Matúš Bero: Je krásne hrať futbal a živiť sa ním, ale na niečom vám to aj uberie

11. 9. 2018 |
 

Matúš Bero je 23-ročný slovenský futbalový záložník, ktorý od júla tohto roku je hráčom holandského Vitesse Arnhem. Predtým pôsobil v tureckom Trabzonspore, kde prestúpil z AS Trenčín. Je 3-násobný slovenský reprezentant a je taktiež aj držiteľom ceny Petra Dubovského z roku 2015.

FOTO TASR

Už viac ako dva mesiace zarezávate v novom klube, v holandskom Vitesse Arnhem. Ako ste doposiaľ v novom pôsobisku spokojný? 
“Tak musím povedať, že zatiaľ sa cítim výborne. Odohral som viacero zápasov v základe a to je to, po čom som túžil. Máme dobre tím, s chalanmi v šatni si rozumieme. Vidím, že som rýchlo zapadol a že tu budem môcť stále napredovať. Aj napriek tomu, že som tu krátko, tak sa cítim ako súčasť tímu a to je pre mňa veľmi dôležité.” 

Myslíte si, že prestup do Vitesse bol pre vás krokom vpred?
“Určite to vnímam ako krok vpred, pretože som veril, že tá šanca odohrať viac zápasov tu bude vyššia. Zo začiatku som odohral skoro toľko, ako za prvý polrok v Trabzonspore. Cítim, že sa budem môcť rozvíjať a verím, že jedného dňa príde ten krok ešte do lepšieho klubu, do lepšej ligy. Idem na to pomaly, ale verím, že jedného dňa to príde.” 

Ako by ste zhodnotili svoje dvojročné pôsobenie v tureckom Trabzonspore? Čo Vám tento klub dal? 
“Musím povedať, že Trabzonu som veľmi vďačný, že mi dal príležitosť prvý krát okúsiť zahraničný futbal. Bola to pre mňa skvelá skúsenosť a verím, že mi to v mojej kariére v budúcnosti pomôže. Dostali ma zo Slovenska, stále tento krok je veľmi ťažký a veľmi dôležitý. Ja som tam mohol futbalovo napredovať, aj keď bohužiaľ tú druhú sezónu to nebolo také, aké som si to predstavoval. Bolo skvelé, že som sa tam stretol s chalanmi zo Slovenska - Ján Ďurica, Tomáš Hubočan a Juraj Kucka, lebo aj od nich som sa mal šancu veľa naučiť, pretože oni majú toho odohrané v zahraničí viac ako ja. Boli sme skvelá partia, občas mi to naozaj chýba.” 


Berovi slovenskí spoluhráči v tureckom Trabzonspore - Ján Ďurica, Juraj Kucka. Na fotografii chýba Tomáš Hubočan. FOTO TASR

 

Okrem Vitesse mala o Vás v letnom prestupovom období záujem aj česká Sparta Praha, ale aj francúzsky klub Girondis Bordeaux. Prečo ste sa rozhodli práve pre Holandsko? 
“Vitesse malo o mňa od začiatku enormný záujem. Nakoniec som sa rozhodol na pocit. Nie všetko, čo sa píše je pravdivé, takže asi takto by som to zhodnotil. Vážim si, že Vitesse mi dalo tú možnosť a odkúpili ma z Trabzonu.” 

Hneď pri svojom debute v najvyššej holandskej súťaži ste sa aj gólovo presadili, dokonca ste mali na svojom konte aj jednu asistenciu. Aké boli vaše pocity? Vysnívaný debut?
“Pocity boli fantastické. Celý čas som očakával štart sezóny a prvého ligového zápasu, pretože vždy je to veľmi dôležité a veľa vám to môže ukázať. Som rád, že sa mi podarilo streliť gól a pripísať si aj asistenciu. Napriek tomu som si vedomý, že tam bolo veľa chýb, ktoré musím odstrániť. Môj výkon mohol byť oveľa lepší.”

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

First official start for Vitesse !! 👌🏻🙏🏻👊🏻 #nike#nikeshoes#nikefootball#mercurial#vapor

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Bero (@matusbero21),

 

Vo Vitesse Arnhem pôsobi aj nórsky talent Martin Ödegaard, ktorý prišiel na ročné hosťovanie z Realu Madrid. V minulosti sa o ňom písalo veľa a média ho prirovnávali k najväčším talentom sveta. Aké ma kvality? Ako s ním vychádzate? 
“Ja som s ním iba chvíľku a neprináleží mi ho hodnotiť. Teraz je momentálne v národnom tíme, predtým s nami trénoval možno dva týždne. Samozrejme na prvý pohľad je viditeľné, že má obrovský talent, ale uvidíme, ako to bude vyzerať, ak bude dostávať viac priestoru. Je ľavák a v tomto má výhodu, je dobrý s loptou a pokiaľ bude na sebe pracovať, tak jedného dňa môže byť jeden z najlepších hráčov.” 

V nominácii trénera Jána Kozáka ste už na odohrané zápasy proti Dánsku a Ukrajine boli medzi náhradníkmi. Zatiaľ ste za seniórsku reprezentáciu nastúpili 3-krát. Myslíte si, že raz by ste mohli byť stabilným členom reprezentácie? 
“Pre každého hráča je česť reprezentovať svoju krajinu a ja nie som výnimkou. Verím, že jedného dňa by sa mi to mohlo podariť. V prvom rade je pre mňa dôležité, aby som bol v klube spokojný a aby som pravidelne hrával, od toho závisí aj ďalšia reprezentačná kariéra. Vždy sa najprv treba sústrediť na svoj vlastný klub a robiť v ňom maximum a keď príde pozvánka do reprezentácia je to čerešnička na torte. Ja som kľudný a verím, že ak odohrám veľa kvalitných zápasov, tak sa tam jedného dňa budem môcť vrátiť.”


Matúš Bero na tréningu slovenskej futbalovej reprezentácie. FOTO TASR

 

Ako by ste porovnali podmienky a úroveň futbalu na Slovensku, v Turecku a v Holandsku? 
“Vo všetkých troch krajinách je to veľmi odlišné. Na Slovensku futbal nemá také zázemie ako v Turecku a v Holandsku. V Turecku si myslím, že je to ešte viac futbalovejšie, ľudia to tam extrémne prežívajú, sú horkokrvní a milujú svoj klub. Ak sa tam zápas prehrá, je to cítiť v celom meste. V Holandskú sú taktiež skvelé podmienky pre futbal, ale je to tu kľudnejšie. Na Slovensku všetci vieme, že tie podmienky pre futbal nie sú také, aké by mohli byť. Už sa začali stavať štadióny a tréningové centrá, takže verím, že to bude stále len napredovať.” 

Ako sa Vám páči život v Holandsku?
“Život v Holandsku sa mi naozaj veľmi páči. Je tu vysoká životná úroveň. S priateľkou sme tu spokojní, viem, že nám tu nič nechýba a že sa môžem sústrediť len na futbal a to je to najdôležitejšie.” 

Sledujete stále slovenskú Fortuna ligu a obzvlášť Váš materský klub AS Trenčín? Kto bude podľa Vás majstrom v aktuálnej sezóne? 
“Je to veľmi ťažké povedať, kto bude majstrom. Je tam viacero ašpirantov a myslím si, že práve Trenčín má veľké šance, pokiaľ, bude predvádzať také výkony, aké v predkolách Európskej ligy. Samozrejme, sú tam kluby ako Slovan, ktorý má každý rok vysoké ciele a preto si myslím, že aj oni majú vysokú šancu na zisk titulu. Verím, že Trenčín so Slovanom sa o to pobijú a nakoniec by to mohlo byť práve AS-ko. Je to všetko vo hviezdach, možno niekto vyskočí a ligu vyhrá niekto z ostatných tímov."


Matúš Bero ešte v drese slovenského mužstva AS Trenčín. FOTO TASR

 

Čo je podľa Vášho názoru najťažšie na živote profesionálneho futbalistu?
“Najťažšie je určite to, že si ničíte svoje zdravie. Je to enormná záťaž pre vaše telo. Nikdy neviete ako to bude s vami po ukončení kariéry, pretože neustále športujete, neustále robíte pre svoje telo maximum a to telo sa opotrebováva. Takisto nohy, väčšina futbalistov si po kariére mení kolená, lebo máva veľké bolesti, aj keď sa to nepriznáva. Takže najťažšie na živote profesionálneho futbalistu je aby ste sa držali zdravý a vydržali čo najdlhšie. Samozrejme je to krásne hrať futbal a živiť sa ním, ale určite vám to aj na niečo uberie a predovšetkým je to práca na približne 35 rokov.” 

Aké sú Vaše ambície do budúcnosti? 
“Ambície sú určite vysoké. Verím, že sa mi jedného dňa podarí zahrať si anglickú Premier League, je to môj sen od kedy som bol malý chlapec. Snažím sa robiť všetko pre to, aby sa mi to jedného dňa podarilo.”

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo