zaujímavá a náročná. Majú však kvalitu a skúsenosti, čiže by to mali zvládnuť. Hlavne verím v úspech v Európskej lige." 
 

 

Váš reprezentačný spoluhráč Martin Dúbravka sa počas zimného prestupového obdobia stal hráčom Newcastlu United. Dokonca si vo víkendovom zápase odkrútil debut v Premier League. Sledovali ste jeho premiéru proti Manchestru United? 

„S "Hecom"  som si písal, celý čas, odkedy sa začalo špekulovať o jeho prestupe do Newcastlu United. Som veľmi rád, že sa mu podarilo prestúpiť. Poznáme sa už od mládežníckych reprezentácii. Je to výborný brankár a ešte lepší človek. Nesmierne som mu to prial a som rád, že to vyšlo." 
 

 

Čo hovoríte na jeho prestup? 

„Zápas proti Manchestru United som nemal možnosť sledovať. Šancu v lepšom zápase nemohol dostať, som rád že vyhrali a udržal si čisté konto. Verím že v tom bude pokračovať a prajem mu to." 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo
 
 
- - - -