Mbappé s odpoveďou, prečo chcel viac ako €9.3 milióna ročne

16. 11. 2018 |
 

Neexistuje moc tínedžerov, ktorým by sa málilo zarábať to, čo dostával mladý Francúz v PSG. 

FOTO TASR/AP

Neexistuje moc tínedžerov, ktorým by sa málilo zarábať to, čo dostával mladý Francúz v PSG. Mbappé však zostáva rozumný a médiám ako jeden z mála futbalistov otvorene poskytol odpoveď na otázku platov vo futbale. 

3 tituly pred dvadsiatkou

Futbalista PSG pravdepodobne obháji ako jediný v histórií trofej pre najlepšieho hráča sveta do 21 rokov, zatiaľ čo za posledné 3 sezóny získal rovnaký počet titulov vo francúzskej lige a na konci tejto sa stal majstrom sveta a najlepším mladým hráčom šampionátu. Dosť dobré na chlapca, ktorý oslávi 20 až tesne pred Vianocami. Predstava, že sa bude pravdepodobne ešte zlepšovať je bláznivá.

Druhý najdrahší futbalista histórií

Mbappé bol pred rokom súčasťou transferu z Monaca do PSG, kedy sa stal druhým najdrahším hráčom histórie, aj keď formálne prebehol prestup až po ročnom hosťovaní, keďže PSG takto zápasí s finančnou Fair-Play, ktorú vyžaduje UEFA. Tínedžer podľa investigatívy Football Leaks zarába 180 tisíc € týždenne, čo je na hráča tretím rokom v profesionálnom futbale dosť veľa, zvlášť ide o jeho prvú zmluvu v PSG, ktorá môže byť vylepšená.

"Sú to jednoznačne mňa nehodné peniaze, pre niekoho zo skromnej až chudobnej rodiny. Taká je pravda, nezaslúžil by som si to, no takto je nastavený futbalový trh a mechanizmus. Takýto je futbalový svet. Ja sám vo futbale revolúciu nespôsobím, ja som len súčasťou tohto systému. Musíte vedieť, ako sa s tým vysporiadať a zostať pri tom nohami na zemi," povedal Kylian Mbappé v rozhovore pre RTS.

Tento výrok je neuveriteľne úprimný, nakoľko ide o jedného z veľmi mála futbalistov, ktorý odpovedal na otázku týkajúcu sa financií. Hlavne, málokto dokáže naozaj priznať, že peniaze, ktoré zarába alebo nezarába sú jeho nehodné. Futbalista, ktorého otec je zároveň jeho agentom, dostal za účasť a výsledky na majstrovstách sveta 439 tisíc eur. Ako jeden z mála sa rohodol celú sumu darovať charitatívnej nadácií, konkrétne Premiers de Cordee, ktorá pracuje s postihnutými deťmi. Mbappé vyhlásil, že peniaze daroval, lebo jemu život nezmenia, no týmto deťom áno. 

Posoľstvo Juana Matu

Španielsky záložník pôsobiaci v Manchesteri United vytvoril pred rokom projekt Common Goal (prekl. spoločný cieľ), ktorý chce, aby každý futbalista daroval 1% zo svojich príjmov. Pridal sa Mats Hummels, Giorgio Chiellini, Julian Nagelsmann, Serge Gnabry, Shinji Kagawa alebo ženská propagonistka Alex Morgan. Útočník Crystal Palace, Wilfred Zaha, ktorý má podobný plat ako Mbappé, daruje 10% z každej svojej výplaty.