Metlobal nehral len Harry Potter, v USA má aj vlastnú ligu

14. 11. 2015 |
 

Hráči muklovského metlobalu, samozrejme, nelietajú, no pravidlá sú takmer rovnaké ako tie v knihách J. K. Rowlingovej.

PITTSBURGH. Každý fanúšik Harryho Pottera vie, čo je metlobal. Tento šport vymyslela J. K. Rowlingová a je neodmysliteľnou súčasťou kníh a filmov o malom čarodejníkovi. Nejde však len o fiktívny šport, už vyše desať rokov existujú aj jeho reálne ligové súťaže.

Fanúšikom fantasy literatúry metlobal učaroval. Dychvyrážajúce zábery z metlobalového zápasu patrili medzi kľúčové okamihy prvého filmu zo ságy Harry Potter. Tento rozprávkový šport si našiel svoje miesto aj v reálnom živote.

Presvedčili sme sa o tom na vlastné oči v Pittsburghu v USA, kde mladí ľudia postavili v parku metlobalové bránky - s troma kruhmi na každej strane, vzali metlu (už len vzlietnuť), loptu a hrali.

Namiesto futbalu (amerického či európskeho), basketbalu, volejbalu či lakrosu sa s plnou vážnosťou, rozdelení do dvoch tímov, venovali metlobalu. 

Viac o malých a netradičných športoch čítajte tu.

Foto: Michal Frank


Metlobal sa podľa anglického originálu volá Quidditch, po česky famfrpál. Pozná ho i wikipedia ako „fiktívny šport zo série kníh o Harrym Potterovi“.

Jeho reálna verzia sa od tej románovej, pochopiteľne, líši. Nachádza sa však v ňom zlatá strela, lenže v tomto prípade ide o človeka, ktorý sa pohybuje nielen po ihrisku, ale aj v jeho okolí.

Ďalšie pravidlá sú podobné. V princípe sa hráči oboch celkov snažia dopraviť loptu do brány z kruhov. Teda ide vlastne o kombináciu basketbalu, hádzanej či futbalu.

Šport, ktorý si môžete pozrieť na fotografiách, je vlastne Muggle Quidditch. Teda muklovský (ľudský) metlobal. Vo svete a najmä ma americkom kontinente sa stáva čoraz populárnejší. Napriek tomu, že vlna „pottermánie“ už odznela.

Dostal sa aj do wikipédie.

V Pittsburghu, kde sme zábery tohto netypického športu nafotili, majú nadšenci metlobalu vlastnú ligovú súťaž.

A berú ho vážne.

Rodiskom tohto športu sú Britské ostrovy, no najväčšie zázemie má v Spojených štátoch amerických. Zrejme vďaka filmom. V roku 2005 tam vznikla metlobalová asociácia US Quidditch (United States Quidditch Association).

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo